Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mikroskop DIYINHK (modyfikacja kamery LifeCam studio)

jacusm 05 Lut 2016 14:05 19887 58
  • Mikroskop DIYINHK (modyfikacja kamery LifeCam studio)
    Witajcie.

Chciałem zaprezentować Wam mikroskop, który niedawno „zbudowałem”.
    Ideę budowy zaczerpnąłem z Kanału YT EEVBlog.
    W tym odcinku https://www.youtube.com/watch?v=HIWUFFlr2I4 było porównanie mikroskopów Tagarno FHD ZIP oraz DIYINHK właśnie.
    Miałem do wyboru dwie opcje, kupić cały mikroskop lub sam obiektyw.
    Wybrałem oczywiście obiektyw jako tańszą alternatywę.
    Cały mikroskop kosztuje 279,93$, obiektyw tylko 49,95$ plus 11$ za przesyłkę.
    Możemy kupić to tutaj http://www.diyinhk.com/shop/usb-microscope-10...cam-studio-1080p-microscope-lens-mod-kit.html
    Na aledrogo kupiłem kamerą za 200PLN, zamówiłem obiektyw.
    Po 8 dniach otrzymałem to

Korzystając z poradnika http://youtu.be/BevER1PYGe8 przerobiłem swoją kamerkę.
    Kilka zdjęć z przeróbki
    Mikroskop DIYINHK (modyfikacja kamery LifeCam studio) Mikroskop DIYINHK (modyfikacja kamery LifeCam studio) Mikroskop DIYINHK (modyfikacja kamery LifeCam studio) Mikroskop DIYINHK (modyfikacja kamery LifeCam studio)

Oryginalnie kamera umieszczona jest na aluminiowym statywie.
    Ja zastosowałem tzw. "gęsią szyję". Dla mnie jest to lepsze rozwiązanie, mam większą głębokość do wykorzystania, mogę oglądać większe płyty.
    Wadą tego rozwiązania są większe drgania obrazu. Jednak nie przeszkadza mi to.
    Wysokość robocza to około 15 cm, powiększenie około 13 razy na monitorze 20 calowym. Obraz wyświetlany jest z prędkością 30 klatek na sek.
    Dzięki temu obraz jest płynny, bez zacięć.
    Mikroskop DIYINHK (modyfikacja kamery LifeCam studio) Mikroskop DIYINHK (modyfikacja kamery LifeCam studio) Mikroskop DIYINHK (modyfikacja kamery LifeCam studio) Mikroskop DIYINHK (modyfikacja kamery LifeCam studio)
    Tutaj można obejrzeć test mikroskopu https://www.youtube.com/watch?v=EJRKuFAVDaM

Pozdrawiam Was serdecznie.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • Mitronik
  • #2 05 Lut 2016 15:29
    Qujav
    Poziom 22  

No muszę przyznać, że dobrze Ci to wyszło.
    Sam zamierzałem kupić mikroskop z ebay, ale te akurat się do lutowania nie nadają. A Twój widzę, że sprawdza się idealnie.

• #3 05 Lut 2016 20:16
    RigelInOrion
    Poziom 11  

A jak z opóźnieniem obrazu? Nie przeszkadza przy lutowaniu?

• Mitronik
  • #5 06 Lut 2016 03:18
    razorxx100
    Poziom 11  

Nie bedzie taniej kupic zwyklej kamery usb 1080p?

• #6 06 Lut 2016 09:26
    slavo666
    Poziom 17  

Odnoszę wrażenie, że ostrzenie jest lepsze na twoim filmie niż na tym z EEVBloga.
    Jak ci się lutuje przy wykorzystaniu tej kamery? Używasz jej ciągle czy tylko do małych elementów? Nie znam się na optyce, ale wydaje mi się, że +200zł za taki obiektyw to i tak sporo.

