Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak rozmieścić panele na dachu wsch-zach?

Darek K. 03 Feb 2016 15:46 12921 27
    Darek K.
    Level 11  
    Witam,
    mam takie pytanie:
    Jak najlepiej rozmieścić 14 paneli fotowoltaicznych na dachu dwuspadowym, który ma kąt 45st. i połacie skierowane na wschód i na zachód ? Na jednej połaci wszystkie czy 7 na jednej 7 na drugiej ?
    Jest jakiś kalkulator, który porówna różne rozwiązania ?

Pozdrawiam
    Darek
    marcinbbb
    Level 26  
    Jeśli jest tylko opcja wchód lub zachód to trochę słabo i w takiej kombinacji rozważał bym 2 opcje:
    - inwerter 2 x MPPT i rozmieścił po 7 paneli z każdej strony
    - ściana wschodnią i inwerter 1 x MPPT. Temperatura paneli mniejsza i nałapią troszkę więcej rano do powiedzmy 12:00, później tyle co ze światła rozproszonego.

jednak skłaniam się ku jeszcze innej konfiguracji ;)
    Decydował bym się na 2 MPPT i 2 stringi wsch i zach.
    8 Paneli zach spiętych szeregowo 8 * 30V = 240V i 8A
    4 panele wsch. spięte szeregowo 4x 30V 120V i 8A
    chyba nie będzie problemem że na 2 stringach jest różne napięcie?
    W przeciwnym razie 8 paneli w 2 stringach spięte równolegle 120V i 16A.
    AreksRos
    Level 11  
    weź pod uwagę z jakich urządzeń korzystasz, czy zależy Ci na tym aby przez większość dnia mieć stałą małą produkcję czy prze krótki czas naprodukować dużo prądu a później pobierać z ZE
    przemar
    Level 14  
    Jeśli pracujecie "normalnie" czyli powiedzmy do 16, to ja bym ustawiał na zachód. Zachodnie słońce jest znacznie intensywniejsze niż wschodnie, a ponadto dłużej będzie prąd po południu kiedy jest się w domu i z niego korzysta.
    synology1
    Level 16  
    Jeśli chodzi o mnie od razu odradzam takie rozmieszczenie, wszystko przeniosłem na stelaż.W zimie w takim położeniu prawie w ogóle nie będziesz produkował.Pisali mi na forum że pożytku nie będzie z takiej instalacji i się nie mylili co innego gdybyś miał południowy zachód było by w tedy ok.
    mironiel
    Level 12  
    Witam. W temacie "PV a układ dachu względem słońca" post #13, możesz podejrzeć jak procowała moja instalacja E-W w sierpniu ubiegłego roku. Rzeczywiście uzysk energii z układu E-W jest dużo mniejszy w porównaniu z instalacjami skierowanymi na południe. Ja z mojej instalacji o mocy 4kWp i przy górskim ukształtowaniu terenu uzyskam około 3000 kWh rocznie. Czyli szału nie ma.
    dominiks1
    Level 14  
    marcinbbb string 120v nie ma sensu.
    Mało który inwerter w ogóle wystartuje przy tym napięciu. A przy niezbyt korzystniej pogodzie zdarzyć się może, że w ogóle nie wystartuje. Inna sprawa jak dasz te 7x30=210v. To już raczej pewne, że zawsze wystartuje.
    Darek K.
    Level 11  
    Dziękuję za odpowiedzi. Teraz już wiem więcej, muszę to przemyśleć.

Pozdrawiam
    KarasPL
    Level 14  
    Mam instalację na elewacji zachodniej Jak rozmieścić panele na dachu wsch-zach?

Zrobiłem próbną konstrukcje na 15 paneli, w tym roku miałem dalej rozbudowywać. Jednak w zimę to praktycznie nie działa. Na domu mam miejsce na 12 paneli, ale straszny misz masz, razem po 2-3 panele i porozrzucane w różnych miejscach, dlatego jeszcze rozważam opcję na ziemi. Nie instaluj wschód-zachód bo nie będziesz z tego zadowolony.
    januszss
    Level 16  
    Wschód - zachód wydaje mi się ciekawą opcją. Owszem, jak ktoś pisał uzyski mniejsze o 25%.
    Jest jednak coś co warto przeanalizować.
    Instalacja skierowana na południe to najlepsza opcja dla największego uzysku kWh. Ale, czy to jest najbardziej opłacalna opcja? Czy będziemy w stanie skonsumować energię w południe, czy też będziemy ją na siłę gdzieś "upychać" za grosze?
    Wschód - zachód, mniejsza ilość kWh, ale bardziej rozciągnięta w czasie, korzystamy z własnego prądu dłużej niż z instalacji skierowanej na południe i mamy mniejszy południowy pik.
    Warto przeliczyć obie opcje z uwzględnieniem schematu własnego zużycia, bo może okazać się, że mimo mniejszych uzysków kWh mamy większy zysk w PLN, bo nie musimy tracić energii i dłużej z niej korzystamy.
    Powiedzmy, że gdybym miał zakład pracy w którym pracuje się od 7 do 15, to bardzo poważnie podszedłbym do skierowania paneli wyłącznie w kierunku wschodnim.
    Darek K.
    Level 11  
    KarasPL wrote:
    Mam instalację na elewacji zachodniej Jak rozmieścić panele na dachu wsch-zach?

