Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

TOSHIBA NB550D - Interpretacja CristalDiskInfo

wieswas 06 Feb 2016 12:40 873 5
    wieswas
    Level 33  
    Po uszkodzeniu się sytemu musiałem przywrócić go do stanu sklepowego z pliku Recovery. Programem CristalDiskInfo Portable v6.7.5. chciałem sprawdzić, czy przyczyną mógł być stan dysku. Wyników wyświetlonych tym programem jednak nie rozumię.
    Np. ID=03 Czas do rozkręcenia talerzy dysków : Bieżący=100 Najgorszy=100 Próg=1
    Przy wielu innych parametrach jest podobnie.
    Czy aktualnie rozpędza się w ciągu 100ms ? Czy próg dopuszczalnego czasu to 0ms?
    Przecież to nie miałoby sensu.
    Np. ID=04 Ilość cykli start/stop : Bieżący=100 Najgorszy=100 Próg=0
    Przez kilka lat ilość cykli start/stop zapewne liczona jest w tysiącach.

Nie wiem, czy ten program nie współpracuje z tym dyskiem i to czego nie przeczyta z dysku to wypisuje bzdury, czy ja powinienem przeprowadzić jakąś procedurę wymuszającą przepisanie parametrów z dysku do programu.
    Raport z CristalDiskInfo:
    kokapetyl
    Level 43  
    Dysk jest uszkodzony, głównie z powodu parametru "05".
    Są też inne błędy C4, C5. BF.
    wieswas
    Level 33  
    Tu masz oczywiście rację.
    Na wydruku jaki zamieściłem nie było podpowiedzi sugerujących ocenę.
    Na kolorowym oknie programu potwierdza się ta diagnoza: W ramce statusu jest żółte tło ostrzegawcze i napis UWAGA, a kółeczko przy wybranej opcji jest żółte, gdy przy pozostałych są niebieski.
    Ale co oznaczają te liczby 100 100 50 dla parametru 05 ?
    Czy programem naprawczym można wyłączyć te sektory i zmniejszyć niezauważalnie pojemność partycji lub podmienić na zapasowe. (zawsze po podziale na partycje zostaje niewykorzystany kawałek dysku.)
    Gdyby to były jakiekolwiek inne liczby np 97 lub 112 to byłoby bardziej zrozumiałe, natomiast to jest przypadek że ilość błędów jest taką "okrągłą" liczbą 100 ?
    W większości parametrów powtarzają się takie liczby. Jak je interpretować ?
    To samo jest z opcją ID=C2 Temperatura dysku 100 100 0 a temperatura podana w nagłówku to 30 stopni.
    Jak na podstawie opcji C2 mógłbym ocenić czy temperatura jest dopuszczalna czy nie ?
    kokapetyl
    Level 43  
    Przy interpretacji wyników ważna jest kolumna RAW.
    I tak, dla 05 masz podane wartość RAW 5A0, co po przeliczeniu z na wartości dziesiętne daje 1440 realokowanych sektorów. Prawidłowa wartość to "0"
    wieswas
    Level 33  
    Sprawdziłem dysk programem HDTune i wykazał że 1/3 dysku jest zdrowa i ma transfer 75MB/s, później są 3 (klastry ? bloki?) sąsiadujące ze sobą jako uszkodzone, następne 1/3 dysku jest czytana ale ma prędkość transferu 2-10 MB/s, zaraz za połową powierzchni dysku jest jeden (klaster?, blok?) uszkodzony, a ostatnia 1/3 jest zdrowa, ale ma transfer około 40MB/s.
    Ponieważ zaczynają się smugi na matrycy, nie chcę inwestować w tego netbooka lecz zajeździć go do czasu kupna nowego. (Nie jest to jedyny komputer w domu)
    Po wgraniu z pliku recowery stanu sklepowego, odchudziłem oprogramowanie do 10GB (windows 7 starter + sterowniki i niektóre programy Toshiby), zrobiłem defragmentację aby pliki zgromadzone były na zdrowym początku dysku a następnie zmniejszyłem partycję ze 119GB na 77GB.
    System teraz pracuje szybko bez zacięć.
    Chciałbym zostawić około 30GB na najzdrowszym fragmencie dysku i obraz tej partycji zapisać na pendriwie, zanim zacznę instalować jakieś programy użytkowe.

PS.
    16.02.2016
    Ponowne przywrócenie systemu klawiszem F8 przywróciło całkowicie stan fabryczny oprogramowania (system,sterowniki,programy Toshiba,Adware i inne śmieci), ALE NIE NARUSZYŁO zmian w rozmiarach partycji, których wcześniej dokonałem. Co więcej, teraz system pozwala mi zmieniać rozmiary partycji (ograniczeniem jest tylko ich ilość wolnego miejsca).
    Wyczyściłem i zaktualizowałem system do własnych wymagań i zajęło to 10,5GB, a następnie zmniejszyłem rozmiar partycji C: do 20,5GB. Pamięć stronicowania przeniosłem na D: .
    Mam więc to co chciałem.

Jakim programem najprościej stworzyć BOOTOWALNY PENDRIVE ze SPAKOWANYM obrazem partycji C: na pendrivie 8GB ? Próbowałem YUMI, ale ten chce zamieścić zrobiony wcześniej innym programem obraz *.ISO.
    Chciałbym, aby podobnie jak kiedyś GHOST program w locie pakował obraz partycji na pendrive, zrobił go bootowalny i w przyszłości startując komputer z uszkodzonym systemem rozpakował i wczytał obraz partycji C: