Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zmywarka Bosch SMI50C06GB - Błąd E15 po każdym praniu

mari1980 03 Feb 2016 15:08 17226 14
Bosch
 • #1
  mari1980
  Level 9  
  Witam, do niedawna wystarczyło przechylić zmywarkę i woda wylatywała i był znowu spokój, ale teraz już błąd wyskakuję po każdym praniu. Wyciągnąłem więc zmywarkę i po lewej stronie jest ten przezroczyty pojemnik w którym krąży woda. Zastanawia mnie górna jego część gdzie jak widać na zdjęciu zgromadził się brud, czy to może być przyczyną wytępowania tego błędu, a jeżeli tak to czy można jakość wyczyścić ten pojemnik?

  Dziękuję
 • Bosch
 • #2
  TONI_2003
  Moderator
  mari1980 wrote:
  ale teraz już błąd wyskakuję po każdym praniu

  Zmywarka Bosch SMI50C06GB - Błąd E15 po każdym praniu
  Tam ma być sterylnie... :D
 • Bosch
 • #3
  kot mirmur
  Level 33  
  To się czyści silnymi utleniaczami-ACZE,wc piker itd.Tylko wpierw trzeba wymontować ze zmywarki i uzbroić się w minimum-okulary ochronne,gumowe rękawice i ewentualnie jakiś fartuch lub stare grube ciuchy[to są naprawdę żrące środki].A wracając do początku-przechylanie chwilowo pomagało-czy tam przypadkiem nie ma Aquastopu,on też zatrzyma pracę sprzętu.
 • #4
  mari1980
  Level 9  
  nie ma aquastop, no ale skoro piszecie że tam ma być sterylnie to chyba należy zacząć od wyczyszczenia. Czy sam demontaż jest skomplikowany?
 • #5
  kot mirmur
  Level 33  
  Raczej nie,trzeba delikatnie-wiadomo sam plastik i ew. uszczelki.
 • #6
  Paw_el

  Home appliances specialist
  mari1980 wrote:
  widać na zdjęciu zgromadził się brud, czy to może być przyczyną wytępowania tego błędu

  Nie
  TONI_2003 wrote:
  Tam ma być sterylnie... :D

  Czyli na dolnej tacy zmywarki ma być sucho, musisz zlokalizować wyciek.
 • #8
  inż81
  Level 16  
  Miałem ten sam problem i wystarczyło odkręcić 4 śruby wewnątrz zmywarki by zahamować wyciek z pod uszczelki pomiędzy dolną częścią komory a plastikowym elementem w który się wkłada filtr. U mnie pomogło ale zmywarka była przywieziona z Niemiec więc po drodze mogły się obluzowac.Gorzej jak trzeba bedzie wymienić uszczelkę .
 • #9
  Mamona13
  Level 12  
  Posiadam taką zmywarkę z uszkodzonym modułem, reszta sprawna. Mogę odsprzedać poszczególne części w przystępnych cenach.
 • #10
  mari1980
  Level 9  
  Problemem okazał się wyciek wody z tyłu zmywarki z pod uszczelki. Nie mam pojęcia jakim cudem ale uszczelka została wypchnięta i podczas prania woda pryskała na ściane
 • #11
  dgtal
  Level 11  
  Witam
  Piszę KU PRZESTRODZE dla potomnych gdyż przerabiałem temat w ostatnich dniach na sobie. Co prawda problem dotyczył innej zmywarki BOSCH z systemem Aquastop (model SMI58M95EU), ale kody błędów dla tych zmywarek nie zmieniały się raczej przez lata pomiędzy modelami zbyt mocno.

  Przyczyna błędu to dokładnie woda w misce na spodzie zmywarki - najczęścięj przeciek spowodowany zużyciem uszczelki między komorą myjącą a spodem gdzie są wszystkie części zmywarki. Pływak uruchamia wyłącznik bocznikujący elektronikę sterującą i załącza pompę wody aby wypompowywała ile się da.

  U W A G A: WBREW NAJPOPULARNIEJSZEMU POSTOWI Z ELKTRODA.PL Z ROKU 2008 - NOWSZYCH ZMYWAREK (MOJA JEST Z 2011 I JUŻ JĄ TO OBOWIĄZUJE) NIE WOLNO PRZECHYLAĆ PRZY TYM BŁĘDZIE!!! GROZI USZKODZENIEM ELEKTRONIKI LUB INNYCH ELEMENTÓW NP POMPY!. Sam moduł to koszt 500 zł, pompa ok 100 zł. Ceny podane przez serwisanta i właśnie on mnie na to uczulił i wytłumaczył dlaczego. Starsze zmywarki były trochę inaczej zbudowane i przechylenie i wylanie się tym sposobem wody uchodziło na sucho, ale w nowszych ten manewr jest już bardzo niebezpieczny. Sam niestety tym sposobem uwaliłem pompę (zwarcie gdzieś w środku) a moduł sterujący warty 5 razy tyle co pompa uszedł cudem z życiem.

  Jeśli ktoś nie ma ubezpieczenia na AGD (ja na szczęście miałem) i skorzysta z tej popularnej porady (w google wynik nr 1) to może sobie już zupełnie zepsuć zmywarkę. Rozwiązanie problemu to najczęściej wymiana uszczelki za parędziesiąt zł a potencjalne skutki przechylania to zniszcenie całej elektroniki. Lepiej przez parę dni zmywać ręcznie i poczekać na serwis albo wymienić samemu. Wymiana jest dość prosta - trzeba odkręcić chyba 2-4 śrubki (nie pamiętam ile bo serwisant zrobił to dość szybko) i wymiana silikonowej uszczelki) w komorze myjącej między metalem a plastkikowym elmentem przez który woda spada na dół do pompy.

  Mam nadzieję, że swoim postem zaoszczędziłem komuś dodatkowych wydatów.
 • #12
  mari1980
  Level 9  
  Witam ponownie, akurat mija rok od ostatniej awarii tym razem wyskoczył kod E09 i zmywarka nie grzeje wody i nie suszy. Czy ktoś ma jakieś pomysły?
 • #13
  tod.1977
  Level 23  
  Witam. Wpierw sprawdź czy na pompę z grzałką dochodzi napięcie. Jeśli nie to uszkodzenie modułu. Jeżeli jest zasilanie to pompa do wymiany. E09 to brak grzania a czy winna jest pompa czy sterownik to już trzeba sprawdzić.
 • #15
  abuhamza
  Home appliances specialist
  To serwisant musiał być naprawdę kozakiem mieć sprzęt ze sobą żeby wymienić tą uszczelkę, która jest zespolona na stałe z misa dolna.

  Pozdrawiam