Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Renault Master 2011 2.3 dci - Jak dorobić czujnik poziomu płynu?

adolfone 04 Feb 2016 00:54 2439 26
    adolfone
    Level 13  
    Witam.
    Czy jest możliwość dorobienia czujnika do zbiornika płynu chłodzącego? Wystarczy coś prostego, jakiś brzęczyk który by dawał znać że płynu jest mało, fabrycznie w tym samochodzie nie ma takiego czujnika, a ostatnio miałem sytuację taką że przetarł się wąż od nagrzewnicy i wywaliło cały płyn na wskaźniku temperatura cały czas była ok.
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
  • Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
    WędkarzStoLica
    Level 31  
    Kontaktron i pływak z magnesem :) Prościej się nie da.

Zrobić samemu, albo zaadoptować z innego samochodu.
  • Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
    adolfone
    Level 13  
    Byłbym niezmiernie wdzięczny jeśli mógłby ktoś wytłumaczyć jak to podłączyć, nie zawracalbym bym głowy ale elektrycy w okolicy są bardziej zajęci cofaniem liczników i szybkim zarobku niż wymyslaniem dodatkowych urządzeń w samochodzie.
    WędkarzStoLica
    Level 31  
    Podłączenie będzie proste jak budowa cepa. Kontaktron to włącznik, gdy płyn wycieknie pływak (który musisz sam skonstruować) włączy obwód, pod który podłączysz brzęczyk, czy cokolwiek innego. Idź do sklepu i gościu dobierze Ci odpowiedni kontaktron, do tego brzęczyk na 12V. Jeśli będzie wymagany przekaźnik - to też. Koszt to maksymalnie 20zł za wszystkie części.
    adolfone
    Level 13  
    Znalazłem taki o to czujnik poziomu cieczy, zamontowałbym go w pozycji obrócone o 180 stopni, napięcie plus po zapłonie i w obwód buzzer 15v. Czy to wystarczy? Pozdrawiam
    WędkarzStoLica
    Level 31  
    Wystarczy, tylko nie wiem jak zniesie temp. sporo powyżej 80st.
    adolfone
    Level 13  
    Dokładnie, sam się nad tym zastanawiałem.
    DJ ANNUS
    Level 31  
    Kolego po pierwsze skoro przetarł ci się wąż chłodzenia to masz coś źle złożone.
    Po drugie kup sobie zbiorniczek z mechanicznym czujnikiem i załóż.
    Serwisuje mastery które robią miesięcznie 20-30 tys km i nic się w żadnym nigdy nie przetarł żaden wąż bo nie ma fizycznej możliwości.
    Węże wychodzą z tyłu silnika i idą w górę go nagrzewnicy, w ich okolicy nic nie ma.
    adolfone
    Level 13  
    Ewentualnie sonda jak w załączniku. Tylko jakich elementów trzeba by było użyć aby odwróć skutek rozłączenia sondy. Jak płyn zejdzie poniżej elektrod to obwód będzię otwarty, jakiego elementu trzeba będzie użyć aby na buzzerze pojawiło się napięcie? Jakiś przekaźnik? Proszę wybaczyć moją niewiedzę. Renault Master 2011 2.3 dci - Jak dorobić czujnik poziomu płynu?
    DJ ANNUS
    Level 31  
    To jest sonda z chłodnicy golf 2 . Szukaj zbiorniczków z mechanicznym wskaźnikiem.

Dodano po 1 [minuty]:

W ogóle skąd jesteś i na czym auto jeździ?
    adolfone
    Level 13  
    Witaj DJ-u, kurcze nie wiem co tam było dokładnie sknocone, mój mechanik się tym zajmował. Jestem z Krakowa. Na czym jeździ? O co dokładnie pytasz, jaka branża - firma?
    WędkarzStoLica
    Level 31  
    adolfone wrote:
    Ewentualnie sonda jak w załączniku. Tylko jakich elementów trzeba by było użyć aby odwróć skutek rozłączenia sondy.
    Przekaźnika przełączającego.

