Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przeróbka ZG886 na ZG80C115

Tomek_Schulz 06 Lut 2016 17:31 8478 43
  • #1 06 Lut 2016 17:31
    Tomek_Schulz
    Poziom 12  

Witam
    Od kilku dni jestem posiadaczem kolumn ZG886 (Altus 120) w doskonalym stanie technicznym i na oryginalnych przetwornikach oraz zwrotnicach.
    Jedyne mankamenty to nieoryginalne pierscienie na sredniotonówkach oraz przytarta tkanina na maskownicach:)
    Ale do rzeczy: Kupilem je z założenia i tylko po to by je przerobic na bliźniaczy model ZG80C115. Dokładnie tak samo jak w blogu pana Eryka S (no prawie tak samo...)
    http://eryksc.blogspot.com/2012/07/zg80c115.html
    http://eryksc.blogspot.com/2012_10_01_archive.html
    Czyli po całej operacji miałby wygladać jakoś tak:
    mam cała potrzebną dokumnetacjęi nawet zakupiłem juz tube do głosnika kopułkowego.
    Ale jak to w takich projektach pojawia się kilka pytań:

1.Czy prościej bedzie wymienic cała frontową płytę na gotową lakierowana lakierem fortepianowym i w niej wykonac otwory i wkleic w miejsce istniejacej, czy zakleic otwory (stratne i po przełacznikach), wyszlifować i dopiero pozniej lakierowac?
    Ta druga opcja podoba misie mniej bo nie mam pomyslu kto mogłby mi to zrobic dobrze by nie było pozniej widac sladów po szlifowaniu i nierownosci po starych otworach.Jednak nie chce zepsuc tych oryginalnych obódów bardziej niz to konieczne. Jestem otwarty na propozycje.

2. Kwestia zwrotnic
    O ile odwzorowanie oryginalnej zwrotnicy nie jest problemem o tyle zastanawiam się, czy przy okazji ich nie zmodyfikować na zwrotnice od ZG60C201
    Chodzi o to, że te 2 zespoły glosnikowe (886 i c201) roznią się tylko zwrotnicą własnie.
    Na pewno chciałbym włożyc tam żarówkę zabezpieczajacą tor wysokotonowy, ale chodzi mi też o inne szczegóły.
    Nie do konca rozumiem, dlaczego w przypadku tych samych przetworników, zblizonych wymiarów obudowy sa takie rozbieznosci i inne podziały w zwrotnicy.
    A przede wszystkim która opcja zagra lepiej (zanim pozamawiam cewki :-)
    prosze o poradę.

Z góry dziękuję za krytykę zarówno fanatyków jak i hejterów altusów i tonsilów :) . Na zdrowie uzywajcie sobie ;)

Oto schemat posiadanego ZG886:
    oto schemat Zg80C115
    i na koniec schemat |ZG60c201

Dodano po 23 [minuty]:

piszac że te 2 zespoły glosnikowe (886 i c201) roznią się tylko zwrotnicą miałem na mysli ZG80c115 i ZG60c201 sorry z apomylkę

2 29
  • #2 07 Lut 2016 10:16
    wkj
    Poziom 34  

Eryka B? Chyba Eryka S?

Do rzeczy.

Wszystkie zespoły, A120, ZG80C115, ZG60C201, grają inaczej bo takie były założenia a nie żeby nam uprzykrzyć życie. Ostre altusy 120 szły na germanię, 80c115 na Francję, 60c np. do USA. I właśnie te niuanse jak zwrotnice je różniły, i powiem ci że wszystkie inaczej grają, wiem o czym mówię bo miałem je wszystkie na raz i porównywałem.
    Najbardziej do gustu przypadły mi 80c115 (z tych trzech wymienionych) mimo wszystko sprzedałem je. Dlaczego, hmm kupiłem lepsze.
    Pokrótce charakterystyka:
    60c201 strasznie wg. mnie liniowe, duuuuuużo średnicy, mało wysokich, bas po japońsku "jako tako". A120 ostra góra, lekko zagłusza średnicę, bas w miarę fajny. 80C115 wysokie ładne, najładniejsze ze wszystkich, nie "wystające" zbytnio nad średnicę, nie mogę przypomnieć sobie jak z niskimi było, ale jak nie utkwiło mi w pamięci to znaczy ze nie było źle.

