Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Xbox classic - sposób na HD.

pawel45sw 05 Feb 2016 21:35 3723 15
    pawel45sw
    Level 11  
    Witam. Jak w temacie chcę jakoś przerobić wyjście Audio/Video w Xboxie classic, aby było na nim co najmniej HD. Od grania w gry na telewizorze full Hd, gdy wyświetlane jest tylko 360p bolą oczy. Pierwszy raz ten problem zauważyłem w GTA San Andreas, ale to szczegół. Przeczytałem, że karta graficzna klocka obsługuje 1080i, ale problem jest w tym jak takową rozdzielczość osiągnąć. Istnieją chyba inne kable component pod to samo wejście. Jeśli zna ktoś odpowiedź na to pytanie to z góry dzięki. Jestem we wszystkim zielony więc powiedzcie w potocznym języku :P
    sosarek

Level 43  
    Co najwyżej możesz użyć konwertera skalującego obraz do 1080i ale jakość obrazu i tak się nie zmieni.
    Sirius27
    Level 19  
    pawel45sw wrote:
    Witam. Jak w temacie chcę jakoś przerobić wyjście Audio/Video w Xboxie classic, aby było na nim co najmniej HD. Od grania w gry na telewizorze full Hd, gdy wyświetlane jest tylko 360p bolą oczy. Pierwszy raz ten problem zauważyłem w GTA San Andreas, ale to szczegół. Przeczytałem, że karta graficzna klocka obsługuje 1080i, ale problem jest w tym jak takową rozdzielczość osiągnąć. Istnieją chyba inne kable component pod to samo wejście. Jeśli zna ktoś odpowiedź na to pytanie to z góry dzięki. Jestem we wszystkim zielony więc powiedzcie w potocznym języku :P

Na dobrym kablu możesz osiągnąć maksymalnie 720P oraz 1080i
    pawel45sw
    Level 11  
    Ludzie! Chodzi o xbox classic a nie 360! Czy wy nie umiecie czytać?! A o jaki kabel VGA chodzi?
    pawel45sw
    Level 11  
    Dzięki za odpowiedzi, ale chcę wiedzieć więcej.
    sosarek

Level 43  
    Czy rozumiecie co to są ograniczenia sprzętowe? NIE da się uzyskać nawet 576 o 720p i wyższej nie wspominając.
    koli84
    Level 14  
    sosarek wrote:
    Czy rozumiecie co to są ograniczenia sprzętowe? NIE da się uzyskać nawet 576 o 720p i wyższej nie wspominając.

No i tu się mylisz kolego, trzeba tylko do tego specjalnego kabla który oryginalnie się nazywa high definition AV pack. I są niektóre gry (całkiem sporo) które działają w 720p, a nawet kilka w 1080i.

Generalnie xbox pierwszej generacji jest bodajże pierwszą konsolą domową umożliwiającą w granie w 720p.

Quote:
    The Xbox was the first home gaming console to offer 720p support.
    pawel45sw
    Level 11  
    A nie dałoby rady przerobić tego wyjścia na HDMI?
    koli84
    Level 14  
    Nie ma takiej opcji.
    Jeżeli zależy ci na tym 720p (XBMC wygląda całkiem fajnie w tym trybie:8 ), to albo adapter wspomniany wyżej, albo kabel "home made" który da się zrobić, przerabiając oryginalny kabel AV na component.
  • Helpful post
    MrMajst3r
    Level 22  
    Postaram się trochę usystematyzować informacje w tym temacie :)

Wbrew mylnym przekonaniom, z Xboxa pierwszej generacji można uzyskać dobry obraz nawet na współczesnych telewizorach LCD/plazma. Oczywiście grafika nie dorównuje nowszym generacjom, ale warto wyciągnąć z Xboxa maksymalną możliwą jakość. Konsola obsługuje rozdzielczości 480i, 576i, 480p, 720p i 1080i. Dobry obraz zapewniają 3 ostatnie, jak je uzyskać – czytaj dalej.

