Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Asus p5b - Windows xp nie widzi chyba wszystkich procesorów.

Darek1222 05 Lut 2016 00:46 2019 35
  • #1 05 Lut 2016 00:46
    Darek1222
    Poziom 11  

Witam.
    Mam taki problem korzystam z windows xp sp3 wszystko na maxa zaktualizowanie.
    Sterowniki wszystkie z strony producenta.
    Mam wrażenie ze działa tylko 1 procesor.

Dam screen może coś to pomoże.

Czyżby windows xp 32 bit nie obsługiwał tego procesora ?

Dodam jeszcze jeden.

Czuje się dosłownie tak jak bym miał 1 procesor.
    Bo winamp tnie muzyka, myszka, itp.
    Dokładnie tak jak bym miał 1.
    Na moje powinno być chyba.
    Core 0,1,2,3 prawda ? w programie SpeedFan.
    Pozdrawiam i czekam na pomoc.

Tu chyba też powinny być 4 wątki tak ?
    1 rdzeń 1 wątek a jest tylko 1

W biosie ustawienia fabrycznie.
    Windows OEM SP3 oryginalny.

0 29
  • Pomocny post
    #2 05 Lut 2016 01:34
    DriverMSG
    Admin grupy komputery

Darek1222 napisał:
    Windows xp nie widzi chyba wszystkich procesorów.
    Darek1222 napisał:
    Mam wrażenie ze działa tylko 1 procesor.
    Darek1222 napisał:
    Asus p5b
    Ta płyta gł. nie obsługuje kilku procesorów.

Darek1222 napisał:
    Core 0,1,2,3 prawda
    To są rdzenie procesora.
    Darek1222 napisał:
    Tu chyba też powinny być 4 wątki tak ?
    Pewnie tak, a jak masz ustawione opcje w MSConfig (Rozruch - opcje zaawansowane)?

0
  • #3 05 Lut 2016 02:10
    Darek1222
    Poziom 11  

Tylko tam jest opcje zaawansowane
    dałem screena

o tej godzine admini jeszcze nie śpią ?
    Nic się nie zmieniło :/

@DriverMSG
    Przepraszam miałem na myśli ilość rdzeniu mówiłem ogólnie.
    Bios właśnie zaktualizowałem do najnowszego w sumie to raczej było bez sensu skoro bios działał z tym procesorem i wszystko widział ok.
    Wcześniej miałem windows 7 i all było ok.
    Zaraz uciekam spać mam na 8 do pracy.
    Ale jeszcze będę jak coś.

0
  • Pomocny post
    #4 05 Lut 2016 02:42
    310artur
    Poziom 43  

W BIOS masz napisane że są 4 rdzenie? ASUS p5b obsługuje Q6600 w rev. G0 od BIOS w wersji 1405

Co znaczy że na win7 było OK?
    /numproc w zaawansowanych ustawieniach ustaw na 4 - może z jakiegoś powodu na auto ustawia błędnie na 1.
    Daj screen z najnowszego biosu temp. CPU. Te screeny z pierwszego postu to muszą być ze starym BIOS jeszcze bo ta płyta do odczytu temp. CPU dodaje dobrze 15 stopni ;)
    Możesz dać screen z HWiNFO z temperaturami (tylko nie HWMONITOR bo fatalnie działa na tej płycie).

0
  • #5 05 Lut 2016 03:05
    Darek1222
    Poziom 11  

@310artur
    /numproc mogę tylko wybrać 1 nie ma 4
    Screeny są inne trochę mnie to zaskoczyło.
    Proszę.
    Jasne że mogę.

Na windowsie 7 działały wszystkie rdzenie.
    Działały nie sprawdzałem bo wszystko działało jak trzeba.
    Raczej zauważył bym różnicę miedzy 1 rdzeniem a 2 jeszcze tym bardziej że to nowszy windows to większe wymagania.
    Tam nawet nie sprawdzałem ale na 100% były 4 bo kiedyś patrzyłem jak dobrze pamiętam nie chce kłamać. Bym widział od reki różnice jak by działał tylko 1.
    Myszka tnie na xp muzyka co chwile też i tak mnie to zainteresowało i spojrzałem na te rdzenie.

Chyba nie lubicie cpu każdy o nim źle piszę ;/.
    W biosie napisane tylko nazwa procesora i 2,400Mhz
    Nic nie ma o rdzeniach tam.
    Znalazłem opcje w biosie pod nazwą
    "Max cpuid value limit" i obok w opisie "Disabled for windows xp"
    Dałem na enable i nic.

