Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Piec co. z dolnym spalaniem dymi do piwnicy.

grzegorz041 04 Lut 2016 17:05 9411 57
  • #31 04 Lut 2016 17:05
    Wawrzyniec
    Poziom 33  

Chodzi o sposób pracy - podawania powietrza - pod kątem 10 - 20 stopni, czyli prawie równolegle do wyprowadzenia z czopucha. Wtedy strumień powietrza z takiego wentylatora niejako "porywa" dym z czopucha i wytwarza podciśnienie w piecu. Piec co. z dolnym spalaniem dymi do piwnicy.

• #32 04 Lut 2016 18:23
    grzegorz041
    Poziom 12  

Już wiem o co chodzi..

• #33 05 Lut 2016 13:27
    jumpee
    Poziom 12  

Ja kolego mam jeszcze jedna sugestię, a mianowicie taką:
    - czy w kotłowni pomieszczeniu gdzie masz ten piec jest odpowiednio doprowadzone powietrze z zewnątrz ?
    jeżeli będzie go za mało to też może Ci poddymiać.

• #35 05 Lut 2016 17:34
    grzegorz041
    Poziom 12  

Tak..Takie coś tylko Russia.. Jak bym tak zrobił to miałbym wszystkich sąsiadów koło siebie, sanepid, straż miejską i czerwone berety!! Drugi temat jak najbardziej ( już czytałem wcześniej). Był wczoraj u mnie kolega. Trochę przeanalizowaliśmy sprawę. Jak pisałem wcześniej piec ma sam wsad 50x50 cm.!! Czopuch 20x20 cm. W kotłowni jest wprawdzie okno 1m. x 50cm.na wprost pieca,tak, że robi się przeciąg w piecu. Doszliśmy do wniosku, że otwierając taki ''właz'' spaliny muszą się wydostać do piwnicy, ponieważ średnica czopucha jest za mała żeby pomieścić tyle dymu. Przeciąg zamyka obwód popielnik-klapa szybciej niż popielnik-czopuch. Dodam, że próbowaliśmy podnosić właz powoli i po trochę i niestety nic z tego. Nawet jak opału jest tylko na samym dnie i to całkiem niedużo. Wyciąg w kominie byłby jak najbardziej trafny, ale też ciężko powiedzieć, czy miałby taką wydajność żeby wydmuchać tyle spalin. Czyli po 2 browarkach doszliśmy do wniosku,że trzeba kupić maskę przeciw-gazową i OP-1, lub opchać piec na allegroszu....

Dodano po 14 [minuty]:

Ale jeszcze zastanawialiśmy się nad takim czymś... https://obrazki.elektroda.pl/2067719600_1355910889.jpg

• #36 05 Lut 2016 19:06
    klamocik
    Poziom 25  

Jeżeli to samoróbka to połączyć komorę rurą 100 bezpośrednio do rury wylotowej do komina, normalnie zamknięta klapą ale przed otwarciem drzwiczek otwieramy klapkę i nagromadzone spaliny omijając komory uciekną do komina.

• #37 05 Lut 2016 19:22
    grzegorz041
    Poziom 12  

klamocik napisał:
    Jeżeli to samoróbka to połączyć komorę rurą 100 bezpośrednio do rury wylotowej do komina, normalnie zamknięta klapą ale przed otwarciem drzwiczek otwieramy klapkę i nagromadzone spaliny omijając komory uciekną do komina.
    Nie rozumiem...

• #38 05 Lut 2016 20:27
    klamocik
    Poziom 25  

W poście pierwszym podałeś przykładowe wykonanie, jest 5 przegródek wodnych tylko jedna, druga od lewej blokuje przepływ spalin, tam zrobić dziurę ale otwieraną.

• #39 06 Lut 2016 00:18
    wowka
    Poziom 28  

O ile możesz się wpiąć do komina trochę wyżej dodatkową rurą to może warto zrobić taką przeróbkę jak na obrazku. Można wykorzystać dotychczasowe drzwiczki, materiału i roboty z tym nie tak wiele więc cenowo będzie przystępnie. Można gotowy element wspawać na miejscu lub wykonać go jako wciskany - ważne aby szczelne było.

