Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Arrow Multisolution Day
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Moduł zasilania do AVT2999

pier 02 Lut 2016 17:45 10734 27
  • Moduł zasilania do AVT2999

Witam.
    Niedawno zakupiłem zestaw od AVT Mini kombajn pomiarowy aby mieć namiastkę oscyloskopu. Jeśli ktoś miał to urządzenie w rękach wie jaki jest problem zasilania w nim. Najlepiej aby zasilanie było 3.3V a do zestawu dołączony jest koszyk na dwie baterie AA. Nie ma gdzie tego koszyka nawet przyczepić i dynda się toto na kabelkach.
    Postanowiłem że dołożę dodatkową płytkę z akumulatorem li-ion, ładowarką i stabilizatorem LDO. Dodatkowo powstało miejsce na moduł bluetooth HC-06 (narazie nie wiem po co).
    Akumulator 1500mAh od telefonu do tego ładowarka MCP73831 i stabilizator MCP1700 umieszczone na dodatkowej płytce i skręcone razem z całością.
    Układ prosty ale strasznie poprawia estetykę urządzenia jak i samo użytkowanie.
    Wiem że rozwiązanie ze stabilizatorem nie wykorzysta pełnej pojemności akumulatora ale zasilanie tego urządzenia z przetwornicy nie jest dobrym pomysłem.
    W razie potrzeby dodam wzór płytki.
    Pozdrawiam.

Moduł zasilania do AVT2999

Fajne!
  • Arrow Multisolution Day
  • #2 02 Lut 2016 19:37
    maciej_333
    Poziom 34  

Ten zestaw kosztował 170 zł. Do tego należało wykonać zasilanie za kolejnych minimum 30 zł. Na pewnym portalu aukcyjnym, którego nazwa odnosi się do tempa w muzyce jest aktualnie cała masa sprawnych oscyloskopów analogowych w cenie do 200 zł. Parametry takich urządzeń są 1000 razy lepsze od tego. Warto było ?

• #3 02 Lut 2016 19:49
    pier
    Poziom 23  

maciej_333 napisał:
    Ten zestaw kosztował 170 zł. Do tego należało wykonać zasilanie za kolejnych minimum 30 zł. Na pewnym portalu aukcyjnym, którego nazwa odnosi się do tempa w muzyce jest aktualnie cała masa sprawnych oscyloskopów analogowych w cenie do 200 zł. Parametry takich urządzeń są 1000 razy lepsze od tego. Warto było ?

A czy wyższość oscyloskopów z allegro nad tym jest tematem tej konstrukcji?
    Wiem co kupiłem dlaczego i za ile, kropka.

• Arrow Multisolution Day
  • #7 03 Lut 2016 07:15
    kone4
    Poziom 11  

Też mam minikombajn, super sprawa :)
    Mam dwa pytania:
    Zasilasz go z 4,2v? Bo z tego co widziałem w nocie katalogowej megi32, absolutne maximum dla zasialania to 3,6v
    Druga sprawa, to czy stabilizujesz zasilanie? bo u mnie ofset jest bardzo zależny od napięcia zasilania.

Edit:
    Wybacz, że nie zobaczyłem, ale oglądam na telefonie :)

Mogę zpytać jakim układem stabilizujesz?

I ostatnia sprawa, napisz jak będzie się sprawował BT jak go juź zamontujesz.
    Pozdrawiam

• #9 03 Lut 2016 13:16
    Freddy
    Poziom 43  

kone4 napisał:
    Zasilasz go z 4,2v? Bo z tego co widziałem w nocie katalogowej megi32, absolutne maximum dla zasialania to 3,6v
    Przecież jest stabilizator 3.3V.

• #10 03 Lut 2016 17:29
    kone4
    Poziom 11  

Cytat:

tak, wiem. Mój błąd, przyznaje się :)

jakś czas temu myślałem, żeby zrobić coś takiego tylko na ogniwa 18650, których mi się trochę poniewiera po mieszkaniu. tylko miałem problem z koszykiem na ogniwo.[/quote]

• #11 03 Lut 2016 17:50
    Freddy
    Poziom 43  

kone4 napisał:
    Cytat:

tak, wiem. Mój błąd, przyznaje się :)

jakś czas temu myślałem, żeby zrobić coś takiego tylko na ogniwa 18650, których mi się trochę poniewiera po mieszkaniu. tylko miałem problem z koszykiem na ogniwo.
    Koszyki bez problemu są do kupienia na Allegro.
    Są specjalizowane układy scalone do takich celów np. LTC1980.