• #7 06 Lut 2016 14:12
    janko.muzykant
    Poziom 16  

Jeśli mogę coś dorzucić do tego tematu, można taki efekt osiągnąć tańszym i prostszym sposobem.
    Mianowicie, jeśli weźmiemy zwykłą, analogową kamerę do monitoringu, najlepiej z zoomem, (albo jakąś inną, może być internetowa) po umieszczeniu jej w odległości kilku cm od obiektu można uzyskać powiększenie ok 10x albo większe. Należy tylko mocno pokręcić obiektywem w stosunku do ustawień standardowych.
    w załączeniu zrzut ekranu z kamerki internetowej, jaką miałem pod ręką. Odległość jakieś 8 cm od obiektu. Wybaczcie jakość, ale było to robione z ręki i bez dobrego oświetlenia.

• #9 06 Lut 2016 14:35
    janko.muzykant
    Poziom 16  

No zastanowiłem się. Możesz dać np 15 cm jak masz lepszą kamerkę, albo z zoomem, albo nie potrzebujesz powiększenia x10. Ten zrzut ekranu jest z kamerki za 20 zł i nie na pełnym ekranie, chodziło mi tylko o pokazanie pewnej prawidłowości.

• #11 06 Lut 2016 15:01
    janko.muzykant
    Poziom 16  

No dobra, może i mało, chociaż do lutowania drobnych układów mi by starczyło, a jak się kamerkę umieści pod lekkim kątem to tak nie przeszkadza. Tak jak napisałem wcześniej, chodziło mi o pewną prawidłowość, którą każdy może wykorzystać jak uzna za stosowne.
    Nie mniej jednak prezentowana konstrukcja robi wrażenie i myślę, że będzie się sprawdzała w praktyce.
    pozdrawiam.

• #12 06 Lut 2016 15:45
    jacusm
    Poziom 15  

Witajcie

Cytat:
    Jak ci się lutuje przy wykorzystaniu tej kamery?

Na pewno trzeba się przyzwyczaić do tego sposobu lutowania, ale dla mnie jest OK.
    Jestem już stary, dlatego muszę szukać alternatywy dla szkła powiększającego.
    Cytat:
    Nie bedzie taniej kupic zwyklej kamery usb 1080p?

Kamera LifeCam ma przetwornik 2MPix, obraz wyświetlany jest 30klatek/sek, w tańszych kamerkach obraz jest interpolowany.
    A poza tym obiektyw pasuje tylko do kamery Microsoftu.

janko.muzykant:
    Też myślałem nad wykorzystaniem kamery od CCTV i obiektywu.
    Na aliexpress można kupić obiektywy i kamery, jednak taki zestaw jest duży i wymaga statywu, ja lubię małe rzeczy :D

Pozdrawiam

• #13 07 Lut 2016 20:02
    FoxTech
    Poziom 20  

Obiektyw który kupiłeś do tej kamery nie ma zoomu jak przypuszczam.
    W jakich odległościach od obiektywu łapie ostrość ta kamera?

Sporo osób używa tej kamery do astrofotografii (po zdemontowaniu całej optyki zostaje goła matryca i elektronika) przy pomocy przejściówki przykręcając ją do okularu teleskopu.
    Czy technicznie jest możliwe wykonanie takiego zabiegu z obiektywem makro?
    Fajnie było by mieć Zoom w takim mikroskopie. Teoretycznie wydaje mi się to możliwe ale w temacie obiektywów jestem totalnym laikiem i nie wiem jakie parametry powinien mieć obiektyw żeby uzyskać efekt Zoom'u taki jak w mikroskopie Tagarno :

Link

• #14 08 Lut 2016 01:43
    gradek83
    Poziom 36  

Jaka jest średnica Lens Holdera ? 14mm ?

• #15 08 Lut 2016 13:11
    jacusm
    Poziom 15  

Witam

Oryginalny obiektyw miał autofokus, ten z kitu DIYINHK oczywiście nie ma.
    Obiektyw "łapie" ostrość w odległości ok. 15 cm.

Cytat:
    Czy technicznie jest możliwe wykonanie takiego zabiegu z obiektywem makro?

