Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przeróbka dławika od spawarki tyrystorowej 400A na transformator.

05 Lut 2016 20:51 2688 11
 • Poziom 10  
  Witam. Interesuję się zrobieniem własnego migomatu nie dlatego żeby było taniej ale tak tylko dlatego, ze lubię "dłubać" i majsterkować. Mam możliwość kupienia dławika od starego migomatu 400A opartego na tyrystorach. Ogromna i toporna maszyna do przemysłowych zastosowań. Wymiary dławika podane na zdjeciu.
  PYtania:
  1. Czy taki dławik można przerobić na transformator do spawarki jednofazowej?
  2. Drut jest dosyć gruby. Jeśli przy wyliczeniach jego przekrój okaże się za gruby, można go zeszlifować na dany przekrój?? (odchyłka od wymiarów wahałaby się w 0,1 mm)??
  Dopiero zaczynam śledzić tematy budowy migomatu ale jakiekolwiek przeróbki nie są dla mnie problemem. Jestem narzędziowcem spawalniczym w dużej firmie wiec jakakolwiek forma przeróbki tego dławika nie będzie dla mnie problemem. Na chwile obecna ( jestem na razie tylko zainteresowany kupnem) posiadam rysunek z zapamiętanymi wymiarami:
  Przeróbka dławika od spawarki tyrystorowej 400A na transformator.
  Jesli odpowiedzi na pytania okaza sie pozytywne to zrobie dokladniejszy rysunek i zrobie zdjecia. Pozdrawiam :)
 • Sklep HeluKabel
 • Poziom 31  
  Oczywiście możesz przerobić dławik na transformator, to uzwojenie posłuży za wtórne , potrzebujesz jeszcze pierwotnego.
 • Poziom 10  
  Z pierwotnym nie będzie problemu (tak mi się na chwilę obecną wydaje). W takim razie przez weekend przestudiuję zasady budowy trafo do spawarek, wszystkie wzory itp a w poniedziałek zrobię dokładniejszy schemat budowy i kilka zdjęć tego "potwora".
 • Sklep HeluKabel
 • Poziom 31  
  Zrób zdjęcia to się policzy.
 • Poziom 10  
  Tak po cichu to liczę, ze samemu uda mi się to policzyć, bo satysfakcja z majsterkowania będzie większa. Jak na razie mam setki stron do przeczytania na elektrodzie i zapytań do wujka "Google" ale na pewno będę się odzywał i zadawał durne pytania :D.
 • Poziom 10  
  Witam po dłuugiej przerwie ale nawał pracy w moim zakładzie nie pozwalał mi na udzielanie się na elektrodzie (przysypiałem jak zabity). Dziś dopiero zrobiłem wstępne szkice dławika. Robiłem je miarką a nie suwmiarką bo nie miałem nic pod ręka i czas naglił (dławika nie mam jeszcze w domu ale praktycznie jest juz mój). Przesyłam jego wymiary. Wymiary są na rysunku. Mam pytanie:
  Czy ktoś w sensowny sposób mógłby policzyć mi ilość uzwojeń, z wykorzystaniem tych co już istnieją do zrobienia trafa do migomatu jednofazowego z odczepami zaczynającymi się od 16v do.... Sam nie wiem ile.. Sami wiecie.. w pracy spawam spawarkami przemysłowymi wiec chodzi mi o to aby na jednej fazie to jakoś sensownie działało przy drucie 0,8. Podajnik opracuję sobie sam bo właśnie zbieram części i i stanieje szansa ze będę mógł zdobyć cały oddzielny podajnik przemysłowy ale o tym innym razem. Z góry liczę na waszą pomoc nawet jak będzie trzeba za drobna opłatą
  Przeróbka dławika od spawarki tyrystorowej 400A na transformator.
 • Poziom 18  
  Musisz zlikwidować szczelinę magnetyczną. Oblicz przekrój rdzenia (szerokość kolumny x grubość ).
  Przyjmując że to stary produkt to można zastosować wzór do obliczeń S =45/ przekrój rdzenia.
  Otrzymujesz ilość zwoji na wolt ( czyli 230 V x ilość zwoji na volt, od otrzymanego wyniku obliczeń odejmujesz 5% ).
  To jest podstawowe uzwojenie na 230V, odnośnie odczepów to dowijasz uzwojenia po 20 V ( czyli 20V x ilość zwoji na volt ) do uzyskania oczekiwanej ilości odczepów.
  Maksymalny prąd spawania uzyskasz na podstawowym uzwojeniu a minimalny na ostatnim odczepie. ( lepiej jest regulować prąd spawania na uzwojeniu pierwotnym niż wtórnym, mniejsze prądy do przełączania )