• #12 04 Lut 2016 00:25
    PEPE64
    Poziom 16  

Witam. Też się przymierzam do zakupu tego urządzonka, bo stary lampowiec już jakiś czas temu wyzionął ducha. Szkoda że nie ma obudowy w komplecie. Jakieś wrażenia z eksploatacji? Pozdrawiam.

• #14 04 Lut 2016 05:57
    Artur k.
    Admin grupy audio

Podstawowe pytanie - czy MCP73831 jest w ogóle potrzebny? Większość baterii od telefonów ma wewnątrz układ odpowiedzialny za ich ładowanie. Problem w tym urządzeniu polega na tym, że w pełni naładowana bateria może mieć nawet 4V, zaś całkowicie rozładowana ok. 2.5V.
    Potrzebna jest przetwornica, która z tak szerokiego zakresu napięć wejściowych, da na wyjściu 3.3V. Zwykły stabilizator liniowy 3.3V nie ma tu racji bytu, gdyż przestanie działać prawidłowo gdy tylko napięcie spadnie poniżej 3.5V (standardowy Dropout dla MPC1700 to ok. 200mV), czyli praktycznie tyle ile wynosi napięcie nominalne baterii.

Sam jakiś czas temu tworzyłem podobne rozwiązanie do tego samego kitu (już z nazwy pasuje). Ja zastosowałem baterię od Nokii (która ma wbudowany układ ładowania) podłączoną przez diodę do gniazda USB oraz MCP 1252 33x50, ustawiając mu oczywiście 3.3V na wyjściu.
    Takie rozwiązanie ma jednak pewną wadę - prąd ładowania pustego akumulatora potrafi wynosić nawet 2A co nie pozostaje bez znaczenia dla złącza USB. Trzeba byłoby ograniczyć prąd ładowania choćby w najprostszy sposób - za pomocą rezystora.
    Ja jednak nie będę rozwijał układu ładowania w swoim egzemplarzu, gdyż to urządzenie jest raczej gadżetem. Kupiłem bo wydawało się zachęcające do prac w terenie, jednak w praktyce jest dla mnie nie do użytku. Leży gdzieś i się kurzy, a do prac w terenie kupiłem w Chinach zestaw, dołożyłem obudowę i układ ładowania i jak na razie jestem zadowolony.

• #15 04 Lut 2016 07:09
    pier
    Poziom 23  

Już któryś raz czytam takie błędne informacje o akumulatorach litowych tu na elektrodzie.
    Po pierwsze 99.9% akumulatorów również tych z telefonów nie ma wbudowanych układów ładowania ! Ten układ przy akumulatorze to pcb zabezpieczające przed zbyt wysokim napięciem i przed rozładowaniem poniżej napięcia minimalnego. Jak sam kolega napisał podczas takiego ładowania prąd dochodził do 2A. Przy tych akumulatorach takie ładowanie jest skrajnie niebezpieczne! Konieczny jest specjalizowany kontroler do ładowania aku litowych.
    Akumulator li-ion naładowany ma 4.2V.
    No i sprawa stabilizatora liniowego. Jak napisałem zdaję sobie sprawę z wad takiego rozwiązania ale jest ono tutaj najlepsze. Nie zależy mi na wykorzystaniu pełnej pojemności aku a zasilania z przetwornicy nie poleca nawet autor Minikombajnu. ]Link[/url]

• #16 04 Lut 2016 09:59
    PEPE64
    Poziom 16  

@Artur k. Jesli kupiłeś w Chinach zestaw który jest lepszy do prac w terenie niż ten minikombajn, to może zechcesz się podzielić informacją na ten temat. Czy cena porównywalna i funkcjonalność układu. A może opisz całość plus jakieś foty? Pozdrawiam.

• #18 04 Lut 2016 17:33
    Artur k.
    Admin grupy audio

pier napisał:
    Po pierwsze 99.9% akumulatorów również tych z telefonów nie ma wbudowanych układów ładowania ! Ten układ przy akumulatorze to pcb zabezpieczające przed zbyt wysokim napięciem i przed rozładowaniem poniżej napięcia minimalnego.

Nie chce mi się teraz odgrzebywać mojego układu, ale o ile pamiętam jest tam akumulator BL-4 od Nokii. Musi tam być układ ładowania, a to z prostego powodu - przy ok. 4V akumulator przestaje pobierać jakikolwiek prąd z zasilacza. Wierz mi, że zanim dobudowałem zasilanie akumulatorowe do tego urządzenia, dokładnie zbadałem akumulator od telefonu. Na akumulator podałem z zasilacza przez rezystor napięcie 6V i patrzyłem co się dzieje - na początku wziął ok. 2A prądu (przy napięciu ok. 2.5V na zaciskach akumulatora) ale prąd szybko spadł do ok 600mA, potem dalej malał (ale już znacznie wolniej), aż gdy przy ok. 4V na przestał w ogóle płynąć - elektronika zawarta w akumulatorze po prostu odłączyła go od zasilania.
    W układzie docelowym zamiast rezystora zastosowałem 3A diodę prostowniczą - pomyśl z jakiego powodu.
    Można oczywiście zamiast diody zastosować rezystor.

pier napisał:
    Przy tych akumulatorach takie ładowanie jest skrajnie niebezpieczne! Konieczny jest specjalizowany kontroler do ładowania aku litowych.

No nie wiem, mój akumulator testowo ładował się do pełna ponad godzinę, pojemność ok 1.4Ah, a więc łatwo wyliczyć że średnio prąd wyniósł ok. 1C co akurat dla akumulatora litowego jest całkiem bezpieczne. Myślisz, że w telefonie to jak jest ładowany? W moim obecnym telefonie HTC akumulator o pojemności 1350mAh ładuje się od 10% do pełna z oryginalnej ładowarki w ok. 1.5h - jaki Ci wyjdzie prąd ładowania?

pier napisał:
    No i sprawa stabilizatora liniowego. Jak napisałem zdaję sobie sprawę z wad takiego rozwiązania ale jest ono tutaj najlepsze. Nie zależy mi na wykorzystaniu pełnej pojemności aku a zasilania z przetwornicy nie poleca nawet autor Minikombajnu.

Akurat to rozwiązanie jest najgorsze z możliwych. A co Autor poleca? Zasilanie z koszyczka z dwoma paluszkami AA dołączonymi w komplecie?
    Jakbyś sprawdził układ scalony którego oznaczenie podałem, to wiedziałbyś że jest to przetwornica pojemnościowa, a nie indukcyjna - takie przetwornice praktycznie nie śmiecą.
    Myślisz, że dlaczego akurat ten układ wybrałem do tego zastosowania? Nie dlatego, że miałem na półce albo dlatego że był tani - wręcz przeciwnie, musiałem specjalnie zamówić, a i tanio wcale nie było.
    Natomiast w Twoim układzie nie wykorzystujesz nawet 50% pojemności akumulatora, a ponadto pogarszasz i tak nie najlepsze parametry tego przyrządu, ponieważ wraz ze spadkiem napięcia zasilania rozjeżdżają się punkty pracy wzmacniaczy operacyjnych, zaczyna pływać offset oraz wartości mierzonych wielkości.

PEPE64 napisał:
    Jesli kupiłeś w Chinach zestaw który jest lepszy do prac w terenie niż ten minikombajn, to może zechcesz się podzielić informacją na ten temat. Czy cena porównywalna i funkcjonalność układu. A może opisz całość plus jakieś foty?

Nie opisywałem układu na forum, dlatego że nie ma czego. Co mam opisać? Złożony chiński kit i zapakowany w obudowę?
    Mnie najbardziej zależało na funkcji oscyloskopu, generator ani FFT nie jest mi potrzebne w mojej pracy w terenie. Poza tym generator mogę sobie wziąć zasilany sieciowo i sygnał wpuścić w linię, natomiast trudno sobie wyobrazić stanie na drabinie z oscyloskopem podłączonym do sieci 230V.
    Ja kupiłem DSO138, kosztowało to ok. 80zł na nasze (przesyłka gratis). To jest tylko oscyloskop, ale moim zdaniem znacznie mniej upierdliwy w obsłudze i użytkowaniu niż AVT2999, do tego ma kolorowy wyświetlacz, pamięć oraz pomiar parametrów przebiegu wyświetlany na ekranie razem z przebiegiem (a nie w trybie "multimetr" tak jak w AVT). Mierzy całkiem sporo - wartość międzyszczytową, wartość średnią, wartość skuteczną, częstotliwość oraz wypełnienie.
    Nie będę zaśmiecał tego tematu, jak chcesz zdjęcia to zapraszam na PW. W dziale DIY na pewno się nie pojawi, ponieważ uważam że nie ma czego pokazywać.

