Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
SterControlSterControl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komputer LG , Karta GeForce - Komputer odczytuje właściwie monitora po resecie

05 Lut 2016 17:21 672 12
  • Poziom 8  
    Witam.
    Zamontowałem nową kartę graficzną GeForce GTX 960 seria MINI, (poprzednia karta uległa awarii). Podczas pierwszego uruchomienia (bez sterowników) wszystko działało prawidłowo. Niestety pojawił mi się następujący problem, po zainstalowaniu nowych sterowników graficznych NVIDIA i ponownym uruchomieniu komputera, komputer przestaje właściwie odczytywać monitor. Widzi go jako "Telewizor cyfrowy" i maksymalna rozdzielczość to 1024x768 , gdy normalnie wynosi 1920x1080, jak wypnę monitor i podepnę ponownie (Wejście HDMI), to wszystko zaczyna działać prawidłowo do ponownego uruchomienia komputera. Nie mam pojęcia czym może być to spowodowane, dodam że reinstalacja sterowników nie pomaga, a bez zainstalowanych sterowników graficznych wszystko działa prawidłowo. Od pewnego czasu użytkowałem komputer na zintegrowanej karcie i wszystko także działało w porządku. Dodam jeszcze że najdziwniejsze jest to że w po restarcie w panelu sterowania NVIDIA, mój monitor jest widoczny jako łącze DVI mimo tego że jest normalnie podpięty na HDMI. Większe problemy pojawiają się jeszcze gdy podłącze 2 monitory jeden LG Flatron E2441 na HDMI a drugi stary FUJITSU SIEMENS na jedyne dostępne jego łącze czyli RGB, wtedy nawet odpięcie kabla i podpięcie go ponownie nic nie pomaga na LG cały czas widziany jest jako nieznany nikomu Telewizor cyfrowy, jednak drugi podpięty pod DVI ( z przejściówka na RGB) działa prawidłowo. Znalazłem pewne rozwiązanie, które może nie jest uciążliwe ale nieco denerwujące, mianowicie po wyłączeniu komputera wyłączam oba monitory przyciskiem i włączam dopiero po pełnym uruchomieniu komputera w kolejności najpierw główny LG następnie Siemens. Czy spotkał się ktoś z podobnym problemem albo wie gdzie może leżeć przyczyna?
  • SterControlSterControl
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Teen napisał:
    Podczas pierwszego uruchomienia (bez sterowników) wszystko działało prawidłowo.

Teen napisał:
    bez zainstalowanych sterowników graficznych wszystko działa prawidłowo.

Tym bym się nie sugerował, bo bez sterowników, czyli w tzw. trybie VGA nie ma akceleracji sprzętowej. I tu mnie zastanawia - jak bardzo "prawidłowo" wszystko działa - okna powinny "skakać" przy przesuwaniu, a filmy ciąć.
    Druga kwestia, to czy zainstalował kolega sterowniki od ww. monitorów, bo nie widzę o nich ani słowa, jak i o modelach i reszcie sprzętu, chociażby płycie głównej.
    Trzecia kwestia dodatkowa - można (trzeba) też spróbować zupełnie inny sterownik poprzedni usuwając za pomocą DDUninstaller.
    Co sterownik to inne "bugi":
    Teen napisał:
    monitor jest widoczny jako łącze DVI mimo tego że jest normalnie podpięty na HDMI.
  • Poziom 8  
    Prawidłowe działanie oznaczało tutaj że monitor był właściwie opisany pewnie filmy cięło standardowo gdy nie ma sterowników. Sterowników to żadnego z monitorów nie instalowałem. Do starszego nie wiem czy jeszcze można gdzieś znaleźć do LG FLatron E2441 do tej pory nie instalowałem bo wszystko działało bezproblemowo jednak dla pewności zaktualizowałem oba monitory przez kreator aktualizacji sterowników.

Reszta sprzętu
    Intel(R) Core(TM) i7-4790 CPU @ 3,60 GHz
    Płyta główna Asus B85M-G
    Ram 8GB
    Win 7 64
    Coś jeszcze jest ważne?