Też nie jestem fachowcem od optyki, ale moim zdanie jest to do zrobienia.
    Obiektyw z aliexpress (ze zdjęcia) ma regulację zoomu, co prawda ręczną.
    Cytat:
    Jaka jest średnica Lens Holdera ? 14mm ?

Tak, 14mm.

Jacek

• #19 16 Lut 2016 01:04
    malina555
    Poziom 14  

Może by ktoś podał na jakie parametry zwrócić uwagę przy wyborze obiektywu do kamerki...bo jestem zupełnie zielony w tej tematyce :/ ??

• #20 16 Lut 2016 11:54
    gradek83
    Poziom 36  

Zamiast Obiektywu możesz wykorzystać obiektyw mikroskopowy 4/0.1 160/- taki podstawowy wystarczy umieszczając go w odpowiednio przygotowanej tubie rurce tak gdzieś w odległości 2-3 cm od przetwornika obrazu możesz regulować ostrość a powiększenie zależne od wysokości ramienia ... Plusem obiektywu autora tematu jest to że zoom jest regulowany ze stałej wysokości wraz z ostrością. Jedyny problem to zrobienie łącznika pomiędzy kamerką a obiektywem mikroskopu. Gwinty w mikroskopie bywają różne aczkolwiek popularny to RMS M20 skok gwintu drobny 0.5. Wystarczy odpowiednio dorobić adapter z M20x0.5 na gwint Lens Holdera w tym przypadku M14. Kształtem przypominające taki pojemnik jak na zdjęciu tylko bez tych otworów i cały czarny. Element ze zdjęcia to jakaś część atomizera od E-papierosa.

Mikroskop DIYINHK (modyfikacja kamery LifeCam studio) Mikroskop DIYINHK (modyfikacja kamery LifeCam studio)Mikroskop DIYINHK (modyfikacja kamery LifeCam studio)
    A co do obiektywu to taki 50mm manualny wystarczy. np Helios-44M-4 lub inny z gwintem M42

Ja jako łącznik wykorzystałem Złączkę / mufę redukcyjną 20/25mmm

Wysokość 12cm im bliżej obiektyw przetwornika obrazu tym wysokość się zwiększa i pole obrazu rośnie.

Oczywiście to że autor do tej kamerki ten obiektyw zastosował to nie znaczy że nie będzie pasował do innej kwestia dopasowania Lens Holdera.

• #21 10 Mar 2016 10:03
    aviko

Poziom 17  

Nie wiem czy nie spalę chińczykowi biznesu.... Jeśli ktoś zastanawia się jaki obiektyw został użyty w jego kicie to niech poszuka "obiektyw chip PM-25"

ja kupiłem tu bo mam najbliżej:

https://sklep.delta.poznan.pl/obiektyw-chip-pm-25-25-mm_l1_p1747.html

do tego potrzebne mocowanie które pozyskałem z jakiejś taniej kamerki za 14zł chyba z carefour. Aby uzyskać odpowiednie powiększenie przy dużej odległości roboczej obiektyw musi być odsuniety znacznie dalej niż pozwala na to długość gwintu i trzeba zastosować rurkę, miałem takową również jako pozostałość po tanim chinskim mikroskopie ale w zupełności dla potrzeb testu można uzyć choćby koszukli termokurczliwej.

W moim przypadku kupiłem kit na diyinhk ale w oczekiwaniu na paczkę zacząłem eksperymetować we własnym zakresie, pojechałem do sklepu z akcesoriami cctv i kupiłem kilkanaście różnych obiektywów do kamer w cenach od 6 do 40zł. Kiedy dotarła długo oczekiwana paczka (ok 10 dni, tak jestem niecierpliwy :) ) po rozpakowaniu i usunięciu czarnej folii czar prysł.

