Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Automatyczny włącznik świateł DRL schemat

j1000 06 Lut 2016 17:49 3318 10
  • #1 06 Lut 2016 17:49
    j1000
    Poziom 9  

Witam,
    znalazłem na forum schemat użytkownika TZOK

Ze względu że nie znam się na schematach bo żaden ze mnie elektronik ale mam chęci :) i lutownicę :D proszę o pomoc w rozszyfrowaniu co potrzebuję i jak to podłączyć. Z góry dziękuję za pomoc.

0 10
  • #2 06 Lut 2016 18:38
    eurotips
    Poziom 35  

To jest automatyczny włącznik świateł mijania, a ty potrzebujesz schematu podłączenia świateł do jazdy dziennej.
    Daj foto co chcesz łączyć to pomożemy

2
  • #3 06 Lut 2016 21:34
    j1000
    Poziom 9  

Światła LED bez automatu.

Mam obecnie z automatem ale włączają się od razu po przekręceniu stacyjki. Tzn została mi jedna lampa bo druga się spaliła i dlatego będę wymieniać na nowe.
    Wolałbym żeby nowe światła włączały się po uruchomieniu silnika.
    Głównie z tego względu że diesel+krótkie odcinki+zima = kłopoty z akumulatorem i dlatego muszę walczyć o każdy mA :)

0
  • #4 06 Lut 2016 21:55
    eurotips
    Poziom 35  

Zapewniam ciebie że DRL nie rozładują ci akumulatora a Ustawa przewiduje inne podłączenie niż świateł mijania. Mają właśnie po przekręceniu kluczyka się zapalić! inaczej przeglądu nie przejdziesz.
    I jeszcze druga różnica w stosunku do mijania, mają gasnąć po włączeniu jakichkolwiek lamp przednich: pozycyjnych, mijania, drogowych. Praktycznie robi się to tak że łączysz nie do masy ale do postojowych, włókno ma na zimno znikomy opór i DRL są w szeregu z nimi. I tak właśnie ma być podłączony DRL, za kluczykiem od razu.

0
  • #5 06 Lut 2016 22:51
    j1000
    Poziom 9  

Co do gaśnięcia zgodzę się z Tobą połowicznie ponieważ różna jest homologacja i są DRL które mogą świecić z mijania.
    Odnośnie tego że DRL mają włączać się od razu po przekręceniu stacyjki to nie słyszałem nigdzie.
    Obecnie mam podłączone światła tak jak napisałeś do postojówek.

Chodzi mi o to żeby jednak DRL włączały się po uruchomieniu silnika czyli po wzrośnie ładowania do 13,7V. Oczywiście mają się wyłączać po włączeniu postojówek itd bo homologacja RL00 tylko na to pozwala.

0
  • #6 06 Lut 2016 23:39
    eurotips
    Poziom 35  

j1000 napisał:
    ...DRL mają włączać się od razu po przekręceniu stacyjki to nie słyszałem nigdzie. ....

Powie ci diagnosta i pogoni z przeglądu,
    wyjątek stanowią jedynie auta KeyLess z układem Start-Stop

0
  • #7 07 Lut 2016 00:02
    tzok
    Moderator Samochody

To nie jest mój schemat, ja go trochę zmodyfikowałem... dodałem m.in. tranzystor wyłączający włącznik po przełączeniu przełącznika świateł (bo mi się doczepili na przeglądzie). U mnie on załączał światła mijania (w Polo i w Astrze) ale bez oświetlenia wskaźników i tablicy rejestracyjnej, niestety przy pracującym silniku nie dało się włączyć świateł postojowych i diagnosta to zakwestionował.

