Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mikroskop DIYINHK (modyfikacja kamery LifeCam studio)

jacusm 08 Wrz 2016 09:30 19917 58
  • #31 08 Wrz 2016 09:30
    toto80
    Poziom 14  

mam pytanko można bardziej szczegółowe te zdjęcia obiektywu bo przymierzam się do zrobienia mikroskopu :-)

Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • Mitronik
  • #33 08 Wrz 2016 10:10
    toto80
    Poziom 14  

raczej chodzi mi o spodnią cześć dokręcaną do płytki, bo myślałem ją przerobić aby nałożyć tulejkę z gwintem i dokręcić obiektyw, ale czy w tej obudowie przykręcanej do płytki jest soczewka ?

• #34 08 Wrz 2016 10:56
    aviko

Poziom 17  

nie ma, to tylko kawalek plastiku. cala optyka jest dalej

• #35 14 Wrz 2016 19:40
    gradek83
    Poziom 36  

Gdzie takie mocowanie obiektywu Lens Holder M14 można dostać wpisywałem uchwyt, mocowanie obiektywu CCTV i na alledrogo nie ma albo pod inna nazwą tylko jak to nazwać.

PS.
    Tak dla ścisłości obiektyw chip PM-25 ma gwint M12x0.5 natomiast wspomniany uchwyt obiektywu (Lens Holder) ma M14x0.5 czyli tulejka redukuje poniekąd z M12 na M14

PS2

Jak by ktoś szukał odpowiedniego dystansu pomiędzy obiektyw a uchwyt obiektywu to polecam zrobić go z kondensatora elektrolitycznego a dokładniej z jego aluminiowej obudowy mi podszedł kondensator 1000uf 25v Wystarczy tylko suwmiarką wymiar sprawdzić. Wewnętrzne ścianki należy i warto pomalować na czarno mazakiem permanentnym lub olejnym.

• #36 18 Gru 2016 18:43
    expenaticx
    Poziom 2  

Hello,,
    I am trying to put together DIYINHK lens.
    What Mount lens holder should we use , is it M12.5 or M14 ?
    Should we use IR Filter or not?

• #37 19 Gru 2016 01:17
    gradek83
    Poziom 36  

Lens CHIP PM-25 M12x0.5
    Lens holder M12

Filtr IR demontowany jest razem z oryginalnym lens holderem.
    Lens CHIP PM-25 nie ma filtra IR.

Filtr może być ale nie musi jak kto woli.

Dwa odlutowane przewody to układ auto fokusa który w tym przypadku jest demontowany.

Pod linkiem szczegółowy opis demontażu kamery.

• Mitronik
  • #39 24 Gru 2016 11:32
    expenaticx
    Poziom 2  

Hello,,
    I want to know the value of these resistors used in led panel.
    Is it 100 ohm ?

• #41 15 Sty 2017 00:38
    gradek83
    Poziom 36  

To i Ja się dołączę do tematu autora. Idąc jego pomysłem zaryzykowałem i kupiłem po taniości za 40zł niby niepełnosprawną kamerę też z Microsoft LifeCam HD-6000 for Notebooks
    Kamera okazała się lekko uszkodzona a raczej nie łączyło tylko małe gniazdo łączące płytkę główną z przetwornikiem obrazu. Po wymianie uchwytu obiektywu (lens holdera) Dawcą uchwyty w moim przypadku była stara uszkodzona kamera Creative Live! Cam Voice. Po zmontowaniu i dopasowaniu wszystkiego dorobiłem oświetlenie zasilanie pobierane bezpośrednio z USB oczywiście można dorobić wyłącznik jak dla mnie jest zbędny. Kamera ma to do siebie że działa nawet z tabletem lub smartfonem w moim przypadku samsung galaxy s4 GT-I9506 podłączona przez kabel OTG. Aplikacja obsługująca kamerę to Dashcam. Kamera może nie ma fullHD ale na HD też dobrze widać. Ramię gęsią szyjkę zrobiłem ze starej lampki LED na usb do środka wsunąłem miedziany drut usztywniający od środka całe ramię. Uchwytu mocującego jeszcze nie zrobiłem zamierzam kupić klamrę do dźwigarów.

Mikroskop DIYINHK (modyfikacja kamery LifeCam studio) Mikroskop DIYINHK (modyfikacja kamery LifeCam studio)

• #42 15 Sty 2017 13:11
    Czeslaw10
    Poziom 15  

Nie chcę nic reklamować ale przed zakupem chciałbym się upewnić.
    Czy coś takiego będzie dobre do lutowania smd (na eBay)? Industrial Microscope 1/3" Sony Ccd New 800Tvl For Bga Pcb Soldering Bnc Camer Z

Moderowany przez Mirek Z.:

Link sprzeczny z regulaminem forum usunąłem.

