Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Uziom oraz odgrom - Różnice potencjałów elektrochemicznych par metali

Ryju100 04 Feb 2016 00:05 3963 19
 • #1
  Ryju100
  Level 12  
  Witam Szanownych forumowiczów.

  Chciałbym się zwrócić z prośbą o nakierunkowanie mnie na poprawny tok myślenia, gdyż tak wiele czytałem, że zrodził mi się w głowie pewien mętlik i mam dlatego do Was pytanie.
  W niedługim czasie pragnę wykonać fundamenty pod ,,prawie" wymarzony domek;) a korzystając z sytuacji przy okazji zrobić uziom fundamentowy ,, dla potomnych".
  Poczytałem trochę o tym między innymi ( mam nadzieje że ,,fachowe" ) artykuły pana Edwarda Musiała z Politechniki Gdańskiej oraz jakiś artykuł w miesięczniku Inżynier Budownictwa to z opracowań naukowych oraz masę wypowiedzi na różnych forach, lecz w pewnie 90% niemająca nic wspólnego z poprawnym wykonaniem omawianego przeze mnie uziomu.
  Nie wiem czy dobrze kombinuje więc jeśli coś nie jest tak jak być powinno proszę o wyrozumiałe naprowadzenie mnie na poprawny tok rozumowania.

  W swoim uziomie fundamentowym chciałbym połączyć uziom naturalny z uziomem sztucznym tylko i wyłącznie w obrębie stopy fundamentowej .
  Moja wizja konstrukcji( proszę o ewentualne sugestie):  1. Wykonanie zbrojenia budynku oraz spawanie połączeń prętów fi 12 oraz co ok 3 m spawanie strzemion do prętów w celu połączenia-zamknięcia obwodu (artykuły podają zbyt dużą rezystancje oraz niewielka trwałość połączenia za pomocą drutu wiązałkowego). Uziom naturalny.

  2. I tutaj mam najwięcej pytań.
  Wprowadzenie bednarki w celu wykonania uziomu sztucznego. I teraz myślałem aby punktowo przyspawać ją do zbrojenia co powiedzmy 3m, otoczyć budynek oko 16,3m na 9,3m z jedną przebieżką co ostatecznie zrobi oka 9,3m na 10,5m oraz 8,4m na 6m. Wyjść bednarką do głównej szyny oraz do kotłowni. Przy okazji wyjść na zewnątrz domu w 6 miejscach pod ewentualny odgrom (ale to nie jest jeszcze do końca pewne, że on powstanie ale jak nie będzie wyprowadzeń to już nigdy go nie będzie).
  Mam problem z zastosowaniem materiału bednarki czy może to być bednarka ocynkowana i czy w fundamencie nie przyspieszy to jej korozji gdyż w artykułach pisze, że korozji ulegnie tylko warstwa cynku, a znowu gdzieś czytałem, że bednarka skoroduje i już sam nie wiem co robić. Dodam, że planuje wyprowadzić uziom w scianie fundamentowej aby nie było styku z (moim przypadku ) gliną.
  A jeszcze nasuwa mi się pytanie czy może bednarkę drutem wiązałkowym do zbrojenia przymocować ( słaby styk uziomu naturalnego z uziomem sztucznym) tak jak pisało w artykule w miesięczniku Inżynier Budownictwa.
  Pytania są proste: czy można zastosować bednarkę ocynkowaną, czy ją mocować do zbrojenia i jeśli tak to drutem wiązałkowym czy też spawać.

  Bardzo proszę o rozwianie moich wątpliwości oraz potwierdzenia czy mój tok rozumowania jest słuszny.

  Z góry dziękuje za wyrozumiałość
  dziękuje i pozdrawiam
  Adrian
 • #2
  opornik7
  Electrician specialist
  Kumaty elektryk powinien pojawić się na budowie przed koparką a zejść z niej po zawieszeniu firanek (czasami przed koparką potrzebny też jest hydraulik). Decyzja należy do Ciebie. Możesz przez czas trwania budowy plątać się po forach i szukać "poprawnych" rozwiązań, pytać i pytać.
  To ja zapytam, ile zaoszczędzisz na elektryku? Kiedy założysz nowy temat o uziemieniu GSU? O tym jak wykonać odgromówkę? Jak wykonać przepięciówkę?
 • #3
  zdzisiek1979
  Level 38  
  Skoro pospawasz zbrojenie to tylko dospawaj " wąsy " by było wyjście na GSU i ewentualnie na odgrom i tyle. Nie ma co panikować. Masz uziom fundamentowy i git.
  Jak masz już określone miejsce na kotłownie, rozdzielnię to tak wyprowadzić wąsy by było wygodnie zamontować szyny wyrównawcze.
  Tylko zabezpieczyć miejsca spawów i tyle.

