Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

LTE - Jaka antena do LTE Orange..

patrex003 02 Lut 2016 21:16 14004 10
  • #1 02 Lut 2016 21:16
    patrex003
    Poziom 3  

Witam.
    Czytam już cały dzień i rozglądam się po różnych stronach i aukcjach. Wśród anten jest w czym wybierać, a opinii różnych jeszcze więcej. Więc chciał bym się dowiedzieć kilku rzeczy. A więc:

Na dzień dzisiejszy sprawa wygląda tak:
    Posiadam internet mobilny LTE w Orange modemem Orange Airbox 2 ( z tego co się orientuje jest to jakiś huawei ). Jeśli w Airbox ustawię tylko tryb połączenia jako LTE to pomimo zerowej liczby kresek świadczących o zasięgu internet działa z parametrami około: ping 36, pobieranie 5.88 Mbps (735.4 kB/s), wysyłanie 0.89 Mbps (111.4 kB/s). Natomiast jako ustawię tryb polaczenia jako 3G i mam cztery kreski zasięgu to internet działa około: ping 47, pobieranie 11.59 Mbp/s (1449.1 kB/s), wysyłanie 4.20 Mbp/s ( 525.2 kB/s) - aha i dodatkowo często przy ustawieniu tylko typu połączanie na 3G (bo tylko w ustawieniach mam do wyboru 2G, 3G i LTE) często potrafi przeskakiwać pomiędzy typem połączenia 3G a H+ (HSPA).

Chciałbym uruchomić w pełni poprawnie działające i stabilne LTE lub w ostateczność mieć to samo dla H+ (HSPA). Więc jaką antenę wybrać w tym przypadku która najwięcej da mi korzyści i stabilności?

Mieszkam w wojewótdźtwi świętokrzykim, powiat konecki, miejscowość Wólka Plebańska. Najbliższy nadajnik Orange jaki mam znajduje się w sąsiedniej miejscowości czyli Odroważ lecz nie jestem pewien czy akurat z niego LTE idzie złapać ( w każdym razie mam do niego po lini prostej a jedyną przeszkodami do głowni to las).

Dodatkowo zastanawiamy się tak że nad dodatkową opcja internetu od Orange jak LTE dla domu. No i tu by doszedł jeszcze jeden modem czyli ZTE MF 283. I dało by radę z jednej anteny zasilić i wzmocnić obydwa modemy czy efekt będzie mizerny? Czy dla każdego modemu musi być osobna antena?

Dziękuję bardzo serdecznie z góry za wszelkie rady, informację jak i opinię.
    Pozdrawiam,
    Patryk S.

0 10
  • #2 02 Lut 2016 21:29
    matek451
    Specjalista Sieci, Internet

Jaki to Airbox2 ? Tylko Airbox2 Plus( E5577) posiada złącza anten zew. Najbliższy BTS LTE1800NetWorks , z którego masz ten słaby LTE w Orange to Stąporków. Piłsudskiego 101, około 5 km od ciebie. Teraz masz 3G z BTS-a Networks Odrowąż, działa na UMTS2100 z HSPA+DC i na UMTS900 z HSPA+ . Na LTE1800 tylko pozwolenie. Do każdego modemu oddzielna antena. Zrób testy LTE na zewnątrz i w kierunku Stąporkowa. Jeśli będziesz brał Internet dla Domu to bierz abonament za 59,90 z MF283+ i tabletem Lenovo TAB 2A10 lub TAB2A8. Zestawy kosztują 399 zł lub 199 zł a warte są 1100 lub 900 zł.

1
  • #3 03 Lut 2016 11:14
    Atteelectronics
    Poziom 11  

A jaki budżet jesteś w stanie przeznaczyć na zakup anteny? Z tego co opisujesz to nadajnik nie jest daleko,więc powinien Ci złapać sygnał LTE,to pewnie kwestia ustawienia odpowiedniego kierunku. Jak radzi Przedmówca,wykonaj testy na zewnątrz i podaj parametry na forum.

1
  • #4 03 Lut 2016 14:04
    patrex003
    Poziom 3  

Przepraszam faktycznie jest to Orange Airbox 2 Plus - byłem głodny to mi się zjadło tego plusa :D

Co do parametrów wygląda o tak.
    W domu ten Airbox leży na piętrze. Wszystkie okna jakie wychodzą to praktycznie mniej więcej w kierunku Skarżysko - Odrowąż. Niby wszystko pięknie śmiga ale bez takiej bzdetnej antenki (gdzieś wygrzebałem taką najprostszą w domu) transfer wysyłania będzie 10.6 kB/s - z nią już się robi jakieś 735.4 kB/s.