Edytuj
    15 - zasilnie po stacyjce
    30 - zasilanie stałe
    31 - masa
    56B - światła mijania
    58K - oświetlenie tablicy rejestracyjnej
    58R - prawe światło postojowe/pozycyjne
    58L - lewe światło postojowe/pozycyjne

W Twoim przypadku 15 i 30 podłączasz razem pod zasilanie po stacyjce, 31 do masy, 58K możesz podłączyć albo pod oświetlenie tablicy albo po prostu pod światła postojowe (lub, wedle uznania, pod mijania - jeśli chcesz, by DRL świeciły się przy włączonych światłach postojowych), pod 56B podłączasz światła DRL, dioda D4 nie jest Ci potrzebna, 58R/L nigdzie nie podłączasz.

0
  • #8 07 Lut 2016 00:07
    eurotips
    Poziom 35  

tzok napisał:
    ..niestety przy pracującym silniku nie dało się włączyć świateł postojowych i diagnosta to zakwestionował.

To musiało być dawno jeszcze przed tym jak cały rok na światłach mijania jeździmy wtedy to miało sens bo teraz masz obowiązek włączenia świateł mijania już po uruchomieniu silnika a kiedyś było że tylko jak jedziesz.

A DRL muszą się palić od razu po przekręceniu kluczyka i tyle w temacie,

0
  • #9 07 Lut 2016 00:17
    tzok
    Moderator Samochody

eurotips napisał:
    To musiało być dawno jeszcze przed tym jak cały rok na światłach mijania jeździmy wtedy to miało sens bo teraz masz obowiązek włączenia świateł mijania już po uruchomieniu silnika a kiedyś było że tylko jak jedziesz.
    Z 4-5 lat temu, powiedział, że ma być możliwość przełączenia na postojowe na pracującym silniku i tyle. Jeśli samochód nie uczestnicy w ruchu nie muszą się świecić światła mijania. Do minuty możesz stać na pracującym silniku i możesz wtedy przełączyć na postojowe.
    Cytat:
    Automatyczne włączanie/wyłączenie świateł dziennych równocześnie z włączeniem/wyłączeniem zapłonu (ECE-R48). Światła mogą się nie włączyć, jeśli: pojazd jest wyposażony w automatyczną skrzynię biegów i znajduje się ona w pozycji P lub zaciągnięty jest hamulec ręczny lub pojazd nie ruszył z miejsca od czasu włączenia zapłonu.

eurotips napisał:
    A DRL muszą się palić od razu po przekręceniu kluczyka i tyle w temacie
    Do tego układu raczej nikt się nie doczepi - nie da się jechać, żeby się nie włączyły, a jak się już włączą to się nie wyłączą aż nie wyłączy się zapłonu (nawet jak silnik zgaśnie to będą się świeciły).

Swoją drogą ciekawostką jest, że DRL nie muszą gasnąć po włączeniu świateł postojowych.

0
  • #11 07 Lut 2016 10:35
    j1000
    Poziom 9  

Do włączenia się DRL po uruchomieniu silnika może ale nie powinien się doczepić diagnosta.
    Tzok dzięki za schemat ale mnie to przerasta :)
    Skorzystam zatem z gotowego rozwiązania.
    Odpala DRL po uruchomieniu silnika ale ma niepotrzebną dla mnie funkcję a mianowicie opóźnienie w wyłączeniu świateł około 12 sekund. Sprzedawca określa to jako funkcje LEAVING HOME. Mi niepotrzebna bo mieszkam w bloku ;)

Trochę nie mogę się dogadać ze sprzedawcą bo jest skośnego pochodzenia i ma teraz święto więc zapytam rodowitych specjalistów.

Wygląda to tak

Choć wiem że z tego obrazka nic nie wynika ale może posiadacie wiedzę czy tą opcję można dezaktywować lub ewentualnie jaki element tego urządzenia może za nią odpowiadać i czy można go usunąć ( czy coś w tym stylu )

Oczywiście jak już dotrze do mnie otworze go i poproszę o identyfikację części odpowiedzialnej za opóźnienie. A może to "procesorek" którego nie można usunąć bo zarządza całością.

0