  To nie GPZ czy jakaś rafineria by z prostego uziemienia robić doktorat.
 • #4
  Ryju100
  Level 12  
  Dziękuje za odpowiedź :) A ewentualne zatopienie bednarki ocynkowanej w betonie faktycznie przyspieszy korozję stali? Proszę o odpowiedz gdyż sam chciałbym się dowiedzieć a nie wezwij elektryka i to co on powie jest święte. Gdyż są elektrycy co mają doświadczenie i wiedzę ale są i tacy którzy ,,znają się na wszystkim " a nie znają podstaw. Dlatego chciałbym odróżnić fachowców od partaczy, a przy okazji samemu się coś dowiedzieć;)
  Dziękuje za odpowiedzi;)

  Dodano po 1 [minuty]:

  A czym zabezpieczacie miejsca spawów?
 • #5
  jharlan
  Level 25  
  Ryju100 wrote:
  A ewentualne zatopienie bednarki ocynkowanej w betonie faktycznie przyspieszy korozję stali?

  NIE, wręcz przeciwnie.
 • #6
  zdzisiek1979
  Level 38  
  Poniekąd ocynk tylko szlak trafi zaś stal nie tchnie. Dlatego jak zalewają bednarkę w cemencie kupują bez ocynku bo poco przepłacać.

  Zaś czym zamazać spawy chociaż by jakim abizolem. Widywałem też jak pryskali cynkiem w sprayu. Ale albo jaki abizol lub nawet jaka emalia antykorozyjna, zasmarować i tyle. I tak za pięć lat nie będziesz myślał o uziomie.
  Tylko porządnie pospawać a nie posmarkać, ocynk zeszlifować bo utrudnia spaw i rakotwórczy opar przy spawaniu.
 • #7
  kozi966
  Moderator of Electricians group
  zdzisiek1979 wrote:
  Skoro pospawasz zbrojenie to tylko dospawaj " wąsy " by było wyjście na GSU i ewentualnie na odgrom i tyle.

  Warto byłoby jeszcze poza tym "tylko pospawaniem" sprawdzić odpowiednią jego ciągłość.
  zdzisiek1979 wrote:
  Poniekąd ocynk tylko szlak trafi zaś stal nie tchnie.

  Dlatego nie warto przepłacać i "wsadzić czystą", bez ocynku.
 • #8
  Ryju100
  Level 12  
  Super dziękuje:)
  Czyli ewentualnie nie przejmować się ocynkiem na styku ze zbrojeniem w betonie najwyżej się ,,ulotni". Dostałem dobrą cenę bednarki ocynk więc chyba ją wezmę a ze spawaniem zbrojenia to nie wiem czy zgodzi mi się kierownik budowy dlatego ostatecznie i ewentualnie biorę bednarkę jako uziom sztuczny.
  Jeśli się zgodzi to będzie to i to;) cena niewielka a mam nadzieje, że zostanie na moje dożywocie:)
 • #9
  JohnySpZOO
  Electric installations specialist
  Bednarka będzie wchodziła w korozję w miejscu wyprowadzenia jej z fundamentu oraz na jej wprowadzeniu z gruntu, dlatego jak zalejesz fundament to na bednarkę nałóż rurę bądź obłóż ją deskami celem jej zabezpieczenia, chyba że planujesz później dostawać wąsy.
  Z tego co kojarzę prawidłowe wyprowadzenie wg elaboratów wypustu uziemiającego powinno być wykonane z miedzi lub materiału miedziowanego - brak korozji.

  Co do spawania ze zbrojeniem to nie powinno być problemu, zawsze drut do bednarki można złapać zaciskiem krzyżowym.
 • #11
  Ryju100
  Level 12  
  Wymiary bednarki: 30x4 mm= 120mm2 czyli ponad wymagane minimum. Zabezpieczę miejsca wyprowadzeń bednarki na styku betonu gdyż tam czytałem najbardziej jest poddatna na korozję i myślę że powinno być git. Potem pomiary. Po wykonaniu i ustabilizowaniu się warunków wodnych jeśli dorwę gdzieś miernik rezystancji uziemienia to zamieszczę wynik pomiarów:)
  Bardzo dziękuje za wszelkie sugestię. Gdyby jeszcze coś przyszło do głowy to proszę pisać:)
  pozdrawiam
  Adrian
 • #12
  opornik7
  Electrician specialist
  Nad poziom terenu będziesz wychodził betonem czy w inny sposób? Jeżeli lany beton to wyprowadzenia umieść w betonie do wysokości zacisków. Unikniesz wtedy problemu izolowania i ewentualnej korozji.
 • #13
  JohnySpZOO
  Electric installations specialist
  opornik7 wrote:
  Nad poziom terenu będziesz wychodził betonem czy w inny sposób? Jeżeli lany beton to wyprowadzenia umieść w betonie do wysokości zacisków. Unikniesz wtedy problemu izolowania i ewentualnej korozji.
  Jeżeli autor będzie lał beton to można nawet śmiało zastosować takie uchwyty: POŁĄCZENIE UZIEMIAJĄCE
 • #14
  opornik7
  Electrician specialist
  JohnySpZOO wrote:
  Jeżeli autor będzie lał beton