Technicznie:
    Wywalił bym frontowa ściankę, bo jak zaślepisz otwory? Ciśnienie w ZGC będzie spore i jak zrobisz niedbale to może wypchnąć ewentualnie popęka. Aby wyjąć front trzeba zdemontować dolna belkę, jest ona mocowana na kołki do frontu, bez tego nie zdemontujesz w/w frontu. Aby wyjąć front trzeba oprócz dolnej belki, obić miejsca styku z górą, dołem i bokami by puściło klejenie. Osobiście mi szkoda było by psuć tak pięknych bud, teraz stolarni jest mnóstwo a zbudowanie takich skrzynek na gotowo to pikuś.

Krytykę przyjmiesz tutaj spokojnie, ale hejtów nie uświadczysz, administracja o to zadba.

0
  • #3 07 Lut 2016 12:09
    Tomek_Schulz
    Poziom 12  

Tak, oczywiscie Eryk S (wkleilem nawet link ale mi go wycięto )

Dziekuję za informacje.
    Wiem, że są lepsze kolumny, ale nie sadzę że w tym budżecie. Poza tym, to raczej sentymentalny projekt... Słyszalem kiedys ZG80c115 w porownaniu do altusów 140 i bylem wowczas oczarowany. Zgadzam się, że szkoda te skrzynie zniszczyć, ale mimo naprawde długich poszukiwan nie udalo mi sie kupic nic "gorszego" z oryginalnymi przetwornikami w dobrym stanie. (Ok i moje są zregenerowane, ale grają ok)

Musze przyznac sie do błedu - o dolnych belkach które tez trzeba rozwalić nie pomyślalem to niestety rozszerzy zakres prac o regeneracje forniru z belki.

Do tego czeka mnie wymiana wygłuszenia bo tam obecnie samo próchno... Jakies propozycje prócz gąbeczki w piramidy?

Co do zwrotnic. Pytałem o te niuanse, bo nigdy nie mialem okazji ich przesłuchac i porównać obok siebie.Nie sądzilem, że to jeszcze bylo krojone pod "narodowe" gusta odbiorców. W takim razie skupie sie na zwrotnicy do 80C115.
    Podoba mi sie pomysl zarowki, ale wiem że to teoretycznie wprowadza element rezystancji do ukladu zwrotnicy i nie wiem czy bedzie mialo słyszalny wplyw na efekt koncowy.
    Chciałbym to zrobic na starych komponentach Tonsil/Telpod.
    Jestem na etapie szukania starych kondensatorów olejowych oraz zwrotnic od innych kolumn na których sa cewki powietrzne, które mnie interesują. Nie wiem jednak skad wiziac duze pojemnosci po 10,20,30uF/160V i w ostatecznosci jestem zdeterminowany do zrobienia "baterii" z 4uF i 2uF. Czy te olajaki trzeba bocznikować? (jesli tak to czym i o jakiej wartosci?)
    Proceduralnie:
    Myslalem żeby na poczatek zrobić jedna zwrotnicę i modyfikowac jedna kolumnę (zamienic GDWK z GDWT i do tego zatka
    gabką otwory stratne (ok ;) bass-reflex). Odsluch przez balansem z druga niemodyfikowana kolumną. Gdy bedzie na prawde lepiej dopiero zabierać sie za modyfikacje stolarskie.
    Ale moze istnieje lepsza procedura?

2
  • #4 07 Lut 2016 14:08
    wkj
    Poziom 34  

Gąbka w piramidy? Po co, daj zwykłą gąbeczkę, w IS ZG 80C115 jest pokazane wygłuszenie, i nawet ułożenie.
    Kondensatory: olejowe, człowieku pół kolumny to zajmie, nie szalał bym zbytnio jak ma być z nostalgia i jak z epoki, to jak najbliżej oryginał, czyli cewki powietrzne niektóre nawet bezkarkasowe, kondensatory żółte miflexy z Kutna.
    Pomysł z porównaniem modyfikacji z nieruszaną wydaje się być dosyć dobrym, lepszym było by mieć 2 pary, ale z braku laku.....

