Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

UPS APC - żywotność baterii/trwałość urządzenia

06 Lut 2016 09:14 2013 20
  • Poziom 29  
    Witam.
    Zmuszony jestem nabyć w/w urządzenie do firmy dla celów bezpieczeństwa potrzymania głównego kompa. Typowa biurówka, wymagania energetyczne niewielkie ale szaleją u nas z prądem i wolałbym aby którego pięknego dnia nie skopcił się i narobił bałaganu. Ostatnio napięcie tak siadło (w ciągu 5 sek) że wszystkie żarówki się tliły nim wywaliło zabezpieczenie gdzieś na słupie i całkowicie odcięło zasilanie - a na takie awarie zwykła listwa nie pomoże.
    Komputer ten pracuje 5-6 dni w tygodniu po 8-10 a nieraz i 12h a tym samym UPS tyle będzie pracował. I teraz pytanie ile taki UPS tego producenta pożyje ?
    Bo jeżeli to będzie 5-7 lat to jest ok ale jeżeli "może dwa" i potem kłopot...

Jak to jest z żywotnością urządzeń tego producenta ?
  • Poziom 31  
    Witam.

W Twoim przypadku kupiłbym ups serii RT. Mają one zerowy czas przełączenia.
    Żywotność UPS zależy tylko i wyłącznie od akumulatorów.
    Trudno powiedzieć dokładnie ile lat pochodzą. Na pewno więcej niż dwa lata.
  • Poziom 29  
    Że tak powiem, myślałem o rzeczach tańszych, tak do 5 stówek. Tradycyjne mają czas przełączania ok 10ms - czy to dużo na stacjonarny komputer ?
  • Poziom 43  
    Zależy od zasilacza komputera. Lepsze wytrzymują nawet pół sekundy przerwy, ale mają aktywny PFC wymagający dobrego UPS z sinusem na wyjściu a nie schodkami. 10 ms powinno być ok dla przeciętnego zasilacza.
  • Poziom 43  
    Wg producenta ma wytrzymać przerwę w zasilaniu do 24,7 ms przy pełnym obciążeniu. Nie wiem natomiast co będzie z PFC - różne zasilacze różnie tolerują schodki na wyjściu UPS, ostatecznie elektronik PFC może wywalić.
  • Moderator Samochody
    APFC nie toleruje UPS ze "schodkową aproksymacją sinusoidy" (w zasadzie to odwrotnie). Przy takim podłączeniu radykalnie skraca się czas podtrzymania i może dojść do wyłączenia lub uszkodzenia UPS na skutek przeciążenia.

Akumulatory trzeba wymieniać max co trzy lata...

Ja polecam UPSy Evera serii CDS (Clear Digital Sinus). Do komputera biurowego wystarczy model 500, a nawet 300.

Zasadniczo UPS pracuje 24h/dobę.
  • Poziom 29  
    To mi gwoździa zabiłeś teraz... Patrzę a tam w rubryce kształt napięcia:
    - sinusoidalny
    - pełna sinusoida
    - symulowana
    - przybliżona
    - sinusoida
    dalej mamy
    - modulowany sinus
    - modyfikowana sinusoida
    - aproksymowana
    - oraz fala.

Kurna, dla mnie był tylko sinus, cosinus i tam jeszcze o tangensach słyszałem ;)

My jeszcze po polsku piszemy ? bo coraz mniej rozumiem :)
  • Poziom 43  
    Jak przedstawić napięcie prądu przemiennego na wykresie to wygląda jak typowy wykres sinusa (ładna, gładka fala) i takie coś, nie licząc zakłóceń, mamy w gniazdku. Niestety napięcie wychodzące z UPS-a przedstawione na wykresie będzie mniej lub bardziej przypominać schodki, a nie wykres sinusa (gładka fala), bo prościej jest zrobić takie coś. Zasilacz z gładkim sinusem na wyjściu będzie droższy. O ile mi wiadomo, układ aktywnego PFC w zasilaczu komputera będzie na tym czymś próbował korygować współczynnik mocy i się pogubi, wprowadzi zakłócenia na wejściu przez co pogubi się sam UPS i wywali przeciążenie.