0
  • #6 05 Lut 2016 05:27
    Matuzalem

Poziom 43  

Może jednak byłby Pan łaskaw umieścić zrzuty zakładek BIOS-u?
    Możliwość ustawiania ilości rdzeni "czynnych", z jego poziomu, jest wg mnie standardem, a to znaczy, że stosowne opcje tam być powinny.

0
  • #7 05 Lut 2016 10:38
    Hackmsr
    Poziom 22  

Mi się wydaje, że 32 bit nie czyta 4 rdzeni. Kiedyś miałem ten sam problem. Pomogły aktualizacja BIOS i instalacja wersji 64 bit Windows.

0
  • #8 05 Lut 2016 12:45
    pl_chris
    Poziom 17  

Taka sytuacja może mieć miejsce jeśli system Windows XP został zainstalowany na procesorze jedno rdzeniowym a potem procesor został zmieniony na inny. Warstwa sprzętowa HAL jest wybierana podczas instalacji systemu. Aby to sprawdzić proszę wejść do menedżera urządzeń i sprawdzić co jest napisane pod pozycją "komputer".
    Jeśli "Jedno procesorowy komputer PC z interfejsem ACPI" to niestety wymagana będzie reinstalacja systemu.

0
  • Pomocny post
    #9 05 Lut 2016 12:57
    beo
    Poziom 36  

pl_chris napisał:
    Aby to sprawdzić proszę wejść do menedżera urządzeń i sprawdzić co pisze pod pozycją "komputer".
    Raczej istotniejsza jest pozycja "procesor/y" Mimo np dwu rdzeni, w tej zakładce "komputer", będzie taka sama informacja. Przynajmniej na moim XP, mimo dwu rdzeni jest info, że to jedno procesorowy komputer. Ale w zakładce info o procesorze, są wymienione dwa rdzenie.

0
  • Pomocny post
    #10 05 Lut 2016 13:10
    pl_chris
    Poziom 17  

beo napisał:
    pl_chris napisał:
    Aby to sprawdzić proszę wejść do menedżera urządzeń i sprawdzić co pisze pod pozycją "komputer".
    Raczej istotniejsza jest pozycja "procesor/y" Mimo np dwu rdzeni, w tej zakładce "komputer", będzie taka sama informacja. Przynajmniej na moim XP, mimo dwu rdzeni jest info, że to jedno procesorowy komputer. Ale w zakładce info o procesorze, są wymienione dwa rdzenie.

Przyznam, że nie spotkałem się z taką sytuacją w XP. Zawsze w konfiguracjach wielordzeniowych warstwa HAL miała opis "wieloprocesorowy komputer PC".
    Jedyne co mi jeszcze przychodzi do głowy to taka możliwość, że autor zainstalował XP przy włączonym tylko jednym rdzeniu w BIOS a potem wrócił do ustawień fabrycznych.
    Tak czy inaczej w windows XP nie da się zmienić warstwy HAL po instalacji.

0
  • Pomocny post
    #11 05 Lut 2016 13:35
    Matuzalem

Poziom 43  

pl_chris napisał:
    Zawsze w konfiguracjach wielordzeniowych warstwa HAL miała opis "wieloprocesorowy komputer PC".

Tyle, że Autor nie umieścił zrzut z managera urządzeń pozwalającego na weryfikację tego jak to tam wygląda, a dopiero to oraz ustawienia BIOS-u - stąd odwołanie z zrzutów z jego zawartości w mym poprzednim poscie - mogłyby coś wyjaśnić.

0
  • #12 05 Lut 2016 17:07
    Darek1222
    Poziom 11  

Cześć.
    Instalowany było normalnie nic nie było ustawianie na 1 rdzeń czy coś bios był fabrycznie ustawiony.
    Rzutów wam nie dam bo nie mam usb kabla żeby zgrać wiec napisze opcje all.
    Chyba że ktoś umie robić screeny w biosie.

Zakładka
    Advanced
    CPU CONFIG a w niej.
    1.Execute DisableBit [E] / [D] -wybór
    2.Cpu TM Funkcjon [E] / [D]-wybór
    3.Cpu ratio setting [Auto] - brak innego wyboru
    4.C1E support [E] / [D]-wybór
    5.Max Cpuid Volue Limit [D] / [E]-wybór
    6.Vanderpool Technologi [E] i jest na szaro nie do wybrania.
    7.Inter speedSetup [E] / [D]- wybór

E = enable D= disable
    To co jest pierwsze to tak jest ustawione obok są inne opcje jakie mi się wyświetlają po naciśnięciu wybranego tematu.