Jakieś olejaki posiadam chyba 1,2 10µ, jak się upierasz, mogę się rozejrzeć w pracy.

A belkę, hmmm jak jest styk belki z obudową, wystarczy nożem "tapeciakiem" naciąć fornir by choć on ładnie się rozszedł przy wyjmowaniu belek. Między frontem a belka jest kilku mm szpara, można tam czymś podważyć i spróbować rozruszać belkę na kołkowaniu.

1
  • #5 07 Lut 2016 19:11
    Tomek_Schulz
    Poziom 12  

Co do Kondów zdecydowanie poproszę. Co do dokładnej ilości to za 2 dni ok? licytuję stare zwrotnice na których są 2 sz po 15uF. W zalezności od rezultatu aukcji bede sie usmiechac o konkrety. Oto co potrzebyuję w totalu
    2,2 uF 4
    20uF 2
    4,7uF 2
    50uF 2
    Nie wiem nawet czy usłyszę rożnicę, ale takie są założenia:) i tego chcialbym sie trzymać :) Oczywiscie wersje testowa zrobie na żoltych i dopiero gdy to bedzie dobrze działac zrobie drugi test z olejówek (bo bede musial je porozmieszczac na deseczce)
    Rozwazałem od poczatku i nadal rozwazam zrobienie całej obudowy od zera ze sklejki, ale to już ciut kosztowna nostalgia zaczyna byc ;). Na razie nie znalazłem rozsądnego wykonawcy w Bydgoszczy (ale mamy tu fabryke sklejek wiec wiem gdzie zamówic). Temat w toku. Co do wygłuszenia rzeczywiscie ten z blogu Eryka wydaje się ok.
    W kwestii cewek licytuje zwrotnice do zg25c (dla pewnosci 2 aukcje :) -tam siedzą cewki 0,2mH i 0,6 mH i mam juz upatrzone zwrotnice od 40c9 dla cewek 4,5 mH oraz 0,1mH (mam tez alternatywę :) takze do konca lutego zakladam ze to wszystko do mnie spłynie. Nie wiem tylko jak sensownie pomierzyc cewki, ale google mi powie.

Dodano po 1 [godziny] 1 [minuty]:

a i jeszcze jedno istotne pytanie
    Oryginalnie w ZG80c115 siedza GDWK 9/80 8 ohm o skutecznosci (zależnie od zrodla) 88 lub 90dB
    załózmy że 88dB. Czy sensowne jest włożenie zamiast 9/80 GDWK 10/80/19 z bawelnianą membraną (pomijając kwesitię wymiarow) bo ma ciut wiesza efektywnosc a reszta parametrow wyglada podobnie

Dodano po 2 [minuty]:

0
  • #6 07 Lut 2016 19:31
    wkj
    Poziom 34  

Cewki oprócz wartości decydującej czyli indukcyjności, posiadają jeszcze sporo innych parametrów, drugim dosyć ważnym parametrem jest opór. Można mieć 2 cewki o tej samej indukcyjności, nawinięte drutem o jednakowej średnicy, mające różny opór. Egzekwują je wymiary karkasu lub nawinięte bezkarkasowo - czyli wielkość. Aby rzeczywiście odwzorować filtry z 80c115 musiał byś mieć dane zwrotnic dosyć dokładne, napisz do wspomnianego Eryka S, może posiada te dane.

Za kondensatorami olejowymi się rozejrzę. Do pomiaru kondensatorów stosuje się mierniki pojemności, w zależności od stopnia rozbudowania, mierzą one i inne parametry kondensatorów m.in. ESR.