Obwód otwarty rozłączy przekaźnik, a ten przełączy na brzęczyk.
    Lub na allegro: Kontaktron 10mm rurka kontaktronowa zwierna.
    DJ ANNUS
    Level 31  
    A skąd kup zbiorniczek z mondeo jest tam czujnik kontaktronowy i pływak.
    adolfone
    Level 13  
    Dobrze to rozrysowałem? Renault Master 2011 2.3 dci - Jak dorobić czujnik poziomu płynu?
  • Helpful post
    WędkarzStoLica
    Level 31  
    Dobrze :)
    dfasdfsdfsdflskjdfg[spdfgj[dfgjsdflgjks;dflgjksdfklgjsdf'gkl;jsdf'kljsdf'dfj'sdfkljdf'kl;j
    Musisz wpisać większą treść w wiadomości przed wysłaniem :D co to za kupa?
    adolfone
    Level 13  
    Tak może będzie ładniej:) Renault Master 2011 2.3 dci - Jak dorobić czujnik poziomu płynu?
    WędkarzStoLica
    Level 31  
    adolfone wrote:
    Jak płyn zejdzie poniżej elektrod to obwód będzię otwarty
    Też będzie działać. Brak płynu rozłączy cewkę przekaźnika, zewrze styki i włączy brzęczyk.

Zasada jest prosta, już teraz sobie poradzisz. :)
  • Helpful post
    DJ ANNUS
    Level 31  
    Na cewkę przekaźnika daj równolegle diode 1n4007 katodą do plusa.
    adolfone
    Level 13  
    Dzięki serdeczne Wędkarzu:) Bądź zdrów i udanych połowów:). Pozdrawiam

Dodano po 4 [minuty]:

Czyli tak? Renault Master 2011 2.3 dci - Jak dorobić czujnik poziomu płynu?
    ArturAVS
    Moderator of HydePark/Cars
    W + szeregowo bezpiecznik. Jak najbliżej miejsca z którego bierzesz zasilanie. 1A wystarczy.
    Przewód od płynu się przetarł, elektryczny też może.

Osobiście dałbym rozwierny, w razie urwania przewodu od czujnika bądź uszkodzenia też zacznie piszczeć.
    DJ ANNUS
    Level 31  
    ALe tam nie ma się co urwać , przetrzeć, zbiorniczek wyrównawczy jest w tak dostępnym miejscu że bardziej już być nie może.
    ArturAVS
    W zasadzie do samego buzzera, to nawet przekaźnik nie jest potrzebny.
    adolfone
    Level 13  
    arturavs wrote:
    W zasadzie do samego buzzera, to nawet przekaźnik nie jest potrzebny.

Witaj, to jak wyglądałoby rozwiązanie bez przekaźnika, przetarcie itp. przewodów nie ma możliwości, przekaźnik zamontuje w skrzynce bezpieczników wszystkie przewody dodatkowo w peszlu. Pozdrawiam
  • Helpful post
    WędkarzStoLica
    Level 31  
    adolfone wrote:
    to jak wyglądałoby rozwiązanie bez przekaźnika
    U Ciebie przekaźnik (tam wcześniej) był potrzebny do 'odwrócenia' zadziałania.

Sonda/kontaktron załączający po zbliżeniu magnesu z pływakiem może działać jako przełącznik - jego styki można obciążyć max 500mAh - Buzzer to tylko 25mA.
    adolfone
    Level 13  
    Są takie kontraktrony które się zwierają pod wpływem oddalenia magnesu? Chyba że obrócić o 180 stopni?
    ArturAVS
    Kontaktron montujesz w dolnej pozycji pływaka. Zbiorniczek pełny=pływak na górze.
    Mało płynu=pływak na dole i zawarty w nim magnes załącza kontaktron=brzęczyk włączony.