Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

policyjne częstotliwości, odbieranie, jaki sprzęt

02 Lut 2016 17:54 6804 30
  • Poziom 5  
    Witam!
    Jaki sprzęt kupić aby słuchać rozmów między: policjantem, radiowozem i komendą?
    Powiem że jestem zielony w tym i ciekawią mnie wszystkie informacje na ten temat, (np. na jakich częstotliwościach itp.)
    Jako że jestem początkujący oczekiwałbym raczej nie drogiego ale w miarę dobrego sprzętu.

Taki się nada?: Zastone ZT-V8A+ - Duobander - Dwupasmowy radiotelefon ręczny na pasma 2m i 70cm o mocy 5

Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam!
  • Pomocny post
    Poziom 24  
    Jest wiele skanerów na portalach aukcyjnych na których można nasłuchiwać np, INTEK AR-109. Jednak pamiętaj że za takie coś można sobie posiedzieć. Jeżeli masz więcej kasy to kup coś z UNIDEN'a.
  • Poziom 12  
    W szczecinie policja używa tetry.
  • Poziom 19  
    Jak jest tetra,to jedyny sposób to się tam zatrudnić wtedy posłuchasz.
  • Poziom 5  
    Nie mieszkam konkretnie w Szczecinie, tylko w niewielkim mieście 30 km od szczecina. Więc nie chodzi mi o szczecin, ale dzięki za odpowiedź.

Dodam jeszcze że zależy mi na samym słuchaniu nie nadawaniu.
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Tetrę nie szyfrowaną posłuchasz i wiele innych transmisji cyfrowych tylko musisz kupić skaner z bezpośrednim wyjściem z dyskryminatora lub taniej wyjdzie coś takiego:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2353101.html

Masz wsio, ale tak czy siak trzeba mieć włączony komputer by dekodować takie transmisje. Oczywiście zwykłe analogowe transmisje też posłuchasz jak np. straż pożarną i inne.
    Zapoznaj się z lekturą do której podałem link.
  • Poziom 5  
    mam na to jakieś 250 zł da się za tyle kupić jakiś skaner, równiesz tak żeby można było wsiąść z nim do samochodu? Prosiłbym o nazwy modeli
  • Pomocny post
    Na dobry początek kup np. Baofenga UV5R i słuchaj. Jest ich mnóstwo na znanym portalu aukcyjnym. Kosztują o wiele mniej niż 250zł. Mają nawet zwykły UKF. Możesz przy okazji posłuchać muzyki :D .
  • Poziom 5  
    Z tego co udało mi się znaleźć na forum to "Policja pracuje w przedziale 172-174MHz" czyli za pomocą tego "Baofenga UV5R" bez problemu tego posłucham?
    P.S. dzięki wielkie takiej odpowiedzi oczekiwałem ;)
  • Pomocny post
    Poziom 24  
    zibibibi22 napisał:
    Z tego co udało mi się znaleźć na forum to "Policja pracuje w przedziale 172-174MHz" czyli za pomocą tego "Baofenga UV5R" bez problemu tego posłucham?

Witam. Oczywiście że posłuchasz :-) Ale policja nie działa tylko w 172-174, bo używa też przemienników które już pracują w innych częstotliwościach. Pozdrawiam.
  • Poziom 5  
    są jeszcze jakieś godne polecenia modele? Na dobry, dłuuuuugi początek :)
  • Pomocny post
    Poziom 24  
    korek516 napisał:
    zibibibi22 napisał:

Witam. Oczywiście że posłuchasz :-) Ale policja nie działa tylko w 172-174, bo używa też przemienników które już pracują w innych częstotliwościach. Pozdrawiam.

Zgadza się bo nawet słyszałem że gdzieś pracują na Ericssonach z częstotliwością 400 z kawałkiem.
  • Pomocny post
    Poziom 24  
    Witam. Na dobry długi początek wystarczy to co koledzy zaproponowani. Ja zaczynałem swoją przygodę z nasłuchem na Alanie CT-180, bo nie było sprzętu z "ryżu" :-). Pozdrawiam.
  • Poziom 5  
    I ostatnie pytanie, jest jakaś strona, albo może temat, gdzie mógłbym nabyć trochę informacji na temat radioamatorstwa ??
  • Poziom 24  
    Witam. Myślę że internet jest dość mocno naszpikowany odnośnie radioamatorami. Chociaż by tu znajdziesz dużo cennych informacji. Pozdrawiam.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    zibibibi22 napisał:
    I ostatnie pytanie, jest jakaś strona, albo może temat, gdzie mógłbym nabyć trochę informacji na temat radioamatorstwa ??

