Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] HP 1200 - przerywa drukowanie

Gelip 02 Lut 2016 18:30 1116 8
  • #1 02 Lut 2016 18:30
    Gelip
    Poziom 28  

Od niedawna posiadam używaną drukarkę z nową kasetą z tonerem tzn. zamiennikiem za 15zł. Podłączona do sieci LAN za pomocą kabla LPT do serwera druku wbudowanego w stary router SMC7004ABR tak, że można drukować przez sieć z dowolnego komputera. System WinXP SP2 wykrywa i instaluje swój sterownik tej drukarki HP LaserJet 1200 Series PCL. Wydrukowałem kilkanaście pojedynczych stron bez problemu przy ustawieniach domyślnych sterownika. Problem pojawił się przy drukowaniu pliku PDF (22 strony) w trybie ekonomicznym który włączyłem w sterowniku drukarki. Plik to praktycznie sam tekst - broszura informacyjna PIT37. Zapodałem 22 kartki do podajnika głównego i odpaliłem drukowanie przez sieć. Wydrukowało ładnie i szybko 9 stron a na dziesiątej w połowie przerwało drukowanie i kartka się nie wysunęła. Zaczęła migać pomarańczowa dioda. Według instrukcji zaciął się papier, po wyłączeniu drukarki otworzyłem drzwiczki gniazda z tonerem i prostej ścieżki wydruku z tyłu, obróciłem w dół zielone zwalniacze docisku i wyciągnąłem kartkę która ani trochę nie jest pogięta.

Po tym włączyłem drukarkę i wydrukowałem normalnie pojedynczą stronę aby sprawdzić czy drukarka działa.

Dlaczego przerwało drukowanie? Czy to się zdarza często? Toner powinien wystarczyć na około 2500 stron a wydrukowane dopiero 38 jak wynika ze strony testowej drukarki.

0 8
  • #2 02 Lut 2016 21:28
    Bitels85
    Poziom 24  

Zatrzymanie kartki może być spowodowane nieprawidłową pracą zespołu grzewczego. Możliwe że wytopił się smar na grzałce na której obraca się folia utrwalająca i nagar który został spowalnia obroty tej folii.

0
  • #3 06 Mar 2016 18:24
    Gelip
    Poziom 28  

Jednak drukarka nie drukuje jak trzeba nawet jednej strony. Kartki się nie zacinają ale nie drukuje całej strony. Za pierwszym razem wydrukowało ponad połowę strony A4. Spróbowałem jeszcze drukowania pojedynczej strony cztery razy ale a za każdym następnym drukuje coraz mniej - połowę strony, 1/3 i tylko kilka linijek tekstu. Po tym jak kartka wyjdzie świecą wszystkie diody na drukarce tzn. dwie małe - zielona i pomarańczowa i duża zielona.

Z tymi diodami jest tak samo jak próbuję drukować zamiast z komputera - test drukarki za pomocą przycisku - drukuje tylko pierwszą stronę lub jej połowę i diody się zaświecają wszystkie.

0
  • #4 06 Mar 2016 19:25
    servicemen
    Poziom 27  

To jak zapalą się wszystkie diody wciśnij klawisz panela i podaj które się świecą lub migają.
    W tym modelu pada laser scanner lub układ zagrzewania najczęściej i wtedy masz error kod na panelu.

0
  • #5 06 Mar 2016 20:20
    Gelip
    Poziom 28  

Po wciśnięciu przycisku nic się nie dzieje, diody nadal świecą jak świeciły. Drukarkę mogę wyłączyć tylko pstryczkiem z tyłu drukarki.

Dodano po 40 [minuty]:

Myślalem że może trzeba coś wyczyścić w środku więc wyjąłem kasetę z tonerem ale tam nic nie widać aby było brudne. Trochę z tyłu jak otworzę dzwiczki to troszkę klapka brudna ale to przecież już na wyjściu kartki. Wyczytałem w instrukcji, że wciskając na 10 sekund przycisk można włączyć czyszczenie więc to zrobiłem za pomocą papieru bo nie mam żadnej folii czyszczącej. Drukarka zaczęła czyścić - kartka zaczęła przesuwać się krokowo co kilka sekund ale po jakichś 10-20 razach przerwało, kartka została i zaczęła migać pomarańczowa mała dioda. Musiałem ręcznie usunąć kartkę bo po wyłączeniu i włączeniu jej nie wysunęło.

