Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Budowa prostownika do ładowania akumulatorów

daniel509 03 Feb 2016 22:58 7530 52
Tespol
 • #1
  daniel509
  Level 10  
  Witam, chcę zbudować prostownik do ładowania akumulatorów, mam transformator od jakiegoś polskiego prostownika, na nim pisze max. 95Ah. Mam zrobić do tego trafa ograniczenie prądowe by móc ładować mniejsze akumulatory. Pytanie: jaki układ najlepiej by się do tego nadawał, czytałem na Elektrodzie, że nie które układy tną sinusa i na trafo wpływa to negatywnie, itd.
 • Tespol
 • #2
  gimak
  Level 40  
  A jakie napięcie(a) po stronie wtórnej daje ten transformator?
 • #4
  gimak
  Level 40  
  A jakie to ma znaczenie, że polski, jak jest sprawny i dobrze ustawiony zakres, to jak najbardziej się nadaje.
 • Tespol
 • #6
  Xantix
  Level 40  
  Witam. Możesz się zastanowić nad konstrukcją przedstawioną przez użytkownika jozefg, jest w tym temacie:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic21461.html

  Możesz też zobaczyć ciekawą konstrukcję użytkownika HSWG (sam zbudowałem prostownik wg tego projektu):
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1922838.html

  Albo też taka konstrukcja:
  http://grylewicz.pl/automatyczny-prostownik-diy/

  Wszystkie są moim zdaniem godne polecenia, jeden z nich nawet wykonałem dla siebie i muszę przyznać, że działało to całkiem nieźle. Najważniejsza cecha tych prostowników to odporność na zwarcia klem i odwrotne podłączenie akumulatora, mają one też zabezpieczenie przed przeładowaniem akumulatora.
  Co do ograniczenia prądowego... Ja w swojej "konstrukcji" mam w szereg z aku wpiętą żarówkę halogenową H4, która jest tym ogranicznikiem i muszę powiedzieć że to rozwiązanie jest proste i skuteczne mimo iż może jest mało "eleganckie" ale rolę swoją spełnia.
 • #8
  Xantix
  Level 40  
  Wariuje tzn co? Ma niestabilne wskazania? Jak bardzo się wahają? Jeśli o dziesiąte części V to normalne w tych miernikach. Zresztą wystarczy Ci dokładność rzędu 0,1V, to prostownik, nie jakaś aparatura precyzyjna.
 • #9
  daniel509
  Level 10  
  Wiem że można użyć żarówki do ograniczenia prądowego chodzi mi o płynną regulacje A ponoć można zrobić na ściemniaczu czy regulacja obrotów od odkurzacza podobno to strasznie tnie sinuda i może uszkodzić transformator po stronie pierwotnej.
 • #10
  Xantix
  Level 40  
  Tylko pytanie jakie wielkie korzyści w stosunku do trudności budowy będziesz miał gdy zastosujesz płynną regulację? Przyjmuje się, że sprawny akumulator może w początkowym okresie ładowania przyjąć prąd o wartości do 0,3 C. Przy czym ten prąd na samy początku ładowania jest duży, ale gwałtownie spada (w momencie rozpoczęcia ładowania ma np. 12A ale już po kilku minutach spadnie do np. 6 A). Dlatego jak mam ograniczenie nastawione sztywno na np. 6A to mogę spokojnie naładować akumulatora 90Ah i nawet 20Ah. Jedyna korzyść z płynnej regulacji to częściowe skrócenie czasu ładowania dużych akumulatorów.
  Ale żeby zbudować dobrą regulację to trzeba się pobawić. Regulatory fazowe na stronie pierwotnej często są kłopotliwe, bo powodują nasycanie się rdzenia trafo, nagrzewanie uzwojeń mogące prowadzić do spalenia się trafo i strasznie sieją zakłóceniami po sieci. Dlatego trzebaby użyć regulatora tyrystorowego po stronie wtórnej trafa, albo w wersji zaawansowanej - sterowanie PWM zrobione na jakimś uC.
 • #12
  Xantix
  Level 40  
  Jeśli chodzi o takie grzałki na 230V to zazwyczaj mają one regulację fazową czyli właśnie taką jak w ściemniaczu czy w regulatorze obrotów odkurzacza. Ta sama zasada działania (przycinają sinusa).
 • #14
  Wawrzyniec
  Level 37  
  daniel509 wrote:
  Jak by zastosował regulacje mocy np od jakieś grzałki ma drucie oporowym?