Raczej w innych ustawieniach biosu nic nie ma na ten temat na moje mogę się mylić.
    Jeśli ktoś chce inne zakładki niech napisze.

Zrzuty

Asus p5b - Windows xp nie widzi chyba wszystkich procesorów. Asus p5b - Windows xp nie widzi chyba wszystkich procesorów. Asus p5b - Windows xp nie widzi chyba wszystkich procesorów.

Nie umieściłem bo nikt mnie wcześniej o to nie prosił ;/

Zdjęcia były by lepsze ?.

Idę po przewód usb to dam pełne zdjęcia biosu.

Reinstal windowsa też mogę zrobić jeśli będzie to konieczne po zmianach w biosie nie ma problemu.
    Pozdrawiam

0
  • Pomocny post
    #13 05 Lut 2016 17:49
    Matuzalem

Poziom 43  

Co do tego braku zrzutów, to nie była pretensja, a stwierdzenie faktu (zdjęcia byłyby lepsze, o to jednak mniejsza teraz), bo najwyraźniej rację miał Pan pl_chris pisząc o opisie komputera. Wynika z niego, że jest nieprawidłowo rozpoznawany.
    Więcej o HAL i rodzajach bibliotek z nim związanych i odpowiedzialnych za prawidłowe rozpoznanie i ustawienie sprzętu w systemie można znaleźć np. tu: http://www.naro.daper.net/kernel/
    Zapoznanie się z tym tekstem - przynajmniej w odniesieniu do tego co można i trzeba zrobić w systemie, by prawidłowo on współpracował z CPU o wielu rdzeniach - pozwoli Panu na orientację co dalej (od strony OS-u). Nadal jednak nie wiadomo co z aktywnością rdzeni wykrywaną przez BIOS i raportowaną stamtąd systemowi.

0
  • Pomocny post
    #14 05 Lut 2016 19:33
    DriverMSG
    Admin grupy komputery

Czym jest niezainstalowane (nieznane) urządzenie w menadżerze urządzeń?

0
  • Pomocny post
    #15 05 Lut 2016 19:39
    310artur
    Poziom 43  

Na asusie P5B nie ma opcji blokowania/ustawiania rdzeni, zawsze aktywne są wszystkie.
    Info o ilości rdzeni za to jak najbardziej jest obecne w zakładce cpu config ponad tym co kolega tu dał z opcjami.
    Max Cpuid Volue Limit to powinno być na disable - funcja ta teoretycznie służy do wyłączania HT w procesorach P4 które te funkcje miały (np. Prescott 524). Nie do końca wiem jak to działa z wielordzeniowcami ale wydaje mi się że wyłącza pół procesora (w xeonie jak to dam na eneble to mam 2 rdzenie tylko aktywne i połowę pamięci podręcznej), na C2D i PDC nie sprawdzałem.
    Cięcie się kursora na ekranie to mimo wszystko prędzej niedopasowany sterownik dla karty graficznej niż jeden rdzeń. A brak rdzeni będzie problemem z systemem raczej. Może tak prostacko spróbować - manager urządzeń - procesory - i próbować aktualizować sterownik albo usunąć sterownik i zrobić reset.

Chyba brakuje sterownika "ACPI driver for ATK 0110 virtual device"

W managerze urządzeń są 4 rdzenie więc sugeruje zainstalować sterowniki ze strony producenta. Coś mi się ciężko wydaje że autor tematu potraktował XP jak win7 i zapomniał że w XP każdy sterownik trzeba instalować ręcznie

I jeszcze jedno bo już nie pamiętam ale czy w XP nie jest tak samo jak w nowszych winzgrozach i w managerze zadań po kliknięciu prawym na wykresie procesora trzeba wybrać "osobny wykres dla każdego rdzenia" czy coś w ten deseń?

0
  • #16 05 Lut 2016 20:33
    Darek1222
    Poziom 11  

Nie to nie wina sterowników grafiki bez przesady umiem odróżnić grafikę od procesora 1 rdzeniowego.

tu daje sreena z biosa.
    sorry za jakość po pijaku robiłem ^^.
    Nawet jak dałem all disable to i tak 1 rdzeń. Bez zmian.

