Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Mozilla chce zamknąć projekt Firefox OS

ghost666 05 Feb 2016 15:32 1890 10
 • Mozilla chce zamknąć projekt Firefox OS
  Trzy lata po wypuszczeniu systemy Firefox dedykowanego dla smartfonów, Mozilla zamierza zrezygnować z jego rozwijania. System operacyjny stworzony przez Mozillę nie zdobył dostatecznego zainteresowania w związku z czym nie będzie dalej rozwijany, oświadczył George Roter, jeden z developerów tego otwartego systemu. Na swoim blogu napisał on, że "praca setek osób, zaangażowanych w tworzenie systemu była czymś fantastycznym i imponującym, jednakże, jak ogłosiliśmy już w grudniu, sytuacja gdzie istnieje już szereg dobrze przyjętych na rynku systemów operacyjnych dla telefonów komórkowych wraz z swoim ekosystemem aplikacji sprawił, że graliśmy ze straconej pozycji i Mozilla nie miała szansy na wygranie na rynku komercyjnym".

  Na podsumowanie Roter dodał, że "nasze plany zakładają zakończenie wsparcia dla systemu po wypuszczeniu wersji 2.6 Firefox OS, co oznacza, że po maju br. w system ten nie będzie zaangażowany nikt z pracowników".  W 2013 roku Mozilla podjęła współprace z hiszpańską firmą GeeksPhone i wprowadziła na rynek dwa niedrogie smartfon ze swoim systemem operacyjnym. Urządzenie wytworzone przez chińskich współpracowników - firmy ZTE i TCL - wypuszczone zostały w 2014 roku i kosztować miały zaledwie 25 dolarów.

  Jak mówi Roter decyzja podjęta została jako część nacisku z przejścia z Firefox OS na połączone urządzenia, co oznacza że Mozilla ma zamiar zajmować się teraz otwartym oprogramowaniem dla Internetu Rzeczy (IoT). "Aktualnie mamy trzy projekty, które przeszły pozytywnie pierwszą ocenę, między innymi inteligentny telewizor, oraz około tuzina projektów, które przygotowują się do oceny tego rodzaju" informuje Roter.

  Źródło: http://phys.org/news/2016-02-mozilla-firefox-smartphone.html#jCp

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 11029 posts with rating 9361, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • #3
  paulina_01
  Level 10  
  Szkoda. Bardzo liczyłam na ten system jako konkurencja do IOSa i tego nieszczęsnego androida, który opanował 90% rynku. A czy wiadomo czy dalej będą współpracować z Panasonicem przy smart tv?
 • #4
  the4anoni
  Level 12  
  Dla czego według Ciebię android jest nieszczęsny ? To on jest jedyną konkurencją dla ios choćby przez to że smartfony z nim na pokładzie są zróżnicowane sprzętowo i cenowo.... Poza tym jest też WP ,ale to osobna historia... Pozatym jest jeszcze tizen :roll:
 • #5
  paulina_01
  Level 10  
  o WP nawet nie mówię, bo to jest dopiero dramat. Tizena praktycznie u nas nie ma. Z androida korzystam od wielu lat, spotkałam się z nim i w budżetowych modelach i w smart phonach premium i i niestety daleki jest i od moich oczekiwań. Ok na początku jest super. Ale po niecałym roku telefon zaczyna się mulić a po 1.5 roku praktycznie staje. Dlatego też byłam bardzo ciekawa w jakim kierunku pójdzie firefox
 • #7
  User removed account
  User removed account  
 • #8
  Atreyu Makiavel
  Level 34  
  Typowe "nie znam się to się wypowiem".
 • #9
  paulina_01
  Level 10  
  a jednak kochani znam się, więc się wypowiadam. Aplikacje w tle czyszczę i to monitoruję. Hard reset 2krotnie nie pomógł w samsungu s4 mini. Pojedźcie mnie jeszcze
 • #10
  User removed account
  User removed account