Mikroskop DIYINHK (modyfikacja kamery LifeCam studio) Mikroskop DIYINHK (modyfikacja kamery LifeCam studio) Mikroskop DIYINHK (modyfikacja kamery LifeCam studio) Mikroskop DIYINHK (modyfikacja kamery LifeCam studio) Mikroskop DIYINHK (modyfikacja kamery LifeCam studio) Mikroskop DIYINHK (modyfikacja kamery LifeCam studio) Mikroskop DIYINHK (modyfikacja kamery LifeCam studio)

• #22 10 Mar 2016 22:18
    FoxTech
    Poziom 20  

Kawał dobrej roboty!
    Do pełni szczęścia brakuje tylko rozmiarów. Gdyby kolega mógł podać długość tulejki/przejściówki pomiędzy obiektywem a jego mocowaniem oraz rozstaw śrub mocowania obiektywu(są różne) i jego wysokość. Pozdrawiam i dziękuję.

Ps.
    Być może wymiary mocowania ze zdjęcia poniżej będą takie same jak u kolegi.

• #23 11 Mar 2016 00:10
    gradek83
    Poziom 36  

To teraz tylko wystarczy dorobić ten brakujący dystans i mamy naszą tańszą wersję :D Made in Poland XD . Kwestia kupienia gwintownika i odpowiedniej narzynki ogólnie te drobno zwojowe ze skokiem gwintu x0.5 bywają dosyć drogie ale jeśli ktoś by miał zamiar montować takie adaptery pod różne uchwyty obiektywów to na pewno by znalazł zbyt na to :D
    Znalazłem jeszcze taki troszkę większy ale tak samo na gwint M14

Trafiłem na takie coś IPC (1080P) 6-22mm Motorized Zoom & Auto Focal LEN 1/2.8" SONY CMOS IMX322 Hi3516C CCTV IP camera module board +LAN cable i jak się nie mylę daje taką jakość obrazu. Jak dla mnie bajka i ta cena około 200zł. i można podpiąć pod LAN albo USB i obiektyw 6-22mm
    Mikroskop DIYINHK (modyfikacja kamery LifeCam studio) Mikroskop DIYINHK (modyfikacja kamery LifeCam studio) Mikroskop DIYINHK (modyfikacja kamery LifeCam studio)

• #24 11 Mar 2016 00:50
    FoxTech
    Poziom 20  

gradek83 napisał:
    Kwestia kupienia gwintownika i odpowiedniej narzynki

Nic nie trzeba gwintować, narzynać itd. Takie pierścienie to standardowy element bez problemu do kupienia. Trzeba tylko znać jego długość.

• #25 11 Mar 2016 08:26
    aviko

Poziom 17  

Długość calego elementu wraz z obiektywem 32mm
    Sama tuleja wraz z elementem mocującym 20mm
    Rozstaw śrub mocujących 18mm typowy dla zwyczajnych tanich kamerek, w lifecam rozstaw to 19mm ale otwory sa na tyle duże, że pasuje.

To jest wszystko zaklejone na superglue a skoro są to sprawdzone wymiary to wg. mnie nie potrzeba żadnych gwintow wystarczy kawałek rurki o odpowiedniej średnicy. Ważne jest aby wyeliminować dostęp światła z zewnątrz inaczej obraz będzie mniej wyraźny (tak żeby do czujnika w kamerce trafialo tylko światło poprzez obiektyw a nie bokiem).

Mikroskop DIYINHK (modyfikacja kamery LifeCam studio) Mikroskop DIYINHK (modyfikacja kamery LifeCam studio) Mikroskop DIYINHK (modyfikacja kamery LifeCam studio)

• #26 11 Mar 2016 19:23
    Freddy
    Poziom 43  

gradek83 napisał:
    Trafiłem na takie coś tłumaczone przez translator (IPC (1080 P) Zmotoryzowany Zoom i Auto Ogniskowej 6-22mm LEN 1/2. 8" SONY CMOS moduł kamery CCTV IP IMX322 Hi3516C LAN) i jak się nie mylę daje taką jakość obrazu. Jak dla mnie bajka i ta cena około 200zł. i można podpiąć pod LAN albo USB i obiektyw 6-22mm
    Prośba nie zamieszczaj tłumaczonych aliexpress, bo czasem, to więcej śmiechu niż to warte.
    Daj link do oryginalnej wersji angielskiej, a kto będzie chciał, to sobie przetłumaczy Google. Pozycja rzeczywiście ciekawa, tylko ta cena już mniej :).
    Można poszukać czegoś takiego na innych, typu Banggood, tam czasem jest taniej.
    Kamera IP, może wersja bez "IP", a na przykład USb byłaby tańsza.

