Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Organizacja warsztatu i drobnicy

rafalidzkowski 02 Lut 2016 17:27 8400 31
  • #1 02 Lut 2016 17:27
    rafalidzkowski
    Poziom 6  

Witam,
    jakiś czas temu "odziedziczyłem" sporą ilość wkrętów, śrubek, podkładek, rezystorów i masy innych narzędzi. Od tamtej pory borykam się ze znalezieniem sposobu na segregację i organizację .

Dlatego chciałem zapytać Was, jak organizujecie swoją drobnicę, elektronikę, narzędzia itd, zawsze warto się dowiedzieć czegoś nowego, poznać czyjś sposób i zmienić coś u siebie. Jak macie jakieś protipy, podzielcie się.

Na forum zauważyłem, że kilka osób robiło segregatory z tektury/pudełek po zapałkach. Sposób może dla niektórych działać, ale tak jak zdaje egzamin przy elektronice, tak przy metalowych wkrętach już niezbyt.

Na kanale TESTED, pokazano sposoby na organizacje, w wykonaniu Adama Savage.
    https://www.youtube.com/watch?v=1OPSbF6kM9k
    Jego wielka szafa na organizery wydaje się być genialnym pomysłem. Wszytko podzielone, posegregowane, modularne, w małych wyciąganych pudełkach. Niestety to rozwiązanie zajmuje sporo miejsca, a system, który on wybrał jest dosyć drogi.
    Po zobaczeniu tego, wiele osób wdrożyło u siebie podobny system, używając znacznie tańszych organizerów np stanleya, ale nadal to spory wydatek.
    Organizacja warsztatu i drobnicy Organizacja warsztatu i drobnicy
    http://www.thewoodnerd.com/tips/smallParts.html
    http://www.tested.com/forums/general-discussion/453908-those-case-racks-in-adams-cave/

Sam do kilku rzeczy używam organizery firmy Prosperplast. Niestety nie jest to produkt świetnej jakości. Tak, jak w kilku wypadkach ich jakość mi nie przeszkadzała i spełniały swoje zadanie, tak obawiałbym sie po włożeniu tam śrubek, że albo będą się mieszać, albo klapa sie otworzy i wszystko sie wysypie. Ktoś poleca jakieś inne?

Osobiście, powili przekonuje się do przejścia na podobny system. Używał ktoś z was tego?

Moje dotychczasowe sposoby na organizacje
    - Do tej pory udało mi się częściowo podzielić wkręty, podkładki itd i wsadzić część do organizera curver z szufladkami. (reszta nadal nie jest posegregowana, albo siedzi w torebkach strunowych w kartonie)

Niestety ten sposób nie jest najlepszy, przegródki nie są idealnej wielkości, jak potrzebuję konkretny rodzaj śrubek, to muszę brać je w rękę, albo zabierać całą szufladę. Przegródki są, a to za małe, a to za duże. Nie ma możliwości zmienienia ustawienia (chyba, że wytniemy kilka z nich). Nie jest to wygodne do przenoszenia.

- pudełka po butach - chowam tam kable, zasilacze i wiele innych rzeczy.
    Kable, żeby się nie plątały spinam gumkami recepturkami. Wszystko jest podzielone i posegregowane. Łatwo dostępne.

- pudełka z Ikei (samla i glis) - chowam tam albo rzeczy, które nie potrzebują większego pudełka(np słuchawki i gumki od nich, karty pamięci, pendrive), a w większych większe kable, instrukcje, sprzęty. Mam je w całym domu.

- segregacja wierteł - wsadziłem je do organizera Prosperplast z wyjmowanymi przegródkami, pozwoliło to przenieść je z wielkiego kartonu, do mniejszego pudełka i częściowo posegregować. Używam na tyle rzadko wierteł, że takie rozwiązanie mi pasuje. Jest tam sporo wierteł nowych, powtarzających się.

