Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

wadliwa praca skanera Plustek UT 12

dlew53 25 Mar 2003 21:33 2769 11
  • #1 25 Mar 2003 21:33
    dlew53
    Poziom 14  

Witam serdecznie.
    Mój skaner nagle zatrzymał się "w połowie" - lampa świeci cały czas - nie wyłącza się.
    Test wskazuje bląd.
    Uruchomienie skanowania wukazuje błędną pracę - nie powraca do pozycji wyjściowej,slychac zgrzyt przekładni , kiedy wózek dojedzie do końca - po czym cofa się do początku i wraca i zatrzymuje w"połowie"drogi.
    Zainstalowałem na innym komputerze sterownik.Test wykazuje OK,ale wadliwie nadal pracuje - jak wyżej opisałem.
    Czy jest jakaś "deska ratunku".A tak dobrze się spisywał.
    Pomóżcie.
    Darek L.

1 11
  • #2 26 Mar 2003 00:50
    kalgreg
    Poziom 13  

Witaj !!!
    Problem może leżeć w blokadzie wózka pod spodem skanera. Miałem podobne objawy gdy skaner leżał na nie równej powierzchni o przycisk blokady był nie dońca wciśnięty.
    Ale byc moze się mylę.
    pozdrofka

0
  • #3 26 Mar 2003 01:11
    Kodra
    Poziom 15  

Witam.
    Miałem kilka podobnych problemów z tego typu skanerami. Najczęściej sprawe załatwiał serwis. Pada głównie elektronika. Oczywiście, jak napisał kalgreg, problem może leżec po stronie mechanicznej. Dobrze by było gdyby to tylko blokada :)
    Pozdrawiam

1
  • #4 26 Mar 2003 05:35
    dlew53
    Poziom 14  

W jeździe wózka nie widać zacięć - wykonuje on cykl jazdy i jakby miał nadmiar "kroków" po wystartowaniu z pozycji"połowy" trasy - dochodzi do końca ,terkocze jeszcze kilka razy i wycofuje się do pozycji wyjściowej czyli do tyłu i powraca do "połowy"trasy.Tak jakby to było jego miejsce startowe.
    Niemniej fakt żażenia się lampy - ciągłe- wskazuje też na "feler" pracy.Czy mogło się coć poprzestawiać w jego BIOS.Czy jest możliwość - zaingerowania w jego program?
    Przesyłka do serwisu,naprawa i powrót zapewne cały koszt przekroczy wartość skanera, chociaż ten typ z funkcją do slajdów inegatywów był drogi.Ładnie się sprawował i był używany.

0
  • #5 26 Mar 2003 10:15
    dlew53
    Poziom 14  

Obecnie po przesunięciu wózka do pozycji wyjściowej tj "krańcówka fotooptyczna jest przesłonięta" i poleceniu skanowania - wózek wykonuje ruch do przodu ,do końca po czym cofa się i zatrzymuje po ok 20% drogi - bez zgrzytania silnika krokowego.
    Chcąc ponownie skanować należy ręcznie przesunąć wózek w położenie wyjściowe.
    Czy jest możliwe ,że coś przestawiło się w BIOS , jaka jest możliwość dokonania korekty jazdy wózka?

0
  • #6 26 Mar 2003 14:45
    CKsrv
    Poziom 32  

Jesli to skaner LPT to jeszcze zobacz w BIOSie kompa jaki masz tam typ pracy istawiony (EPP, SPP) jak USB to nie to napewno. To stalo sie samo czy po czyszczeniu skanera?

0
  • #7 26 Mar 2003 14:49
    dlew53
    Poziom 14  

Tryb pracy USB, stało się to po usuwaniu wirusa z komputera.
    Teraz próby są przeprowadzane na innym komputerze.

0
  • #9 26 Mar 2003 15:47
    D.M
    Poziom 15  

Sprawdz czy dzieje sie to na wszystkich rozdzielczosciach. tez kiedys mialem Plustka z podobnymi objawami ale tylko przy wyzszych rozdzielczosciach. Przy niskich pracował O.K

0
  • #10 28 Mar 2003 11:11
    dlew53
    Poziom 14  

elektronika jest w porządku, teraz tylko dotarcie do oprogramowania BIOS skanera Plustek UT 12.
    Czy jest jakaś możliwość ściągnięcia BIOS-a z internetu.
    Kto mi pomoże?
    Zasyłam pozdrowienia.
    Darek z Opola. :(

0
  • #11 30 Mar 2003 00:04
    tzok
    Moderator Samochody

Wyłącz skaner, otwórz obudowę i przesuń ręcznie wózek na początek, powinno pomóc. Nie słyszałem nigdy o możliwości modyfikacji firmware w skanerach.

0
  • #12 31 Mar 2003 19:30
    dlew53
    Poziom 14  

taką operacje wykonywałem.Po przesunięciu wózka do pozycji wyjściowej czyli z przesłoniętą fotokomórką i poleceniu skanowania - wózek wykonywał ruch do przodu - do końca, po czym spokojnie( bez zgrzytania silnika) wracał ale zatrzymywał się po przesuwie ok 20% drogi powrotnej.
    Nie reagował na żadne polecenia.
    Ponowne przesunięcie do pozycji wyjściowej - cykl pracy ten sam.
    Chyba coś jednak w BIOS.
    :cry: Konieczny upgreat BIOS-a.

0