Jest i tańszy sprzedawca http://pl.aliexpress.com/wholesale?SearchText...Focal+&catId=&initiative_id=SB_20160311102441 za 26 Euro, czyli około połowę taniej niż podałeś.

• #27 11 Mar 2016 19:38
    aviko

Poziom 17  

Ethernet w tym przypadku rzeczywiście mało przydatny, poza tym załączony w zestawie obiektyw też na niewiele się zda bez odsunięcia go od przetwornika nie uzyska się ostrości na krótką odległość.
    Troszkę się off-topic zaczyna robić ale jeśli ktoś ma większe aspiracje i oczekiwania od mikroskopu to lifecam studio doskonale się do tego celu nadaje ze względu na jakość przetwornika. Skoro sprawdzone i działa to po co zmieniać? Przetestowałem ponad 20 kamerek usb i akurat ta spełnia moje oczekiwania, cena? jak dla mnie bardzo przyzwoita - dla porównania ile może kosztować kamera - z mikroskopem zakupiłem toupteka 5mpix który 2 lata temu kosztował ok 1000zł i w porównaniu do MS lifecam studio szkoda słów, po prostu nie da się na tym pracować.

Nic nie stoi na przeszkodzie aby zamiast wspomnianego w temacie obiektywu zmodyfikować obudowę i zamocować gwint na c-mount, wtedy można użyć dowolnego obiektywu czy mikroskopu z adapterem na takie mocowanie.

• #28 12 Mar 2016 22:56
    gradek83
    Poziom 36  

Freddy napisał:
    Prośba nie zamieszczaj tłumaczonych aliexpress, bo czasem, to więcej śmiechu niż to warte.

Masz rację poprawiłem.

Freddy napisał:
    Pozycja rzeczywiście ciekawa, tylko ta cena już mniej

200zł za taki sprzęt i to z taką automatyką ostatnio kupowałem kamerę do monitoringu też na układzie SONY i chcąc nie chcąc musiałem wywalić 600zł a nawet AF nie było tylko MF a co najgorsze padła mi po 3 miesiącach :/ Jak dla mnie do potrzeb monitoringu albo tak jak w tym temacie do podglądu na płytki drukowane lub do innego zastosowania to atrakcyjna cena. Ale wiadomo taniej wyjdzie kupić obiektyw i przerobić kamerkę internetową.
    Freddy napisał:
    Jest i tańszy sprzedawca http://pl.aliexpress.com/whole...nitiative id=SB 20160311102441 za 26 Euro, czyli około połowę taniej niż podałeś.

To ten sam sprzedawca w moim poprzednim poście pewnie nie zauważyłeś hiperłącza w słowie "coś". Tańsza bo i parametry słabsze. Ale jak widzę każdy coś znajdzie pod swoje potrzeby.
    aviko napisał:
    Troszkę się off-topic zaczyna robić

Główny nurt jest zachowany wykorzystanie przetworników obrazów i obiektywów pod własne potrzeby. :D

• #29 13 Mar 2016 01:20
    Freddy
    Poziom 43  

gradek83 napisał:
    To ten sam sprzedawca w moim poprzednim poście pewnie nie zauważyłeś hiperłącza w słowie "coś". Tańsza bo i parametry słabsze. Ale jak widzę każdy coś znajdzie pod swoje potrzeby.
    Zauważyłem link, ale zgadza się, nie zauważyłem, że to ten sam sprzedawca. Ma on w ofercie też inną kamerę 1080, ale z innym obiektywem za ~ $33.

• #30 14 Mar 2016 10:17
    aviko

Poziom 17  

Znalazlem na ebay wersje tej kamerki z mocowaniem do obiektywow 14mm, może komus sie przyda pogladowe zdjecie: