Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przenośny blat do układania puzzli

acctr 01 Lut 2016 23:19 9669 5
  • Przenośny blat do układania puzzli

Przedstawiam swój projekt blatu do układania puzzli.
    Puzzle o dużej liczbie elementów (2000, 3000, itd.) wymagają dużej powierzchni, a ich ułożenie zajmuje dużo czasu.
    W trakcie układania powierzchnia jest cały czas zajęta, co stanowi pewien problem. Dobrze byłoby je gdzieś przenosić,
    zachowując już ułożone części w stanie nienaruszonym.
    Co prawda można zakupić maty, które pozwalają się zrolować razem z już ułożonymi puzzlami i przenosić je w inne miejsce.
    Jednak, jak dowodzą opinie użytkowników, w ten sposób zwinięte puzzle puzzle potrafią się zginać i część
    układanki może utracić swoją integralość.
    Ponieważ miałem wizję własnego "układacza", postanowiłem ją zrealizować.

Konstrukcja składa się z dwóch podstawowych elementów: blatu roboczego oraz pokrywy.
    Zasada działania jest następująca: puzzle są układane na części roboczej i gdy chcemy je przenieść lub odłożyć zabawę na jakiś czas,
    przykrywamy pokrywą blat i odkładamy gdzieś, gdzie nie będzie przeszkadzał.
    Po przykryciu pokrywą puzzle położone na blacie nie przesuwają się, nawet jeśli są to luźno leżące części.
    Dzięki temu po zakryciu pokrywą blat może stać pionowo, np. oparty o ścianę.
    Jest to zasługa tego, że pokrywa jest ściśle dopasowana do obramowania blatu i po dociśnięciu stanowi pewien nacisk na układankę,
    nie pozwalając się przemieścić żadnemu z elementów. Pokrywa zdejmowana jest za pomocą uchwytu, który wykonałem z drewna.

Całość została wykonana z następujących elementów (ceny przybliżone):
    - blat: 60zł - płyta HDF 10mm, przycięta na wymiar w markecie,
    - pokrywa: 30zł - płyta HDF 6mm,
    - listewki sosnowe: 30zł,
    - mata: 35zł - kupiona w sklepie, do układania puzzli z materiału podobnego do filcu,
    na macie narysowane są prostokąty o rozmiarach typowych dla ułożonych puzzli (1000, 2000, 3000 elementów).

Na blat roboczy ułożona została mata, następnie listwy stanowiące ramę. Listwy zostały przykręcone za pomocą wkrętów gęsto ułożonych.
    Podobnie została wykonana pokrywa.
    Ponieważ priorytetem było tutaj niedopuszczenie do "rozwalenia" się układanki podczas przenoszenia i ułożenia w pionie, wybrana została dosyć gruba
    i sztywna płyta HDF. Być może zastosowanie cieńszej płyty wzmocnionej kratownicą listewkami dałoby podobną sztywność konstrukcji.

Jak do tej pory układacz działa bezawaryjnie, żadna układanka nie została zepsuta, choć stały odłożone dłuższy czas.
    Zaobserwowaną wadą jest jego waga, waży ponad 10kg i potrzeba raczej mocnych rąk do jego obsługi (podnoszenie i przenoszenie).

A tutaj "układacz" stoi oparty o ścianę z układanką w środku:
    Przenośny blat do układania puzzli

Przenośny blat do układania puzzli Przenośny blat do układania puzzli Przenośny blat do układania puzzli Przenośny blat do układania puzzli Przenośny blat do układania puzzli

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • #2 02 Lut 2016 09:51
    SylwekK
    Poziom 29  

Z serii proste, a cieszy :) Moja najmłodsza córka bardzo lubi puzzle i może jej coś podobnego zmajstruje. Tylko czy nie lepiej by było z plexi zrobić wieko?

• #3 02 Lut 2016 10:49
    meriones
    Poziom 9  

Ładne wykonanie. Plexi może się elektryzować, przez co puzzle mogły by się do niej przyklejać.

• #4 02 Lut 2016 14:54
    krzysztofh
    Poziom 29  

Projekt ten ma jedna wadę. Niepotrzebna jest wystająca ramka.
    Jak układa się puzzle 3000, to często chciałoby się je zachować na dłużej i oprawić np. w antyramę. Aby to zrobić potrzebna jest pomocnicza płyta (np. z antyramy, lub szkło od niej aby ułożone puzzle na nią zsunąć w celu podklejenia i tym samym zabezpieczenia przez rozsypaniem.
    Alternatywą może być, po przyłożeniu takiej płyty do ułożonego obrazu, odwrócenie całości z wykonanym blatem. Nie wiem tylko, czy ten blat jest na tyle lekki aby łatwo przeprowadzić taką operację.

• #5 02 Lut 2016 19:48
    SylwekK
    Poziom 29  

To jedną stronę ramki można zrobić wyjmowalną i zsuwać ułożoną zawartość na jakieś inne "tło" :)

• #6 03 Lut 2016 09:49
    deus.ex.machina
    Poziom 32  

meriones napisał:
    Ładne wykonanie. Plexi może się elektryzować, przez co puzzle mogły by się do niej przyklejać.

Przetrzyj plexi płynem do płukania tkanin (choćby najtańszym) - to najprostszy sposób na ES.