Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podstawy automatyki - przelewanie wody i ogrzewanie wody

02 Lut 2016 19:04 1473 3
  • Poziom 2  
    Witam
    Mam problem z dwoma ćwiczeniami z podstaw automatyki.
    Pierwsze dotyczy ogrzewania i ochładzania wody.
    Za pomocą grzałki ogrzewaliśmy wodę do czasu, aż grzałka się wyłączyła. Po jej wyłączeniu i odłączeniu czekaliśmy i sprawdzaliśmy jak się ochładza.
    Muszę wyliczyć współczynnik wzmocnienia i stałą czasową, a także zaznaczyć ją na wykresie. Wspołczynnik wzmocnienia wyliczyłem(w końcu to temperatura końcowa przez temperatura początkowa), ale mam problem ze stałą czasową. Przejrzałem multum materiałów i nie wiem wciąż jak poprawnie ją wyliczyć, nie mówiąc już o wyznaczeniu jej z wykresu...

Drugie ćwiczenie dotyczyło przelewania wody ze zbiornika dolnego do górnego.
    Mogliśmy regulowac przepływ wody. Mieliśmy zmierzyć jak zmieni się poziom wody przy przepływie większym(u nas 5dm3/min) i przy przepływie mniejszym(2,5dm3/min). I tu tak samo, trzeba wyliczyć współczynnik wzmocnienia i stałą czasową.
    Współczynnik wzmocnienia wyliczyłem, ale stałej czasowej nie jestem w stanie wyliczyć i wyznaczyć na wykresie...
    Stanowisko do tego ćwiczenia wyglądało tak

W obu przypadkach mam stałą czasową jako czas trwania eksperymentu przeliczone z minut na sekundy, ale to raczej nie jest poprawne...
    Załączam arkusze kalkulacyjne excela z danymi.
  • Poziom 33  
    Współczynnik wzmocnienia to będzie stosunek wartości temperatury w stanie ustalonym do wielkości sterowania (np. prąd grzałki).
    Inżynierska metoda wyznaczenia stałej czasowej dla obiektu inercyjnego to liczba 63%.
    Zamieść wykresy w poście.
  • Poziom 2  
    Dla ogrzewania i ochładzania wody:
    Dla przelewania wody:
  • Poziom 9  
    Ja miałem napisane "Wyznaczyć stałą czasową NA PODSTAWIE wykresu" na drugim ćw :/ Jeszcze inaczej. Pomóżcie coś :)