Teraz udało mi się wydrukować pod rząd pojedynczo 3 strony A4:
    - pierwsza strona - wydrukowało całą stronę, świeci tylko mała kontrolka zielona
    - druga strona - to samo
    - trzecia strona - to samo
    - czwarta strona - wydrukowało tylko kilka linijek, kartka przeszła normalnie jakby nie było problemu z drukowaniem ale zakończyło się świeceniem wszystkich trzech kontrolek

0
  • #6 07 Mar 2016 22:40
    Bitels85
    Poziom 24  

Kolega @servicemen podpowiada a ty swoje. Jeżeli w trakcie pracy nagle zapalają się wszystkie kontrolki i drukowanie staje to znaczy że masz w drukarce fatal error (pod warunkiem, że świecą a nie migają). Wciśnij i przytrzymaj przycisk i zobacz jak reagują diody. Jeżeli, jak twierdzisz po wciśnięciu i przytrzymaniu przycisku nadal wszystkie diody świecą trwale, to znaczy, że padł formater i bez jego wymiany nic nie zrobisz. Jeżeli zaś diody zachowują się inaczej to podaj,jak.

0
  • #7 07 Mar 2016 23:36
    Gelip
    Poziom 28  

Bitels85 napisał:
    Kolega @servicemen podpowiada a ty swoje. Jeżeli w trakcie pracy nagle zapalają się wszystkie kontrolki i drukowanie staje to znaczy że masz w drukarce fatal error (pod warunkiem, że świecą a nie migają).

Kolega nie napisał tylko, żeby wcisnąć i przytrzymać. OK już sprawdzam czy przytrzymanie coś da. Puściłem pojedynczą stronę A4, wydrukowało mi tylko kilka linijek i w czasie drukowania zaświeciły się wszystkie diody ale kartka przeszła jak podczas normalnego drukowania. Wcisnąłem przycisk, przytrzymałem 5 sekund i po puszczeniu nic się nie dzieje. Za chwilę spróbowałem znowu tym razem 10 sekund i to samo - żadnej reakcji. Czyli jednak formater?

OK, dowiedziałem się iż formater to pionowa elektronika tam gdzie podłącza sie kabel LPT lub USB. Ktoś się pytał tutaj na forum co się może psuć na tej PCB. Jak dla mnie to jakaś programowa blokada. Znalazłem w archiwum allegro formater gdzie w opisie aukcji pisało coś takiego jak Przebieg: 181501. Kiedyś miałem problem z drukarką atramentową Epson 480 gdzie był błąd ze sprzętowym licznikiem wydrukowanych stron. Aby zresetować licznik trzeba było użyć pewnego programu. Prawdopodobnie i tutaj jest podobny problem skoro formater ma jakiś przebieg - czyli coś zlicza.

0
  • #8 08 Mar 2016 10:52
    Gelip
    Poziom 28  

Zrobiłem Engine Test przy podłączonym formaterze i wydrukowało mi szybciutko, ładnie całą A4 w poziome paski jak wcisnąłem wykałaczką tact switch pod formaterem:
    HP 1200 - przerywa drukowanie
    W instrukcji wyczytałem, że aby wykonać test formater musi być podłączony bo inaczej nic nie wydrukuje. Co jeszcze mogę sprawdzić bo nie bardzo po angielsku rozumiem co pisze w service manual?

Dodano po 1 [godziny] 49 [minuty]:

Mam znajomego ale z modelem 1300. Czy formater od 1300 nadaje się do 1200?

0
  • #9 12 Sie 2018 08:37
    Gelip
    Poziom 28  

Od tamtej pory używam drukarkę sporadycznie, naprawdę bardzo rzadko - drukując tylko jedną stronę A4 na raz i zawsze drukuje bez problemu i czyściutko, więc nie sądzę aby padł jakiś laser scanner lub formater. Jakby coś padło to by nie drukowała wcale.

0