Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Słuchawki bezprzewodowe - zasilanie

makar42 06 Lut 2016 13:02 603 2
  • #1 06 Lut 2016 13:02
    makar42
    Poziom 16  

Zestaw słuchawek bezprzewodowych o symbolu MH2001 jest zasilany bateriami (2xAAA)w nadajniku jak i w słuchawkach. Nadajnik, jak to wynika z instrukcji , można alternatywnie zasilać napięciem 4,5V z zewnętrznego zasilacza. Jako że używam ich do odsłuchu fonii z TV pomyślałem, że warto by, dla oszczędności baterii zasilić nadajnik z gniazda USB, gdyż wtedy urządzenie jest załączane i wyłączane wraz z odbiornikiem TV. Nadmiar napięcia pomiędzy USB (5V) a założonym fabrycznie 4,5V zredukowałem rezystorem 30Ω tak, że na zaciskach baterii uzyskałem 3V. Niestety, jakość dźwięku jest nie tylko słaba, ale i zaszumiona. Nie mam zasilacza 4,5V, a jedynie 3V. Gdy podłączyłem ten zasilacz do zacisków baterii, dźwięk jest krystalicznie czysty, tak jak z baterii. Rodzi się pytanie, czym różni się to napięcie w gniazdku USB od tego z zasilacza ?
    Oczywiście, można by się bawić w jakieś załączanie zasilacza przez przekaźnik sterowany napięciem USB, ale to już, jak myślę zbyt komplikuje sprawę.

0 2
  • Sklep HeluKabel
  • #2 07 Lut 2016 23:09
    fuutro
    Poziom 43  

Widać pojawia się pasorzytnicza pętla masy jak zasilasz przez USB. Napięcie próbuj obniżyć szeregowymi diodami na linii +5V a za tym kondensator elektrolityczny jeśli już chcesz tak zasilać. Jak zasilacz pasuje to może go zostaw, w końcu to mała moc. Użycie przekaźnika nie jest zbyt skomplikowane. Potrzebny będzie mały przekaźnik z cewką na 5-6V. Cewka musi być zasilana z przewodu USB, tylko daj diodę przeciwprzepięciową równolegle do cewki, katodą dołączona do linii +5V a anodą do masy. W przewód zasilający zasilacz musisz wpiąć styki przekaźnika jak zwykły przełącznik. Tylko zrób to solidnie i dobrze zaizoluj, nie pozwól na kontakt części zasilającej cewkę z obwodem sieci bo to pewnie będzie zabójcze dla TV.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #3 08 Lut 2016 09:17
    makar42
    Poziom 16  

Dziękuję za podjęcie tematu. Stwierdzeniem o pasożytniczej pętli masy naprowadziłeś mnie na kierunek poszukiwania przyczyny. Otóż do nadajnika z odbiornika TV wchodzą dwie różne masy: jedna z USB a druga z wyjścia audio, więc we wtyczce USB zaizolowałem masę tak, że czynny jest tylko biegun +5V i ... dźwięk w słuchawkach jest głośny i krystalicznie czysty. Jeszcze raz dzięki i zamykam temat.

0