Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Raspberry+wyświetlacz - sterowane przez Uart z innego urządzenia.

04 Lut 2016 23:47 1134 2
  • Poziom 16  
    Od jakiegoś czasu szukam rozwiązania które pozwoli mi w starym sterowniku wykorzystującym zwykły wyświetlacz graficzny na wyświetlanie obrazów w full kolorze, w dobrej rozdzielczości - jako alternatywa do starego wyświetlacza.

Sterownik który posiadam ma już w sobie wszystkie funkcje, algorytmy, komunikację z urządzeniem nadrzędnym itp.. i nie chcę tej funkcjonalności przenosić na nowy moduł. Chodzi mi tylko o możliwość wyświetlania tego co wyśle sterownik. Widzę to tak że sterownik komunikowałby się z Raspberry i mówił np. który obraz z pamięci ma się wyświetlić. Dodatkowo mógłby wskazywać miejsce w którym ma się pojawić pożądany tekst. Oczywiście przyszłościowo temat się pewno rozwinie o nowe funkcje. Natomiast na ten moment prosiłbym o wsparcie czy takie rozwiązanie ma sens. Jeśli tak to docelowo będę poszukiwał kogoś kto programuje Raspberry w okolicach Bielska-Białej.
  • Specjalista - Mikrokontrolery
    Równie dobrze możesz do "obsługi wyświetlacza" użyć PC. Ekonomicznie to ma słaby sens, chyba że na bazie RPi Zero. W warunkach przemysłowych RPi raczej odpada. Rozejrzałbym się raczej za kanapką - płytka z uC i wyświetlacz, np. LPC1768 Mini DK2, albo w ostateczności jakieś Arduino z wyświetlaczem (wolne). Jak już to zrobisz (nie na Arduino), to zobaczysz, że Twój stary sterownik nie ma racji bytu, bo jego implementacja pochłonie max. 1..5% możliwości mikrokontrolera sterującego wyświetlaczem.
  • Poziom 16  
    Przerzucenie funkcjonalności sterownika na nową platformę to puki co zbyt obszerny temat + ogrom testów zgodności z pozostała częścią systemu. A czasu na wdrożenie kolorowego wyświetlacza mamy mało. Opcję miniPC również rozważamy ale wydawało mi się że Raspberry będzie sprawował się lepiej niż PC. Wizja jest taka żeby Raspberry i wyświetlacz pełniły funkcję zewnętrznego wyświetlacza sterowanego za pomocą w "miarę" prostych komend. Używał zdefiniowanych w pamięci obrazów, czcionek, czasem nawet filmików/animacji.
    Urządzenie nie jest stosowane w przemyśle - bardziej w obsłudze klientów... ma stałą temperaturę, nie wydaje mi się żeby to były warunki pracy były ciężkie. Aktualny sterownik jest oparty o procesor LPC ale nie ma możliwości podłączenia wprost nowego wyświetlacza, musiałaby zostać zmieniona płytka.
    Docelowo chcemy używać wyświetlaczy 7,10 cali - czasem nawet coś większego ( użycie w urządzeniu typu POS ).