Zrobiłem próbną konstrukcje na 15 paneli, w tym roku miałem dalej rozbudowywać. Jednak w zimę to praktycznie nie działa. Na domu mam miejsce na 12 paneli, ale straszny misz masz, razem po 2-3 panele i porozrzucane w różnych miejscach, dlatego jeszcze rozważam opcję na ziemi. Nie instaluj wschód-zachód bo nie będziesz z tego zadowolony.

Dziękuję za odpowiedź, czy mógłbyś mi jeszcze napisać więcej szczegółów:

Wszystkie 15 paneli masz od strony zachodniej ? Dlaczego w zimie nie działa ? Brak słońca ? A ze światła rozproszonego nic nie da się uzyskać ?

Pozdrawiam
    synology1
    Level 16  
    Nie chce być złośliwy i zrobisz jak uważasz, skoro piszą ci ludzie że od zachodu nie będziesz miał pożytku to wywal 10 tyś zł na dach a po pewnym czasie sam będziesz przenosił panele .
    dominiks1
    Level 14  
    W Twoim wypadku odchylenie 75* od południa to praktycznie północny-zachód o to praktycznie zerowy uzysk. Zakladaj na tej drugiej. Tam masz południowy wschód.😉
    beam_beer
    Level 21  
    januszss wrote:
    Wschód - zachód wydaje mi się ciekawą opcją. Owszem, jak ktoś pisał uzyski mniejsze o 25%.

Dopytam się.

Interesowałem się tym troszkę, i w dwóch firmach, które instalują fotowoltaikę dowiedziałem się, że w skali roku różnica pomiędzy wschód-zachód, a południe to jest ok 5 %.

Potwierdzi ktoś? Zaprzeczy?
    I skąd te wyliczenia?
    Bobyx1968
    Level 16  
    Różnica W-E a S w uzysku wynosi ok. 20-30% w zależności od kąta nachylenia połaci dachu. Jeżeli faktycznie oś dachu budynku przebiega na kier S-N a nie masz możliwości postawienia konstrukcji gruntowej to nie ma o co walczyć. I nie słuchaj głupot typu - inwertery nie pracują przy 120-150 V. Mam w ofercie taki, który wstaje przy 75 V i pracuje do 50 V z dołu a do 600 V na górze.
    Pamiętaj tylko, że instalacja gruntowa - pomijając względy estetyczne na posesji podwyższy koszty montażu o 20-30%.
    beam_beer
    Level 21  
    Bobyx1968 wrote:

Pamiętaj tylko, że instalacja gruntowa - pomijając względy estetyczne na posesji podwyższy koszty montażu o 20-30%.

Dzięki bardzo za odpowiedź. Jeśli możesz, to odpowiedz jeszcze na poniższe pytania.

Dlaczego aż tyle? Piszesz o kosztach zrobienia instalacji "pod klucz", czy o samodzielnym montażu?
    Czy jeśli sam wyspawam konstrukcje, to mam gwarancję?
    Czy formalnie-prawnie powinienem mieć projekt na postawienie tego?
    Bobyx1968
    Level 16  
    Podwyższenie kosztu gruntówki powstaje poprzez zastosowanie certyfikowanych fabrycznych stojaków. Możesz sam stworzyć konstrukcję i nikt ci się do niej nie przyczepi byle nie była wyższa niż 3 m. Odpowiedzialność za to, że konstrukcja ci nie odleci ponosisz sam. Gwarancja na panele i inne komponentu to inna bajka i nie zależy od konstrukcji. Projekt nie jest potrzebny.
    dominiks1
    Level 14  
    Kolego jeżeli pijesz do mnie
    Bobyx1968 wrote:
    I nie słuchaj głupot typu - inwertery nie pracują przy 120-150 V.
    to nic takiego nie mówiłem.
    A jeżeli masz taki inwerter od 75V to proszę o namiary na PW, bo właśnie potrzebuję coś aby pracowało na trzech panelach ;-)
    Pozdr.
    januszss
    Level 16  
    Wschód zachód można montować na ścianie.
    mironiel
    Level 12  
    Witam. Wczoraj minął rok od kiedy uruchomiłem swoją instalację PV. Mam 4 kW, panele rozmieszczone symetrycznie w linii E-W. Produkcja wyniosła 2938 kWh, czyli jest niższa o ok. 25% niż w przypadku instalacji skierowanej na S. Pozdrawiam i życzę dużo słonecznych dni.
    januszss
    Level 16  
    Korzystne jest w takim razie przewymiarowanie mocy paneli o ok. 25%, aby wykorzystać możliwości inwertera.
    Znajomy ma tartak i się zastanawia nad 20kW. Instalatorzy polecili mu instalację skierowaną na południe. Ja mu zalecam skierować wszystkie na wschód.
    Tartak pracuje od 8 do 16, a w lecie, kiedy jest gorąco nawet od 5 do 13.
    lukbor10
    Level 11  
    Bobyx1968 wrote:
    Podwyższenie kosztu gruntówki powstaje poprzez zastosowanie certyfikowanych fabrycznych stojaków. Możesz sam stworzyć konstrukcję i nikt ci się do niej nie przyczepi byle nie była wyższa niż 3 m. Odpowiedzialność za to, że konstrukcja ci nie odleci ponosisz sam. Gwarancja na panele i inne komponentu to inna bajka i nie zależy od konstrukcji. Projekt nie jest potrzebny.