Zależy co konkretnie Cię interesuje, bo temat bardzo szeroki i głęboki.

Chodzi o częstotliwości gdzie i czego szukać lub konstrukcje sprzętu radiowego, a to też można podzielić na kilka kategorii.
  • Poziom 5  
    o konstrukcje i o antenach
  • Pomocny post
    Poziom 18  
    Witam
    Czy to miasto nie przypadkiem Goleniów ?? A co do słuchania jak kolega nie chce mieć problemów to tylko skaner lub lepiej jakiś RTL2832U. Jak będziesz słuchał na urządzeniu nadawczo-odbiorczym mogą być kłopoty nawet gdy nie nadajesz ....
    Co do radioamatorstwa i nasłuchów zapytaj w lokalnym klubie KF.
    Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    Daruj sobie tego Boafenga :D Jaka tam jest prędkość przeszukiwania pasma? To jest żółw w porównaniu do najtańszego skanera. Poza tym będzie Cię tylko kusić żeby wcisnąć nadawanie a to bez zezwolenia jest karalne. Na początek kup sobie typowy skaner szerokopasmowy np. Uniden EZI33XLT, masz tam pasmo lotnicze, vhf, uhf, PMR, FM, kilka kroków strojenia do wyboru, programowanie chyba coś koło 180 ulubionych kanałów. Mały przenośny i na fabrycznej antence ma przyzwoite osiągi. A jak połkniesz bakcyla nasłuchu to wtedy myśl o czymś lepszym, stacjonarnym. A jak ci się nie spodoba to ten model Unidena zawsze odsprzedaż komuś bez problemów. O wynalazkach typu Intek też lepiej zapomnij, to szumofon i zabawka.
  • Poziom 5  
    a jeśli o skanery to jakie polecacie do 250 zł z w miarę dobrą anteną której bym nie musiał wymieniać. Najlepiej by było jak byście napisali jakieś wypróbowane modele ;)

Gadałem z lokalnym klubem KF ale ciężko się z nimi dogadać i niewiele rozumiałem.

Co do "Uniden EZI33XLT" czytałem o nim wiele dobrych opini więc sprzęt na pewno godny uwagi :P

Nie z goleniowa bardziej na północ Szczecina w Policach. Ale często przejeżdżam przez Goleniów. :)
  • Poziom 18  
    Jak z kolega z Polic to muszę zmartwić. Krzywda ludzka w analogu to zdaje się tylko 998. W Goleniowie ich słyszałem od ciebie. Kiedyś z ciekawości przeglądałem sobie pasmo 2m ..... Police są trochę wyżej więc pewnie sobie z zaścianków Goleniowskich i innych coś posłuchasz jednak na lokalu będzie lipa.
  • Poziom 5  
    To jakiego oni pasma używają ?? Bo znalazłem na jakiejś stronce że używają 172.675 na progu 12,5 kHz.
  • Pomocny post
    Generalnie szukaj od 171- 174 MHz. W każdym powiecie częstotliwość jest inna. Krok między kanałowy tak jak pisałeś 12,5 KHz. Jeśli chodzi o materiały o konstrukcjach anten i innych to proponuję między innymi Poradnik ultra krótkofalowca. Tu jest online.

http://winntbg.bg.agh.edu.pl/skrypty2/0067/main.html
  • Poziom 18  
    Na 2m ?? to od 170 do 174MHz ale to w analogu a jak już Ci pisałem to u ciebie tylko 998 działa. Służby mają przydziały zależne od lokalizacji, miasta czy gminy tak że nikt nie poda dokładnie. Z tego co zaobserwowałem kiedyś, zupełnie przypadkowo przy naprawie jakiegoś mikrofonu bezprzewodowego nieładnie pracującego w tych okolicach to w Szczecinie 997 pracuje w analogu przy okazji większych imprez jak dni morza czy coś podobnego .... Ciekawe slotów w tetrze brakło im ?? Dla Ciebie nadal polecam SDR na usb plus dobry komputer. Cena takiego SDR to jakieś 40-50zł a resztę jak masz to zainwestuj w antenę ;)
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    KrzysztofS napisał:
    Dla Ciebie nadal polecam SDR na usb plus dobry komputer.

