Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Szaleje radio Phillips i nie tylko - Citroen Xsara. Jaka przyczyna ?

04 Lut 2016 18:13 969 4
  • Poziom 8  
    Witam serdecznie, dzisiaj w moim aucie stalo sie cos dziwnego, a mianowicie podczas jazdy nagle przestalo grac radio. Po ponownym wlaczeniu go dalo sie tylko podglosnic do 5 stopnia, nic wiecej, nie reagowalo takze na zmiane stacji (mam oryginalne radio kasetowe marki Phillips), pomyslalem, ze moze cos sie odlaczylo, wyjalem radio i poprawilem wszystkie wtyczki, sprawdzilem bezpiecznik (byl ok), zamontowalem radio i po wlaczeniu nadal udalo sie podglosnic tylko do 5, a pozniej do 10 stopnia, z pilota rowniez tylko tyle sie udalo, nastepnie zaczely grac tylko tylne glosniki - przod milczal. Pozniej staralem sie jeszcze raz to naprawic i zauwazylem tez ze ekranik przy zegarach, na ktorym widac przebieg i kontrolka informujaca, ze ktores z drzwi sa otwarte zaczely migac (kluczyka nie bylo w stacyjce), wygladalo to tak jakby cos nie laczylo i samoczynnie sie wylaczaly jak i wlaczaly. Radiu nadal sie nic nie poprawilo. Nigdy wczesniej tak nie mialem. Auto to dokladnie Citroen Xsara II z 2002 roku (nie picasso). Prosze abyscie mi doradzili co moze byc przyczyna, z doswiadczenia wiem ze mechanicy w mojej okolicy sobie z tym nie poradza, chyba ze bym im zostawil auto na ok tydzien....
  • Sklep HeluKabel
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Witam.
    Albo masz usterkę radia oraz instalacji samochodowej jednocześnie (zbieg okoliczności), albo usterka w instalacji samochodowej wywołująca te migotanie lampek, również powoduje problemy z radiem.
    Na początek należało by pomierzyć napięcia na zasilaniu radia. Należało by też sprawdzić wszystkie bezpieczniki w samochodzie, czy któryś nie zaśniedział, i nie łączy. Może też nie łączyć gdzieś masa, albo inne połączenie elektryczne w instalacji.
    Jeśli okazało by się że radio jest sprawne, a problem wywołuje instalacja, to należało by zacząć od wspólnych obwodów dla radia i urządzeń z których są zasilane te lampki.
    Ogólnie temat rzeka.
    Jeśli nie posiadasz miernika, oraz podstawowej wiedzy elektrycznej, to raczej sam tego nie naprawiasz, chyba że to będzie np: problem z bezpiecznikami, o którym już wspomniałem.
    Pozdrawiam.
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 8  
    Jako pierwsze to dziekuje, ze ktos sie tym zainteresowal. Jako drugie to wydaje mi sie, ze radio mam sprawne bo jak teraz wlaczylem przed chwila to dzialalo normalnie, i nawet graly wszystkie glosniki, jednak po chwili problem znow byl ten co opisywalem, czyli regulacja glosnosci do pewnego stopnia, i co jeszcze ciekawego zauwazylem. Nawet gry radio jest wylaczone i zaplon rowniez to trzeszczaly przednie glosniki. Nie mam zielonego pojecia co jest nie tak. Jezdze tym autem drugi rok i nigdy sie nic z tym nie dzialo, dopiero teraz... ;/
  • Pomocny post
    Specjalista - systemy grzewcze
    Witam.
    Czy to radio samo się wyłącza po wyłączeniu zapłonu, bo nie wiem jak jest w tym modelu samochodu?
    Jeśli głośniki trzeszczą przy wyłączonym radiu, to albo usterka w radiu , albo zakłucenia przychodzą z zewnątrz, czyli z instalacji samochodowej. W obu przypadkach głośniki mogą trzeszczeć przy wyłączonym radiu, ponieważ zwykle końcówki mocy w radiach samochodowych nie są odłączane od zasilania po wyłączeniu radia.
    Może też być np: uszkodzony kabel po między radiem a głośnikami, i np: zwiera się do czegoś, albo przerywa. Odłącz głośniki przy radiu, i sprawdź jak radio zachowuje się bez głośników.
    Ponadto wracamy do punktu wyjścia, że na początek trzeba sprawdzić jednoznacznie, czy radio jest sprawne. Najlepiej podłączyć je wyjęte z samochodu, i wtedy sprawdzić jak się zachowuje.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 17  
    Myślę, że usterka może być w wiązce kabli między drzwiami a kabiną. Najczęściej pękają kable w drzwiach kierowcy, bo najczęściej używane. Zdejmij gumę i dobrze oglądnij kable. Nie rób więcej testów radiem, bo możesz uszkodzić końcówkę mocy, o ile już nie padła. W Philipsach idą dwa scalaki, dlatego tył gra. Możesz, też wyjąć wtyczkę głośnikową z radia (druga od dołu, bo pierwsza to zasilająca) i wtedy spróbuj podgłaśniać radio, jeżeli też będzie przygasać, to scalak do wymiany.