Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zasilacz Cooler Master - Wyłączanie komputera w różnych odstępach czasu

Finrod Felagund 03 Feb 2016 19:45 963 11
    Finrod Felagund
    Level 13  
    Witam,
    Tak jak wyżej od kilku dni niespodziewanie zaczął wyłączać mi się komputer.
    Pomyślałem że to za sprawą padającego dysku jednak postawienie czystego systemu na innym również nie dało rezultatów.
    Na początek podam konfiguracje i opisze dokładnie co się dzieje:
    MOBO: ASUS M5A97 rev.1.02
    CPU: AMD FX-8320
    GPU: CLUB 3D RADEON HD 7970 3GB
    RAM: 2X4GB CROSAIR VENEGANCE 1600 MHz
    PSU: COOLER MASTER RS-600-ACAB-D3 600W
    Obudowa: Cooler Master CM Storm Scout
    HDD: SAMSUNG 750GB SATA II

Po włączeniu komputera w różnych odstępach czasu (może to być godzina, 10 minut nie ważne) wyłącza mi się komputer, nie mogę go włączyć, a po jakichś kiludziesięciu sekundach sam się restartuje.
    Przepiąłem karte graficzną do innego slotu poodpinałem i z powrotem podpiąłem wszystkie wtyczki i nic.
    Postanowiłem sprawdzić zasilacz i napięcia są następujące:
    12V: 12,20 V
    5 V: 5,24 V
    3,3 V: 3,33 V
    Więc nie wiem czy to kwestia zasilacza, płyty głównej jeszcze nie sprawdzałem.
    Dodam że stało to się nagle bez jakiegokolwiek obciążenia podzespołów przeglądająć internet.

Z góry dziękuje za pomoc.
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    kokapetyl
    Level 43  
    Finrod Felagund wrote:
    Postanowiłem sprawdzić zasilacz i napięcia są następujące:

Czym to sprawdzone, programem, czy fizycznie pomierzone ?
    Napięcia zawsze sprawdzamy przyrządem!
    Finrod Felagund
    Level 13  
    Multimetrem nie byle jakim.

Dodano po 34 [sekundy]:

Sprawdzane według instrukcji z forum.
    RADU23
    Moderator of Computers service
    Przyjrzyj się sekcji zasilania płyty głównej czy nie ma spuchniętych kondensatorów.
    Sprawdź zamocowanie chłodzenia na procesorze. Jakie masz temperatury? Zamieść screena z HWiNFO z zakładki "sensor"
    www.hwinfo.com
    Finrod Felagund
    Level 13  
    Zasilacz Cooler Master - Wyłączanie komputera w różnych odstępach czasu Zasilacz Cooler Master - Wyłączanie komputera w różnych odstępach czasu Kondensatory w porządku jednak sama sekcja(radiator) gorący tak samo zasilacz się grzeje pod obciążeniem.
    Dodam że podłączyłem go pod inne gniazdo na innej listwie i monitorze było wszystko ok dopóki gry nie odpaliłem wtedy zasilacz mocno się "zagrzał" i znowu kaput.
    Screeny z hwmonitor

Dodano po 4 [minuty]:

Wybacz pomyliłem programy:) Już poprawiam.
    Zasilacz Cooler Master - Wyłączanie komputera w różnych odstępach czasu Zasilacz Cooler Master - Wyłączanie komputera w różnych odstępach czasu Zasilacz Cooler Master - Wyłączanie komputera w różnych odstępach czasu

Dodano po 2 [minuty]:

Kurde problemem jest fakt że to mój jedyny komputer niemam zastępczego i funduszy narazie za bardzo też zostaje mi chyba sprzedaż np jednej kości ramu i dopłata do nowego zasilacza.
    Postaram się na weekend pożyczyć od kolegi Fortrona 700W prawie nie używany i sprawdzić na 100% czy to zasilacz czy płyta.

Dodano po 2 [minuty]:

310artur wrote:
    Na oko dość wysokie tylko pytanie przy jakim obciążeniu?
    Przy resetach jeszcze napięcie Power OK, PG Power Good - zwał jak zwał też 5V na kostce 24pin.
    Zasilacz Cooler Master - Wyłączanie komputera w różnych odstępach czasu
    Tu oznaczony jako PWR_OK

Zastosuję się do tego jak ponownie pożyczę multimetr ponieważ musiałem oddać.

Dodano po 3 [minuty]:

Póki co mogę spekulować że pośrednio powoduję to karta graficzna, a bezpośrednio zasilacz mianowicie kiedy karta osiąga maksymalne zegary pobór mocy na wtyczkach 6+8 pin (linia 12v) osiąga wysoki pułap co za tym idzie skoki napięcia i odcięcie zasilania.
    fiend_
    Level 43  
    Zasilacz zwyczajnie dogorywa, możesz sprawdzić jeszcze jego wnętrze (kondensatory, czy nie ma nadpaleń) i albo podejmować próbę naprawy, albo po prostu go wymienić na nowy (o ile na Fortronie nie będzie już resetów).
    Zestaw masz dosyć prądożerny, dodatkowo CoolerMaster'y są dosyć słabe jakościowo (kondensatory, stabilność napięć) więc musisz się zaopatrzyć w dobrej marki zasiłkę z co najmniej 550W 12V, a bezpieczniej 600W.
    Finrod Felagund
    Level 13  
    Tego się spodziewałem muszę coś posprzedawać i kupić wreszcie porządny z 80+ bronze i mocną 12V podwójną.
    Finrod Felagund
    Level 13  
    FORTRON 750W FSP750-80APG

Dodano po 50 [sekundy]:

Może byc tak jakby to jednak był zasilacz?

Dodano po 1 [minuty]:

Wiem wiem ale tego Fortron przy dobrych wiatrach dopiero jutro albo w sobotę dorwę.
    Finrod Felagund
    Level 13  
    Odpukać w niemalowane narazie jest w porządku pograłem troche w Wiedźmina 3 i się nie wyłączył, a zasilacz był tylko ciepły daleko mu do gorącego (wyczyściłem go dokłądnie znajdując kłęby kurzu i kawałki steropianu ???) i to pomogło.
    Narazie proszę nie zamykać tematu jak do jutra pochodzi bez zastrzeżeń to napiszę.