Co do wysokiego, one w oryginale są wypalane i ten materiał (zapomniałem jego fachowej nazwy) nie jest tak sprężysty jak w przypadku jedwabnych. Uważam że jak zmienisz cokolwiek to będzie się to wiązało z pomiarami i ewentualnymi zmianami w zwrotnicach w torze wysokotonowym. Problem w tym że nawet te /19 nie są za dobre, ale jak masz zrobić klona to rób jak w oryginale, nie wierz w słowo pisane bo "papier wszystko przyjmie", jak zrobisz klona to później ewentualnie jakieś modyfikacje można czynić. Choć osobiście uważam że wysokotonowe w tych kolumnach są na dosyć dobrym poziomie, jak na naszego producenta przystało.

0
  • #7 07 Lut 2016 23:42
    Tomek_Schulz
    Poziom 12  

Co do GDWK zgadzam się, ż są niezłe i smiesznie tanie (miałem w kilku kolumnach) jedyny mankament jaki ja zaobserwowałem to mała efektywność vs. GDWT. W tym tygodniu zamówię je. I tak nie słysze najwyższego pasma... Wg testów jakie robilem sobie na słuchawkach B&W P3 przestaje słyszeć zaraz za 15KHz, a przy 15,6 KHz spada to do zera.

Do pana Eryka napisałem na FB i zobaczymy...

Co do pomiaru cewek i kondensatorów.Zamówiłem sobie w miedzyczasie w Chinach miernik LCR mierzący zarówno indukcyjność jak i rezystancję cewek. Przyda się do innych zastosowań pozniej. Nawet ESR mierzy podobno. 14$ w obudowie vs. 94 zł + przesyłka sama płytka.

PS te czarne paczki na twoim awatarze to Bolero 300??

0
  • Pomocny post
    #8 08 Lut 2016 06:01
    wkj
    Poziom 34  

Poszukaj na OLX bud do kolumn wpisując frazę "Altus 120 obudowy kolumny Unitra Tonsil", za tyle co wyskoczy oferta nowych nie zbudujesz.

tak to Bolero 300.

0
  • #9 08 Lut 2016 18:26
    Tomek_Schulz
    Poziom 12  

własnie sfinalizowałem zakup pudeł z ogłoszenia które, mi podałeś (wielkie dzięki)
    powinny byc na koniec tygodnia. Nie są jakieś wybitnie piękne, ale jako baza nadadzą się świetnie

0
  • #10 08 Lut 2016 18:34
    Tomek_Schulz
    Poziom 12  

Teraz czeka mnie polowanie na pierścienie do niskotonówek i średnich oraz przełaczniki 3 pozycyjne kwadratowe. Kubły do średniotonówek sa dostepne, terminale i tak musza byc inne, Zwrotnice zacznę gdy dostane ten miernik. Na razie mam 2 potrzebne cewki cewki i tuby do GDWK z pieścieniami. Na głosniki poluję (wiem że GDNy sa za 360 zł od reki, ale to ciut za duzo). W ostateczności kupię 3 komplet z pierścieniami i kobaltami i sprzedam go pozniej na czesci :(

0
  • #11 10 Lut 2016 17:44
    wkj
    Poziom 34  

Pierścienie na niskie mam nawet z 10szt, na średnie mam (ale wszystko do polerki i malowania), przełączników muszę poszukać, nie obiecuje ale chyba tak 50/50%mam, terminal jeden mignął mi wczoraj przed oczyma, kubły pewnie też bym odnalazł, tymczasem zrobiłem spis nowych kondensatorów olejowych i tak:

10uF 10% 1000V UNITRA TELPOD nowy, 1szt
    10uF 10% 1600V UNITRA TELPOD nowy, 1szt,
    4uF 10% 1600V UNITRA TELPOD nowy 2szt,
    2uF 10% 1000V UNITRA TELPOD nowy,1szt,
    1uF 10% 1600V UNITRA TELPOD nowy,3szt,
    2uF 10% 500V CCCP nowy, 6szt,
    2uF 10% 500V CCCP nowy, 2szt,
    2uF 5% 200V CCCP nowy, 1szt,

kilka dużych mam jeszcze w pracy, jak jesteś czymś zainteresowany skrobnij pw.
    Kiedyś miałem tego bardzo dużo, żona jednak nie chciała bym z domu robił magazyn.

