Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Perske 2,7Kw - podłączenie falownika

wasio85 04 Lut 2016 19:48 1077 8
  • #1 04 Lut 2016 19:48
    wasio85
    Poziom 10  

Witam
    Mam problem z którym nie potrafię sobie poradzić. Pomimo poszukiwań w internecie nie znalazłem odpowiedzi ani czegoś konkretnego co by mnie na nią naprowadziło.

Posiadam elektrowrzeciono (dane z tabliczki znamionowej):
    PERSKE typ KNS 51.14-2
    ∆100V
    21,5A
    2,7KW
    S1 0,81cosφ
    8680 1/min
    150Hz

Silnik ma 6 wyprowadzeń do podłączenia i z tego co ustaliłem połączone są w gwiazdę.

Potrzebuję podłączyć to wrzeciono do falownika ale teraz już sam nie wiem jak to zrobić żeby było dobrze.
    Falownik to
    Moeller DF4-340-11K
    Wejscie: 3/PE AC 400V 20,5A 50/60Hz
    Wyjscia: 3/AC 0-400V 23,5A 11.0kW 0-480 Hz

Bardzo proszę o pomoc kogoś kto jest w stanie podpowiedzieć.

0 8
  • Sklep HeluKabel
  • #2 04 Lut 2016 21:06
    Szczepaniii
    Poziom 14  

Witam.

Uzwojenie w trójkąt zatem w tych sześciu wyprowadzonych końcach uzwojeń ma Pan trzy połączone do siebie (zwarte), ta zwora powinna być widoczna.
    W takim wypadku następne trzy końce uzwojeń ma Pan do zasilenia.
    Podłącza Pan je do falownika U/L1, V/L2, W/L3 (nie wiem jak Pan ma opisane (i czy w ogóle) uzwojenia w silniku) do tych samych symboli w falowniku. Nie zapomnieć o uziemieniu obudowy silnika do zacisku na falowniku i wszystko w temacie.
    [/film]

0
  • #3 04 Lut 2016 21:15
    Krzysztof Reszka
    Moderator Elektrotechnika

Usystematyzujmy to ;
    Wrzeciono

wasio85 napisał:
    ∆100V

wasio85 napisał:
    i z tego co ustaliłem połączone są w gwiazdę.

Coś tu nie pasuje , to jak to pracuje teraz.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #4 04 Lut 2016 21:41
    wasio85
    Poziom 10  

Nie pracuje narazie w ogóle.
    Wrzeciono leży u mnie już długo (z tego co wiem pracowało pod przetwornicą ale wydaje mi się że nie mogło być połączone w gwiazdę). Falownik nabyłem dopiero teraz. Stąd moje wątpliwości co do podłączenia bo jak odkręcam dekiel na silniku to trzy górne wyprowadzenia uzwojeń nie są podłączone do niczego a trzy dolne są zmostkowane ze sobą więc według tego co piszą tak jakby było kiedyś podłączone w gwiazdę (chyba że coś mi uciekło).

Ja chce to dopiero podłączyć do falownika. Z tego co gdzieś wyczytałem to jeżeli na silniku nie ma oznaczenia że może pracować w gwiazdę to nie powinno się tak podłączać i dodatkowo wydaje mi się że wtedy trzeba ustawić inny voltarz na falowniku. Ale pewien nie jestem i stąd moje zapytanie na forum. Nie bardzo rozumiem zależności napięcia i natężenia przy połączeniu gwiazda i trójkąt.

0
  • Pomocny post
    #5 06 Lut 2016 06:17
    bonanza
    Spec od Falowników

Jeśli już jest falownik 11kW, to połączyć w trójkąt. Skonfigurować napięcie i częstotliwość bazową na falowniku odpowiednio. Jeśli napięcie wyjściowe falownika nie da się wpisać takie niskie, to można kombinować budując specyficzną własną ch-kę U/f.
    Połączony w gwiazdę wymagałby 173V faza-faza i ekonomicznie byłoby kupić falownik jednofazowy 3kW, są takie LG z prądem ok. 12A - to już granica możliwości.

0
  • #6 06 Lut 2016 08:28
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 42  

wasio85 napisał:
    ∆100V
    Kolejny..Już podobny Użytkownik z niemal identycznym problemem się tu błąka...Specjalizowany silnik i specjalizowany falownik....może nawet na MOSFETach na wyjściu, a nie na IGBT, bo już takie widziałem. Kiepska sprawa, dedykowany falownik....przewinięcie tego silnika na typowe napięcia też kiepsko widze... :cry: Ewentualny transformator trójfazowy pomiędzy falownikiem a silnikiem.

0
  • #7 07 Lut 2016 17:14
    wasio85
    Poziom 10  

Cytat:
    Jeśli już jest falownik 11kW, to połączyć w trójkąt. Skonfigurować napięcie i częstotliwość bazową na falowniku odpowiednio. Jeśli napięcie wyjściowe falownika nie da się wpisać takie niskie, to można kombinować budując specyficzną własną ch-kę U/f.
    Połączony w gwiazdę wymagałby 173V faza-faza i ekonomicznie byłoby kupić falownik jednofazowy 3kW, są takie LG z prądem ok. 12A - to już granica możliwości.

Według tego co wyczytałem w instrukcji tego falownika to tam jest wzór według którego można zaprogramować mu własną ch-kę U/f i wtedy przy 150hz silnik będzie miał 100V co w połączeniu z limitami częstotliwości powinno zadziałać.

0
  • #8 14 Lut 2016 01:44
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 42  

wasio85 napisał:
    limitami częstotliwości powinno zadziałać.
    I tak i nie. Trudno, bez znajomości rzeczy tak ustawić falownik dla laika. Sądzę także, że ten silnik jest przystosowany do STAŁEJ (frez do drewna) prędkości obrotowej, czyli jednak te nieszczęsne 150 Hz. Tak mu impedancje uzwojeń wyliczyli i materiały magnetyczne.

0
  • #9 18 Lut 2016 12:06
    wasio85
    Poziom 10  

Tak jak kolega bonanza powiedział tak też zrobiłem. Podłączyłem silnik w trójkąt i ustawiłem falownikowi odpowiednią charakterystykę U/f ograniczając ją jednocześnie odpowiednimi wartościami maksymalnymi prądu i częstotliwości. Z tego co wychodzi po przemierzeniu miernikiem falownik przy 150Hz podaje napięcie w zakresie 98-102V przy 18,5-20A. Rozruch i hamowanie płynne, nie zaobserwowałem grzania się silnika ani innych negatywnych zjawisk.

1