Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wiertarka stołowa z lidla 500W - czy warto?

06 Lut 2016 01:07 40350 12
  • Poziom 16  
    Witam

Niebawem będzie w lidlu wiertarka stołowa parkside. Moc 500W, 5 biegów za 280zł. Zastanawiam się czy warto dać za nią tyle. Czy nie rozpadnie mi się w rękach jak będę wiercił otwór fi10 w płaskowniku 10mm.

Pozdrawiam
  • Poziom 27  
    Jeśli wiertarka nie ma mocowania na stałe do blatu roboczego to przy wierceniu w 10mm płaskowniku wyrwie Ci ją z rak :D Przecież nawet na foto widać, że jeśli ma dłużej służyć to tylko do listewek. Rok temu była w lidlu po 250zł
  • Poziom 37  
    Test:
    Link

Chciałem napisać, że kosztuje tak, jak wygląda. Po obejrzeniu filmu stwierdzam jedenak, że jednak jej cena jest za wysoka. Faktycznie tylko do listewek.

• Poziom 43  
    Test ludka niezbyt mądrego.
    - wiertarka powinna być przymocowana do podłoża
    - materiał bez uchwytu
    - jak się wierci takie duże średnice to się nie ciśnie

Wiertarka spokojnie wierci w aluminium, do cienkiej stali też się nadaje, warunkiem swobodnego wiercenia są ostre wiertła.
  • Poziom 13  
    Dobra alternatywa jak ktoś nie ma koncepcji na wiertarkę stołową, ale bez silnika. Kupujący widzi tam silnik jednofazowy sporych rozmiarów co się nadaje tylko do wyrzucenia..
  • Poziom 39  
    Używam takowej ( tzn podobnej) . Spokojnie wierci w stali ale tak jak pisał przedmówca - warunek ostre wiertła i WŁAŚCIWIE dobrane przełożenie. Spokojnie da się wiercić nawet wiertłem fi 12 mm. Inna sprawa że stolik jest "miękki" i do precyzyjnego wiercenia warto go podeprzeć.
  • Poziom 37  
    Mam podobną ale jakiejś innej chińskiej firmy i powiem, że do prac domowych zwykle starcza. Ma natomiast jedną wadę. Tę wadę mają wszystkie te tanie wiertarki stołowe, niezależnie czy kupisz ją w Lidlu, Juli, Castoramie, na bazarze czy Allegro. Mianowice one wszystkie mają nadmierny luz na tulei wrzeciona, tzn. chodzi mi o luz między tuleją a kadłubem. Jak nieco wysuniesz tuleję korbą i złapiesz za uchwyt wiertarski to wyraźnie się telepie właśnie w tym miejscu. Nie jest to luz na łożyskach jak niektórzy sądzą. Ten luz jest największą wadą tych maszyny (bo gdyby go nie było, to była by to maszyna pierwsza klasa, mała, cicha i wygodna). Ten luz kadłub-tuleja wrzeciona powoduje, że przy wierceniu dużych otworów, fi 10 wzwyż w cienkich materiałach uchwyt wiertła wpada w silne drgania co niejednokrotnie skutkuje spadnięciem uchwytu wiertarskiego z wrzeciona (uchwyt jest nabity na stożku B12) i uszkodzenie materiału!
    Dotychczas nie spotkałem żadnej z tych wiertarek, które by nie miały tego luzu - większego lub mniejszego, ale wyraźnie wyczuwalnego, a obejrzałem ich już dziesiątki w różnych sklepach.
    Więc teraz sedno: zanim ją kupisz to sprawdź po opuszczeniu wrzeciona czy ma tam luz. Jak ma to nie kupuj - szkoda kasy na szajs. Prawidłowo tam nie ma być żadnego wyczuwalnego luzu. O ile dobrze pamiętam, z czasów kiedy pracowałem przy produkcji wiertarek stołowych WS-15 to dopuszczalny luz w tym miejscu był rzędu 0,02 mm.
    Drugą, często spotykaną rzeczą jest błędna informacja o mocy silnika. Więc dla wyjaśnienia. Te silniki w tych wszystkich wiertarkach mają silnik indukcyjny o mocy 350W. Nie żadne 700 W, nie 1400 W - jak chwali się np. Eurotek. Jak jest to porządnej firmy, to jest informacja prawdziwa czyli 350 W.

Pozdrawiam!
  • Poziom 13  
    Każda jedna ma wadę taką, że trzeba na chama naciągać pasek. Nie ważne czy mała czy duża. Taka konstrukcja. A potem umiejętnie dokręcić żeby nie zerwać gwintów. Jak nie to cały silnik będzie tańcował jak dyskotece i tu pies pogrzebany telepania. Może i ten luz się do tego przyczynia, ale potem już nie telepie.

Dodano po 6 [minuty]:

Wiertarka stołowa z lidla 500W - czy warto?

O te motyki się rozchodzi nie trzymają. To ja zabijam kołek między korpus i jest git.
  • Poziom 38  
    Ja mam eurotec i nie narzekam. Wiercic nawet otwory fi 20mm mogę. Jedynie co zmieniłem to silnik z 1300W co mówiła naklejka na obudowie na taki co ma 370W trojfazowy i pasek.
  • Poziom 32  
    ^ToM^ napisał:
    Dotychczas nie spotkałem żadnej z tych wiertarek, które by nie miały tego luzu - większego lub mniejszego, ale wyraźnie wyczuwalnego, a obejrzałem ich już dziesiątki w różnych sklepach.

Czy są jakieś sposoby na eliminację tego luzu ?
  • Poziom 37  
    wnoto napisał:

Czy są jakieś sposoby na eliminację tego luzu ?

Tak. Trzeba dorobić nową, pasowną tuleję wrzeciona.
  • Poziom 37  
    wnoto napisał:
    Tam jest jakaś śruba do regulacji (pisze z pamięci) - ale przyznam że nie wiem czy to do tego służy.

Nie ma, to śruba ustalająca położenie wrzeciona w kadłubie. Tego luzu nią nie skasujesz.