1
  • #12 13 Mar 2016 19:12
    Tomek_Schulz
    Poziom 12  

Popełniłem dziś zwrotnice do przyszłego ZG 80 C115.
    Na pewno mozna to było zrobić w sposób bardziej przemyślany, ale skupiłem sie na poprawności nie wyglądzie...
    Zdecydowałem sie na odseparowanie toru Niskotonowego od Średnio-Wysokotonowego. Przewiduję bi-wiring oraz osobne terminale (nie, nie wiem czy usłyszę różnicę :), ale słowo się rzekło.
    Jedyna modyfikacja wzgledem oryginalnego schematu to żarówka w obwodzie GDWK (tak ja w ZG60C201) Głosniki miam oryginalne i za kilka dni przeprowadzę testy.
    Cześci :
    Cewki oryginalne Tonsila odzyskane ze zwrotnic do ZG40C9 (2x4,5mH 1,3 Ohma uzyte+0.55mH 0,3 Ohma odwinięte do 0,20mH) oraz ZG30C114 (0,6mH 0,4 uzyte i 0,17mH 0,3 Ohma owinięte do 0,10mH)
    Pomierzone i sparowane do 0,01mH. Możliwy jest drobny błąd urządzenia pomiarowego, ale przynajmniej błąd jest równomierny w obu kanałach.

Kondensatory :
    Zdecydowałem się na olejowe ale ... Telpody, które kupiłem okazały się znacznie zbyt duze by je zmiescić w tej kolumnie...Wiec co było robić... kupiłem kolejne - rosyjskie MBGO-2 160V przywiezione z Ukrainy :D (nie były tanie, ale mam je sparowane do 50nF)

Deseczki i okablowanie odzyskane ze starych zwrotnic :) Nad kablami długo się zastanawiałem ale finalnie zdecydowałem się uzyc .., tonsilowskie kable bo była to głownie srebrzanka, wiec nie wygłupiałem się w audiofilskie voo-doo.

W międzyczasie kupiłem jeszcze jednego starego Altusa bo jedna z kupionych obudów była uszkodzona. Jako Ciekawostkę : Na nagrodę imienia Mc Gyvera zasługuje ten kto zregenerował kobalta przy pomocy dętki rowerowej :).Głosnik...działa normalnie...

Skompletowałem juz w zasadzie wszystko do złożenia ZG80 (poza tabliczkami, ale te są najmniej istotne - zastosuje od ZG886), a w zasadzie to mam czesci na 2 zestawy :). Czekam na membrany do regeneracji i za kilka dni oddaję pudła od stolarza. Wówczas zobaczymy czy to zagra :)

