Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

czujnik ruchu HC-SR501 - Jak zmniejszyc czas trwania impulsu?

jarooman 02 Lut 2016 23:54 831 11
  • #1 02 Lut 2016 23:54
    jarooman
    Poziom 9  

Witam
    Nie chcę przynudzac więc krótko: Czy może ktoś wie jak skrócic czas trwania stanu wysokiego na wyjściu czujnika HC-SR501 do poniżej 1 sekundy ? Najkrótszy możliwy czas regulowany potencjometrem wynosi ok. 4s.
    pozdrawiam
    Jarek

0 11
  • Relpol
  • Pomocny post
    #2 03 Lut 2016 00:50
    Setel
    Poziom 25  

Podaj więcej danych: dlaczego chcesz skrócić ten impuls i do czego ma on służyć. Najprościej zastosować układ różniczkujący, ale impuls będzie odbiegał swym kształtem od prostokąta.

0
  • Relpol
  • #3 03 Lut 2016 08:45
    jarooman
    Poziom 9  

Chodzi o załączanie oświetlenia schodów. Czujnik ruchu ma zwierac na chwilkę styki przekaźnika aby zastartować załączanie się opraw schodowych. W chwili obecnej jest to zrobione na łącznikach chwilowych "światło" (dzwonkowych). Problem polega na tym iż łącznik pełni 2 funkcje.
    1funkcja:
    -zwarcie chwilowe uruchamia program załączania się opraw po kolei, następnie oprawy same po kolei gasną,
    2funkcja:
    -wciśnięcie i przytrzymanie łącznika ponad sekundę załącza wszystkie oprawy na raz na stałe tzn. dopóki się ponownie nie wciśnie przycisku.
    No i właśnie czujnik ruchu HC-SR501 trzyma styki przekaźnika aż 4s co powoduje zalączanie opraw na stałe. Wszystko pracuje w układzie na 12V. :)
    pozdrawiam

0
  • #4 03 Lut 2016 21:07
    stiff12
    Poziom 19  

Co to za instalacja? schodowa? Czy w/w czujnik był elementem układu czy też chcesz zastąpić nim łączniki dla wygody?

0
  • #5 04 Lut 2016 00:00
    Setel
    Poziom 25  

No to najprościej zastosować układ różniczkujący na wyjściu czujnika. Trzeba go (układ różniczkujący) dopasować do parametrów wyjścia czujnika oraz dobrać stałą czasową poniżej 1 s.

0
  • #6 04 Lut 2016 08:04
    Alemucha
    Poziom 28  

jarooman napisał:
    Najkrótszy możliwy czas regulowany potencjometrem wynosi ok. 4s
    Zmniejszyć RC np. 5 krotnie. Samodzielnie bo nic nie pokazano.

0
  • #7 04 Lut 2016 10:37
    jarooman
    Poziom 9  

stiff12 napisał:
    Co to za instalacja? schodowa? Czy w/w czujnik był elementem układu czy też chcesz zastąpić nim łączniki dla wygody?

Chcę dodatkowo zamontować czujnik ruchu (równolegle z łącznikiem). Wieczorem spróbuję dobrać układ RC.

0
  • #8 04 Lut 2016 19:26
    stiff12
    Poziom 19  

Tak jest, przy kombinacji użyj potencjometru i nie zapomnij o pojemności i też jej zmianie.

0
  • #9 05 Lut 2016 01:11
    jarooman
    Poziom 9  

Dziękuję wszystkim za pomoc :).
    Oczywiście układ różniczkujący działa jak trzeba.
    Czujnik załącza przekaźnik na chwilę tak jak miało byc. Na początku teoretycznie przeliczyłem stałą czasową oraz napięcie wyjściowe ale nie miałem odpowiednich wartości elementów żeby to sprawdzic. Aby dokładnie dobrac stałą czasową należałoby wziąc pod uwagę również próg zadziałania tranzystora.
    Póki co więc dobrałem wartości RC z elementów które akurat miałem pod ręką, co pokazałem na załączonym schemacie. czujnik ruchu HC-SR501 - Jak zmniejszyc czas trwania impulsu?

0
  • #10 05 Lut 2016 06:50
    Alemucha
    Poziom 28  

Zmień opis biegunowości tego 22uF :)

0
  • #11 05 Lut 2016 15:01
    stiff12
    Poziom 19  

I jesteś prawie u celu, pozdrawiam.

0
  • #12 21 Mar 2016 23:00
    jarooman
    Poziom 9  

Jeśli chodzi o bieguny kondziora można trzymac się opisu +/- wtedy będzie ok.
    Jeszcze raz wszystkim dziękuję, układ pracuje prawidłowo, więc mogę zamknąc temat.
    Pozdrawiam

0