Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bascom- wstrzymanie sprawdzania prądu na jedną sekundę.

igorrr 04 Lut 2016 20:41 600 2
  • #1 04 Lut 2016 20:41
    igorrr
    Poziom 15  

Witam
    Robię sterownik do bramy, przerobiłem kod "pod siebie"
    Sterownik steruje silnikiem, lewo, prawo, sprawdza jaki prąd pobiera silnik i wyłącza go gdy prąd będzie za duży.
    Funkcja która porównuje wielkość prądu to:
    If Rez >= Pot_max Then
    .....
    Problem jest w tym, że silnik na starcie pobiera za duży prąd i trzeba by wstrzymać wykonywanie tej funkcji do czasu aż silnik nabierze obrotów, powiedzmy że po ok sekundzie można by było już tą funkcję porównującą uruchomić.

Kod: vbnet
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Naprowadzi mnie ktoś jak to wykonać? :cry:

0 2
  • Pomocny post
    #2 04 Lut 2016 21:15
    M. S.
    Poziom 34  

Najprościej będzie zmodyfikować program tak:

Kod: vbnet
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Przy okazji zmieniłem etykiety podprogramów Otw i Zam na _otw i _zam bo kolidowały z nazwami zmiennych. Zmiany trzeba dokonać w podprogramach i w Debounce jak pokazałem wyżej.

Zmiana wprowadza 1s oczekiwanie przy wystąpieniu przeciążenia. Jeśli po tym czasie przeciążenie dalej występuje silnik jest wyłączany, jeśli nie to program działa dalej. Czas ten można zmienić w instrukcji Wait. Jeśli 1s będzie za dużo to trzeba skorzystać z Waitms i podać czas w ms.

Z innej strony prąd wyłączający napęd jest regulowany potencjometrem (prawdopodobnie Pot_max). Może nastawy potencjometru wystarczy zmierzyć.

0
  • #3 04 Lut 2016 23:18
    igorrr
    Poziom 15  

Bardzo dziękuję, wgrałem od razu wsad i wszystko chodzi idealnie.
    Bez zmian etykiet "stary" Bascom nie pokazuje błędów i program działa ok, nowsza wersja wyrzuca już błędy. Jutro to poprawię.

Masz rację pot_max ustawia się napięcie odniesienia do którego procesor porównuje spadek napięcia na rezystorze pomiarowym.
    Brakowało tylko "uśpienia" pomiaru prądu na czas startu silnika.
    Zostało mi doklejenie dalszej części programu obsługującego drugi silnik i osobny pomiar prądu dla niego. Chyba sobie poradzę :)
    Jeszcze raz dziękuję.

0