Instalowałem na początku starszy sterownik z płyty CD dołączonej do karty graficznej, potem dopiero go zaktualizowałem na obu był ten sam problem
  • SterControlSterControl
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Teen napisał:
    wszystko zaczyna działać prawidłowo do ponownego uruchomienia komputera.

To zdanie może być kluczowe jeśli w UEFI masz Fast Boot = Enabled. Wyłącz, zapisz ustawienia.
    ps. Podaj wersję UEFI. - np. z 3ciej zakładki CPU-Z.
  • Poziom 8  
    Wersje UEFI spisałem z informacji o systemie, ale chyba się zgadza
    American Megatrends Inc. 2108 08/11/2014

Ok wyłączyłem Fast Boot i faktycznie pomogło, może nie w zupełnie ale jest dużo lepiej, problem występuje nadal gdy wybiorę funkcję Uruchom ponownie komputer lub gdy włączę komputer ponownie zanim na obu monitorach pojawi się napis w stylu "going to sleep".
    Dziękuje bardzo za pomoc!!
  • Poziom 8  
    Jak zainstalować tą aktualizacje, nie umiem otworzyć plików typu CAP próbowałem przez Microsoft Network Monitor 3.4 ale też nie dało rady
  • Poziom 43  
    Potrzebujesz jeszcze Updater w gałęzi BIOS:
    Wersja 2108
    Opis B85M-G BIOS 2108 and BIOS updater
    lub w gałęzi BIOS-Utilities.
  • Poziom 8  
    Zainstalowałem nowszego Biosa i niestety problem powrócił i znowu muszę włączać i wyłączać monitory ( wyłączyłem ponownie Fastboot)
  • Poziom 43  
    Jeśli na poprzednim UEFI było lepiej to możesz spróbować wrócić.
    Bywa tak, że coś działa poprawnie tylko na 1 konkretnej wersji BIOS (UEFI).
    Teen napisał:
    Zamontowałem nową kartę graficzną GeForce GTX 960 seria MINI, (poprzednia karta uległa awarii).

Zależy jakiej awarii. Płyta gł. mogła "ucierpieć".
    Możesz też spróbować innymi przewodami podłączyć te monitory - zapomniałem wcześniej wspomnieć.
    No i przy zmianie wersji UEFI może w końcu zadziała podmiana na inny sterownik - nowszy / starszy.

Dodano po 4 [minuty]:

Teen napisał:
    wyłączyłem ponownie Fastboot

A zapisałeś CMOS po tym?
    Pomierz też napięcie na baterii RTC.
  • Poziom 8  
    Tak zapisałem

Zostanę na razie przy tej wersji UEFI, mam jakieś przeczucie że powrót do starej wersji nic nie da, na razie będę po prostu włączał monitory dopiero w czasie wyświetlania się napisu "Zapraszamy" , wtedy wszystko włącza się prawidłowo jak będę miał więcej wolnego czasu to jeszcze się pobawię z tym

Też mam niestety wrażenie, że płyta główna mogła oberwać, jaki typ awarii był nie jestem pewien, stawiam że coś się spaliło, podczas normalnego uruchomienia ekran był cały w artefaktach albo ogólnie się nie włączał, wszystko działało elegancko tylko w trybie awaryjnym, teraz z resztą też w trybie awaryjnym monitor uruchamia się o razu w prawidłowej rozdzielczości. Kartę oddałem na gwarancji, dostałem nową, więc sądziłem że tylko karcie coś się stało.

Dzięki wielkie za pomoc!!

A jeszcze mam pytanie czy możliwe, że format komputera coś pomoże? bo i tak planuje go zrobić w tym miesiącu bo od nowości jeszcze nie robiłem.
  • Poziom 43  
    Teen napisał:
    A jeszcze mam pytanie czy możliwe, że format komputera coś pomoże? bo i tak planuje go zrobić w tym miesiącu bo od nowości jeszcze nie robiłem.

Niewykluczone. Zainstaluj robiąc to koniecznie jako pierwszy ster. chipsetu płyty i wykonaj re-boot.
  • Poziom 22  
    Sprawdź kartę graficzną pod innym komputerem.
    @safbot1st Nie chcę się czepiać, ale chyba baterii RTC.