• #19 04 Lut 2016 17:39
    Freddy
    Poziom 43  

Artur k. napisał:
    Nie chce mi się teraz odgrzebywać mojego układu, ale o ile pamiętam jest tam akumulator BL-4 od Nokii. Musi tam być układ ładowania, a to z prostego powodu - przy ok. 4V akumulator przestaje pobierać jakikolwiek prąd z zasilacza
    Mylisz się Arturze, tam jest tylko zwykły protect.
    Najczęściej montowany tam jest układ scalony DW01.

• #20 04 Lut 2016 17:46
    pier
    Poziom 23  

Widzę że Kolega bardzo przekonany w swoim.
    Jest jak napisałem wcześniej. Prawie żaden akumulator nie ma wbudowanego kontrolera ładowania (napisałem prawie bo być może ktoś gdzieś takie coś zrobił).
    Układ ładowania musi koniecznie uwzględniać dwie fazy CC i CV czego nie robi elektronika w baterii. Ale kto komu broni takich praktyk. Mam nadzieję że Widziałeś jak wygląda rozerwany akumulator li-ion po nieprawidłowym ładowaniu i czego może dokonać w domu.

A moje rozwiązanie ze stabilizatorem liniowym rzeczywiście może nie jest trafione. Sugerowałem się rozwiązaniami innych użytkowników tego urządzenia.

• #22 04 Lut 2016 18:17
    Artur k.
    Admin grupy audio

pier napisał:
    Widzę że Kolega bardzo przekonany w swoim.
    Jest jak napisałem wcześniej. Prawie żaden akumulator nie ma wbudowanego kontrolera ładowania (napisałem prawie bo być może ktoś gdzieś takie coś zrobił).
    Układ ładowania musi koniecznie uwzględniać dwie fazy CC i CV czego nie robi elektronika w baterii. Ale kto komu broni takich praktyk.

Owszem, tkwię przy swoim, dlatego że sprawdziłem zachowanie takiego akumulatora i wiem. Poza tym w drugim urządzeniu takie rozwiązanie (tylko że tam już przez rezystor ale to z innego powodu) pracuje bezbłędnie ponad pół roku.
    Trochę ułomnie, ale fazę CC realizuje w moim przypadku dioda (lub rezystor), zaś CV robi elektronika w akumulatorze.
    Nie wierzysz, to sprawdź - ja sprawdziłem.
    pier napisał:
    Mam nadzieję że Widziałeś jak wygląda rozerwany akumulator li-ion po nieprawidłowym ładowaniu i czego może dokonać w domu.

Widziałem nie raz, jakbyś poczytał moje posty na forum to wiedziałbyś też, że przestrzegam młodzież przed kombinowaniem z gołymi ogniwami Li-on właśnie z tego powodu. Natomiast w przypadku akumulatora z telefonu mamy komplet wbudowanych zabezpieczeń, problemu praktycznie nie ma. Jak akumulator wadliwy, to i ładowany dedykowanym układem może ulec zapłonowi. Nie raz z jakiegoś urządzenia wyjmowałem spuchnięte ogniwa i co dał ów dedykowany układ ładowania?
    MCP73831 należy stosować do ładowania gołych ogniw litowych, do tych z wbudowanymi zabezpieczeniami wystarczy proste ograniczenie prądu np. za pomocą diody (jak w moim rozwiązaniu) lub lepiej rezystora (jak w innym moim rozwiązaniu). Jak ktoś bardzo chce prawdziwe CC, to najprościej użyć LM317 i takie rozwiązanie również nie raz stosowałem.

pier napisał:
    A moje rozwiązanie ze stabilizatorem liniowym rzeczywiście może nie jest trafione. Sugerowałem się rozwiązaniami innych użytkowników tego urządzenia.

Ano nie jest, pamiętaj że te 4.2V to jest SEM akumulatorai, pod obciążeniem (nawet niewielkim) napięcie spadnie do ok. 4V a nawet mniej. Pół wolta niżej już przestaje prawidłowo działać Twoje LDO. Trzeba byłoby pomierzyć, ale można oszacować że w praktyce wykorzystujesz ok. 20-30% pojemności akumulatora. Nie uważasz, że to marnotrawstwo?
    Ktoś tak zrobił, bo pewnie nie przemyślał wszystkich aspektów sprawy, inni (w tym Ty) takie rozwiązanie skopiowali i również nie zastanowili się nad szczegółami.
    Układów podobnych do tego "mojego" MCP1252 jest sporo, ja wybrałem akurat tego dlatego że był dostępny w Polsce w TME. Inne musiałbym sprowadzać zza granicy. Ten MPC1552 ma jedną wadę - bardzo mały raster, przez co dość trudno jest wykonać płytkę tanimi, domowymi metodami.

