Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Osprzęt kablowy
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Piec gazowy Buderus w mieszkaniu - kilka pytań

02 Lut 2016 21:33 3162 27
  • Poziom 19  
    Witam,
    wraz z moją małżonką kupiliśmy dom w szeregowcu, jest on w chwili obecnej na etapie budowy, więc mamy możliwość wprowadzania swoich zmian. Ustaliłem że deweloper montuje w mieszkaniach w standardzie kocioł 2-funkcyjny Buderus U044KV2 - z otwartą komorą spalania. Kocioł ten znajduje się w łazience. Powiedzcie mi, jakie są Wasze opinie na temat tego pieca? Instalacja CO wykonana z PEXa, a budynek ocieplony 15cm styropianem.
    Pozdrawiam
  • Osprzęt kablowy
  • Poziom 26  
    Kocioł z otwartą komorą spalania to już wykopaliska :D .
    Zapytaj o możliwość instalacji i dopłatę do kotła kondensacyjnego. Taka konstrukcja chroni również przed zaczadzeniem.
  • Pomocny post
    Specjalista - systemy grzewcze
    Doprecyzuję:
    -kocioł z otwartą komorą spalania, szczególnie w łazience grozi zaczadzeniem.
    -W pomieszczeniu, w którym jest zainstalowany powoduje przeciąg przez swój komin, co wychładza pomieszczenie, szczególnie w łazience jest to niepożądane.
    - ma małą sprawność, co powoduje ból portfela.

W dzisiejszych czasach tylko kondensat, i to jak najmniejszej mocy.
    Wydatek jednorazowy, ale tańsza eksploatacja i murowane bezcenne bezpieczeństwo.

pozdrawiam
  • Poziom 19  
    Spodziewałem się takich odpowiedzi. Poradźcie mi, jaki kocioł Buderusa kondensat w rozsądnej cenie zakupić? Jaki model?
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    marcin833 napisał:
    Spodziewałem się takich odpowiedzi. Poradźcie mi, jaki kocioł Buderusa kondensat w rozsądnej cenie zakupić? Jaki model?

Budowa wkładu kominowego przy kotle kondensacyjnym jest inna. Chyba najpierw trzeba zapytać developera, czy nie ma przeszkód wykonawczych (etap budowy). Renomowanych producentów i modeli jest wiele... musisz pogooglować.
  • Poziom 19  
    Wiem że jest inna budowa. No olać tematu pieca się nie da, bo deweloper za wszystko odpowiada.. Niestety jest bardzo oszczędny, i ze wszystkim trzeba się użerać.. Z uwagi na to iż wyjścia spod kotła są przystosowane pod Buderusa, to muszę szukać kotłów z tej firmy..

• Moderator na urlopie...
    marcin833 napisał:
    ...wyjścia spod kotła są przystosowane pod Buderusa, to muszę szukać kotłów z tej firmy..

Wszystkie podejścia da się przerobić bez problemu. Możesz szukać innych kotłów.
  • Poziom 26  
    marcin833 napisał:
    Z uwagi na to iż wyjścia spod kotła są przystosowane pod Buderusa

Tu marka kotła nie ma żadnego znaczenia
  • Osprzęt kablowy
  • Poziom 32  
    A deweloper Ci odpowiedział ile będzie kosztować dopłata do kondensacyjnego lub zamkniętej komory spalania ? Jesli kwota wyjdzie spora to dopiero wtedy szukaj alternatywnego rozwiązania.
    Jak poprzednicy odradzam otwartą komorę. Miałem w łazience i nie było to komfortowe (ale mieszkałem tam tylko 2 lata)
  • Poziom 19  
    Wysłałem pytanie do dewelopera o podanie cen kotłów kondensacyjnych, więc muszę czekać. Deweloper płaci za kocioł w 'standardzie' o którym piszę w pierwszym poście, więc na własną rękę kupować chyba nie będzie się opłacać. Oby cena podana nie była zaporowa..
  • Poziom 19  
    Witam,
    Po bitym miesiącu dostałem w końcu wycenę. Poprosiłem o podanie wysokości dopłat do kotła GB062KV2 i GB012KV2 . Do tego pierwszego musiałbym dopłacić 2600zł,a do drugiego 1600. Wydaje mi się żeby brać ten pierwszy bo to chyba nowsza konstrukcja?
  • Specjalista - systemy grzewcze
    marcin833 napisał:
    Wydaje mi się żeby brać ten pierwszy

