Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak wykonać prosty regulator temperatury?

programkrz 03 Feb 2016 18:48 2391 9
    programkrz
    Level 12  
    Witam
    Potrzebuje wykonać regulator temperatury który będzie odczyty brał z termistora ntc i będzie sterować spirala grzewcza. Chciałem to wykonać na lm317 ale rozpiętość napięcia która uzyskałem nie jest wystarczająca do utrzymania odpowiedniej temperatury. Nie może to być na przekaźniki ponieważ temperatura nie może ulegać wahania. Wertowalem internet i nie mogę odnaleźć odpowiedniego schematu. Na jakim układzie to wykonać żeby było w miarę prosty i niezawodny ?
    Pozdrawiam
    qaz22
    Level 15  
    Powiedz do czego to ma byc termostat że musisz miec aż tak dokładną temperaturę, bo na LM317 to raczej takiej dokładności się nie spodziewaj.
    programkrz
    Level 12  
    Potrzebuje tego do utrzymania temperatury w małym pomieszczeniu. No właśnie na lm317 nie wyszło bo rozpiętość temperatury 10 stopni to zdecydowanie za dużo jak dla mnie. Spirala jest zasilana z transformatora w którym mogę podnosić napięcie co 10V a wydajność prądową ma około 4kW wiec nie zabraknie. Chciałbym żeby to działało na zasadzie zasilacza stabilizowane tylko żeby gdy opór spadnie/wzrośnie na termistorze to napięcie malało/rosło 2 krotnie szybciej niż na lm317.
  • Helpful post
    Xantix
    Level 40  
    Chyba rozumiem z grubsza kolego o co ci chodzi. Myślę, że odpowiednio zmodyfikowany układ tego typu z kitu avt 478 będzie miał wystarczającą precyzję do Twoich potrzeb. Link do układu:
    http://serwis.avt.pl/manuals/AVT478.pdf
    Zastosowany tam jest scalony czujnik temperatury LM35 o bardzo dużej dokładności. Musisz kolego dobrać na wyjściu WO tranzystor o odpowiedniej wydajności prądowej. układ ten działa w sposób ciągły (nie dwustanowy jak proste termostaty) czyli dokładnie tak, jak chcesz.
    jarek_lnx
    Level 43  
    Jakiej wielkości to małe pomieszczenie i ile mocy potrzeba zeby temperaturę w tym pomieszczeniu utrzymać/wyregulować?

Nie wiem co chciałeś zrobić na LM317 ale to raczej układ do obciążeń kilku/kilkudziesięcio watowych, mało jak do ogrzewania pomieszczeń.

Quote:

spirala jest zasilana z transformatora w którym mogę podnosić napięcie co 10V a wydajność prądową ma około 4kW wiec nie zabraknie.
    Opisz coś więcej, żeby te kilka kW miało sens napiecie musi być spore, napewno nie <40V jak przy LM317.

Mój pierwszy strzał:
    Link
    Regulator o działaniu ciągłym na triaku, zasilanie napieciem przemiennym, regulacja fazowa, ciągła, proporcjonalna, choć z termistorem NTC nie bedzie liniowa, ale taki chciałeś.

Quote:
    Chciałbym żeby to działało na zasadzie zasilacza stabilizowane tylko żeby gdy opór spadnie/wzrośnie na termistorze to napięcie malało/rosło 2 krotnie szybciej niż na lm317.
    Skąd wiesz że dwukrotnie szybciej bedzie dobrze, wzmocnienie regulatora trzeba dobrać tak aby uzyskać najlepszą regulację ale bez oscylacji, a może zamiast regulatora P, regulator PID?
    DJ ANNUS
    Level 31  
    Kolego bez jaj, jakie LM 317, jeśli pomieszczenie to zwykły pokój a nie pomieszczenie produkcyjne to spokojnie możesz zastosować jakikolwiek termostat z allegro jest tego teraz od zatrzęsienia.
    Koszt groszowy, a ma wyświetlacze i nawet skłądnie zrobione.

Wyjście przekaźnikowe, regulowana histereza.
    jarek_lnx
    Level 43  
    Quote:
    Wyjście przekaźnikowe, regulowana histereza.

To się chyba kłóci z:
    Quote:
    Nie może to być na przekaźniki ponieważ temperatura nie może ulegać wahania.

Oczywiście regulator o działaniu ciągłym z wyjściem sterowanym fazowo lub grupowo też można kupić gotowy.
    programkrz
    Level 12  
    Xantix chyba trafiłeś w sedno :) Zmodyfikuje trosze schemat i zobaczymy czy zadziała.
    Wielkość pomieszczenia ? Ilość mocy potrzebnej do ogrzania to już inna bajka. Zastosuje odpowiedniej mocy tranzystory na wyjściu przed spirala i to załatwi sprawe.
    lm317 to tylko regulator chyba to jest logiczne że za nim jest odpowiedni stopień wzmacniający który dostarcza mi odpowiednia moc.
    jarek_lnx
    Level 43  
    Quote:
    Wielkość pomieszczenia ? Ilość mocy potrzebnej do ogrzania to już inna bajka.
    Chciałem wiedzieć czy mówimy o czymś wielkości małego pokoju mieszkalnego czy domku dla kota :) czy jest to nieocieplony blaszak gdzie i 4kW będzie za mało, czy moze pudło z grubego styropianu gdzie wystarczy kilkadziesiąt watów?

Quote:
    Zastosuje odpowiedniej mocy tranzystory na wyjściu przed spirala i to załatwi sprawe.
    No niezupełnie, przy kilku-kilkudziesieciu watach wygodniej na tranzystorach, przy kilkuset i więcej uzycie tranzystorów w stopniu końcowym poważnie skomplikuje ci życie, przy kilku kW wątpię żebyś potrafił to zrobić na tranzystorach, a układ z triakiem przy takich mocach nadal pozostaje dosyć prosty.

Quote:
    lm317 to tylko regulator chyba to jest logiczne że za nim jest odpowiedni stopień wzmacniający który dostarcza mi odpowiednia moc.
    Trochę mnie dziwi twoja pewność siebie, czy to znaczy że umiesz zaprojektować stopień wyjściowy a nie umiesz (łatwiejszego) regulatora? Ja nie specjalizuję sie w tej dziedzinie ale kilka regulatorów mam za sobą, od prostych na kilku tranzystorach, do precyzyjnych o stabilności lepszej niż 0,1°C.
    Quote:

Zmodyfikuje trosze schemat i zobaczymy czy zadziała.
    Jak zmodyfikujesz to pokaż i opisz przy jakich prądach/napięciach ma pracować to zaoszczędzi ci nieudanych prób ;)
    MarekMRB
    Level 3  
    Polecam zestaw (sam takiego używam) złożonego z dymogeneratora (są różne, najpopularniejsze to DYMBOX, ale można spokojnie zrobić go samemu). Daje on zimny dym
    Kiedy chcę wędzić "na gorąco" ogrzewam wnętrze wędzarni elektrycznie (bajecznie latwe sterowanie termostatem z allegro za 30 zł). Elementem grzejnym jest mała kuchenka elektryczna (też z allegro).
    Czysto i wygodnie.