• #23 04 Lut 2016 20:19
    pier
    Poziom 23  

Freddy napisał:
    Pier próbowałeś kiedyś układów typu LTC1980?

Nie próbowałem sam robić zabezpieczeń na żadnych scalakach bo się po prostu nie opłaca. Schemat układu z tym LTC wygląda na skomplikowany przez ten transformatorek, tyle że mamy razem z zabezpieczeniem od razu ładowarkę.

A Arturowi k. życzę aby jego sposób ładowania nigdy go nie zawiódł. To że coś działa pół roku to żaden argument. Znam ludzi którzy gołe 18650 ładują "ładowarką od nokii" i nic się nie dzieje.

• #24 04 Lut 2016 20:51
    Artur k.
    Admin grupy audio

pier napisał:
    Znam ludzi którzy gołe 18650 ładują "ładowarką od nokii" i nic się nie dzieje.

Jeśli robią to z głową, to co miałoby się wydarzyć? Nawet ogniwa ładowane przez dedykowane układy potrafią się zapalić, więc to że działa, lub nie działa o niczym nie świadczy.
    W przypadku akumulatorów litowych trzeba po prostu włączyć myślenie i wówczas nikomu nic nie grozi. :)

• #25 04 Lut 2016 21:15
    PEPE64
    Poziom 16  

@Artur k. Przypadków że telefony i tablety same się otwierają od spuchniętych aku litowo jonowych znam sporo. Ale z samozapłonem jeszcze się nie spotkałem. Może były ładowane np. na kaloryferze, albo w nagrzanym samochodzie? Albo też standaryzacja portów zasilania robi swoje. Jak jest w domu kilka ładowarek pod mikro USB, i każda do wszystkiego pasuje, to domownicy się nie zastanawiają która od czego. A jedna daje 500mA a druga 2,5A. Ale ''działa, panie i to jak ładuje!'' Pozdrawiam.

• #26 04 Lut 2016 21:43
    Artur k.
    Admin grupy audio

PEPE64 napisał:
    Przypadków że telefony i tablety same się otwierają od spuchniętych aku litowo jonowych znam sporo. Ale z samozapłonem jeszcze się nie spotkałem.

Z samozapłonem jako takim też się nie spotkałem bezpośrednio, ale z odkształconą obudową leżącego na półce z dala od żródeł ciepła akumulatorem od laptopa - owszem. Skoro obudowa się odkształciła, to musiała być wysoka temperatura, a jak była temperatura to pewnie mogło się zapalić. To akurat może się zdarzyć w zasadzie w przypadku każdego akumulatora, tutaj dodatkowo mamy lit a ten jest pierwiastkiem aktywnym - reaguje z wodą, a więc np. z wilgocią z powietrza. Ponadto akumulatory litowe mają dość dużą gęstość energii, co dodatkowo może przyczynić się do kłopotów.
    Przypadki samozapłonu są jednak znane - nawet samoloty z tego powodu spadały. Tak więc ogólnie z akumulatorami trzeba uważać, a z litowymi szczególnie.

• #27 05 Lut 2016 07:07
    Freddy
    Poziom 43  

pier napisał:
    z zabezpieczeniem od razu ładowarkę.
    To nie jest zabezpieczenie, ale przetwonica DC/DC.

• #28 15 Lut 2016 22:19
    maciek95k
    Poziom 6  

Witam. Mam małe pytanie ponieważ już się troszkę zgubiłem w tym temacie. Potrzebuję układu akumulator+ładowarka. Układ ma mi służyć do zasilania diody LED 3.6V 2W. Tak czytam o tych ładowarkach i już zgłupiałem. Czy powyższy układ przedstawiony w tym temacie naładuje spokojnie baterię z telefonu w 100%? I drugie pytanie brzmi czy akumulatory te niszczą się w momencie gdybym zostawił taki układ wraz z tym akumulatorem podłączony do ładowania np. na tydzień?