Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Frezarka-Silnik jednofazowy wysokoobrotowy dobór falownika

sebof1 05 Feb 2016 19:43 2616 19
 • #1
  sebof1
  Level 15  
  Witam posiadam dwa silniki jednofazowe wysokoobrotowe chciałbym je użytkować tylko przy probie podłączenia cały czas przepala bezpieczniki topikowe 35a.Silnik w konfiguracji trojkata podłączam tak ze do U daje fazę do V neutralny a dodatkowo między U a W kondensator 20uF.Tu daje zdjęcie tabliczki znamionowej.Proszę o jakieś sugestie co robię nie tak?
  Frezarka-Silnik jednofazowy wysokoobrotowy dobór falownika
 • #2
  stanislaw1954
  Level 43  
  Wątpię czy ten silnik może być podłączony do "normalnej" sieci. Tam pisze 200 Hz, a w gniazdku masz 50 Hz
 • #5
  sebof1
  Level 15  
  Silnik w podpięty w trójkąt mała pomyłka no dobra a jaki falowniki dobrać pod 2 takie silniki?
 • #6
  Rzuuf
  Level 43  
  Potrzebny jest falownik 3-fazowy z wyjściem 200Hz, o mocy 1.5kW dla każdego z tych silników. Nie można użyć 1 falownika dla 2 silników ze względu na "miękki start", jeśli nie mają startować jednocześnie. W opisie falownika musi być informacja, że ma regulację U/f = const.
  Bądź przygotowany również na to, że prąd rozruchowy jest kilka razy większy, niż prąd nominalny (powinno to być w opisie silnika - patrz dokumentacja).
 • #7
  sebof1
  Level 15  
  Silniki będą startować razem czyli jak wtedy podłączyć taki silnik z falownika 3 fazowego wykorzystać tylko jedno wyjście?czy np 2 no i jak wtedy podłączyć go do silnika?
 • #8
  Rzuuf
  Level 43  
  Podłączenie równoległe, ale falownik musi być przewidziany na więcej niż podwójną moc (np. 4,5kW zamiast 3kW.
  Możesz spytać producenta:
  HOMAG Machinery Środa Sp. z.o.o.
  ul. Pradzynskiego 24, 63-000 Środa Wlkp.
  Tel.: +48 61 647 4509
  Fax: +48 61 647 4510
  E-Mail : info(malpa)hm-sroda.com
 • #9
  tolo2
  Level 18  
  Kolego Rzuuf nie wprowadzaj w błąd ,należy zastosować falownik jednofazowy o mocy 1.5 kw ponieważ silnik potrzebuje zasilania 3*220V napięcie międzyfazowe .poza tym taki silnik bardzo kiepsko reaguje na zmianę częstotliwości plus /minus 50hz .najlepiej ustawić na falowniku 200hz i wystartować bez żadnej rampy,natomiast zatrzymanie bez hamowania falownikiem ...
 • #10
  sebof1
  Level 15  
  Jeden silnik ma 1.5kw wiec falownik na dwa takie silniki trzeba falownik 3kw jednorazowy? Z tego co widzę takie jednorazowe falowniki to kupa kasy.Możecie polecić coś w rozsądnych pieniądzach?
 • #11
  daro_p
  Level 17  
  Twoj silnik raczej nie nadaje sie do pracy w sieci, gdy jest to konstrukcja pod falownik. Częstotliwość zasilania wpływa na prędkość wirowania pola magnetycznego wytwarzanego w stojanie, czyli na prędkość synchroniczną silnika. Zmieniając jej wartość możemy płynnie zmieniać prędkość silnika w zakresie od postoju do prędkości nawet przekraczającej prędkość znamionową.(przekraczając prędkość znamionową trzeba wziąć pod uwagę wytrzymałość mechaniczną silnika i wytrzymałość elektryczną izolacji). Obecnie ze względu na bardzo dynamiczny rozwój elektroniki, energoelektroniki, i znaczny spadek cen urządzeń mikroprocesorowych, silniki indukcyjne zasila się z urządzeń zwanych falownikami. Urządzenia te w najprostszych rozwiązaniach bazują właśnie na zasadzie zachowywania stałej wartości stosunku U/f, a oprócz regulacji prędkości obrotowej, pozwalają na kontrolę wielu parametrów silnika, co zdecydowanie poprawia jakość funkcjonowania takiego silnika i wydłuża czas jego eksploatacji. Koszt falownika nie jest maly i zalezy od mocy - czasami taniej jest przewinąć uzwojenia do typowego 50 Hz, lub kupic typowy silnik ( zalezy od przeznaczenia i Twojego budżetu). Nie napisałeś do czego ma to być używane, bo jezeli wykorzystanie przemysłowe polecam inwestować, ja do np. domowej kosiarki to....
 • #12
  sebof1
  Level 15  
  Silniki kiedyś zamontowane były w okleiniarce do krawędzi jako frezarki chciałem je spowrotem tam wsadzić sterowala nimi elektronika "statomat" no ale silniki z czasem zamiast się zalonczac tylko buczaly wiec zostały wymontowane.Przewinienie nie wchodzi w grę silniki są w bdb stanie po przeglądzie u wymianie łożysk.Może ktoś spotkał się z tym właśnie "statomatem" ma schemat lub wie jak to działa może by jakoś na tym to odpalił.
 • #13
  Rzuuf
  Level 43  
  tolo2 wrote:
  ... jednofazowy o mocy 1.5 kw ponieważ silnik potrzebuje zasilania 3*220V napięcie międzyfazowe ...
  Nie widzisz sprzeczności?
  Falownik musi być 3-fazowy (na wyjściu), bo zasilany będzie silnik 3-fazowy.