Jasne że tak!
  • Poziom 19  
    Czy w standardzie do tych kotłów dodawana jest czujka zewnętrza?
  • Poziom 19  
    A można prosić o jakąś przykładową, która by działała z kotłem Buderusa? Jakim przewodem trzeba połaczyć taką czujkę z kotłem?
    Co do umieszczenia czujki to ja mam akurat pół bliżniaka od strony południowej, i wschód - zachód. Tylko że wejście do budynku mam od zachodu, i znajduje się ono we wnęce, więc czy ta czujka może być umieszczona we wspomnianej wnęce nad daszkiem? Bo nad wejściem jest daszek z żelbetonu.
    Piec gazowy Buderus w mieszkaniu - kilka pytańrzut.JPG Download (179.3 kB)

Zamieściłem rzut z projektu, czerwony kwadrat to proponowane miejsce zamontowania czujki, na jakiej wysokości musiałby być zamontowany?
  • Poziom 19  
    Nikt nie doradzi?
  • Poziom 36  
    Witam, czujnik pogodowy na przewodzie 0,5mm2 na ścianie północnej, wnęka dużo nie szkodzi. Wysokość to od ziemi około 1 do 1,5 metra.
  • Poziom 19  
    Czyli nie będzie szkodzić jak będzie we wnęce? A co do kabla to jaka maksymalna długość może go być?
    Jeszcze jedno pytanie :) w mieszkaniu w salonie będzie kominek, tak więc sterownik od kotła gdzie najlepiej umieścić? Na parterze przy schodach ( w klatce schodowej) Czy na piętrze przy schodach?
  • Poziom 36  
    Przewód a raczej jego długość nie gra roli, wnęka nie szkodzi byle czujnik pogodowy nie był w jakiejś skrzynce itd, a sterownik pokojowy, nie w okolicy kominka, bo będzie przekłamanie, najlepiej bezprzewodowy, bo najłatwiej znaleść optymalne miejsce, a jak na parterze są grzejniki z termostatami to sterownik jak już przewodowy to na piętrze, jak mamy na dolę podłogówkę to na parterze się zbytnio nie nada (bezwładność). To brak konfortu gdy by na piętrze były wtedy grzejniki.
  • Poziom 19  
    Podłogówka będzie tylko w łazience, w reszcie będą grzejniki z termostatami. Myślałem żeby sterownik był na piętrze ( idąc schodami z parteru na piętro) na wysokości ostatniego stopnia po lewej stronie. Czy w takim układzie sterownik spełni swoje zadanie?
  • Poziom 26  
    marcin833 napisał:
    Myślałem żeby sterownik był na piętrze ( idąc schodami z parteru na piętro) na wysokości ostatniego stopnia po lewej stronie. Czy w takim układzie sterownik spełni swoje zadanie?

Ja tak mam tyle że regulator wewnętrzny i moim zdaniem jest źle. A prawdopodobnie wynika to z tego, iż następuje tam kumulacja ciepłego powietrza z dołu i daje zafałszowany obraz średniej temperatury w pomieszczeniach. W przypadku przeciągu sytuacja jest analogiczna, tyle że w drugą stronę.
    Przy doborze miejsca i konfiguracji regulatora warto pamiętać, że generalnie przy braku błędów docieplania w większości przypadków na górnej kondygnacji jest cieplej.
  • Poziom 19  
    To poradźcie mi w którym miejscu najlepiej założyć sterowniki?
  • Poziom 26  
    marcin833 napisał:
    To poradźcie mi w którym miejscu najlepiej założyć sterowniki?

Jakieś miejsce referencyjne nie nasłonecznione, nie w torze przeciągu. Jeżeli nie masz kominka to salon.
  • Poziom 19  
    Pisałem wcześniej ze w salonie będzie kominek. Wiec tam odpada..

