Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmywarka Bosch SMI50C06GB - Błąd E15 po każdym praniu

mari1980 03 Lut 2016 15:08 11580 12
  • #1 03 Lut 2016 15:08
    mari1980
    Poziom 9  

Witam, do niedawna wystarczyło przechylić zmywarkę i woda wylatywała i był znowu spokój, ale teraz już błąd wyskakuję po każdym praniu. Wyciągnąłem więc zmywarkę i po lewej stronie jest ten przezroczyty pojemnik w którym krąży woda. Zastanawia mnie górna jego część gdzie jak widać na zdjęciu zgromadził się brud, czy to może być przyczyną wytępowania tego błędu, a jeżeli tak to czy można jakość wyczyścić ten pojemnik?

Dziękuję

3 12
  • #2 03 Lut 2016 16:03
    TONI_2003
    Moderator

mari1980 napisał:
    ale teraz już błąd wyskakuję po każdym praniu

Zmywarka Bosch SMI50C06GB - Błąd E15 po każdym praniu
    Tam ma być sterylnie... :D

2
  • #3 03 Lut 2016 16:42
    kot mirmur
    Poziom 31  

To się czyści silnymi utleniaczami-ACZE,wc piker itd.Tylko wpierw trzeba wymontować ze zmywarki i uzbroić się w minimum-okulary ochronne,gumowe rękawice i ewentualnie jakiś fartuch lub stare grube ciuchy[to są naprawdę żrące środki].A wracając do początku-przechylanie chwilowo pomagało-czy tam przypadkiem nie ma Aquastopu,on też zatrzyma pracę sprzętu.

1
  • #4 03 Lut 2016 17:48
    mari1980
    Poziom 9  

nie ma aquastop, no ale skoro piszecie że tam ma być sterylnie to chyba należy zacząć od wyczyszczenia. Czy sam demontaż jest skomplikowany?

2
  • #5 03 Lut 2016 18:01
    kot mirmur
    Poziom 31  

Raczej nie,trzeba delikatnie-wiadomo sam plastik i ew. uszczelki.

0
  • #6 03 Lut 2016 21:26
    Paw_el

Specjalista AGD

mari1980 napisał:
    widać na zdjęciu zgromadził się brud, czy to może być przyczyną wytępowania tego błędu

Nie
    TONI_2003 napisał:
    Tam ma być sterylnie... :D

Czyli na dolnej tacy zmywarki ma być sucho, musisz zlokalizować wyciek.

2
  • #8 05 Mar 2016 15:38
    inż81
    Poziom 16  

Miałem ten sam problem i wystarczyło odkręcić 4 śruby wewnątrz zmywarki by zahamować wyciek z pod uszczelki pomiędzy dolną częścią komory a plastikowym elementem w który się wkłada filtr. U mnie pomogło ale zmywarka była przywieziona z Niemiec więc po drodze mogły się obluzowac.Gorzej jak trzeba bedzie wymienić uszczelkę .

1
  • #9 05 Mar 2016 19:29
    Mamona13
    Poziom 11  

Posiadam taką zmywarkę z uszkodzonym modułem, reszta sprawna. Mogę odsprzedać poszczególne części w przystępnych cenach.

1
  • #10 06 Mar 2016 17:41
    mari1980
    Poziom 9  

Problemem okazał się wyciek wody z tyłu zmywarki z pod uszczelki. Nie mam pojęcia jakim cudem ale uszczelka została wypchnięta i podczas prania woda pryskała na ściane

2
  • #11 03 Sty 2017 21:35
    dgtal
    Poziom 10  

Witam
    Piszę KU PRZESTRODZE dla potomnych gdyż przerabiałem temat w ostatnich dniach na sobie. Co prawda problem dotyczył innej zmywarki BOSCH z systemem Aquastop (model SMI58M95EU), ale kody błędów dla tych zmywarek nie zmieniały się raczej przez lata pomiędzy modelami zbyt mocno.

Przyczyna błędu to dokładnie woda w misce na spodzie zmywarki - najczęścięj przeciek spowodowany zużyciem uszczelki między komorą myjącą a spodem gdzie są wszystkie części zmywarki. Pływak uruchamia wyłącznik bocznikujący elektronikę sterującą i załącza pompę wody aby wypompowywała ile się da.

U W A G A: WBREW NAJPOPULARNIEJSZEMU POSTOWI Z ELKTRODA.PL Z ROKU 2008 - NOWSZYCH ZMYWAREK (MOJA JEST Z 2011 I JUŻ JĄ TO OBOWIĄZUJE) NIE WOLNO PRZECHYLAĆ PRZY TYM BŁĘDZIE!!! GROZI USZKODZENIEM ELEKTRONIKI LUB INNYCH ELEMENTÓW NP POMPY!. Sam moduł to koszt 500 zł, pompa ok 100 zł. Ceny podane przez serwisanta i właśnie on mnie na to uczulił i wytłumaczył dlaczego. Starsze zmywarki były trochę inaczej zbudowane i przechylenie i wylanie się tym sposobem wody uchodziło na sucho, ale w nowszych ten manewr jest już bardzo niebezpieczny. Sam niestety tym sposobem uwaliłem pompę (zwarcie gdzieś w środku) a moduł sterujący warty 5 razy tyle co pompa uszedł cudem z życiem.

Jeśli ktoś nie ma ubezpieczenia na AGD (ja na szczęście miałem) i skorzysta z tej popularnej porady (w google wynik nr 1) to może sobie już zupełnie zepsuć zmywarkę. Rozwiązanie problemu to najczęściej wymiana uszczelki za parędziesiąt zł a potencjalne skutki przechylania to zniszcenie całej elektroniki. Lepiej przez parę dni zmywać ręcznie i poczekać na serwis albo wymienić samemu. Wymiana jest dość prosta - trzeba odkręcić chyba 2-4 śrubki (nie pamiętam ile bo serwisant zrobił to dość szybko) i wymiana silikonowej uszczelki) w komorze myjącej między metalem a plastkikowym elmentem przez który woda spada na dół do pompy.

Mam nadzieję, że swoim postem zaoszczędziłem komuś dodatkowych wydatów.

4
  • #12 04 Sty 2017 15:38
    mari1980
    Poziom 9  

Witam ponownie, akurat mija rok od ostatniej awarii tym razem wyskoczył kod E09 i zmywarka nie grzeje wody i nie suszy. Czy ktoś ma jakieś pomysły?

5
  • #13 04 Sty 2017 16:29
    tod.1977
    Poziom 23  

Witam. Wpierw sprawdź czy na pompę z grzałką dochodzi napięcie. Jeśli nie to uszkodzenie modułu. Jeżeli jest zasilanie to pompa do wymiany. E09 to brak grzania a czy winna jest pompa czy sterownik to już trzeba sprawdzić.

3