  Dużo można tylko trzeba wiedzieć co :) Dlatego w poście #2 pisałem o kumatym elektryku przed koparką. ;)
 • #15
  Ryju100
  Level 12  
  Chciałbym wyjechać bednarką w betonie aż po sam koniec fundamentów.
  A tak a propos elektryka.... to od 9 lat pracuje jako murarz-tynkarz, ale w między czasie zrobiłem sobie technika elektryka ze zdanym egzaminem lecz nie mam doświadczenia bo nie pracuje w zawodzie ( dlatego wiedze teoretyczną ,,jakąś tam posiadam") i właśnie moje pytania są dlatego aby upewnić jak poprawnie to wykonać uziom, u kolegów którzy powiedzmy mają z tym do czynienia na co dzień. Teoria nie zawsze równa się praktyka. Ja mogę powiedzieć dużo na temat mojej wykonywanej pracy a koledzy na temat elektryki.
  Chciałbym zrobić uziom tak aby był zrobiony jak najuczciwiej gdyż sam będę zajmował się fundamentami i nie mam zamiaru niczego przeoczyć.
  Dziękuję za zainteresowanie i wszystkie konstruktywne wypowiedzi.
  Moim zdaniem na naukę nigdy nie za późno, nie wiem ile mój organizm wytrzyma w budownictwie dlatego pewną alternatywą jest właśnie energia elektryczna którą kiedyś tak bardzo się zafascynowałem;)
 • #16
  slawekx
  Level 29  
  Ryju100 wrote:
  Chciałbym wyjechać bednarką w betonie aż po sam koniec fundamentów.

  A jak masz zamiar pogodzić wyjście bednarką pod sam koniec fundamentów z izolacją poziomą budynku ?
 • #17
  zdzisiek1979
  Level 38  
  Nie róbmy magistra z uziomu.

  Jak pospawasz pręty zbrojeniowe na całej długości plus co któreś strzemiączko to wystarcza dospawać wąsy i tyle. Jedynie trzeba przemyśleć gdzie potrzeba będzie wyjść na zewnątrz.
  Można by próbować z wąsami z nierdzewnej stali lub pomiedziowanej ale czy ma to sens? moim zdaniem nie.
  Mnóstwo uziomów jest wyprowadzanych ocynkiem na zewnątrz i wszystko OK a są starsze od obecnego systemu politycznego państwa.
  Widywałem bednarki po 50 lat mające i zachowane fragmenty ocynku. Skorodowana a nie przeżartą.
 • #18
  JohnySpZOO
  Electric installations specialist
  Przedewszystkim wypadało by się zapoznać z projektem a potem polemizować. Także autorze tematu wrzuć jakiś rysunek bądź przekrój aby wszystko było wiadome co i jak.
 • #19
  opornik7
  Electrician specialist
  JohnySpZOO wrote:
  Przedewszystkim wypadało by się zapoznać z projektem a potem polemizować.

  Żartujesz? Chcesz z typówki wykonywać instalację?
  Można tak:
  https://www.google.pl/search?q=uziom+fundamen...QIGw&biw=1600&bih=775#imgrc=dkPx8MFtPeB6PM%3A
  albo tak
  https://www.google.pl/search?q=uziom+fundamen...QIGw&biw=1600&bih=775#imgrc=ByMoBndFxiGfQM%3A
 • #20
  Ryju100
  Level 12  
  Zamierzam wyjść pod izolacją poziomą na zewnątrz. Czyli: beton - bednarka (zagięta i wyprowadzona na mur do wysokości pożądanej) - izolacja pozioma - mur . A jak to jeszcze wyjdzie to życie pokaże. Nie mam możliwości zrobienia skanu ale można zobaczyć na internecie projekt Karmelita bis 2M. Takie ,,coś". Mniej więcej koncepcja uziemienia już jest teraz tylko trochę czasu , pogody i może w ciągu najbliższych trzech miesięcy uda się coś sklecić;)