Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zmywarka Bosch SMI50C06GB - Błąd E15 po każdym praniu

03 Feb 2016 15:08 16068 14
  • Level 9  
    Witam, do niedawna wystarczyło przechylić zmywarkę i woda wylatywała i był znowu spokój, ale teraz już błąd wyskakuję po każdym praniu. Wyciągnąłem więc zmywarkę i po lewej stronie jest ten przezroczyty pojemnik w którym krąży woda. Zastanawia mnie górna jego część gdzie jak widać na zdjęciu zgromadził się brud, czy to może być przyczyną wytępowania tego błędu, a jeżeli tak to czy można jakość wyczyścić ten pojemnik?

    Dziękuję
    Czy Twoje urządzenia IoT są bezpieczne? [Webinar 22.06.2021, g.9.00]. Zarejestruj się za darmo
  • Moderator
    mari1980 wrote:
    ale teraz już błąd wyskakuję po każdym praniu

    Zmywarka Bosch SMI50C06GB - Błąd E15 po każdym praniu
    Tam ma być sterylnie... :D
  • Level 33  
    To się czyści silnymi utleniaczami-ACZE,wc piker itd.Tylko wpierw trzeba wymontować ze zmywarki i uzbroić się w minimum-okulary ochronne,gumowe rękawice i ewentualnie jakiś fartuch lub stare grube ciuchy[to są naprawdę żrące środki].A wracając do początku-przechylanie chwilowo pomagało-czy tam przypadkiem nie ma Aquastopu,on też zatrzyma pracę sprzętu.
  • Level 9  
    nie ma aquastop, no ale skoro piszecie że tam ma być sterylnie to chyba należy zacząć od wyczyszczenia. Czy sam demontaż jest skomplikowany?
  • Level 33  
    Raczej nie,trzeba delikatnie-wiadomo sam plastik i ew. uszczelki.

  • Home appliances specialist
    mari1980 wrote:
    widać na zdjęciu zgromadził się brud, czy to może być przyczyną wytępowania tego błędu

    Nie
    TONI_2003 wrote:
    Tam ma być sterylnie... :D

    Czyli na dolnej tacy zmywarki ma być sucho, musisz zlokalizować wyciek.
  • Level 16  
    Miałem ten sam problem i wystarczyło odkręcić 4 śruby wewnątrz zmywarki by zahamować wyciek z pod uszczelki pomiędzy dolną częścią komory a plastikowym elementem w który się wkłada filtr. U mnie pomogło ale zmywarka była przywieziona z Niemiec więc po drodze mogły się obluzowac.Gorzej jak trzeba bedzie wymienić uszczelkę .
  • Level 11  
    Posiadam taką zmywarkę z uszkodzonym modułem, reszta sprawna. Mogę odsprzedać poszczególne części w przystępnych cenach.
  • Level 9  
    Problemem okazał się wyciek wody z tyłu zmywarki z pod uszczelki. Nie mam pojęcia jakim cudem ale uszczelka została wypchnięta i podczas prania woda pryskała na ściane
  • Level 10  
    Witam
    Piszę KU PRZESTRODZE dla potomnych gdyż przerabiałem temat w ostatnich dniach na sobie. Co prawda problem dotyczył innej zmywarki BOSCH z systemem Aquastop (model SMI58M95EU), ale kody błędów dla tych zmywarek nie zmieniały się raczej przez lata pomiędzy modelami zbyt mocno.

    Przyczyna błędu to dokładnie woda w misce na spodzie zmywarki - najczęścięj przeciek spowodowany zużyciem uszczelki między komorą myjącą a spodem gdzie są wszystkie części zmywarki. Pływak uruchamia wyłącznik bocznikujący elektronikę sterującą i załącza pompę wody aby wypompowywała ile się da.

    U W A G A: WBREW NAJPOPULARNIEJSZEMU POSTOWI Z ELKTRODA.PL Z ROKU 2008 - NOWSZYCH ZMYWAREK (MOJA JEST Z 2011 I JUŻ JĄ TO OBOWIĄZUJE) NIE WOLNO PRZECHYLAĆ PRZY TYM BŁĘDZIE!!! GROZI USZKODZENIEM ELEKTRONIKI LUB INNYCH ELEMENTÓW NP POMPY!. Sam moduł to koszt 500 zł, pompa ok 100 zł. Ceny podane przez serwisanta i właśnie on mnie na to uczulił i wytłumaczył dlaczego. Starsze zmywarki były trochę inaczej zbudowane i przechylenie i wylanie się tym sposobem wody uchodziło na sucho, ale w nowszych ten manewr jest już bardzo niebezpieczny. Sam niestety tym sposobem uwaliłem pompę (zwarcie gdzieś w środku) a moduł sterujący warty 5 razy tyle co pompa uszedł cudem z życiem.

    Jeśli ktoś nie ma ubezpieczenia na AGD (ja na szczęście miałem) i skorzysta z tej popularnej porady (w google wynik nr 1) to może sobie już zupełnie zepsuć zmywarkę. Rozwiązanie problemu to najczęściej wymiana uszczelki za parędziesiąt zł a potencjalne skutki przechylania to zniszcenie całej elektroniki. Lepiej przez parę dni zmywać ręcznie i poczekać na serwis albo wymienić samemu. Wymiana jest dość prosta - trzeba odkręcić chyba 2-4 śrubki (nie pamiętam ile bo serwisant zrobił to dość szybko) i wymiana silikonowej uszczelki) w komorze myjącej między metalem a plastkikowym elmentem przez który woda spada na dół do pompy.

    Mam nadzieję, że swoim postem zaoszczędziłem komuś dodatkowych wydatów.
  • Level 9  
    Witam ponownie, akurat mija rok od ostatniej awarii tym razem wyskoczył kod E09 i zmywarka nie grzeje wody i nie suszy. Czy ktoś ma jakieś pomysły?
  • Level 23  
    Witam. Wpierw sprawdź czy na pompę z grzałką dochodzi napięcie. Jeśli nie to uszkodzenie modułu. Jeżeli jest zasilanie to pompa do wymiany. E09 to brak grzania a czy winna jest pompa czy sterownik to już trzeba sprawdzić.
  • Home appliances specialist
    To serwisant musiał być naprawdę kozakiem mieć sprzęt ze sobą żeby wymienić tą uszczelkę, która jest zespolona na stałe z misa dolna.

    Pozdrawiam