Asus p5b - Windows xp nie widzi chyba wszystkich procesorów. Asus p5b - Windows xp nie widzi chyba wszystkich procesorów. Asus p5b - Windows xp nie widzi chyba wszystkich procesorów. Asus p5b - Windows xp nie widzi chyba wszystkich procesorów. Asus p5b - Windows xp nie widzi chyba wszystkich procesorów. Asus p5b - Windows xp nie widzi chyba wszystkich procesorów.

Dokładnie nie ma bo bym to widział jeśli chodzi o ten bios i rdzenie wyłączenie.
    A te brakujące to są z tego co podaje menadżer

i co ?.

Widać że w biosie widać 4 rdzenie ;/.

Może najprościej będzie jak byście dali jakiś link do widnowsa xp 64bit ?.
    Czy mój cd key na obudowie będzie pasował do 64bit ?.
    Spróbujemy na 64.

0
  • Pomocny post
    #17 05 Lut 2016 20:50
    310artur
    Poziom 43  

Nie będzie pasował - akurat w XP to dwa niezależne systemy a XP 64bit to dramat.
    W BIOS jest OK widać że są 4 rdzenie. Spróbuj może jeszcze raz zainstalować tego XP co masz. Pojęcia nie mam o co tu chodzi ale to problem systemowy nie sprzętowy. Sprzętowo wygląda to prawidłowo. Z jakiegoś powodu nie pozwala ci działaś z więcej niż 1 rdzeniem. w /numproc powinny być opcje 1,2,3,4 a nie tylko 1.

0
  • Pomocny post
    #18 05 Lut 2016 20:59
    pl_chris
    Poziom 17  

Na Twoim miejscu spróbowałbym jeszcze zmienić ten sterownik HAL wg opisu podanego w linku od użytkownika Matuzalem. (prawdę mówiąc nawet nie wiedziałem że można to zmienić po instalacji XP). Wybierz z listy "Wieloprocesorowy komputer PC z interfejsem ACPI" bo taki powinien być w konfiguracji wielordzeniowej. Utwórz wcześniej punkt przywracania systemu ponieważ możliwe, że komputer nie uruchomi się poprawnie po takiej zmianie.

0
  • #19 05 Lut 2016 21:26
    Darek1222
    Poziom 11  

Ok rozumiem.
    Zacznę od instalacji windowsa na nowo.
    Jeśli to nie pomoże zobaczę opis kolegi.
    Dziękuje za pomoc.
    I przepraszam za zaśmiecanie forum.
    pozdrawiam

/numproc powinny być opcje 1,2,3,4 a nie tylko 1.

Jest jeden na 100% patrzyłem

0
  • Pomocny post
    #22 06 Lut 2016 11:00
    DriverMSG
    Admin grupy komputery

Darek1222 napisał:
    1 link i zadziałały z windowsa 2000 sterowniki.
    A czy rozwiązał problem z CPU?

0
  • #23 06 Lut 2016 14:32
    Darek1222
    Poziom 11  

Cześć.
    Właśnie chciałem o tym pisać.
    Po waszych wskazówkach a konkretnie 310artur ustawiłem na 2 rdzienie w biosie w ogóle all opcje dałem diable na wszelki wypadek. Nie wiem czy to akurat pomogło bo zainstalowałem od nowa system wcześniej miałem xp oem a teraz to samo tylko że bez oem czyli zwykłego.

W biosie pokazuje 2 rdzenia.
    Instaluje system ok i patrze a w windowsie są już 4 ^^. Chodź w biosie mam 2.

Teraz to działa jak marzenie.

Dziękuje wszystkim za pomoc i wskazówki.

Mam jeszcze jedno pytanie przy okazji jak już wiem że mogę ustawić w msconfig 1,2,3,4 rdzenie.
    Procesor pobiera 95wat/1h trochę dużo.
    Czy jeśli ustawie w msconfig 2 rdzenie to zmniejszy to o połowę pobór prądu ?. I czy to będzie bezpieczne dla procesora ?.
    Kiedyś zmniejszałem taktowanie grafiki na minimum żeby też zaoszczędzić i po czasie padła.

2 w zupełności wystarcza na moje potrzeby nie ma sensu korzystać z 4.

Możliwe też że coś nie tak się nagrało w windowsie bo miałem go z jakiegoś forum i wgrałem na usb. A klucz wpisałem oryginalny swój.

0
  • #24 06 Lut 2016 16:28
    310artur
    Poziom 43  

Jeżeli nie potrzebujesz 4 rdzeni to sprzedaj ten CPU (jest sporo warty) a niemal identyczną wydajność zapewni ci np. PDC E5200 jak Q6600 z 2 rdzeniami (jak go troszkę ustawisz inaczej jak bazowo to różnić będzie się tylko pamięcią podręczną i TPD bo ma 65 podkręcony może z 75). Będziesz jakąś stówkę do przodu.
    Połowy prądu nie oszczędzisz tak ustawiając. Coś oszczędzisz ale mniej niż połowę. Druga sprawa - TPD to nie jest zużycie prądu a orientacyjna wartość podawana głównie dla producentów chłodzenia. Ten Procesor max pobierze coś koło 140W ale to też jest max pełne obciążenie i chyba podbite napięcia zasilania. Tylko spoczynkowo to ten procesor zamknie się pewnie w 20W normalnie używany nie będzie ci rujnował budżetu bez obaw. Jeśli nie potrzebujesz mocy to znaczy że będzie mało obciążony i mniej prądu zassie. Czyli podsumowując żeby mieć pewność że takie przycinanie rdzeni pozwoli zaoszczędzić prąd to musisz kupić watomierz (taki najlepiej do gniazdka mierzący energie czynną za którą się płaci) i poużywać normalnie ileś godzin z 4 rdzeniami i tyle samo z 2 rdzeniami. Ale normalnie używać nie katować testami (jak CPU w teście będzie 100% obciążony to wiadomo jaki będzie wynik ale tak normalnie się nie dzieje nigdy). Myślę że okaże się że zje tyle samo. To jak z silnikiem samochodu - jakiś 3litrowy benzyniak porównany do 1,1litrowego może zassać sporo więcej paliwa. Ale w normalnej eksploatacji w trasie może się okazać że większy silnik spali mniej.
    A co do karty graficznej - ciekawostka to zdarzenie - jeśli tylko częstotliwości obniżyłeś bez zmiany napięć to awaria i przycinanie taktowania nie mają związku. Przecież karty graficzne same przycinają sobie taktowanie jak są nieobciążone (albo przegrzane) i to nie ma jak im zaszkodzić w mojej ocenie

1
  • #25 06 Lut 2016 19:48
    Gelip
    Poziom 28  

310artur napisał:
    XP 64bit to dramat

Mam rozumieć, że piszesz ogólnie o tym systemie? Czy używałeś go kiedykolwiek? Sam używam tego systemu od długiego czasu i jest bardzo dobry - jest to normalny w świecie system 64-bitowy i sprawuje się znakomicie.
    Do autora tematu: Czy ten Twój WinXP to przypadkiem nie wersja Home bo ta wersja nie obsługuje kilku lub wielordzeniowych procesorów. Jak coś to wersja Pro. Próbuj WinXP 64-bit tylko wersję SP2.

0
  • #26 06 Lut 2016 20:01
    310artur
    Poziom 43  

Miałem ten system kiedyś krótki czas, choć to było na początku jego istnienia. Był wieki problem ze sterownikami, poza obsługą większej ilości RAM nie widziałem zalet.
    PS problem jak widać już rozwiązany.

0
  • Pomocny post
    #27 06 Lut 2016 23:04
    Brodi
    Poziom 28  

Też miałem kilka przypadków złego wykrywania procesora czy rdzeni, pomagała aktualizacja sterów do chipsetu, reset biosu a czasem usunięcie procesorów ( wszystkich ) z menadżera urządzeń , problem dotyczy xp viśty jak i win7.
    Co do win xp x64 to sprawuje się lepiej od viśty x64, ale to miało sens jak miałeś za wolny sprzęt na 7 i chciałeś więcej niż te 3,3 GB ramu, dzisiaj okrojony win7 śmiga na dwóch rdzeniach więc nie widzę sensu instalować xp x64.

0
  • #28 07 Lut 2016 01:03
    Darek1222
    Poziom 11  

Cześć.
    Sporo warty ? ten cały zestaw kupiłem za 200zl.
    http://www.komputronik.pl/product/58542/Sprze...poly/Intel_Core2_Quad_Q8200_2_33_GHz_BOX.html
    Nie no zostawię sobie ten procesor jest mocny.

tu napisane jest że pobiera 95wat.
    140wat to chyba po oc.
    Mam watomierz.
    Gelip ok przetestuje.

Wszystkie były pro.
    No nie wiem z tą kartą graficzną może to był przypadek.
    MSI Afterburner i te dwa odnośniki Mhz dałem do minimum nic nie robiłem z napięciami.

0
  • #30 07 Lut 2016 03:33
    Darek1222
    Poziom 11  

Wiem wiem.
    Dam znać na pw napiszę.

0