Znakomita większość gier działa w 480p. Już taka rozdzielczość oferuje znacznie lepszy obraz niż 480i czy 576i. W 720p działa kilkanaście tytułów oraz dashboardy (XBMC4XBOX, UnleashX). Nie polecam włączać 1080i – dashboardy działają zauważalnie wolniej, a obsługiwanych tytułów jest tylko kilka.
    Nie trzeba zaopatrywać się w wersje NTSC gier, poza nielicznymi wyjątkami wersje PAL prawidłowo obsługują w/w rozdzielczości. Każda gra i program włącza się w maksymalnej rozdzielczości jaką obsługuje, z uwzględnieniem ustawień wideo na konsoli (jeżeli zostanie włączony tylko tryb 480p, a gra obsługuje 720p – gra uruchomi się w 480p; jeżeli zostaną włączone tryby 480p, 720p a gra obsługuje tylko 480p – gra włączy się w 480p). Jeżeli gra nie obsługuje żadnego z trybów w/w to uruchomi się w 480i.

W celu uzyskania obrazu 480p/720p/1080i konieczny jest kabel typu component. Możliwość włączenia trybów HD pojawia się tylko w konsoli NTSC z podłączonym kablem component. Zmiana regionu z PAL na NTSC (i odwrotnie) jest banalnie prosta, jednak wymaga przeróbki konsoli. Uruchamiamy program Enigmah (dostępny na każdym auto-installerze), wybieramy tryb NTSC i restartujemy konsolę.

Po restarcie, w oryginalnym dashboardzie Microsoftu pojawią się do włączenia trzy opcje (480p/720p/1080i) w zakładce video. Można je także włączyć z poziomu XBMC4XBOX.
    Nie da się bezpośrednio zamontować wyjścia HDMI w Xboxie pierwszej generacji. Jedyna możliwość to zastosowanie konwertera/upscalera component-HDMI, koszt około 60-100zł. Istnieją też konwertery z sygnału composite czy scart, ale taka konwersja nie ma sensu (należy konwertować najlepszy dostępny sygnał jakim jest component).

Problemem jest dostępność kabli component – te na Allegro czy Ebay to chińskie zamienniki kiepskiej jakości. Obraz pomimo odpowiedniej rozdzielczości często ma zakłócenia. Kwestia szczęścia na jaką sztukę trafimy. Dobrą jakość oferują np. oryginalny kabel Microsoft (HDTV AV Pack) lub Monster Cable, niestety są to drogie i trudno dostępne produkty. Najtańszym sposobem na przyzwoity kabel component jest przeróbka oryginalnego kabla composite (3x cinch).
    http://www.bigmech.com/misc/xbox_ntsc2comp/
    Dokupujemy kabel 2x cinch, rozbieramy wtyczkę; do oryginalnych przewodów (są dobrze ekranowane) lutujemy sygnały Y, Pb, Pr; natomiast do dołożonego kabla 2x cinch lutujemy sygnały L i R audio.

Innym sposobem uzyskania dobrej jakości to wyjście VGA, jednak jego montaż jest bardziej skomplikowany (dodatkowy układ scalony, zmiana BIOSu), więc nie będę go tutaj poruszał. Wskazówki są dostępne w Internecie.
    pawel45sw
    Level 11  
    Takiej odpowiedzi się spodziewałem. Dzięki wszystkim za fatygę. Zapytałem w sumie z ciekawości, bo czekam na przejściówkę czincza>euro do mojego samsunga (kineskop bez czincz :D). Rozdzielacz do euro mam. Podziękował :)
    MrMajst3r
    Level 22  
    Jeżeli podłączasz konsolę do kineskopowego telewizora, to lepszy obraz uzyskasz na kablu EURO. Niestety taki kabel do Xboxa także trudno dostać.
    pawel45sw
    Level 11  
    Różnicy i tak nie zobaczę, bo mam dobre 2,5 metra od TV do łóżka.