  Narazie to podaj jakie masz tam napięcia.
  daniel509 wrote:
  posiadam miernik DT-9205A ale strasznie wariuje

  Przecież podobno masz jeszcze jeden:
  daniel509 wrote:
  mam miernik polskiej produkcji ERA UM-3B

  bez tych pomiarów to tylko gdybanie co zastosować.
 • #15
  Xantix
  Level 40  
  Jeśli chodzi Ci o efekt regulacji mocy, to tak. Jest on taki sam jak np. dla żarówki. Bo grzałka i żarówka to prawie to samo. Jednak jeśli chodzi o wrażliwość na kształt sinusa to już są różnice. Drut oporowy a transformator to dwie różne rzeczy. Grzałka to po prostu rezystor i jemu jest całkowicie obojętny kształt sygnału zasilającego. Natomiast trafo to element indukcyjny, który do poprawnej pracy potrzebuje sygnału o określonym kształcie. Obcięty sinus generuje masę wyższych harmonicznych co powoduje takie efekty jak opisałem w poście #11.
 • #16
  Wawrzyniec
  Level 37  
  Jak będzie miał za niskie napięcie na wyjściu trafa to o wszelkich regulacjach na triaku czy tyrystorze tak po stronie pierwotnej jak i wtórnej może zapomnieć i zostanie mu najprostsza czyli ograniczenie prądu oporem drutowym na wyjściu jak to czasami było nawet w fabrycznych prostownikach..
 • #17
  Xantix
  Level 40  
  Kolego zacznijmy od tego, że ja mu wcale nie doradzam jakiejkolwiek skomplikowanej regulacji prądu. Wręcz przeciwnie, sam mam ogranicznik z żarówki H4 i go sobie chwalę.
 • #18
  Wawrzyniec
  Level 37  
  Jak na razie to trudno cokolwiek doradzać jak jeszcze na tak proste pytanie nie odpowiedział, a ma podobno 2 mierniki, chyba że musi dopiero sobie kogoś ściągnąć do tego pomiaru.
 • #20
  Wawrzyniec
  Level 37  
  Od 20 do 24? Coś to masz nie tak z tym multimetrem. Zmierz tym drugim, wskazówkowym UM. Miernik na pomiar napięć zmiennych, 30V
 • #21
  daniel509
  Level 10  
  On coś nie działa rozkręciłem go wyszło na to że ktoś zle się z nim obchodził tam są takie cewkeki drut jest popalony jutro pożyczę miernik. Mam zamiar zakupić jakiś dobry miernik myślę nad wychyłowym tylko nie wiem jaki głownie chodzi by był najmniejszy błąd pomiaru
 • #22
  aksakal
  Tube devices specialist
  Kolega, daniel509! Analiza twoich pytań wskazuje, że nie masz doświadczenia w konstruowaniu podobnych prostowników. Toż rekomenduję ci dla zapoznania prosty schemat, który pozwala ładować akumulatory, ma płynna regulacja prądu, nie boi się zwarcia i nieprawidłowego podłaczania akumulatora. Maksymalny prąd zależy od mocy transformatora i wykorzystanych elementów prostownika ( diody, tyrystory). Poznaj schematem i oceń swoje możliwości. Jeśli schemat ciebie zainteresuje, przedstawię potrzebną dokumentację Budowa prostownika do ładowania akumulatorów Budowa prostownika do ładowania akumulatorów
 • #23
  aksakal
  Tube devices specialist
  R1 - 1,5K, R2 - 3,9K, R3, R4 - 1K, R6 - 3,3K, R7 - 470 Om, R9, R10 - 6,8K, R8 - 10K ( lin), R11 - 2,2K. С1- 0,5uF (500n), C2 - 0,25uF (250n) x630V. Diody - V2, V4, V7, V8, V9 - 1N4007, V3 - dioda Zenera 5,6V, tyrystory VT4, VT5, diody V1, V6 na prąd niemniej maksymalnego prądu ładowania. Tranzystory VT1 - KT315G ( КТ315Г) - zamiana - BC546, BC547, VT2, VT3 - KT361B ( КТ361Б) - zamiana BC556, BC557. Budowa prostownika do ładowania akumulatorów Budowa prostownika do ładowania akumulatorów Budowa prostownika do ładowania akumulatorów
 • #25
  aksakal
  Tube devices specialist
  Uważnie czytaj posty!!!. Odpowiedź na twoje pytanie w post#22- Maksymalny prąd zależy od mocy transformatora i wykorzystanych elementów prostownika ( diody, tyrystory). Prąd reguluje się od 0 A do maksymalnego. Optymalny prąd ładowania dla kwasowego samochodowego akumulatora 95А/h - 9,5A.
 • #27
  Xantix
  Level 40  
  Regulację prądu zapewniają tyrystory w układzie prostowniczym. Regulują one średnią wartość prądu płynącą przez akumulator. Wartość tego prądu nastawiasz potencjometrem R8. Nie, nie można zastosować mostka prostowniczego. Potrzebujesz dwóch diod i dwóch tyrystorów. Wykaz elementów podął Ci kolega w poście #22.
 • #28
  Wawrzyniec
  Level 37  
  daniel509 wrote:
  Czyli rezystory nie mają wpływu na prąd
  Oczywiście że mają i po to są podane ich wartości. Natomiast moc rezystorów nie ma wpływu na prąd prostownika.