Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Procesor Intel Core 2 Duo - Komputer ciągle się włącza i wyłącza

polarniak66 06 Lut 2016 18:08 885 16
  • #1 06 Lut 2016 18:08
    polarniak66
    Poziom 8  

Dzień Dobry czytającym moje wypociny. Panowie mam chyba mały problem, komputer PC długo nie używany po włączeniu uruchomia się zasilacz (wentylator) po czym się wyłącza i na nowo włącza i tak w kółko. Oczywiście reset biosu był robiony, uruchomianie bez RAM-u i innych zbędnych urządzeń było przeprowadzane, ale najdziwniejsze jest to, że po wyjęciu procesora komputer przestał się wyłączać. Zastanawiam się nad kupnem nowego procesora. Czy słusznie?

Płyta główna Gigabyte GA-EP35-DS4;
    Procesor Intel Core 2 Duo.

0 16
  • #2 06 Lut 2016 18:24
    kokapetyl
    Poziom 43  

polarniak66 napisał:
    ale najdziwniejsze jest to, że po wyjęciu procesora komputer przestał się wyłączać.

No tak, ciężko jest się wyłączyć, skoro się nie włączyło.
    Bez procesora sprzęt się nie załączy.
    Podaj jeszcze co to za zasilacz, a do tego warto pomierzyć napięcia jego.
    Jak wyglądają kondensatory na płycie, czy nie są napuchnięte, lub wylane.

0
  • #3 06 Lut 2016 18:30
    jmnlabs
    Poziom 18  

Nie bardzo rozumiem :?: "...ale najdziwniejsze jest to, że po wyjęciu procesora komputer przestał się wyłączać..." :lol:
    Porada: skoro po wyjęciu procesora przestał się wyłączać to może go już nie wkładaj. :idea:

1
  • #4 06 Lut 2016 19:12
    310artur
    Poziom 43  

Źle myślisz. Taki reset to albo awaria płyty głównej albo zasilacza.
    Na początek oględziny kondensatorów na płycie głównej i w zasilaczu.
    Podaj jeszcze ten zasilacz co to tam za wynalazek. I zrób mu pomiary miernikiem.

0
  • #6 14 Lut 2016 11:05
    polarniak66
    Poziom 8  

Dzień Dobry Panowie. Przepraszam, że tak długo milczałem, ale niestety praca. Machnąłbym ręką na tego peceta, ale mam do niego sentyment i chcę go podarować starszej, bardzo bliskiej mi osobie. A że kiedyś dostał się w ręce młodocianego "programisty i informatyka", to jest jak jest. Nie sądziłem, że ktoś z was zainteresuje się moim problemem, dlatego moje informacje były tak skąpe.
    Jeśli chodzi o napięcia są wzorcowe i podczas próbkowania zasilacza z podłączonym procesorem wynoszą odpowiednio: 12,28V 5,05V i 3,30V; podczas uruchomiania komputera bez procesora (wtedy zasilacz nie próbkuje) napięcia są takie same. Oczywiście wszystkie inne urządzenia są wyłączone (twardy dysk, pamięć RAM itp).

Specyfikacja:

Komputronik Pro;
    Płyta główna: GA-EP35-DS4;
    Zasilacz: Seasonic model SS430GB Active PFC F3.

0
  • #7 14 Lut 2016 11:32
    kokapetyl
    Poziom 43  

Brak odpowiedzi na pytanie:

Cytat:
    Jak wyglądają kondensatory na płycie, czy nie są napuchnięte, lub wylane?

Jeśli z oceną ich stanu są problemy, zamieść zdjęcie płyty (oczywiście ma to być wyraźne zdjęcie i tak, aby było widać wszystko na płycie).
    Odłącz od płyty wszystko co jest możliwe do odłączenia (RAM, grafika, napędy i co tam jeszcze masz podłączone).
    Ma pozostać tylko płyta z procesorem i w takim stanie załącz PC. Jakie będą rezultaty?

0
  • #8 14 Lut 2016 12:50
    polarniak66
    Poziom 8  

Dzięki za zainteresowanie.
    Po załączeniu komputera w takim stanie jak na zdjęciu zasilacz próbkuje. Po wyjęciu procesora zasilacz pracuje normalnie. Gdyby ze zdjęcia nie można było czegoś odczytać, nie ma problemu zrobię kilka poszczególnymi fragmentami:

0
  • #9 14 Lut 2016 13:10
    swiercm
    Moderator na urlopie...

Witaj.

W takim stanie uruchamiasz PC? Bez chłodzenia? Dlaczego pasta wygląda, jak wygląda?
    Co się kryje pod CPU? Wszystkie piny w gnieździe są ok?
    Co się stanie, jeśli wyjmiesz dodatkowe zasilanie CPU?

kokapetyl napisał:
    Ma pozostać tylko płyta z procesorem i w takim stanie załącz PC.

Wraz z chłodzeniem. Należy to dopisać, by ktoś nie uszkodził CPU. Teoretycznie, bez coolera powinien się wyłączyć, ale bywały przypadki, że zabezpieczenie nie zadziałało.
    swiercm napisał:
    @polarniak66 podaj całą konfigurację PC.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2367809.html

Nie ma nawet dokładnego symbolu CPU.
    Uzupełnij.

0
  • #10 14 Lut 2016 13:18
    kokapetyl
    Poziom 43  

polarniak66 napisał:
    Po załączeniu komputera w takim stanie jak na zdjęciu zasilacz próbkuje.

Uruchamiałeś z podłączonymi pamięciami, czy bez nich?
    Jeśli bez nich, to są trzy możliwości uszkodzenia procesor, płyta lub zasilacz.
    Procesor, zasilacz możesz podstawić i sprawdzić.

swiercm napisał:
    Wraz z chłodzeniem. Należy to dopisać, by ktoś nie uszkodził CPU

Racja, ale zakładałem, że to jest oczywiste.

0
  • #11 14 Lut 2016 13:25
    polarniak66
    Poziom 8  

Nie, nie uruchamiam go, tylko dosłownie na chwilę - nie dopuszczam do przegrzania. Chciałem by rzeczywiście wszystko było widoczne. Już zamieszczam zdjęcie pod procesorem, a jak się wściekne to zaraz pojadę do Gdyni. Uruchomiałem i z pamięcią i bez, efekt zawsze ten sam:
    Procesor Intel Core 2 Duo - Komputer ciągle się włącza i wyłącza Procesor Intel Core 2 Duo - Komputer ciągle się włącza i wyłącza

Myślę, że pasta nie jest przyczyną takiego zachowania się PC.

0
  • #12 14 Lut 2016 13:45
    swiercm
    Moderator na urlopie...

polarniak66 napisał:
    Nie, nie uruchamiam go, tylko dosłownie na chwilę

Bez coolera? Niedopuszczalne, nawet na chwile.
    polarniak66 napisał:
    Myślę, że pasta nie jest przyczyną takiego zachowania się PC.

Nie, ale powinna być "sprawna". To przy okazji zauważyłem.

0
  • #13 14 Lut 2016 16:19
    polarniak66
    Poziom 8  

Zaraz, zaraz, tzn., że bez coolera może tak się zachowywać? Podczas włączania cooler procesora nie zdąży się uruchomić - ledwie drgnie, ale sprawdzałem go i jest ok.

Dodano po 2 [godziny] 32 [minuty]:

OK. Panowie dzięki za pomoc zasilacz jest na pewno ok. Procesor za parę dni będę mógł podpiąć a płyty głównej raczej nie dostanę

0
  • #14 14 Lut 2016 20:45
    310artur
    Poziom 43  

Do sprawdzenia bo masz miernik widzę. Sprawdź czy nie ma zwarcia w sekcji zasilania procesora (przejście/rezystancja) pomiędzy pinami w gnieździe 4pin ATX (oczywiście zwarcia szukasz pomiędzy bolcami do których wchodzą przewody 12V żółte a tymi odpowiadającymi masie czarnymi). Pary bolców masy i 12V będą miały zwarcie ale już od 12V do masy nie ma prawa go być a trochę na to wszystko wskazuje że uszkodzona jest sekcja zasilania CPU.

1
  • #15 22 Cze 2016 21:02
    polarniak66
    Poziom 8  

Witam ponownie Panowie, niestety ale okazało się jednak, że to najprawdopodobniej zasilacz, napięcie 3.3V po obciążeniu spada do 2.2 2.3 V, teraz trzeba znalezć, który to kondensator a o schemacie można zapomnieć, no cóż pozostają się ścieżki, niech to szlak.

0
  • #16 23 Cze 2016 06:03
    swiercm
    Moderator na urlopie...

Witaj.

Ostatnio miałem u siebie podobne problemy z podobną płytą główną, choć opartą na nieco innym NB.

Proponuję mały test.

Wyłącz komputer - włóż zworkę Clr_CMOS i jednocześnie wyjmij koniecznie baterię podtrzymującą ustawienia CMOS. Tego ostatniego nie zapomnij zrobić.
    Wyjmij zworkę i uruchom poprawnie złożony komputer.

Daj znać jakie efekty.

Pytanie dodatkowe - jaką obecnie masz wersję BIOS na płycie głównej? Był aktualizowany? Być może tą informację podałeś, ale chcę się upewnić jeszcze raz.

Jeśli BIOS był zmieniany, to wróć do najstarszej wersji jaka obsługuje Twój procesor.

0
  • #17 10 Lut 2017 14:08
    polarniak66
    Poziom 8  

Problem został rozwiązany - jeden z kondensatorów padł, choć nie było tego widać - gołym okiem to można sobie sprawdzać...
    Temat do zamknięcia.

0