Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

4kw w bloku- czy wystarczy taki przydzial mocy

01 Lut 2016 23:17 2961 11
  • Poziom 6  
    Witam.
    Mam pytanie.
    Kupiłem mieszkanie w bloku z instalacją jednofazową i mocą przyłączeniową 4kW.
    Chcę kupić piekarnik pod zabudowę o mocy przył. 3,65kW.
    Moje pytanie brzmi: czy piekarnik będzie wykorzystywał całą moc? Będę mógł jednocześnie korzystać np z piekarnika, mikrofali i czajnika bez wywalania bezpieczników?

Tu jest coś o "wywalaniu" bezpieczników: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2979092.html //kozi966
  • Specjalista elektryk
    Odpowiedź może być tylko jedna - nie !
  • Poziom 38  
    krzysztof130390 napisał:
    Kupiłem mieszkanie w bloku z instalacją jednofazową i mocą przyłączeniową 4kW.
    Pytanie, jaki jest bezpiecznik przedlicznikowy.
    Przypuszczam, że 20A t0 4,6 kW. Z tego dużo mocy po piekarniku nie zostaje.
    Piekarnik +czajnik to wytrzyma. Ale niewiele więcej.
    Wystąp o większą moc na 1 -fazie, tak, żeby bezpiecznik przedlicznikowy był 25A.
    25A to 5750W, na krótko wytrzyma 30A co daje 6900W.
    Zmiana przydziału mocy - to tylko wymiana zabezpieczenia przdlicznikowego.
    Oczywiście pod warunkiem, że twoja instalacja to jest w dobrym stanie.
  • Poziom 6  
    I taka zmiana mocy wystarczy mi do korzystania z kilku. Urządzeń czy może szukać piekarnika o mniejszej mocy?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Moderator Elektrotechnika
    Ja bym nie był taki szybki w podnoszeniu wartości zabezpieczenia przed licznikowego. Ponieważ autor tematu może mylnie zrozumieć iż być może jego aluminiowa instalacja w mieszkaniu wytrzyma jego nowe urządzenia. Nasz autor tematu powinien podać dane na temat swojej instalacji w mieszkaniu.
  • Poziom 38  
    jaszto napisał:
    Piekarnik może brać pełną moc tylko przy nagrzewaniu. Dla utrzymania temperatury w trakcie pieczenia moc spadnie przynajmniej o połowę.

To jakiś inteligentny piekarnik czy sama grzałka :?: Z pralką jest to samo, jak zalejemy ciepłej wody to też będzie słabiej grzać czy może krócej ją nagrzewać pełną mocą :?:
  • Poziom 11  
    1. wartość mocy przyłączeniowej w zasadzie nie jest miarą rzeczywistej mocy jaką można pobrać z sieci (masz w papierach 4 kW i aby w sposób ciągły osiągnąć tą wartość mocy trzeba zastosować zabezpieczenie przedlicznikowe o wartości min. 20 A , co w rzeczywistości skutkuje możliwością poboru wyliczanej matematycznie mocy o wartości 4,6 kW ,natomiast faktycznie ze względów użytkowych zapewne masz zainstalowane zabezpieczenie o wartości 25 A (5750 kW).
    ważna jest więc wartość zabezpieczenia przedlicznikowego z której można skorzystać przy obliczaniu dostępnej mocy
    2. chwilowo można fizycznie pobierać większą moc niż to wynika z matematycznego iloczynu wartości prądu zabezpieczenia przedlicznikowego i wartości napięcia , i jak najbardziej możliwa jest praca mikrofalówki (700W) , czajnika (2200W) oraz zmywarki (2200W) zasilonych z jednego obwodu zabezpieczonego wyłącznikiem nadprądowym B16 w ograniczonym czasie ,która nie spowoduje zadziałania zabezpieczenia nadprądowego
  • Poziom 6  
    Sprawa wyglada tak. W mieszkaniu jest instalacja miedziana o przekroju 1,5 cm. Przewód od bezpieczników w mieszkaniu do bezpieczników na klatce w bloku jest dosyć gruby ale aluminiowy. Są trzy bezpieczniki b16 w domu. Może dołożyć jeden i puścić przewód tylko pod piekarnik?
  • Specjalista elektryk
    A może by w końcu zawołać elektryka, niech zadecyduje na miejscu ?