Jedyne miejsce które przychodzi mi na myśl to albo korytarz na piętrze lub wejście na schody z salonu. Chyba ze ma ktoś inny pomysł
  • Poziom 19  
    Jutro muszę iść założyć kabelek do czujnika bo w przyszłym tyg mają być tynki. Czy do sterownika RC200 wystarczy przewód 2x0,5? I nadal problem z umiejscowieniem sterownika..
    Zaznaczyłem na rzucie parteru
    Piec gazowy Buderus w mieszkaniu - kilka pytańrzut1.JPG Download (217.97 kB)
    kolor jasnozielony - sterownik na parterze u wejścia na schody
    kolor niebieski - tak jak wcześniej pisałem na piętrze

w górnym prawym rogu kominek, a z lewej strony pod oknem grzejnik prawdopodobnie jedyny w salonie.

Proszę doradźcie mi bo jutro muszę działać..
    Będę wdzięczny
  • Poziom 26  
    Na Twoim miejscu to w ogóle rozważyłbym rozłożenie ciepła z kominka na cały dom (nawiew lub płaszcz wodny w palenisku), jeżeli oczywiście będziesz go często używał. W przeciwnym razie będzie duży dyskomfort cieplny. Czyli przy kominku będzie nie do wytrzymania, a już np woda w spłuczce klozetowej będzie zamarzać ;) . A oddziaływanie lub nie oddziaływanie punktowego źródła ciepła na sterownik pociąga za sobą oczywiste negatywne konsekwencje.
    Podczas cyrkulacji ciepła z kominka temperatura w domu będzie równomierna i zniknie problem ze znalezieniem miejsca referencyjnego dla czujnika np. w salonie.
    Przy należytym potraktowaniu wykonania instalacji kominkowej, kominek z powodzeniem może być podstawowym źródłem ogrzewania. A przy cyrkulacji powietrznej szybko i tanio można znacznie podnieść temperaturę w domu - np. na czas rozbieranej imprezki ;);). Warto to wszystko przemyśleć.
  • Poziom 19  
    Borutka napisał:
    tanio można znacznie podnieść temperaturę w domu - np. na czas rozbieranej imprezki ;);).

Ciekawe, ciekawe :D
    Borutka napisał:
    Na Twoim miejscu to w ogóle rozważyłbym rozłożenie ciepła z kominka na cały dom (nawiew lub płaszcz wodny w palenisku), jeżeli oczywiście będziesz go często używał. W przeciwnym razie będzie duży dyskomfort cieplny. Czyli przy kominku będzie nie do wytrzymania, a już np woda w spłuczce klozetowej będzie zamarzać ;) . A oddziaływanie lub nie oddziaływanie punktowego źródła ciepła na sterownik pociąga za sobą oczywiste negatywne konsekwencje.
    Podczas cyrkulacji ciepła z kominka temperatura w domu będzie równomierna i zniknie problem ze znalezieniem miejsca referencyjnego dla czujnika np. w salonie.
    Przy należytym potraktowaniu wykonania instalacji kominkowej, kominek z powodzeniem może być podstawowym źródłem ogrzewania. A przy cyrkulacji powietrznej szybko i tanio można znacznie podnieść temperaturę w domu - np. na czas rozbieranej imprezki ;);). Warto to wszystko przemyśleć.

Niestety nie mamy miejsca na rozprowadzenie instalacji do rozprowadzania ciepłego powietrza, gdyż jak pisałem wcześniej mieszkanie to pół bliźniaka, powierzchnia 75m2 więc instalacja dodatkowych rur pociągła by za sobą ograniczenie i tak już małej powierzchni na piętrze (mam na myśli przejście z rurami z parteru na piętro).
    Kominek będzie używany okazjonalnie, nie planuję używać go jako podstawowego źródła ciepła
  • Poziom 19  
    Witam ponownie :)
    stanęło na tym, iż zainstalowano kocioł GB062KV2, dwu-funkcyjny. Pojutrze przyjedzie w końcu serwisant do pierwszego uruchomienia ( mówię w końcu, gdyż dwie poprzednie firmy z którymi się kontaktowałem mówiąc krótko olały mnie). Muszę jeszcze wybrać sterownik do tego kotła. Rozważałem kupno sterownika RC200, ale ten z którym rozmawiałem i ma przyjechać mówił, że ten sterownik nie ma automatyki pogodowej (co jest nie prawdą, gdyż na stronie Buderusa jak byk pisze iż automatyka jest wbudowana). Warto brać ten dedykowany, czy zwykłego Eurostera?
    Jeszcze jedno mam pytanie. Czy to że kocioł jest dwu-funkcyjny uniemożliwia w przyszłości montaż zasobnika?
    Pozdrawiam