Co do testów na dworze. Starałem się znaleźć punkt najbardziej skierowany na Stąporków z najmniejszą liczbą budynków i przeszkód na drodze (niestety do o koła mnie są lasy, a następnie miejscowości). LTE udało mi się złapać na poziomie 0-1 kreski ping 48, 824.5kB/s, wysyłanie 10.6kB/s. Innych pomiarów z LTE nie udało mi się zrobić bo zazwyczaj o ile ping i pobieranie udało się zrobić to znów na wysyłaniu robił się błąd sieci.
    HSPA (H+) udało mi się złapać pewne bez przeskakiwania na 3G ping 62-68, wysyłanie 2655.2 - 3170.2 KB/s, pobieranie 223.6 - 350.2 kB/s.

Oczywiście na dworze nie wykorzystywałem tej samej antenki co w domu.
    Dodatkowo mogę powiedzieć że wczoraj w nocy strasznie u mnie wiało i o ile ping był poniżej setki, a transfer pobierania na poziomie 33.38 Mbps to znów transfer wysyłania był poniżej jakiej kol wiek normy.

Najbardziej by mi zależało na ustabilizowaniu tego łącza nawet na poziomie HSPA (H+) oczywiście jak jest możliwość cieszenia się z LTE tak samo ze stabilnym łączę to chętnie bym skorzystał. Szczerze powiedziawszy bardziej mi zależy na niskim pingu i na dobrym transferze wysyłania (transfer pobierania jak dla mnie mógł by być już taki jaki jest).

Co do antenty i kwoty jaką na nią mam wydać. Powiem tak może. Nie jestem bogaty ale jeśli antena za 100-300zł da mi ten sam efekt co antena za 500zł. To po co przepłacać ? Najlepiej jak by ktoś podała mi kilka opcji i powiedział która są lepsze a które gorsze :)

przeglądałem aukcje i zainteresowała mnie taka antena: http://allegro.pl/antena-dual-x-cross-3g-4g-lte-2x20dbi-zte-huawei-i5733715110.html - co o niej sądzicie ?

0
  • Pomocny post
    #5 03 Lut 2016 14:45
    matek451

Chiński , wielozakresowy ,śmieć ( w środku antena logarytmiczna) sprzedawany przez handlarza mydła i powidła z Chin, kupowanego na kontenery. Opis anteny tak jaki podane parametry to stek bzdur wyssanych z palca. Nie kupuje się nic od takich pseudo fachowców. Tak jak pisałem masz dwie opcje czyli LTE1800 NetWorks ze Stąporkowa, 15MHz pasma z MIMO zapewnia teoretycznie DL do 112Mb/s i UL 37,5Mb/s. konieczna antena Dual LTE 1800MHz o dużym zysku. Polecane Cybertech 15dBi lub Sorensen 17dBi, jeśli zależy ci na UL to lepszy Sorensen. Kable jak najkrótsze, konektory do E5577 czyli FME(m) -TS9 lub do MF283+ czyli FME(m)-SMA(m). Koszt około 200 zł. Ustawiasz na Stąporków. Druga opcja to UMTS2100 z Odrowąża , działa w HSPA+DC, DL 3,2Mb/s i UL 5,76Mb/s antena panel na 2100MHz. Polecana Cybertech panel 15 lub 17dBi na 2100MHz i konektory jak wcześniej . Koszt 100-130 zł. Antena Sorensena SR-17 działa też na UMTS2100 ale ma mniejszy zysk. Reasumując jeśli zależy ci na wysokim UL to warto zrobić testy LTE na antenie Dual LTE 1800MHz , w tej technologii są szanse na najwyższe. http://allegro.pl/antena-dual-lte-sorensen-17dbi-6m-kable-np-b593-i5951938743.html lub na 2100MHz http://allegro.pl/antena-17dbi-do-e3131-e173-e353-hspa-umts2100-i4922482791.html

1
  • #6 03 Lut 2016 15:45
    patrex003
    Poziom 3  

W takim razie zacznę testy od LTE.. Mam jeszcze tylko takie pytanie..

1. Airbox ma dwa wejścia na anteny (w sumie ten ZTE też) mógł byś mi powiedzieć do czego to w zasadzie służy ?
    2. Jest jakiś program np do Windows który pokazała by mi aktualny poziom dBi podczas ustawiania anteny ? Kierunek wiem wiem mniej więcej w którym szukać no ale z tym wycelowaniem tak w ciemno może być różnie.
    3. Tak mniej więcej plus / minus jaka jest strata sygnału pomiędzy 4,6,8 i 10 metrowym kablem? Oczywiście będę starał się wybrać jak najkrótszy..