- pudełka Prosperplast - miałem też kilka mniejszych pudełek z wiertłami, otwornicami, frezami, punktakami i część z tego luzem była, więc trafiły one do jednego organizera z wyjmowanymi kubeczkami. Kubeczki wszystkie wyjąłem i wsadziłem do pustego organizera rzeczy. Teraz gdy potrzebuję coś znaleźć, sięgam po ten organizer, zamiast przeszukiwać całą szafę. (to samo zrobiłem z narzynkami i gwintownikami)

- narzędzia - najważniejsze narzędzia (główne) są w jednej skrzynce. Narzędzia do prac przy elektryce, elektronice i drobnicy, trafiły razem z lutownicą, miernikiem itd do skrzynki od elektroniki. Narzędzia rzadko potrzebne, jakieś randomowe, rzeczy, których szkoda wyrzucić bo mogą się jeszcze przydać trafiły do odpowiedniej skrzynki. Zaciski, rzeczy do remontów/malowania, piły i pilniki trafiły do swoich skrzynek/pudeł.

0 29
  • #2 02 Lut 2016 21:29
    wzielonymgaju18
    Poziom 17  

Ja śrubki i podkładki trzymam w butelkach PET z odciętą szyjką (0,5 litra lub 1,5 litra) i powkładane do kartonowej skrzynki po jabłkach, (trzeba powkładać ile się zmieści to się nie będą przewracać.

1
  • #4 02 Lut 2016 22:23
    rafalidzkowski
    Poziom 6  

Te metalowe pojemniki http://www.wist.pl/1321,kaseta-metalowa-na-drobne-elementy-23-poj-440x355x66mm.html są super, ale jednak cena dobija.

Szukałem w europie pudełek stanleya tych, których używają do robienia kopii organizera Adama Savage i znalazłem: http://www.ceneo.pl/10179394#mh=O2y1hK8909007...qdBnYqYh1KpmuNW1X8Mo2RQJrQ1irNKHBUmerhs9_Ggs0

cena niemal trzykrotnie niższa, niż w przypadku Sortomo, ale nadal kupienie takich np 5-10 to spory wydatek.

0
  • #5 02 Lut 2016 22:24
    bearq
    Poziom 36  

Szafeczka z pierwszego postu to świetny sposób na magazynowanie elementów. Co do samych organizerów to można kupić za około 15zł dość fajne organizery z ruchomymi ściankami. Nie wiem tylko jak z ich wykonaniem bo sam się przymierzam do zrobienia takiej pułki. Może ktoś posiada organizery NORS14 lub pochodne i może coś więcej o nich powiedzieć?

0
  • #6 02 Lut 2016 22:30
    rafalidzkowski
    Poziom 6  

Sam posiadam właśnie takowe organizery. Cenowo może i bardzo mi odpowiadają w porównaniu do tych stanleya, czy innych, ale nie powierzyłbym roli pilnowania, żeby wszystko było posegregowane. Cienki plastik, słabe wykonanie itd. To nie jest coś co wytrzyma wiele lat noszenia i stałego użytku. Stawiam, że za którymś razem podczas przenoszenia mogłoby się coś wyspać ze środka, albo przesypać między koszyczkami. Przy tym do czego używam dają radę. Jakbyś mial głownie używać ich stacjonarnie i ostrożnie, to powinny dawać radę. Nieco lepszym pomysłem od tych z ruchomymi ściankami wydają się być te z wyjmowanymi koszyczkami. Jak coś potrzebujesz przesypać, wyjąć itd to bierzesz koszyczek, a nie cały organizer.

0
  • #7 02 Lut 2016 23:06
    bearq
    Poziom 36  

W moim przypadku to użytek typowo domowy i magazynowanie elementów elektronicznych, więc powinny dać radę. Teraz korzystam z pudełek, czy woreczkow ale są one dość uciążliwe w użytkowaniu nawet na krótką mete.

0
  • #8 02 Lut 2016 23:13
    rafalidzkowski
    Poziom 6  

Właśnie zastanawiam sie, czy kupić te tańsze organizery typu Prosperplast czy NORS14 itd za ok 20 zł sztuka, czy dokładać do pożądnych stanleya za 70 zł. Te prosperplast można na spokojnie kupić w pierwszym lepszym tesco, czy leroy merlin, a stanleya już niestety nie. W Warszawie nie widziałem sklepu, w którym bym mógł je kupić. Pozostaje ceneo, allegro i amazon.