• #40 06 Lut 2016 09:49
    Sstalone
    Poziom 27  

Witam,

wowka napisał:
    O ile możesz się wpiąć do komina trochę wyżej dodatkową rurą to może warto zrobić taką przeróbkę jak na obrazku. Można wykorzystać dotychczasowe drzwiczki, materiału i roboty z tym nie tak wiele więc cenowo będzie przystępnie. Można gotowy element wspawać na miejscu lub wykonać go jako wciskany - ważne aby szczelne było.

A co będzie jak ktoś tej klapki na górze nie domknie?

• Pomocny post
    #41 06 Lut 2016 11:19
    Magister_123
    Poziom 33  

Sstalone napisał:

Może dojść do zapalenia całego zasypu paliwa. Uważam że podłączanie do komina jest dużym błędem. Komin generuje ciąg który tylko ułatwia rozprzestrzenianie się ognia nie tam gdzie powinien on być.

• #42 06 Lut 2016 11:44
    wowka
    Poziom 28  

Sstalone napisał:

Podobnie jest to zrobione w kotle Zębiec KWKD , z tym że spaliny za klapka przechodzą przez wymiennik.

Magister_123 napisał:
    Może dojść do zapalenia całego zasypu paliwa. Uważam że podłączanie do komina jest dużym błędem.

Zasyp zapali się na pewno. A jeśli nie podłączyć do komina to gdzie ? Ciąg musi być, żeby wyssać dym z komory. Z tym, że w KWKD całość jest otoczona płaszczem wodnym i zapalenie całego zasypu jest całkowicie niegroźne.

• #43 06 Lut 2016 20:00
    Magister_123
    Poziom 33  

wowka napisał:

Zasyp zapali się na pewno. A jeśli nie podłączyć do komina to gdzie ? Ciąg musi być, żeby wyssać dym z komory. Z tym, że w KWKD całość jest otoczona płaszczem wodnym i zapalenie całego zasypu jest całkowicie niegroźne.

Podałem już rozwiązanie na poprzedniej stronie.

• #44 07 Lut 2016 09:29
    grzegorz041
    Poziom 12  

Dzięki wszystkim za podpowiedzi, oraz zainteresowanie. Piec idzie na allegrosz. Kolejne opalenie włosów,brwi i pozbyłem się wszystkich kłaków na rękach. Nikt z domowników nie chce do niego podkładać.....Szkoda,bo naprawdę jest pojemny i ma sporą wydajność. Ale zdrowie ważniejsze.....

• #45 07 Lut 2016 09:50
    Sstalone
    Poziom 27  

Witam,

grzegorz041 napisał:
    Dzięki wszystkim za podpowiedzi, oraz zainteresowanie. Piec idzie na allegrosz. Kolejne opalenie włosów,brwi i pozbyłem się wszystkich kłaków na rękach. Nikt z domowników nie chce do niego podkładać.....Szkoda,bo naprawdę jest pojemny i ma sporą wydajność. Ale zdrowie ważniejsze.....

Ciekawe czy poinformujesz nabywcę. :D Jak podejrzewam, że problem tkwi w ciągu kominowym lub w zbyt małym dopływie powietrza, i gdy go otwierasz, następuje zapalenie gazów, np. tlenku węgla. Taka sytuacja zdarzyła mi się ze dwa razy na innym piecu niż Twój, gdy piec pracował na minimalnej mocy przy spalaniu miału. Piec o zbyt dużej mocy może powodować problemy.

Pozdrawiam

• #46 07 Lut 2016 23:40
    saturno
    Poziom 12  

grzegorz041 napisał:
    Komin jest wysoki,wyczyszczony,przekrój ok.30 x 15 cm.

Nie wiem czy wiele da wymiana pieca, bo komin jest nieprawidłowo wykonany:
    https://pl.wikipedia.org/wiki/Komin#Zalecenia
    Przy stosunku boków komina 1:2 spaliny oprócz ruchu w górę muszą jeszcze pokonać opory ruchu wirowego.
    grzegorz041 napisał:
    Ale jeszcze zastanawialiśmy się nad takim czymś... https://obrazki.elektroda.pl/2067719600_1355910889.jpg

W niesprzyjających warunkach takie rozwiązanie może powodować wydostawanie się spalin na pomieszczenie!