• #43 15 Sty 2017 14:54
    gradek83
    Poziom 36  

Jak widać się nada tylko jakoś to powiększenie nie powala ale to już zależy od obiektywu jaki zastosujesz do tego musisz dokupić jakiś monitor. Np. Varifocus Lens 800TVL Industrial Microscope BNC Camera For BGA PCB Soldering PAL. Ja na twoim miejscu jak już chcesz coś bardziej profesjonalnego szukał bym czegoś z wyjściem HDMI i USB.

Moderowany przez Mirek Z.:

Dlaczego kolega nie stosuje się do regulaminu p.3.1.18? Miało być ostrzeżenie za te dwa linki, które usunąłem?

• #44 19 Sty 2017 23:58
    colt
    Poziom 11  

W miedzy czasie pojawiło się u maj friendów takie cudo:

https://www.youtube.com/watch?v=zk1FAjNetzI

A tutaj ciekawa modyfikacja:
    https://www.youtube.com/watch?v=GdbIOX6TLcc

W pracy u mnie w oryginalnej niezmodyfikowanej wersji sprawdza się ze względu na duży obszar roboczy. Ale też zastanawiam się nad podobną modyfikacją do tej powyżej ze względu na ograniczenie w płaszczyźnie przy większych laminatach. Można nagrywać filmy, robić zdjęcia zbliżeń i zapisywać na karcie micro sd. Kosztuje 200 dolarów.

• #45 20 Sty 2017 18:27
    slavo666
    Poziom 17  

Chciałbym dodać, że sam mierzyłem się niedawno z tym tematem i postanowiłem kupić na próbę używany aparat cyfrowy ze sporym zoomem, Nikon P100 za 200zł i sprawdzić, czy nada się on na taki podgląd lutowniczy. Generalnie wszystko byłoby super, gdyby nie fakt, że w tym aparacie nie da się korzystać z podglądu na żywo przez HDMI, a tylko i wyłącznie przez wyjście analogowe AV, co znacząco zmniejszyło mi rozdzielczość i jakość obrazu.
    Gdyby ktoś znalazł podobny aparat, który ma taką możliwość i za małe pieniądze, to mogę polecić takie rozwiązanie.
    Aparat oddalony jest o 20-25cm, powiększenie robocze na ekranie TV analogowego to około 20-22x. Opóźnienia są minimalne. Poniżej zamieszczam film nagrany tym aparatem. Wielka szkoda, że nici z podglądu HDMI, bo mam wolny telewizor.

Link

• #46 01 Lis 2017 22:12
    hiv_sick
    Poziom 22  

Od dłuższego czasu chcę zrobić mikroskop do lutowania i znalazłem ciekawą kamerę:
    (H.264 CCTV Sony IMX322 5-50mm Zmiennoogniskowy Obiektyw Mini USB Webcam Kamera 1080 P Android, Linux, do Wideokonferencji)
    https://pl.aliexpress.com/store/product/H-264...56.html?spm=a2g17.12010612.0.0.54061c33zjc3XQ
    można w niej zmieniać obiektywu na typu CS, ale znalazłem przejściówki z CS na typu C.
    Kamera z linku posiada obiektyw 5-50mm czy taki się nada do lutowania? czy szukać innego obiektywu? jeżeli inny to jaki?

• #47 02 Lis 2017 10:41
    gradek83
    Poziom 36  

hiv_sick napisał:
    Kamera z linku posiada obiektyw 5-50mm

To chyba zależy od tego z jakiej odległości minimalnej ostrzy obiektyw z tą matrycą 50mm może być za małe powiększenie. Najlepiej jak byś napisał do majfrenda z aliex i zapytał o minimalną odległość ostrzenia na tym obiektywie. Nie wiem czy czasem w sieci nie ma jakiegoś online kalkulatora który by to obliczał aczkolwiek lepiej zapytać u źródła. Ja ostatnio dorwałem kamerkę przemysłową wysokiej rozdzielczości z sensorem 2/3 Monochromatyczną na FireWire z obiektywem 16mm F 1:1.4 na mocowanie C-mount i też będę wymieniał obiektyw tylko że ja szukam przejściówki na M42 aczkolwiek i tak pewnie znając życie kupię coś na standardowe mocowanie.

A tak poza tym ta kamerka wyniesie cię z przesyłką 78.93$ czyli jakieś 290zł i chcąc nie chcąc musisz się liczyć z tym że mogą dowalić ci vat i cło czyli cena końcowa znacznie wzrośnie.

• #48 02 Lis 2017 12:31
    hiv_sick
    Poziom 22  

gradek83 napisał:
    A tak poza tym ta kamerka wyniesie cię z przesyłką 78.93$ czyli jakieś 290zł i chcąc nie chcąc musisz się liczyć z tym że mogą dowalić ci vat i cło czyli cena końcowa znacznie wzrośnie.

W tej kwocie chyba nic tańszego nie znajdę, a może się mylę?

• #49 02 Lis 2017 16:59
    gradek83
    Poziom 36  

hiv_sick napisał:

Kup sobie i jak sie uda bez dodatkowych opłat to lepiej dla ciebie jedynie cię informuję że cena może wzrosnąć lecz nie musi.

Jedna z opcji ale nie wiem czy np kamerki sportowe albo z wideo rejestratorów z tym sensorem SONY mają przesyłanie na żywo obrazu przez USB może są takie z wyjściem HDMI musiał byś poszukać.

Większość kamer z mniejszymi sensorami jest używana z tak zwaną oprawką typu C lub ewentualnie optyką CS. Gwint mocujący C ma rzeczywistą średnicę 1 cala, tj. 25,4 mm i skok gwintu 1/32 (32 zwoje gwintu na cal).

Sensory stosowane w standardowych aparatach fotograficznych są wyraźnie mniejsze i mają przekątną obrazu od 4 do 16 mm. Te wymiary sensorów są również wyświetlane w centymetrach. Sensor 1 cala ma przekątną 16 mm.
    *Diagonal - Przekątna

Źródło

Dodatkowe informacje

Uzupełnienie

• #50 24 Wrz 2018 16:19
    hiv_sick
    Poziom 22  

hiv_sick napisał:
    gradek83 napisał:

Nie chcę zaśmiecać forum nowymi tematami, ale jakiś czas temu zakupiłem tą kamerę:

HD 1080P 40FPS HDMI VGA USB Digital Industrial Microscope Camera Adjustable LED Ring Light with +100X C-mount Lens

Miałem ostatnio chwilę i udało mi się nagrać wymianę układu:

Link

• #51 25 Wrz 2018 00:19
    orzeszek11
    Poziom 2  

hiv_sick napisał:
    hiv_sick napisał:
    gradek83 napisał:

Nie chcę zaśmiecać forum nowymi tematami, ale jakiś czas temu zakupiłem

Witam.

Czy ta konkretnie kamerka nie posiada niechcianego opóźnienia w przesylaniu obrazu? Chcialbym przy jej użyciu lutowac tylko patrząc na monitor.

• #52 25 Wrz 2018 12:22
    gradek83
    Poziom 36  

hiv_sick napisał:
    jakiś czas temu zakupiłem tą kamerę:

Miał kolega jakieś dodatkowe opłaty u celników czy udało się bez zbędnych opłat?

Kolejna sprawa proszę dodać zdjęcia kamery z przodu i z tyłu.

Jaki gwint ma mocowanie obiektywu ?

Kamera podpięta po USB do PC jaki ma identyfikator sprzętowy ?

Orientuje się kolega jaki przetwornik obrazu jest w tej kamerce?
    Test podobnej kamery:

Link

• #53 01 Paź 2018 09:45
    hiv_sick
    Poziom 22  

Kamera nie posiada opóźnienia podczas wyświetlania obrazu po HDMI, bez problemu można lutować patrząc na ekran monitora. Już tak do niej się przyzwyczaiłem, że nie wyobrażam sobie bez niej lutowania :)
    Jeżeli chodzi o opłaty celne to teraz nie pamiętam, czy musiałem coś płacić, ale jeżeli tak to byłoby to 23% wartości kamery. Zdjęcia są na aukcji. Niestety nie wiem jaki jest tam przetwornik. Później postaram się wrzucić ID sprzętu.

• #54 13 Paź 2018 07:20
    slavo666
    Poziom 17  

Generalnie wszystkie kamery, które posiadają interfejs HDMI nie mają praktycznie opóźnienia. Wynalazki na USB radzę omijać szerokim łukiem.

• #55 13 Paź 2018 08:23
    orzeszek11
    Poziom 2  

slavo666 napisał:
    Generalnie wszystkie kamery, które posiadają interfejs HDMI nie mają praktycznie opóźnienia. Wynalazki na USB radzę omijać szerokim łukiem.

Właśnie mam taki wynalazek na usb od naszych chińskich majfrendów i opóźnienie jest na tyle znaczne że nie można pracować patrząc na monitor, służy jedynie do inspekcji. Dziękuję za informację.

• #56 15 Paź 2018 08:23
    RafalB

Poziom 26  

gradek83 napisał:
    Test podobnej kamery:

Podobne jest tylko zastosowanie, kamera która testuje Dave ma automatyczny focus i kosztuje 5x tyle co wcześniej zalinkowany zestaw :)

Większość kamer i obiektywów tego typu ma gwint C-Mount

• #57 03 Lis 2018 22:28
    wirusa
    Poziom 12  

Witam
    Czy ktoś jeszcze testował ten zestaw? :arrow: Link 11 XI będzie jeszcze tańszy, a wygląda sensownie.