Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

PMOS na podlozu typu p? -

Jakub17 02 Feb 2016 11:34 2370 5
    Jakub17
    Level 6  
    Witam.

Dzis na dopytce z mikroelektroniki pani doktor kazała mi narysować przekrój tranzystora PMOS na po podlozu typu p i wysypalem sie na tym zadaniu bo nie mogę sobie tego wyobrazić. Przeciez PMOS tzn. że obszar domieszkowania jest typu p a zatem podłoże musi byc n, wiec jak to ma działać skoro podloze byloby tego samego typu co obszar domieszkowania? Wytłumaczy mi to ktos?
    Dzięki
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
    bodzio507
    Level 30  
    Quote:
    Istnieje podział MOSFETów na dwa typy: typ z kanałem N (nazywany NMOSFET lub nMOS) oraz typ z kanałem P (PMOSFET, pMOS).

A to nie o to chodzi?
    Jakub17
    Level 6  
    Wydawało mi się jak dotąd, że jeżeli mówimy o tranzystorach PMOS to "P" oznacza obszar domieszkowania drenu i źródła a nie typ podłoża w tranzystorze. Tak jest w istocie. Natomiast jak PMOS będzie miał podłoże P no to w zasadzie jest to tylko bryłka półprzewodnika o typie przewodnictwa "p" bez wyróżnionych obszarów domieszkowania.

Nikt nie potrafi udzielić mi bardziej wyczerpującej odpowiedzi dlaczego się mylę? A może mam rację?
  • Helpful post
    stefanator1312
    Level 12  
    Z tego co pamiętam, to mając typowego NMOSa masz na podłożu P domieszkowanie N. Do P doprowadzamy najniższe napięcie w układzie, a N + cała reszta tranzystora działa sobie niespecjalnie przejmując się podłożem P(polaryzacja zaporowa).

Idąc podobną logiką dla tranzystora PMOS potrzebne jest podłoże N z doprowadzonym najwyższym napięciem dostępnym w układzie. Jeśli taką konstrukcje umieścimy dodatkowe na podłożu P z najniższym napięciem dostępnym w układzie to masz działający tranzystor PMOS na podłożu P. Trochę porąbana konstrukcja, duża, trudniej zrobić niż NMOS i z tego powodu w scalakach preferuje się NMOSY ;)

PMOS na podlozu typu p? -