Przecież autor już dawno napisał że SDR mu nie odpowiada, a Ty swoje.

zibibibi22 napisał:
    mam na to jakieś 250 zł da się za tyle kupić jakiś skaner, również tak żeby można było wsiąść z nim do samochodu?
  • Poziom 18  
    EEE tak tak bo jak ktoś nie miał ani jednego ani drugiego to należy go przekonywać. Po co pakować kolegę w koszty funkcjonalność podobna a taniej. Kolegę nie interesuje skanowanie od 110 do 180MHz tylko odbieranie służb. A częstotliwości są znane. Na SDR tanim spokojnie widać 3-4 MHz więc po co mu skaner ?? Nie podejrzewam autora tematu o to że jest typowym dresem i skanera potrzebuje tylko po to żeby poszpanować przy dobrym napoju w parku przed kolesiami .... Tak w samochodzie można stosować tablet a w naszej okolicy na gumówce i tak nic nie usłyszy :P Chodzi mi o to że i tak nic nie usłyszy w szczecino-policach więc po cooooo.
  • Poziom 34  
    Moim zdanie bao jajo i inne tego typu wynalazki nadają się tylko i wyłącznie wtedy, gdy znasz częstotliwości. Jeśli masz zamiar ich dopiero szukać to współczuję. Będziesz siedział i godzinami przełączał góra dół jak Ci skaner (wolny jak żółw) zacznie wychodzić poza interesujący zakres: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1M34el...Udz_XY1YRo/pub?single=true&gid=51&output=html ?
    Już lepiej kupić jakiś prosty skaner, droższy oczywiście, ale taki, który pozwoli na dodanie swoich granic przeszukiwań, np. Uniden UBC69XLT-2 lub jego klon Albrecht AE 69-2H (spójrz na OLX).
    Inwestując trochę grosza można kupić sprzęt, który podłączysz pod komputer i ten wszystko nagra i zaloguje z dokładną częstotliwością, a Ty po powrocie z piwa sobie wszystko przejrzysz w logach i zrobisz z tym co uważasz za słuszne. Taki jest, np. Uniden UBC125XLT gdzie oprócz ZOMO posłuchasz, np. lotnictwo cywilne i wojskowe.
    Kolejna sprawa, słuchanie cyfry. Tutaj z chinoli jest tylko Puxing: http://www.discriminator.nl/index-en.html Ciekawe czy dla innych zabawek komuś się udało. W takim Baofengu UV5R nawet się nie da tego dokonać.
  • Poziom 5  
    Wiele przekracza mój budżet. Jedynie z samych skanerów wchodziło by w grę "Uniden UBC69XLT-2"
    i "Uniden EZI33XLT" więc który jest lepszy? Co Polak to inna opinia na ten temat i trochę się już pogłubiłem. Niektórzy piszą że zwykły skaner i częstotliwości miedzy 172-174 inni że działają na ponad 400 inni że na bardzo niskich i czy tak czy siak nic nie usłyszę. Prosiłbym aby jakoś mi to wytłumaczyć bo już nie rozumiem.
    Oczywiście nikogo nie zamierzam obrazić tym postem, ale po prostu się pogubiłem.

A z tego co znalazłem tutaj mówi że jest to 172 z hakiem: https://drive.google.com/file/d/0B4kzwartkrrU...OWUtMTQ2NS00MDE4LTk2NGUtZjU3NWE4ZTVjYWY2/view

P.S. Nie jestem dresem. A piwo pijam sporadycznie ;)
  • Poziom 34  
    EZI33XLT choć nowszy to nie pozwala na dodanie swoich banków przeszukiwań i też będziesz musiał zmieniać strzałkami jak będzie wychodził poza interesujący Cię zakres.

Mapa ma 8 lat. Dużo się w tym czasie zmieniło.

Zakresy Ci podałem. Jest KF, VHF, UHF.

KF wygląda mniej więcej o tak: https://www.youtube.com/watch?v=frG7Vst4gUg