  Silnik po przewinięciu na 50Hz międzyfazowo 400V, będzie miał 4 razy mniejszą moc, a zasilany z 1 fazy z kondensatorem - nawet 6 razy niższą.
 • #14
  daro_p
  Level 17  
  sebof1 wrote:
  Silniki kiedyś zamontowane były w okleiniarce do krawędzi jako frezarki chciałem je spowrotem tam wsadzić sterowala nimi elektronika "statomat" no ale silniki z czasem zamiast się zalonczac tylko buczaly wiec zostały wymontowane.

  Skąd pewność, że zostały wymontowane sprawne 😊. A ta elektronika to z na pewno falowniki...
 • #15
  bonanza
  Power inverters specialist
  Silnik może być usmażony przez te próby, natomiast sprawdzić można tylko pod falownikiem, docelowo mógłby to być 3kW LG właśnie 1-fazowy, bo 3-fazowy to już musi być klasy 5,5kW, 2x droższy.
  A jak ma być całkiem tanio, to poszukać na złomie przetwornicy od podobnej maszyny.
 • #16
  Krzysztof Kamienski
  Level 43  
  sebof1 wrote:
  Silnik w konfiguracji gwiazdy
  Gwiazdy Betlejemskiej :D ???? Co Ty tworzysz, tabliczka znamionowa jak byk ! Silnik specjalizowany, prawdopodobnie na ferrytach, z bardzo małą impedancją uzwojeń, wymagający specjalnego falownika ! Oczywiscie, że bedzie ,,strzelal korki" jak z szampana, przecież Karnawał się zaczął :D
 • #17
  sebof1
  Level 15  
  Mała pomyłka się wkradla podłączony w trójkącie działa bo był sprawdzany w zakładzie co to przewija podczas wymiany łożysk.No nic podwójnie popytam za takim falownikiem chyba że ktoś wie gdzie w rozsądnych pieniądzach kupić taki falowniki na 2 silniki?
 • #19
  sebof1
  Level 15  
  Myślę że maks 1000zl no ale nie ukrywam ze wolałbym taniej
 • #20
  Krzysztof Kamienski
  Level 43  
  Więc teraz zapraszam do wyszukania falownika, o maksymalnej częstotliwości 250Hz, a są takie, policzenie korzyści i ceny, a jak już go zakupisz, to zapraszamy, by doradzić, jak ten falownik podłączyć i zaprogramować.