  Dodano po 9 [minuty]:

  Dodatkowo proponuję dodatkowo podzielić uzwojenia na połowę i każdą połówkę nawinąć na innej kolumnie, tak samo z uzwojeniem wtórnym które zostanie nawinięte na uzwojeniu wtórnym lub pod uzwojeniem wtórnym ( nawinięcie uzwojenia wtórnego jako pierwszego da mniejsze zużycie płaskownika, korzystasz z tego samego wzoru co do uzwojenia pierwotnego jedynie liczbę zwojów zwiększasz o 5% )
  Rozłożenie uzwojeń na obie kolumny da większą sztywność transformatora.
 • Poziom 10  
  Szczelinę zlikwiduje zamieniając blaszki dławika odwrotnie. Produkt rzeczywiście jest stary ale naprawdę ( w mojej ocenie) solidny. Przynajmniej tak mi się wydaje :). Co do reszty muszę się podszkolić bo zwyczajnie głupio mi pytać o podstawy, które w kółko są przewijane..... Jeśli użyje tego płaskownika co jest teraz aktualnie, to czy muszę go izolować czy tylko mogę zachować odpowiedni dystans, stosując przekładki kartonowe?? Tak jest np w spawarce z której korzystam w pracy (3-fazowa, płaskownik aluminiowy)??? Resztę durnych pytań postaram się nie zadać jutro :D
 • Poziom 18  
  Zakładam że płaskownik jest izolowany. Jeśli nie to musisz zachować stosowny dystans jak to ma miejsce np. w ESAB-ach, lecz dystans spowoduje problemy w nawijaniu uzwojenia pierwotnego na wtórne ( jeśli zdecydujesz się na odwrotne uzwojenie, czyli pierwsze pierwotne a później wtórne to izolacja płaskownika nie gra roli ) wybór należy do Ciebie.
 • Poziom 10  
  Witam po dosyć długiej przerwie. Niestety nie zajmowałem się tematem wcześniej bo ilość pracy jaka musiałem ogarniać po prostu mnie przerosła. Dławik leży już w garażu i czekana przeróbkę do trafa. Mam prośbę do panów znawców. Mogłby mi ktoś policzyć ilosc zwoi na pierwotnym i wtórnym?? napięcie na wtórnym od 18v do 33v (5 odczepów) będzie zrobione płaskownikiem 6x10 a pierwotne zamierzam zrobić używając drutu z instalacja elektrycznej. wiem ze to trochę lenistwo ale jakoś do końca nie radze sobie z wzorami a wszystkie kalkulatory jakich używałem, gmatwały mi w głowie jeszcze bardziej
  Ps załatwiłem sobie jeszcze diody. Jak na moj gust to chyba wystarcza :)
  Przeróbka dławika od spawarki tyrystorowej 400A na transformator. Przeróbka dławika od spawarki tyrystorowej 400A na transformator.
  Kolejne pytanko. Musze rozebrać dławik aby zlikwidować szczelinę. Czy jeśli zrobię to delikatnie i nie inwazyjnie to nie będę musiał wszystkich malować i zabezpieczać. :)_

  a pierwotne zamierzam zrobić używając drutu z instalacja elektrycznej.

  Nie wolno tego robić, przewody do uzwojeń transformatorów mają specjalne izolacje.
  Moderator ; Krzysztof Reszka
 • Poziom 18  
  Kolego odpuść sobie drut z instalacji elektrycznej. Izolacja tego drutu do zastosowań spawalniczych się nie nadaje ( transformatory nawija się drutami nawojowymi które są do tego przystosowane, czyli posiadają odpowiednia izolację i wytrzymałość na przeciążenia oraz ich izolacja pozwala na masowe nawijanie uzwojenia bez pożerania miejsca przez izolacje igielitową ) , musisz zastosować drut nawojowy w podwójnej izolacji dostosowany średnicą do prądu pobieranego przez transformator.
  Aby obliczyć parametry transformatora to potrzebny jest przekrój kolumny rdzenia.
  Pozdrawiam.
 • Poziom 39  
  Temat wielokrotnie omawiany.
  Zamykam.