Dodano po 2 [minuty]:

Zanim zainwestuję w taki zestaw waham się, czy nie przerobić szafki curvera i nie wyciąć kilku przegródek. Ogółem jak na to ile można zmieścić w niej, wygodę, jakość i cenę to wypada całkiem nieźle.

0
  • #9 03 Lut 2016 08:44
    bearq
    Poziom 36  

Ja osobiście bym nie dał 70 zł za plastikowe pudełko. Śruby , nakretki itp trzymam w metalowych szufladach i jeśli coś potrzebuje to tylko spojrzę i już mam. U mnie segregacja nie wchodzi w grę bo takich śrub mam kilka wiader i większość z jakiejś rozbiórki.

0
  • #10 03 Lut 2016 08:49
    rafalidzkowski
    Poziom 6  

Przeliczając po obecnym kursie, w USA za tą samą cenę miałbym takie 2. Sporo, ale jednak jakość się różni.
    Do elektroniki powinno wystarczyć. W sumie co by sie nie porozsypywało i było wygodniej brać, wszystkie rzeczy w tych organizerach mam w torebkach strunowych.

0
  • #11 03 Lut 2016 09:11
    yild
    Poziom 14  

Ja mam 'aż' dwa (na razie) 'organizer duży patrol' - też trzymam rzeczy w woreczkach strunowych (rezystory/kondensatory) - jak za paręnaście złotych (~14 płaciłem w casto) to całkiem sensowne, woreczki nawet jak trzęsiesz nim to się nie przemieszczają do innych przegródek.
    Myślałem o takiej szafce na nie jak w pierwszym poście... ale sama szafka waży swoje, aktualnie moje 'dwa' leża jeden na drugim, jak sobie sprawię więcej to będę je stawiał jak książki (na sztorc).

Za te 70 zł to masz 5 takich od patrol, za jeden organizer to bym nie dał tyle...

Jest jeszcze inne rozwiązanie... pudełka, na alle... można znaleźć również białe (wyglądają lepiej imo).

Tak sobie myślę że jak by wyciąć w wieczku jakiś otwór (wybijak do skór np fi20) i podkleić jakąś folię to masz wgląd co jest w środku. Do tego jak masz np szuflady i dobrze się dobierze rozmiar pudełek to można się ładnie w szufladę wpasować.

0
  • #12 03 Lut 2016 09:42
    rafalidzkowski
    Poziom 6  

Taka szafeczka dużo nie waży. Stosunkowo lekka i na nieduże rzeczy się sprawdza. Niestety właśnie z minusów jest to że nie można przestawić przegródek. Zastanawiam sie czy lepiej kupić taką 3 i zmodować (wyciąć kilka przegródek), czy przejść na system z organizerami. (Edit: Właśnie obliczyłem szafeczka za niecałe 40 zł z 6 szufladami vs 6x organizer za 12-18 zł. Chyba wiem co wybiorę)

Opcja z pudełkami z otworami może sie sprawdzić jak ktoś ma oddzielny warsztat. Niestety po wstawieniu do szafy takich pojemników, szukanie czegoś może być problematyczne. Jak masz wgląd na zawartość od góry i nie musisz niczego przestawiać może mieć to sens.

Mam lekką obsesję na punkcie organizacji, układania wszystkiego i porządków. Ostatnio właśnie chodzi za mną sprawa organizatorów na elektronikę i nie jestem pewien, które rozwiązanie będzie najlepsze. Jednak najlepiej jest mieć wszystko ujednolicone.

W internecie wielokrotnie można sie spotkać ze słoikami na śrubki, np w takiej formie: http://beachpackagingdesign.com/wp-content/uploads/2012/07/JarRevolver-10.jpg

U mojej babci w firmie często do segregacji używali pudełek po ramie/masmixie i pudełek po kremach.

