Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ariston AVSF109 - Szarpana praca, błąd F-12.

barteq86 06 Lut 2016 20:43 1935 0
    barteq86
    Poziom 10  
    Pochwalony,

Post piszę raczej dla potomnych, bo problem jest już rozwiązany.

Pralki Ariston (nie tylko wspomniany model i pewnie nie tylko Ariston) cierpią na wysychające elektrolity w module sterującym. Objawiało się to u mnie:
    - wielokrotnym, choć krótkotrwałym błędem F-12 na początku każdego prania
    - pracy szarpanej - gaśnięcie wyświetlacza, zrzucanie blokady rodzicielskiej, pompowaniem i nabieraniem wody jak przy problemach z prostatą
    - pewnego razu F-12 zagościło na dobre i z trudem udało się wypompować wodę po kilku próbach

Należy wtedy wypruć moduł - idzie dość łatwo - i obejrzeć kondensatory elektrolityczne na płytce. U mnie wybrzuszone były 4 sztuki: 680uF, 470uF i dwa po 220uF (napięcia 16-25V). Po wymianie na inne pralka działa jak nowa.

Problem wysychających "elektrolitów" dotyczy każdego sprzętu - od płyt głównych do pralek. Warto o tym pamiętać i obejrzeć je zanim rozbierze się jakieś urządzenie doszczętnie.

P.S.
    Nie miałem dokładnie takich wartości w mojej graciarni, więc wymieniłem 680 i 470 na 1000 a jedno 220 na 2x100. Nie znam schematu modułu, ale skoro na wyschniętych elementach pralka prawie działała, to nie mogą być to wartości tych elementów nie mogą być bardzo restrykcyjne.