Szukasz więc zasilacza z sinusem (nie imitacją, symulacją, aproksymacją, przybliżeniem) lub takiego, który w testach działa z lepszymi zasilaczami komputerowymi (gorsze mają dławik - pasywne PFC, taki toleruje nawet prostokąt na wejściu). Dwa już masz podane. Albo wywalasz PFC zasilacza komputera (jak nie jest na gwarancji to strata chyba żadna).
  • Poziom 29  
    Jest na gwarancji i wolałbym tam jednak nie poprawiać fabryki skoro ktoś mądrzejszy ode mnie zrobił PFC aktywne.
    A mógłbyś podrzucić jakimś linkiem do czegoś co nie ma 4-cyfrowej ceny ?
  • Poziom 43  
    To jest wymóg UE, zasilacz bez PFC będzie działał tak samo dobrze (a nawet sprawność mu troszkę podskoczy, bo będzie jeden grzejący się element mniej). No ale gwarancja pójdzie. Niestety nie znam żadnych UPS o których bym wiedział na 100% że nie sprawią problemu, zostaje ewentualnie szukanie używanego i dokupienie baterii w razie zużycia.
  • Moderator Samochody
    helmud7543 napisał:
    Niestety napięcie wychodzące z UPS-a przedstawione na wykresie będzie mniej lub bardziej przypominać schodki
    A konkretniej mówiąc to jeden schodek, bo często na transformator wchodzi zwyczajny prostokąt, na wyjściu jest wtedy coś co przypomina trapez.
  • Poziom 9  
    Do komputerów stacjonarnych idealnym rozwiązaniem jest zasilacz PowerWalker VI 750 T/HID. Nie musisz instalować żadnego dodatkowego oprogramowanie, tylko możesz nim zarządzać z poziomu systemu operacyjnego, wystarczy połączyć go z kompem za pośrednictwem kabla USB  jak taki mam i bardzo sobie go chwalę ;)
  • Poziom 33  
    Ja jeszcze posiadam UPS APC 700 XL Smart . Mam go od 2000 r. To już 16 rok i wszystko w nim działa . Podłączony non stop do sieci , zasila awaryjnie część oświetlenia , TV, PC i instalacje CO . Na razie na niego nie narzekam . Akumulatory wymieniam co 6÷7 lat . Czas reakcji ustawiany , można zejść do 1 ms
    . Nie wiem czy w ogóle jeszcze takie coś produkują . :|
  • Poziom 40  
    Piasek80 napisał:
    I teraz pytanie ile taki UPS tego producenta pożyje ?

Tak, jak powiedziano najsłabszym ogniwem są akumulatory - bardzo ważne żeby były one w miarę dobrej jakości. Wszystko zależy od ich warunków pracy akumulatorów - chodzi głównie o temperaturę pracy. Przyjmuje się, że każde zwiększenie temperatury o 8°C powyżej 20°C skraca żywotność akumulatora o połowę. Czyli akumulator o żywotności projektowej 5 lat pracując w temperaturze około 30°C wytrzyma zaledwie 2 lata. Dlatego należy zadbać o jak najlepszą wentylację i chłodzenie oraz ogólnie niską temperaturę pracy akumulatora - wtedy posłuży dłużej. Nie bez znaczenia jest częstość pracy akumulatorów jako źródeł energii (przy zaniku napięcia sieci) - wiadomo czym częściej i dłużej tak się dzieje tym akumulator szybciej się degraduje. Ogólnie i tak trzeba co jakiś czas kontrolować stan akumulatorów (pomiar pojemności) - co by się nie okazało, że zawodzą nas w najmniej stosownym momencie) — przyjmuje się, że akumulator, który utracił więcej jak 20% pojemności znamionowej nie nadaje się do dalszej pracy jako źródło zasilania awaryjnego.
  • Pomocny dla użytkowników
    helmud7543 napisał:
    Jak przedstawić napięcie prądu przemiennego na wykresie to wygląda jak typowy wykres sinusa (ładna, gładka fala) i takie coś, nie licząc zakłóceń, mamy w gniazdku. Niestety napięcie wychodzące z UPS-a przedstawione na wykresie będzie mniej lub bardziej przypominać schodki, a nie wykres sinusa (gładka fala), bo prościej jest zrobić takie coś. Zasilacz z gładkim sinusem na wyjściu będzie droższy. O ile mi wiadomo, układ aktywnego PFC w zasilaczu komputera będzie na tym czymś próbował korygować współczynnik mocy i się pogubi, wprowadzi zakłócenia na wejściu przez co pogubi się sam UPS i wywali przeciążenie.

Szukasz więc zasilacza z sinusem (nie imitacją, symulacją, aproksymacją, przybliżeniem) lub takiego, który w testach działa z lepszymi zasilaczami komputerowymi (gorsze mają dławik - pasywne PFC, taki toleruje nawet prostokąt na wejściu). Dwa już masz podane. Albo wywalasz PFC zasilacza komputera (jak nie jest na gwarancji to strata chyba żadna).

Albo można po prostu kupić UPS dostosowany do zasilaczy z aktywnym PFC. Posiadam taki od dwóch lat i wszystko działa OK, po kupnie wykonałem dwa testy, w trakcie użytkowania w moim miejscu zamieszkania nastąpiło około 4-5 awarii sieci zasilania, do tego dwa razy własnoręcznie odłączałem UPS od gniazdka aby akumulator trochę sobie popracował (z tego co pamiętam, jest to pożądane, raz na kilka miesięcy), za każdym razem UPS bezbłędnie przełączał na pracę z akumulatora, mój zasilacz w komputerze oczywiście posiada APFC. Sprzęt kosztował jedynie 350 zł (dzisiaj jest droższy). Posiada "symulowaną sinusoidę" na wyjściu. Mowa o PowerWalker VFD 800 APFC. Wadą tego sprzętu jest absolutny brak jakiejkolwiek konfiguracji czegokolwiek (np. nie można wyłączyć dźwięku działania na akumulatorze, w nocy gwarantowana pobudka, jeśli nastąpi awaria sieci zasilania). Ale generalnie spełnia swoje zadanie, więc jestem z niego zadowolony.
  • Poziom 10  
    Tołstoj1910 napisał:

APC Back-UPS 950VA spokojnie ci wystarczy u mnie działają a mam podłączone 3 monitory do stacjonarki
    To, że "jakoś" działa ten UPS, siejący przebiegiem prostokątnym przy podtrzymaniu, nie oznacza, że nie niszczy zasilacza/nie oznacza, że nie skraca jego żywotności.
    Także ja osobiście bym go omijał z tego powodu (i wybrał model z sinusem, który takich problemów nie generuje). Kolejny powód by nie kupować tego APC Back-UPS 950VA, to problem z wymianą akumulatorów. Wg. instrukcji nie jest to czynność przeznaczona dla użytkownika. Praktycznie oznacza to, że jeśli akumulator się zużyje, to powinieneś wysłać ten UPS do APC by wymieniono w nim akumulator(y) - jestem ciekaw ile to będzie kosztować, czy tyle co nowy UPS, czy niewiele mniej. Nadmienię, że w tym modelu nie ma klapki pod którą są akumulatory, jak w starszych/innych modelach - prawdopodobnie w razie wymiany na własną rękę, trzeba go nieźle rozbebeszyć i uważać na obwody, by nie popieściło.
    Denerwująca w tym modelu też jest ilość informacji, jakie można odczytać podczas podtrzymania - praktycznie by wiedzieć ile energii zostało w UPS, to trzeba włączyć monitor i zobaczyć do oprogramowania (osobiście bym wolał przy wyłączonym monitorze mieć możliwość odczytania podstawowych parametrów, jak np. ilość pozostałej energii). Generalnie to wpakowałem się w jakieś 3-4 egzemplarze tego szrotu do firmy i żałuję (bo to jednorazówka niszcząca zasilacze).

ps. https://drive.google.com/drive/folders/0B6pcC...c2QzIwWjVQMzVqcGVxZUF5S1V1RE1IbXdNLVMwOEJFV2c
    UPS nic nie robi z napięciem do nawet 280V? ... progi dosyć mocno odbiegające od normy. Dolny możesz nieco podnieść z tych 155V, ale górny chyba jest nie zmienny. Z drugiej strony skoro ten UPS miałby przy przekroczeniu progów generować swój prostokątny śmietnik, to kto wie, czy takie ustawienia nie są dla zasilacza lepsze (lepsze może napięcie poza normami, niż prostokąt na wejściu).
  • Poziom 33  
    Wcześniej pisałem o UPS APC 700 XL Smart , którego posiadam od 2000 roku
    I nie narzekam na niego . Ma pełny przebieg sinusoidalny
    Sprawdzałem nawet oscyloskopem . A że APC 950 ma przebieg prostokątny
    to nawet nie wiedziałem ?? :|
  • Poziom 10  
    Z tego co się orientowałem, to wszystkie obecnie produkowane APC z serii back UPS dają przebieg prostokątny. Dopiero wyższe modele APC z serii smart UPS dają sinus (ale nie wszystkie ... chyba najtańszy kosztuje okolice 1300zł).
    Twój model APC Smart-UPS 700VA XL akurat wygląda na zupełnie dobry (sinus, wymiana aku przez usera i wskazanie stanu na obudowie - to moim zdaniem jest przydatne w praktyce).
  • Poziom 33  
    Jest przydatne jak najbardziej , bo nie muszę go podłączać pod PC-ta aby podejrzeć co się dzieje z bateriami . Parametry ustawiam na kompie jakie chce nawet ilość podłączonych pakietów baterii tak aby je widział ile ma w zapasie . Jeśli chodzi o pracę na akumulatorach to mam ustawioną diagnostykę raz na tydzień oraz wyłączony
    ten sygnał pracy awaryjnej bo mogłem go wyłączyć . Generalnie to mogę bardzo dużo ustawiać przeróżnych parametrów .
    A więc diagnostyka wymusza pracę awaryjną UPS-a z baterii . żeby sobie popracowały raz na jakiś czas ,( akumulatory lubią przepływ prądu ) , sprawdza ich stan przy okazji dokonuje kalibracji jeżeli jest dołączonych sporo pakietów baterii .
    I to mi działa automatycznie . Praktycznie jest bez obsługowy . :|