1
  • Pomocny post
    #7 03 Lut 2016 16:29
    matek451

Jedno wejście główne RX/TX , drugie RX. Na LTE1800 NetWorks korzysta z technologii MIMO , czyli nadaje i odbiera dwoma antenami, dlatego modem musi mieć też podłączone dwie anteny. Czyli antena Dualna 1800MHz wewnątrz , której sa dwie anteny na 1800MHz ustawione pod kątem prostym, zgodnie z wykorzystywaną polaryzacją skośną). Taka antena w pełni wykorzystuje możliwości oferowane przez BTS LTE1800. Na Windows brak programu do monitorowania sygnału. Na E5577 spróbuj czy działa z nim program http://www.lte-anbieter.info/ltewatch/huawei.php .Pobierz i zainstaluj go na komputerze, sprawdź czy działa z MIFI. Na pewno działa z e3372s-153HiLink, B315 i kilkoma innymi routerami Huawei. Program pokazuje parametry LTE, Global Cell-ID i pozwala wymuszać częstotliwości LTE. Inny to https://dl.dropboxusercontent.com/u/1978345/misc/E5186%20Toolboxtest2.zip ale też do sprawdzenia z E5577( airbox2 Plus). Parametry LTE http://tplink-forum.pl/faq-sieci-komputerowe/parametry-sygnalu-lte/ Na koniec kabel, stosowany w Sorensenie czy Cybertechu kabel to H155. Jego tłumienność przy 1800MHz wynosi około 0,45dB/m czyli w praktyce na każdych 2m kabla tracisz około 1dBi z zysku anteny. 10m to strata 5dBi czyli z 17dBi sorensena zostanie 12dBi. zyskasz też około 10dBi z tytułu umieszczenia punktu poboru sygnału na zewnątrz, czyli eliminujesz tłumienie ścian.

3
  • #8 19 Lut 2016 22:19
    patrex003
    Poziom 3  

dzięki dzięki za wszelakie informację

lecz chciał bym się jeszcze zapytać bo budżet wcześniej mi nie pozwolił na kupno, a aukcja do której podałeś link zakończyła się..

przeglądam właśnie allegro i widzę te same anteny ale inaczej oznaczone i w różnych cenach.. więc jest jakaś zasadnicza różnica pomiędzy nimi ?

http://allegro.pl/antena-dual-lte-sorensen-17dbi-do-huawei-zte-modem-i5984067058.html

http://allegro.pl/antena-dual-lte-sorensen-17dbi-6m-czarna-np-b593-i5991769305.html

i czy ma to znacznie którą wbiorę w sumie ? z tego co widzę droższa ma 2x16,8 dbi a tańsza 16,8 dbi. więc lepiej brać 2x16,8 dbi czy 16,8 dbi?

P.S.
    Czy jest zasadnicza różnica czy antena będzie wysoko montowana czy nisko ? I tak będę ją montował w najwyższym punkcje lecz muszę kupić i tak jakiś uchwyt.. na allegro znalazłem coś takiego http://allegro.pl/uchwyt-maszt-antenowy-murowy-e-110-29cm-x-110cm-i5229881699.html i się zastanawiam czy mocując ją wysoko będzie miało to jakiś pozytywny czy negatywny wpływ na sygnał.. Teoretycznie jak ją wyżej zamontuje to najbliższe przeszkody nie przeszłonią anteny - lecz nie wiem bo się nie znam - czy takie mocownaie jakoś nie odbije się na jakości sygnału..

1
  • Pomocny post
    #9 19 Lut 2016 22:30
    matek451

To ta sama antena Dual LTE 1800MHz tylko różnią się kolorem i jedna jest bez kabli i konektorów( tańsza) a druga ma kabel 6m. U tego sprzedawcy zamawiasz kabel pod wymiar i do tego złącza i Konektory pod konkretny modem/router.

1
  • #10 20 Lut 2016 00:50
    patrex003
    Poziom 3  

okej więc zamawiam.. odezwę się co i jak jak przyjdzie wszystko..

zmieniając na chwilę temat.. czy jest możliwe że ten E5577 może łapać gorzej zasięg niż taki MF283+ czy tablet Lenovo TAB2 A10-70L? Kiedyś sprawdzałem zasięg przekładając jedną kartę i sumą sumaru najsłabiej wypadł mi ten E5577 - a specjalnie też nigdzie z tym nie latałem..

0
  • #11 08 Mar 2016 14:08
    patrex003
    Poziom 3  

program działa bez problemu z E5577( airbox2 Plus ) oraz antena spełnia swoje zdanie i działa LTE - szkoda tylko że zasięg na dwie kreski i sygnał -85dBm - jestem zadowolony :)

dziękuję jeszcze raz za pomoc bardzo serdecznie.

P.S.
    temat do zamknięcia

0
  Szukaj w 5mln produktów