• #47 08 Lut 2016 05:47
    ipek33
    Poziom 9  

Kolego,

spróbuj tak jak radzą Koledzy slawek str i Wawrzyniec - może i u Ciebie się uda. Ja mam także kocioł dolnego spalania (Dakon) i potwierdzam - ten kocioł wymaga dobrego cugu. Jak mój zaczyna dymić na kotłownię, to znak, że ostatni wymiennik zarósł sadzą i zmniejszył się prześwit.

Z fukaniem dymu na kotłownię podczas otwierania klapy załadunkowej radzę sobie dokładnie tak, jak Koledzy wspomnieli - trzeba odwrócić kierunek spalin. Moja procedura:
    - skracam obieg poprzez otwarcie klapki dymowej (spaliny omijają ostatni wymiennik);
    - zamykam dopływ powietrza głównego;
    - uchylam lekko klapę załadowczą (wsuwam listewkę).

Po kilkunastu sekundach powietrze zaczyna być zaciągane przez klapę załadowczą i wtedy można otworzyć klapę na szeroko i dosypać paliwa.

U Ciebie faktycznie jest spory labirynt ale zanim zainwestujesz w wentylator popróbuj.

Pozdrawiam

• #48 08 Lut 2016 08:18
    grzegorz041
    Poziom 12  

Dzięki. W takim razie jeszcze popróbuję. Co to jest klapka dymowa?

• #49 08 Lut 2016 11:20
    ipek33
    Poziom 9  

Klapka dymowa występuje w moim kotle - jej otwarcie skraca spalinom drogę do komina, poprzez ominięcie ostatniego wymiennika.. W Twojej konstrukcji może jej nie być.

Zauważył em, że jeśli mam wychlodzony kocioł i komin to słabnie mi ciąg kominowy i wtedy mocniej dymi na kotłownię. Przy dobrym cugu wszystko wyciąga.

• #50 08 Lut 2016 11:23
    Wawrzyniec
    Poziom 33  

grzegorz041 napisał:
    Co to jest klapka dymowa?
    To jest dźwignia która pozwala ominąć 1 przegrodę: otwiera przejście górą dla spalin. Piec wtedy pracuje z górnym spalaniem

• #51 08 Lut 2016 11:26
    ipek33
    Poziom 9  

Zależy od kotła. W moim jest przed czopuchem i jej otwarcie nie zmienia kotła w GS. Ta akurat przegrodą jest u mnie stała, choć dałoby się ją wyjąć. Ale nie ma związku z klapą dymową

• #52 09 Lut 2016 19:00
    grzegorz041
    Poziom 12  

Wawrzyniec napisał:
    grzegorz041 napisał:
    Co to jest klapka dymowa?
    To jest dźwignia która pozwala ominąć 1 przegrodę: otwiera przejście górą dla spalin. Piec wtedy pracuje z górnym spalaniem
    Już rozumiem. U mnie tego niestety nie ma. A przydałoby się.

• #53 13 Lut 2016 13:12
    grzegorz041
    Poziom 12  

No tak. Jeszcze mi się coś przypomniało...Na tym samym kominie mam jeszcze kominek,który jest na piętrze. To też pewnie ma znaczenie...?

• #54 13 Lut 2016 13:59
    Wawrzyniec
    Poziom 33  

A ma zasuwę? Jak nie to tracisz dużo na ciągu i przez to może dymić.

• #55 13 Lut 2016 14:07
    grzegorz041
    Poziom 12  

Kominek jest oryginalny tzn. żeliwny wkład z szybą. Przy wylocie spalin jest taka klapka, która zamyka ciąg.

• #56 13 Lut 2016 14:16
    Wawrzyniec
    Poziom 33  

Więc nie powinien mieć wpływu.

• #57 13 Lut 2016 16:38
    roman 18
    Poziom 20  

witajcie,przecież ten piec w tej postaci nie nadaje się do spalania trocin,aby można było palić trocinami powinno się dokonać wielu przeróbek.pozdrowienia

• #58 13 Lut 2016 20:09
    grzegorz041
    Poziom 12  

Przeróbki zrobiłem!! Trociny palą się jak w piekle!! Zasypuje cały wsad, lekko sprasuję i na cały dzień mam spokój!!