Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mierzenie napięć na kondensatorach - Pytanie

elektroPC 02 Lut 2016 19:33 495 7
  • #1 02 Lut 2016 19:33
    elektroPC
    Poziom 13  

Witam,

Powiem na początek szczerze, nigdy wcześniej nie miałem w rękach żadnego miernika, żadnego urządzenia, zamierzam po raz pierwszy zmierzyć napięcia na kondensatorach ale niestety mam dylemat JAK to się robi? Czytałem poradniki ale wraz nie jest pokazane JAK "dotykać" sondami mierząc. Proszę tylko odpowiedzieć, czy mam tak po prostu dotknąć jak przedstawiłem to na rysunku? Oczywiście mierząc kondensator nr. 2, wiem, że mierzę napięcie które idzie z kondensatora nr. 1.

0 7
  • #2 02 Lut 2016 19:54
    Radzio M.
    Poziom 32  

Napięcie mierzymy równolegle. W trakcie pomiaru nie włącz amperomierza, uważaj by nie zewrzeć elektrod kondensatora jeśli mowa o dużej pojemności.

0
  • Pomocny post
    #3 02 Lut 2016 20:00
    Wojciech.
    Poziom 31  

V mierzy różnicę potencjału, więc żeby Ci coś miernik wskazał musisz "zetknąć" sondy do dwóch różnych potencjałów tzw jedna sonda do jednej nogi C, a druga sonda do 2 nogi C. Trochę trywialnie, ale taka jest idea/.

0
  • #4 02 Lut 2016 20:37
    elektroPC
    Poziom 13  

No czyli tak jak mam na myśli, i jak przedstawiłem na obrazku? Ustawiam odpowiedni zakres na Voltach miernika, zwracam uwagę na + i - kondensatora, tzn. Sonda "+" do nóżki "+" no i jest ok.:)

0
  • #6 02 Lut 2016 21:41
    elektroPC
    Poziom 13  

No dobrze, dzięki za informacje. A jeszcze jedno, gdybym chciał zmierzyć pojemność kondensatora to już musiałbym go wylutować?

0
  • #8 07 Lut 2016 21:22
    elektroPC
    Poziom 13  

Już dokonałem pomiarów, tak jak pisałem. No dzięki za udzielenie się, już wiem jak to robić.:) Temat zamykam!

0