Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz Eltron 100U - uszkodzony przedwzmacniacz

sharezzz 05 Lut 2016 03:09 1494 9
 • #1 05 Lut 2016 03:09
  sharezzz
  Poziom 9  

  Problem jest następujący , podłączyłem kabel do wejścia przedwzmacniacza nr 2, kabel miał gdzieś zwarcie przez co uszkodził przedwzmacniacz ,a objawem tego uszkodzenia są trzaski po załączeniu zasilania i membrana głośnika bardzo skacze przez chwile po uruchomieniu. Podejrzewam uszkodzenie któregoś z pięciu tranzystorów zaznaczonych na zdjęciu.

  Jakimi tranzystorami zastąpić:
  628C
  413B


  Chciałbym również wymienić jeden przedwzmacniacz z gotowego Kitu Neo92 do których przewodów mogę wpiąć się na wejście końcówki?

  Do pytki przedwzmacniacza przylutowane są dwa czarne przewody dwu żyłowe i jeden czerwony któryś z nich to zasilanie 18V a drugi wyjście sygnału.

  Wzmacniacz Eltron 100U - uszkodzony przedwzmacniacz Wzmacniacz Eltron 100U - uszkodzony przedwzmacniacz Wzmacniacz Eltron 100U - uszkodzony przedwzmacniacz Wzmacniacz Eltron 100U - uszkodzony przedwzmacniacz

  0 9
 • #3 05 Lut 2016 21:00
  sharezzz
  Poziom 9  

  ok zamówię zamienniki tranzystorów ,wymienię i napisze za kilka dni czy usterka zniknęła, taki przedwzmacniacz miałem z innego projektu i chciałbym go wykorzystać podłączę tylko jeden kanał, a do których przewodów przylutować wyjście tego przedwzmacniacza?

  0
 • #4 05 Lut 2016 21:52
  SlawekKedra
  Poziom 40  

  sharezzz napisał:
  kabel miał gdzieś zwarcie przez co uszkodził przedwzmacniacz

  Mógłbyś wyjaśnić jak to możliwe aby podczas zwarcia kabla wejściowego uszkodził się przedwzmacniacz?
  sharezzz napisał:
  a objawem tego uszkodzenia są trzaski po załączeniu zasilania i membrana głośnika bardzo skacze przez chwile po uruchomieniu.

  Jeśli przy potencjometrze sumy ustawionym na minimum dalej ten objaw występuje, to nie będzie to wina przedwzmacniacza.
  sharezzz napisał:
  Podejrzewam uszkodzenie któregoś z pięciu tranzystorów zaznaczonych na zdjęciu.

  Co stanowi podstawę do takich podejrzeń? Pomiary jakieś, czy gdybanie zaledwie?

  0
 • #5 05 Lut 2016 22:07
  marekhab
  Poziom 32  

  No to gdybamy dalej, obstawiałbym zasilanie.
  Miałem ten sam przypadek z WS502 jak się okazało kondensator filtrujący (2x4700µF) miał uszkodzoną nóżkę na jednym z napięć zasilających.
  Opisz czy wzmacniacz zachowuje się tak samo na wszystkich wejściach przecież ma ich chyba z pięć.

  0
 • #7 08 Lut 2016 21:06
  398216 Usunięty
  Poziom 43  

  sharezzz napisał:
  jak wygląda sok membrany

  Nic się nie leje... :)
  sharezzz napisał:
  na drugim filmie ja przerywa dźwięk
  "Ja przerywam" powinno być...;)

  Skok membrany - rzecz jak najzupełniej normalna - raz, że nie ma ten wzmacniacz układu opóźnionego załączania głośników, a dwa - masz otwarty suwak sumy... Nie włączaj/wyłączaj nigdy w ten sposób tego wzmacniacza. Najpierw suma na minimum, a potem wyłącznik.
  Takie włączanie na otwartym suwaku sumy może spowodować uszkodzenie głośnika (zresztą ten głośnik i tak zostanie prędzej czy później uszkodzony - nie używa się głośnika (zwłaszcza na miękkim zawieszeniu) bez odpowiedniej obudowy (kolumny).
  Suwak do wymiany - lub mycia (KONTAKT PR).

  0
 • #8 21 Lut 2016 20:57
  sharezzz
  Poziom 9  

  Usterka znaleziona , przyczyną była nie przylutowana nóżka kondensatora , dziwi mnie to że przez tyle lat wzmacniacz działał z tym uszkodzeniem musiało się jakość stykać do ścieżki. Po wyczyszczeniu dwóch potencjometrów suwakowych preparatem kontakt PR przestały działać całkowicie, cały smar z ślizgacza został wypłukany który spłynął z całym brudem na ścieżki, musiałem rozebrać cały potencjometr i dopiero czyszczenie spirytusem pomogło, już nigdy nie użyje kontakt PR do czyszczenia potencjometrów suwakowych. Zakupiłem gotowy kit AVT 2854 Opóźniacz dołączenia głośników i w tym problem że jest zasilany napięciem 22V-30V a w eltronie jest 40V jak przebudować układ żeby działał prawidłowo na napięcie 40V ? myślałem o zastosowaniu przekaźnika 60V

  Schemat Op...VT2854.pdf Download (1.57 MB)

  Wzmacniacz Eltron 100U - uszkodzony przedwzmacniacz

  Wzmacniacz Eltron 100U - uszkodzony przedwzmacniacz

  0
 • #9 21 Lut 2016 22:28
  mariann
  Poziom 35  

  Witam

  sharezzz napisał:
  w tym problem że jest zasilany napięciem 22V-30V a w eltronie jest 40V jak przebudować układ żeby działał prawidłowo na napięcie 40V ?

  Podana wartość napięcia zasilania tego układu, to wartości napięcia z transformatora. Poza tym w instrukcji jest propozycja zmian przy zasilaniu mniejszym lub większy napięciem. Polecam poczytać.
  Pozdrawiam

  0