????

Konstrukcja gruntowa a konstrukcja dachowa wychodzi cenowo podobnie, a jeżeli mówimy o dachu płaskim to konstrukcja na taki duch wyjdzie nawet sporo drożej, bo trzeba zastosować 2x tyle profili i podstawy trójkątne z kątownika alu.

Cena instalacji gruntowej jest wyższa z innego powodu - ze stawki VAT. na gruncie zawsze 23%.

Jeśli rozmawiamy o instalacji wschód-zachód, to należy również wziąć pod uwagę definicję. W 1 przypadku może być dach dwuspadowy z połaciami wsch-zach, a w 2 przypadku może to być instalacja na dachu płaskim a panele zamontowane jako wsch-zach ale przez cały dzień pracujące w słońcu. takie instalacje są coraz bardziej popularne przez fakt efektywniejszego wykorzystania powierzchni dachu, a i jeśli chodzi o uzyski to mam dane z kilku takich instalacji i wypadają bardzo bardzo dobrze. Jedna wyprodukowała nawet więcej niż 1000kwh/1kw na średniej jakości panelach.
    PV_Albert
    Level 20  
    lukbor10 wrote:
    Jedna wyprodukowała nawet więcej niż 1000kwh/1kw na średniej jakości panelach.

Symulacja ze strony Link nie potwierdza tego. Załączam tabele w której rozpatrzyłem trzy przypadki.
    1) 1KWp na południe (37stopni)
    2) 1KWp na wschód lub zachód (37stopni)
    3) 0,5KWp na wschód i 05KWp za zachód z kątem 20st.
    Kąt 20st. wybrałem bo jest bardziej optymalny dla wchód-zachód od kąta 37st. w kierunku południowym.
    Nawet przy ustawieniu 20st wschód-zachód do optymalnego 37 na południe produkcja jest mniejsza: 817KWh / 974KWh.
    Jakiś sens ustawienia wschód-zachód paneli jest ze względu na
    lepsze wykorzystanie wyprodukowanej energii we własnym zakresie o ile jest to dom w którym "życie" raczej jest rano i wieczorem.
    Wadą jest niski kąt paneli co zimą może być uciążliwe ze względu na zalegający śnieg.
    lukbor10
    Level 11  
    symulacja symulacją, a w praktyce jedna zrobiła ponad 1000kwh.

uzyski zależą od wielu czynników. jakość panela, jakość falownika, lokalizacja, pogoda na przestrzeni 12 miesięcy, śnieg, straty na przewodach, ewentualny cień jeśli występuje, czy nawet taki losowy przykład jak dłuższy zanik energii z sieci, tak więc ta instalacja zrobiła 1007kWh a przez następne 12msc może zrobić 900kWh.

poza tym nie wiem jaką opcję tam ustawiłeś w symulacji ale mi chodzi o instalację wsch-zach na dachu płaskim a nie na połaci dachu skośnego. takich instalacji nie robi się raczej na 20 stopniach, tylko na ok 10 w układzie horyzontalnym.

oczywiście nie ulega wątpliwości, że 30-35 stopni na południe to maksymalne uzyski.

edit;
    O takiej instalacji piszę:

https://naatublog.files.wordpress.com/2014/05/wschzach.jpg
    Glesko6
    Level 7  
    A ja mam rozmieszczone panele na zachodzie i strata względem uzysku 100% wynosi 12%
    ARTHURO70
    Level 6  
    Witam. Ile można wyciągnąć rocznie z instalacji skierowanej na wschód 3.5 kw, dach 45 stopni. Pozdrawiam.
    fazik
    Level 16  
    Yearly PV energy production [kWh]:
    2669.07
    rafus22
    Level 11  
    Witam ja też mam zakładać panele pv na dachu wschód - zachód ,niestety nie wiem jak określić prawidłowy kierunek połaci dachu. Napiszę tylko tyle że instalacje mam mieć 8Kw falownik SOLIS-3P8K-4G
    Panele longi solar LR-6-600PH-350M bleck frame (OVERLAP)
    Moje roczne zużycie energii to 6000Kwh
    Co myślicie? Proszę o pomoc i opinie.