3
  • #13 14 Kwi 2016 20:29
    Tomek_Schulz
    Poziom 12  

W ostatnim czasie postanowiłem przetestować nie tylko obudowy zamknięte, ale i wysokotonówki kopułkowe. Na warsztat poszły 4 rodzaje GDWK 9/80, GDWK 9/80/1, 9/120 oraz dwumagnesowe GDWK 10/80/26. (Na potrzeby projektu zamieniłem w tych kopułkach fronty na te od 9/80/1 i pasują :D Przeróbka ZG886 na ZG80C115
    Do tego wygrzebałem 3 rodzaje tub (z 4 istniejących w Tonsilu)
    Testowałem różne kombinacje, tub od GDWK, a nawet cewek z frontami, które łączyłem z podwójnym magnesem.
    Wnioski: Głeboka tuba daje najlepsze efekty, dla GDWK 9/80, 9/80/1 i 9/120. Dla GDWK 10/80/26 tuba jest... zbyteczna. Wszystkie grają bardzo podobnie, choć brzmienie 10/80/26 podobało mi sie najbardziej, nr 2 wg moich preferencji to 9/120, ale jeszcze lepiej gra z dołożonym podwójnym magnesem od 10/80, nr 3 ex aequo 9/80 i 9/80/1 (testowałem 4 komplety w tym jeden z regeneracji i jeden z wiekszym fabrycznie magnesem. O ile cewka z regeneracji to była porażka :), to dołożenie magnesu spowodowało upodobnienie go do tuby GDWT, co nie koniecznie było w moim guście. Kazdy absolutnie kazdy z zestawów grał lepiej niz fabryczne GDWT choć z efektywnością było róznie.
    Przeróbka ZG886 na ZG80C115 Przeróbka ZG886 na ZG80C115 Przeróbka ZG886 na ZG80C115
    Zrobiłem tez testy obudów przed oddaniem ich do stolarza... i
    Wprowadziłem też kolejne wazne zmiany do założeń projektu:
    1/Obudowy bedą lustrzane
    2/Na ysokotonówkę powędruje GDWK 10/80/26 z frontem od GDWK 9/80/1
    3/Zrezygnowałem z lakieru fortepianowego na rzecz pólmatu jak w oryginale
    4/Zrezygnowałem z przerabiania tylnej scianki by pomieścić nowoczesne terminale bo przerobiłem stare terminale... nie jest to szczyt kunsztu ale da sie z tym żyć.
    5/Postanowiłem do rzeczonego kompletu dodatkowo, zregenerować zestaw ZG30c115 by wyglądały identycznie z tymi zmodyfikowanymi Altusami :). Będę miały czarny front oraz okleinę. (ale to osobny temat ;) . Przy okazji przerobiłem im zwrotnice, bo po powrocie otrzymają GDWK 9/120 w głebokiej tubie oraz GDN 20/60/3, kóre testowałem i wg mnie są o niebo lpsze od GDN 20/40, które tam były oryginalnie.
    Pudła w koncu pojechały do stolarza :) Przeróbka ZG886 na ZG80C115

Dodano po 31 [minuty]:

1
  • #14 26 Kwi 2016 13:33
    Tomek_Schulz
    Poziom 12  

Jednak po wypróbowaniu kilku innych wypełnień
    zdecydowałem się na realizacje projektu w oryginalnym zakresie.
    Czyli fronty zostana wymienione na nowe.
    moze komus sie to przyda (moja instrukcja dla stolarza :):

2
  • #15 12 Maj 2016 10:53
    Tomek_Schulz
    Poziom 12  

Wyglada na to, że dyskutuje sam ze sobą, ale do rzeczy.
    Podpatrzyłem niezłe standy od starych kolumn Yamaha i zamawiam podobne do moich ZG80.
    Oto przeliczone i dostosowane do wymiarów Altus 120 / ZG80c115 rysunki moze komus się przydadzą
    Przeróbka ZG886 na ZG80C115 Przeróbka ZG886 na ZG80C115 Przeróbka ZG886 na ZG80C115

brakujący wymiar dlugości poprzecznej płyty (dla jej grubosci wynoszącej 4 cm)to 36,8cm

1
  • #16 12 Maj 2016 11:35
    wkj
    Poziom 34  

Wyglądają ładnie, tylko jak to zagra na podstawkach - kolumny typowo podłogowe.
    Podstawki kojarzą mi się z monitorami.

0
  • #17 12 Maj 2016 23:07
    Tomek_Schulz
    Poziom 12  

Testowałem wysokosc stawiając na skrzynkach z narzedziami (25cm wysokich)
    Wowczas wysokotonowy znajduje sie akurat na wysokosci twarzy. Tzn siedzac na kanapie mam go akurat na wprost. W koncu nie brakuje wysokich tonów (a testowałem teraz na Altusach 120) z GDWK 10/80/26 zamiast GDWT 9/40 ale bez zadnego dodatkowego rozpraszacza czy tuby.
    gra ok...

Dodano po 3 [minuty]:

Co zas tyczy sie frontów, okazało się, ze są zaklejone nie tylko mocno, ale i gleboko -pióro ma ponad 1 cm długosci. Stara dobra stolarka.
    Oznacza to jedno : Nie da sie wyciagnąc frontu bez zniszczenia go :(
    wiec o odwracaniu nie ma mowy...
    Fronty bedą zupełnie nowe

0
  • #18 13 Maj 2016 05:39
    wkj
    Poziom 34  

Młotkiem od środka nie można było obić? Wiesz to drzewo też ma kilka lat na karku i wiór najnormalniej w świecie się rozwarstwił przy naprężeniu związanym z wyjmowaniem frontu. Dla mnie to nic dziwnego. Ale jak dorobisz nowe to będzie nowe.