W warsztatach szczególnie na drobną elektronikę i małe śrubki często się widuje takie szafki. Występują wersje z różnym układem szuflad i wielkością.
    https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/564x/1a/0e/81/1a0e81f8e405a9ba88de8b3d60fb8bc7.jpg

0
  • #13 03 Lut 2016 10:37
    yild
    Poziom 14  

Ja w warsztacie takim przydomowym (piwnicznym) to normalia trzymam w pojemnikach fresh curver, w 0,25l podkładki, nakrętki (każde fi osobno), mniejsze elementy/ilości.
    W 0,45l i 0,8l wkręty, śruby maszynowe, kołki, etc.
    Dobrze się stackują jeden na drugim.

można jeszcze tak... ...przesadzić.

0
  • #14 03 Lut 2016 13:38
    rafalidzkowski
    Poziom 6  

Może i trochę przesada, ale jakbym mial miejsce to pewnie bym zrobił sobie coś takiego.

Do tej pory zauważyłem, że takie organizery z kubełkami są najwygodniejsze. Widok od góry, mobilność, wyjmowane kubeczki(jak potrzebujesz jeden rodzaj to bierzesz kubełek, a nie cały organizer), modularność, różne rozmiary kubełków, można stackować i w różny sposób je układać.

0
  • #15 03 Lut 2016 17:44
    supchem
    Poziom 21  

rafalidzkowski napisał:
    Na kanale TESTED, pokazano sposoby na organizacje, w wykonaniu Adama Savage.
    https://www.youtube.com/watch?v=1OPSbF6kM9k
    Jego wielka szafa na organizery wydaje się być genialnym pomysłem.

Genialnym pomysłem to bym tego nie nazwał, co potrzebna jakaś śrubka, jakiś drobiazg to wyciągaj taką walizkę i rozkładaj na pół stołu, potrzebne coś inne wyjmujesz następną, zaraz na nic miejsca nie będzie itd. Potem wszystko zamknąć pochować - trochę niepraktyczne.
    Najlepiej kupić tzw. pojemniki warsztatowe i listwy do ich zawieszania. Listwy można przykręcić do płyty wiórowej, na tym powiesić pojemniki różnej wielkości, podpisać i gotowe. Łatwo się wyciąga z nich wszystko, niska cena. Tyle tylko że nie są zamykane wiec lepiej nie trzymać ich w miejscu gdzie dużo się szlifuje itd. bo będzie się wszystko kurzyć.

0
  • #16 03 Lut 2016 18:30
    rafalidzkowski
    Poziom 6  

@supchem
    zatem w takim razie to byla subiektywna opinia. Widziałem takie interpretacje tego pomysłu, ze w szafce nie były tylko sloty na organizer, a organizer można było wyciągnąć na tacce/szufladzie.
    Takie rozwiązanie u mnie dawałoby egzamin. Ewentualnie w postaci samych organizerów bez szafki na nie.
    Opcja z pojemnikami warsztatowymi odpada, jeżeli chodzi o trzymanie w mieszkaniu, czy w piwnicy. Tym bardziej, że mimo wielu rozmiarów czasami nadal są za duże.

0
  • #17 03 Lut 2016 18:43
    supchem
    Poziom 21  

Do mieszkania faktycznie mogłyby się nie nadać, no chyba że zamknąć je w dużej szafie na ubrania. :D
    W swojej odpowiedzi zasugerowałem się tytułem tematu, myślałem że chodzi o typowy warsztat.
    Jeśli chodzi o ten pomysł Pana Adama to wydaje się niewygodny bo mam na myśli np. że wykonuję taką pracę - montaż jakiś elementów elektrycznych w skrzynce oraz okablowanie, co chwila, a to potrzebujemy taką nakrętkę, a to inną, podkładkę, śrubkę, oczko do zakucia, wkręt, tulejki, kostka, itd. trzeba by wyjąć więcej takich walizek na raz by co chwila wszystkiego nie wyciągać i chować, a jak mam pojemniki do tylko podchodzę i biorę.

Podobną walizkę jak Pana Adama mam na tulejki, wsuwki, oczka itp. ale biorę ją jak jadę gdzieś coś robić, w warsztacie raczej rzadko używam.
    Za to jak taka otwarta walizka spadnie i się rozsypie to ile radości przy zbieraniu. :D

0
  • #18 03 Lut 2016 18:57
    rafalidzkowski
    Poziom 6  

Zamknięta, jeżeli jest porządna, to sie nie rozsypie. W takich walizkach masz wyjmowane kubeczki. Zamiast targać całą walizkę bierzesz tylko takie, jakich potrzebujesz.

0
  • #19 03 Lut 2016 19:00
    supchem
    Poziom 21  

Mam wyjmowane kubeczki ale jak gdzieś jadę coś robić to nigdy nie wiadomo co będzie potrzebne. Sama mi się nigdy nie otworzyła, ale miałem kiedyś tak że położyłem otwartą na maszynie bo dużo różnych rzeczy potrzebowałem, zahaczyłem i spadła, wszystko się rozsypało. :(
    No ale to już była oczywiście moja wina, a nie walizek. :D Pojemnik warsztatowy też można zahaczyć i zrzucić.

0
  • #20 03 Lut 2016 21:23
    rafalidzkowski
    Poziom 6  

Z różnych powodów trzymam wkręty itd w torebkach strunowych. Odkąd tak robię, rzadko zdarzają się tego typu wypadki.

0
  • #21 03 Lut 2016 22:59
    kb-modelarz
    Poziom 10  

Posiada może ktoś pojemniki NORP 16", jak z ich jakością? bo cena jak na domowy warsztat wydaje się być okej - 17 zł.

0
  • #22 03 Lut 2016 23:27
    rafalidzkowski
    Poziom 6  

Pytanie o nie było wcześniej, sam o nich pisałem wcześniej. Póki będziesz używał ich na płasko, nie rzucał, nie przechylał, nie nosił do góry nogami, wszystko powinno byc ok. Rają rade przy stacjonarnym użytkowaniu. Warto zaopatrzyć sie w torebki strunowe i w nich wszystko chować. To powinno zabezpieczyć je nawet przy przenoszeniu i przy użytku innym niż domowy

Dodano po 22 [minuty]:

Widział ktoś jakieś organizery, które byłyby tańszą alternatywą dla głębokich organizerów Stanleya, albo harbor freight(tańsza wersja tych stanleya)?

tak jak dla tych organizerów stanleya płytkich z kubeczkami tanią alternatywą jest właśnie Prosperplast z serii NORP, tak dla wersji głębokiej nie znalazłem alternatywy. W sumie to tak jak w większości przypadków przydadzą sie te płytkie, tak przydałoby mi sie kilka z większymi kubełkami, bo w płytkich musiałbym po prostu używać takich więcej. Jest to jakaś alternatywa, ale wiadomo

1
  • #23 05 Lut 2016 09:41
    wnoto
    Poziom 32  

supchem napisał:
    Najlepiej kupić tzw. pojemniki warsztatowe i listwy do ich zawieszania. Listwy można przykręcić do płyty wiórowej,

Znajomy testował to rozwiązanie dla śrub, nakrętek i podkładek.
    Plusy: widać co za materiał, można przestawić (jak dojdzie nowy rozmiar), można zabrać kilka pojemników na stół montazowy, widać braki - przydatne do zamówienia brakujących elementów, zestaw skalowalny, cena

Minusy: delikatne, ciężko trafić aby odłożyć pudełko, zaczep się wygina przy większym obciążeniu

Nie wyobraża sobie stawiania tego jednego na drugim (jest taka możliwość).

0
  • #24 05 Lut 2016 15:16
    rafalidzkowski
    Poziom 6  

Nie dziwie się, że nie wyobraża sobie tego. Weź tu za każdym razem zdejmuj tyle pojemników, jakiś chcesz ze sobą zabrać.

0
  • #25 05 Lut 2016 18:33
    bearq
    Poziom 36  

Widziałem ostatnio w Obi organizery za bodajże 24zł, na wielkość podobne do stanley'a, dość solidne, uchwyt nie wyginał się na boki czy wokół własnej osi. Podobnie z nakryciem które było dość sztywne. Jedne były z dzielonymi przegrodami a drugi trochę droższy z pudełeczkami. Można też było kupić od dzielnie te pudełeczka, zależnie od rozmiaru od bodajże 1 zł do 3 zł.

0
  • #26 05 Lut 2016 20:28
    101pawel
    Poziom 26  

Kupiłem kilka 3 czy 4 metrowych "profili głównych 60" i "profili CW 100" z systemów zabudowy płyt gipsowo kartonowych. Te cyferki w nazwach do szerokość profili w milimetrach. Pociąłem te profile na długości ca 20 parę centymetrów i pozaginałem obustronnie końce. W ten sposób bardzo niewielkim kosztem w ciągu kilku godzin zrobiłem kilkadziesiąt, ba, dużo powyżej setki zgrabnych stalowych, lekkich i mocnych, na dodatek ocynkowanych prostokątnych pojemników - szufladek. W warsztatowej szafie narobiłem zrobiłem kilkanaście półek, na których poustawiałem te szufladki. Odstęp między półkami jest tylko ok 10 mm większy niż wysokość szufladki, więc do środka się nie kurzy. Na dodatek szafa ma drzwiczki. Te wykonane z ocynkowanych profili pudełka są pojemnikami na śruby nity zawleczki etc. Są niezniszczalne. W niektórych porobiłem przegrody, tak, że przechowuję w nich również drobnicę w postaci niewielkich śrub, podkładek i nakrętek np. M3 czy końcówek do przewodów (w jednej szufladce kilka wymiarów).
    Aha jak napisałem te szufladki mają ca 20 cm, nie napisałem dlaczego. Ponieważ taka jest głębokość posiadanej szafki (nb. stalowej).
    Na zdjęciu szufladki z profilu CW 100.

1
  • #27 05 Lut 2016 22:18
    bearq
    Poziom 36  

Po zagięciu trzyma to się w miarę stabilnie i nie rusza? Z tego co pamiętam takie profile okrutnie kaleczą dłonie, są bardzo ostre a na zdjęciach widzę że nie zaginałeś ich do końca chyba po to aby mieć "uchwyt".

0
  • #28 06 Lut 2016 12:41
    rafalidzkowski
    Poziom 6  

@bearq o te chodziło? https://www.obi.pl/decom/product/LUX_Organize...nego_dostosowania_przegr%C3%B3d_32_cm/3984655
    w sumie mógłbyś dać link, jak to nie to.

Edit: Na stronie Juli udało mi sie znaleźć podróbę organizerów stanleya za połowę ceny. Będę musial sprawdzić jak tam z ich jakością.
    http://www.jula.pl/catalog/artykuly-budowlane...z-przegrodkami/pojemnik-zprzegrodkami-662028/

W sumie jak segregujecie różne diody,rezystory, przełączniki itd?
    Jakiś protip jak przechowywać przewody/kable?

0
  • #29 06 Lut 2016 13:55
    101pawel
    Poziom 26  

bearq napisał:
    Po zagięciu trzyma to się w miarę stabilnie i nie rusza? Z tego co pamiętam takie profile okrutnie kaleczą dłonie, są bardzo ostre a na zdjęciach widzę że nie zaginałeś ich do końca chyba po to aby mieć "uchwyt".
    Zamieszczam dodatkowe zdjęcia oraz szkic zagięcia boków. Te zagięcia można zrobić na kilka sposobów, natomiast wg mojego, boków po zagięciu nie trzeba dodatkowo lutować, czy też nitować. Na jednym z zdjęć pokazuję dwa połączone pudełka wykonane z profilu "60", gdzie połączyłem je (taką miałem fantazję ;)) tzw. profilem bocznym - też z systemu kartongipsu. Co do ostrości krawędzi, te profile które kupiłem nie mają tej wady, a moja ingerencja w profil też nie dodała im ostrości. Aha, te szufladki eksploatuję od ok. 10 lat. Podobne - mniejsze dorobiłem do szuflad i takiego tam stojaka na kółkach.
    Organizacja warsztatu i drobnicy Organizacja warsztatu i drobnicy Organizacja warsztatu i drobnicy Organizacja warsztatu i drobnicy

1
  • #30 06 Lut 2016 15:58
    bearq
    Poziom 36  

Dziękuje bardzo za obszerną informację, bardzo fajnie to wygląda, i myślę że nie dużym nakładem można było by dorobić do nich zasuwane wieczko. Będę jutro próbował składać

0