Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Specyfikacja serwera do małego biura

05 Lut 2016 13:10 1065 11
  • Poziom 13  
    Mam pytanie odnośnie specyfikacji serwera na potrzeby małego biura 5-6 pracowników. Wymagania są dość niewielkie, ale wymuszają np. konkretny OS.

Wymagania:
    - udostępnianie plików (docx, jpg, pdf - max po kilka MB) - szacuję to na ok. 1 TB danych.
    - hostowanie aplikacji (wraz z bazą danych MSSQL), która wymaga minimalnie Windowsa 7, 2GB pamięci ram, 5GB pow. dysku.

Budżet jest dość mocno okrojony, im taniej tym lepiej gdyż działalność dopiero powstaje, w przeciągu pół roku istnieje możliwość ewentualnej zmiany sprzętu.
    Wymagane jest bezpieczeństwo danych - raid 1 prawdopodobnie powinien wystarczyć (dodatkowo będzie backup danych).
    Celuję w komputery poleasingowe DELL, HP oraz zakup nowych dysków. Jakie parametry powinien mieć komputer, aby to sprawnie działało? Na co zwracać uwagę, procesor, ilość pamięci RAM?
  • Specjalista Sieci, Internet
    > im taniej tym lepiej
    ???, dla mojej babci to oznacza < 1000pln, a dla ciebie ?

> MSSQL
    Pełny MSSQL czy express z limitem procesorów ?
    Ile jednoczyśnie klientów mssql ?

8GB pamięci sobie załóż minimalnie, mssql lubi pamięć i CPU aby sprawnie chodził,

https://www.cpubenchmark.net/cpu_list.php
    intel i5, pass mark >= 4000,

Server plików zużywa niewiele pamięci, CPU, szybki dysk

> W przeciągu pół roku istnieje możliwość ewentualnej zmiany sprzętu.
    Baza danych na SSD, kopie na HDD,
  • Poziom 13  
    Chcę przeznaczyć maksymalnie 1500 zł na ten cel.

MSSQL express, maksymalna ilość klientów 3. Akurat do samej bazy danych będzie niewiele zapisów/odczytów. Znacznie częściej użytkownicy będą wykorzystywali serwer plików.

Czy pomino to lepiej wykorzystać na ten cel SSD (tylko MSSQL czy OS też)? Czy istnieją jakieś konkretne aplikacje, które w takim przypadku mogą posłużyć jako serwer plików, czy korzystać poprostu z udostępniania plików w Windows?
    IMO, Jak server plików to nie potrzebujesz SSD

udostępniasz pliki z poziomu windows,

tylko że jest jakis limit ilość użytkowników zdalnych na wersje, home, pro, serwer - poguglaj
  • Poziom 31  
    Qnap Ts-253 pro.
    Wersja 4-8gb ram i dwa dyski. Wirtualizujesz system na nim i stawiadz ms sql na nim. Spokojnie to sobie poradzi
  • Poziom 13  
    Ciekawa propozycja ale poza moim budżetem. Do tego dyski i system i będzie pewnie ponad 3000zł.

Poszukam jakiegoś używanego dell'a z i5, min. 8GB pamięci i do tego dwa nowe dyski w raid 1.
    smaboman napisał:
    Ciekawa propozycja ale poza moim budżetem

A Windows to za darmo dają? Sam sprzęt liczysz? Chyba że w Linux idziesz? Ale wtedy nie SQL Express tylko np. MySQL.
    Albo kupisz używany z Windows. Jakiś polizingowy. Trafiają się czasem na aukcjach.
    Ale serwery są z reguły bez oprogramowania. Może dobry pecet. To można kupić z legalnym Windows. Ale uważaj, kto sprzedaje. Dobry sprzedawca da legalny Windows i roczną gwarancję producenta, a nie swoją rozruchową. Całość będzie kosztować niewiele więcej, niż sam Windows z półki. Kupowałem niedawno koledze używane Lenovo (pecet). Windows 7 Pro z upgradem do dziesiątki i roczna gwarancja Lenowo. To zwykle duże firmy handlu internetowego z odpowiednią liczbą opinii, a nie ktoś, kto zrobił 10 transakcji. Czytaj uważnie warunki transakcji.
  • Poziom 13  
    Można powiedzieć że tak, system dają "za darmo". Jak napisałem w pierwszym poście chcę właśnie kupić poleasingowego della lub hp, które są sprzedawane z Windowsem 7 dla komputerów zregenerowanych.

Linux niestety odpada, jedna z aplikacji wymaga Windowsa.
    Dostawcę mam sprawdzonego, kupowałem juz u niego laptopy poleasingowe z systemami, które przeszły kontrolę.
    Ten pecet dla kolegi, fakt, że z gorszym procesorem i małym dyskiem, kosztował 500 zł, czyli taniej, niż sam system. Więc Win prawie "za darmo".
    Ale radzę pamiętać też o kopiach zapasowych. RAID dużo daje, ale nie uchroni przed błędami pracowników. Przez ostatnie 12 lat (a mam tu sporo serwerów) miałem awarie dysków i sam RAID dał sobie radę. Nigdy, z tego powodu, nie odtwarzałem danych, choć i to może się zdarzyć. Ale bywa, że komuś omsknął się palec i skasował bardzo ważny dokument albo cały folder. I to nie wczoraj, a np. miesiąc temu i dopiero teraz zauważył. Albo coś w nim zmienił i akurat wersja sprzed miesiąca jest potrzebna.
  • Poziom 13  
    Backup oczywiście będzie obowiązkowo. Jakie rozwiązanie polecasz? Kiedyś korzystałem z ferro backup.
    Ja też korzystam, i to do dawna. Za tak śmieszne pieniądze nie ma nic lepszego. A pracowników mamy ok. 150. Jeśli korzystałeś dawno, zdziwisz się, jak wiele ma poprawek i nowości.
    Jeśli brak pieniędzy na NAS, można postawić porządny komputer dla admina - tak aby mógł mieć więcej niż jeden dysk, dwa dyski w mirrorze i na tym FerroBackup. Potem można rozbudowywać.
    Nasz codzienny backup przyrostowy (okresowo pełny) dokumentów z 6 miesięcy (starsze backupy wypadają, przechowujemy ostatnie 6 miesięcy) to ok. 5 TB. Ale my produkujemy głównie dokumenty - tyle zebrało się przez kilkanaście lat. To u was będzie dużo mniej.
  • Poziom 13  
    Ostatecznie zakupiłem poleasingowego HP Compaq z Windowsem 7 Pro na Intel i5. Doposażyłem go w RAID 1 (2x1TB) i wszystko działa jak należy. Poza tym najważniejsze dane są jeszcze dodatkowo backupowane.