0
  • #19 13 Maj 2016 09:54
    Tomek_Schulz
    Poziom 12  

Kiedys odbijałem fronty w Altusach 140 i było bez problemu po prostu wyskoczyły
    Niestety 120 maja 1cm pióro i bez rozwalenia całej obudowy (czego nie chciałem) nie da sie frontu wyciagnać bez zniszczenia go.
    Zaznaczyłem slad po piórze na zdjęciu powyżej . A rozwarstwił sie bo mocno był odbijany :)

0
  • #20 16 Maj 2016 17:04
    arni93
    Poziom 8  

Witam, ja również realizuję owy projekt i planuję przerobić fronty bez wymieniania ich, otwory stratne zaślepię krążkami z płyty wiórowej wciśniętymi na siłę uszczelnionymi klejem a gdma nie trzeba dużo przesuwać (min 5mm). Nabyte altusy jednak nie posiadały rezystorów przy przełącznikach więc jeżeli ktoś posiada takie chętnie kupię.

0
  • #21 16 Maj 2016 20:50
    wkj
    Poziom 34  

Te zaślepki z wióru na kleju będą pracowały, do tego w budzie closed. Będzie pękało.

0
  • #22 22 Maj 2016 12:46
    Tomek_Schulz
    Poziom 12  

wkj napisał:
    Te zaślepki z wióru na kleju będą pracowały, do tego w budzie closed. Będzie pękało.

Jest taka szansa, ale praktycznie do zera zminimalizować to można wklejając zamiast krążka tzw grzybek i to od spodu by sila wypychająca została zniwelowana. Wowczas także powierzchnia styku bedzie w znacznie większym stopniu rozkładać działanie sił.

Czyli bez zabawy w frezowanie precyzyjne się nie obejdzie...

Dodano po 2 [godziny] 1 [minuty]:

A najbardziej "budżetowym" rozwiązaniem jest zaslepienie tego od srodka w ogóle nie ingerujac w wyglad kolumn... Tak, pisze o zrobieniu "Wilka w Owczej Skórze". Czyli kolumn grajacych jak Z80 ale z zewnatrz wygladajacych jak Altus 120. Zaslepienie Bass-reflexów od srodka przez dokręcenie (wyfrezowanej lekko na wystajaca czesc bass reflexow) deseczki i nowa zwrotnica, GDWK 10/80/19 (lub lepiej 10/80/26 zamiast kubła z GDWK 9/80)

0
  • #23 22 Maj 2016 15:30
    Lukson
    Poziom 32  

Obudowa closed nie tylko wypycha ale i zaciąga do środka, ot zmiana ciśnienia panującego w środku skrzynki. Tak więc zaślepka ta będzie pracować w dwie strony.

0
  • #24 22 Maj 2016 17:20
    wkj
    Poziom 34  

Tomek_Schulz napisał:
    wkj napisał:

Jest taka szansa, ale praktycznie do zera zminimalizować to można wklejając zamiast krążka tzw grzybek i to od spodu by sila wypychająca została zniwelowana. Wowczas także powierzchnia styku bedzie w znacznie większym stopniu rozkładać działanie sił.

Nie musi być tak precyzyjnie, niedoskonałości wypełni klej.
    Ale fakt taka sama siła działa na wypychanie co na wciąganie.

0
  • #25 22 Maj 2016 17:40
    Tomek_Schulz
    Poziom 12  

wkj napisał:
    Tomek_Schulz napisał:
    wkj napisał:

Nie musi być tak precyzyjnie, niedoskonałości wypełni klej.
    Ale fakt taka sama siła działa na wypychanie co na wciąganie.

Się chłopaki uparli :)
    Dobrze, w takim razie z góry i z dołu grzybek. Dodatkowo od dołu skręcony 3 wkrętami i sklejony... :D (Jak pisałem, ja się na to nie zdecydowałem - wymieniam fronty, ale chcecie rozwiazania oto one :

a to uproszczona wersja, bez koniecznosci frezowania obudowy... grzybek przyklejony i przykręcony od środka (to niebieskie ma symbolizować wkręty :D)Przeróbka ZG886 na ZG80C115

0
  • #26 23 Maj 2016 18:40
    Tomek_Schulz
    Poziom 12  

Tomek Janiszewski napisał:
    Sie wziąłeś i uparłeś na te jak to mówisz olejaki (..) Całkiem już na poważnie natomiast - mają one marne parametry w tym zastosowaniu. (..) Lepsze ale też dalekie od ideału są kondensatory poliestrowe, np. owe żółte MKSE z Miflexu, albo importowane MKT. Najlepsze są kondensatory polipropylenowe MKP, np. firm MANT lub Jantzen. Ich cena nie jest obecnie powalająca, a zastosowane nominały nie powinny być trudne do nabycia (widziałem na własne oczy nawet 220µF).

Coż, zdania nie zmienię, bo jak całe audio to dosć subiektywne jest. Gdybym nie słyszał naprawdę poważnych zestawów zbudowanych w oparciu o hermetyczne kondensatory papierowe ("olejaki") to pewnie dałbym się przekonać :). Ponieważ buduję faktycznie 2 zestawy w tym drugim mam zamiar poeksperymentować z innymi kondensatorami, wiec zobaczymy :)

0
  • #27 25 Maj 2016 21:24
    Tomek_Schulz
    Poziom 12  

zwymiarowany front:

3
  • #28 17 Cze 2016 08:05
    Tomek_Schulz
    Poziom 12  

W oczekiwaniu na paczki, które jakoś strasznie sie przeciągnęły u stolarza , postanowiłem ulepszyc koncepcje istniejącego terminala. Finalnie moja przeróbka terminala Tonsil polega na wyłamaniu plastikowego fabrycznego portu, wyrównaniu powierzchni zarówno od zwenątrz jak i od wewnątrz, zaślepieniu naszej demolki tabliczką specjalnie na ten cel zamowioną. Wykonanie 1,5 mm laminat grawerski. Koszt przerówbki terminala jest znikomy - tabliczka kosztowała 5 zł szt plus przesyłka...
    To duzo mniej niż przerówbka całej tylnej ściany by dostosować ja do wymogów nowoczesnych terminali.
    Ponizej rysunek wykonawczy:

a tu efekt końcowy (to nadal wersja testowa do której wykorzystałem najgorsze terminale jakie znalazłem :) na razie nie chciałem nieodwracalnie zniszczyc czegoś co nie da się naprawić.

Co zrobiłbym inaczej:
    zamówiłem zbyt małą średnice otworów pod terminale i musiałem je rozwiercić - na rysunku powyzej juz poprawiona wersja (Wystarczy 4,2mm ale 5 jest akurat)
    nie doprecyzowałem jak wysoko nad otworami miały byc napisy +Low Range- i +High Range- , wiec w rezultacie są zbyt nisko... Nie przeszkadza choć pomniejsza zadowolenie z rozwiazanie -optymalnie to 10mm nad otworami

2
  • #29 17 Cze 2016 22:36
    arni93
    Poziom 8  

dwie pary zacisków? Będą to monitory aktywne? :)

1
  • #30 24 Cze 2016 17:21
    Tomek_Schulz
    Poziom 12  

Finalnie po 3 miesiacach(2 miesiące po czasie...)w koncu przyszły obudowy od stolarza.
    Żeby było weselej w innym kolorze niż zamiawiałem... Idzie sie załamać. Na szczęsście otwory i pierścienie pasują :). Oddaję je w poniedziałek do przemalowania...
    Przeróbka ZG886 na ZG80C115 Przeróbka ZG886 na ZG80C115
    skorzystałem z okazji i przypasowałem tabliczki i pierścienie.
    Jestem za nowoczesnością, więc zamontuję te delikatniejsze wspołczesne pierscienie. Na razie blachy od 120tek

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo