Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

jakie wyłaczniki nadprądowe w garażu

swinger3 03 Lut 2016 22:50 921 5
  • #1 03 Lut 2016 22:50
    swinger3
    Poziom 16  

Chciał bym się doradzić w sprawie doboru zabezpieczenia instalacji z gniazdami 400V w nowo wybudowanym garażu w którym będzie podłączony kompresor silnik 3kW 400V ,spawarka 230V MIg-mag 200 .
    W domu główne zabezpieczenie przed licznikiem to wkładki topikowe 25A za licznikiem 20A z domu do garażu mam puszczony ziemią przewód 5x4m2 w garażu chciałem zrobić rozdzielnie z wyłącznikami nadprądowymi jakie powinienem zastosować żeby spawarka nie wybijała a w razie czego to żeby wyleciał wyłącznik nadprądowy a nie wkładka topikowa.

0 5
  • #2 03 Lut 2016 23:42
    jesion40
    Poziom 27  

Rozumiem, że działa albo spawarka albo kompresor, więc interesuje nas urządzenie o większym poborze mocy - tu spawarka. W jej danych masz z pewnością podane zalecane zabezpieczenie. Jeżeli znalazłem dobre dane, to jest to 25A.

I tu klops, bo tyle masz na cały dom.

Więc albo ograniczysz moc spawarki (nie znam się na tym, ale rozumiem, że jest możliwość regulacji) albo nie da się tego sensownie poustawiać. Kabel owszem, wytrzyma, ale instalacja w domu nie pozwoli na pełną moc.

0
  • #3 04 Lut 2016 08:05
    swinger3
    Poziom 16  

Z tego co wyczytałem w instrukcji spawarki to : prąd spawania to 190A,max.pobór prądu to 30A,Max pobór prądu 5,5 kVA ,spawarka jest transformatorowa.[/spoiler]

0
  • #4 08 Lut 2016 20:49
    swinger3
    Poziom 16  

Wkładki topikowe w domu wymieniłem na zwłoczne typu Gg ,tak sobie wymyśliłem że w rozdzielce w garażu na trzech fazech dam C20 a na poszczególne gniazdka C16 ,obliczyłem że spawarka powinna działać na C16

0
  • #5 08 Lut 2016 21:07
    Akrzy74
    Poziom 39  

swinger3 napisał:
    Chciał bym się doradzić w sprawie doboru zabezpieczenia instalacji z gniazdami 400V w nowo wybudowanym garażu w którym będzie podłączony kompresor silnik 3kW 400V ,spawarka 230V MIg-mag 200 .
    W domu główne zabezpieczenie przed licznikiem to wkładki topikowe 25A za licznikiem 20A z domu do garażu mam puszczony ziemią przewód 5x4m2 w garażu chciałem zrobić rozdzielnie z wyłącznikami nadprądowymi jakie powinienem zastosować żeby spawarka nie wybijała a w razie czego to żeby wyleciał wyłącznik nadprądowy a nie wkładka topikowa.

Trzy sprawy:
    1. Żeby urządzenie nie "wybijało", należy zmienić jego kwalifikację, bo urządzenie elektryczne nie wybijało i wybijać nie będzie.
    2. Żeby urządzenie elektryczne nie "wybijało", należy je eksploatować w sposób właściwy, nie prowokować stanu, w którym może wystąpić stan zwarcia.
    3. Wszelkie prace elektryczne zlecić elektrykowi, który zna różnice między kablem a przewodem, zna zagadnienie selektywności, widzi różnice między rozdzielnią a rozdzielnicą, zna zagadnienie połaczeń wyrównawczych, a przede wszystkim uświadomi użytkownika, żeby robił wszystko, aby nie doprowadzić do stanu, w którym może wystąpić stan zwarcia w obwodzie.

0
  • #6 12 Lut 2016 00:47
    jesion40
    Poziom 27  

Z pewnością nie powinieneś sam "poprawiać" instalacji, tylko powierzyć to komuś, kto będzie wiedział, co robi. Jednak w tej sytuacji nie licz na cud. Napisałem ci, czemu to się nie uda bez znacznie większych zmian, niż wymiana wkładek.

0