Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wanienkowa wytrawiarka PCB

msb 07 Feb 2016 13:50 9969 23
 • Wanienkowa wytrawiarka PCB  Witam. Próbowałem zrobić wytrawiarkę w znanej pewnie wszystkim formie akwarium z grzałką i bąbelkami, niestety zbiła się w czasie prób :-) . To oraz fakt że do napełnienia jej wymagana jak na moje potrzeby dużą ilość wytrawiacza (a nie mam w zwyczaju przechowywać) skłoniło mnie do zrobienia tej konstrukcji. Do tej pory trawiłem w kuwecie plastikowej poruszając ją jednym bokiem góra-dół i podgrzewałem suszarką do włosów. Ta konstrukcja nie robi nic innego tylko mnie naśladuje :-). Ponieważ w pracy mam dostęp do odpadków blachy kwasoodpornej (0H18n9) wszystkie elementy metalowe są z niej wykonane . Wanienka w której znajduje się płytka trawiona jest podgrzewana pośrednio przez stół . Jako grzałki wykorzystane są cztery oporniki 27 ohm 10W połączone w dwie sekcje przymocowane za pomocą śrub dociskowych . Temperatura stołu nastawiana jest w zakresie od ok 30 do 45 st. Temperatura kąpieli wynosi maksymalnie 40 stopni i osiągana jest w ok 15 min od uruchomienia.Wymiary wanienki to 160 x110 mm , w planie mam zbudować następną większą , choć większość płytek jakie wykonuje nie przekraczają tych wymiarów . Temperaturę kontroluje atmega 8 SMD za pomocą termistora NTC 2K2 przyklejonego klejem termo do stołu i porównuje z wartością zadaną potencjometrem .Nie uważam za niezbędne wiedzieć jaka jest temperatura kąpieli więc wystarczają mi dwie diody za mało (żółta ) i ok (zielona) .Do napędu wykorzystałem uniwersalne serwo które zalegało mi w częściach . Częstotliwość pracy silnika reguluje drugi potencjometr. W pierwszej wersji stół miał drgać (silnik wibracyjny pod spodem)stąd taka solidna konstrukcja stołu, mocowanie rezystorów i bolce pozycjonujące wanienkę, ale wychył okazał się podczas prób lepszym rozwiązaniem i tak zostało. Podstawę wykonałem z tekstolitu, pod spodem zamocowałem gumowe nóżki. Większość części posiadałem więc ciężko mi ocenić koszty, najdroższe to atmega 8 zł obudowa 4zł, serwo 10, więc na pewno zmieściłem się w 50zł
  Do zasilania całości użyłem uniwersalnego zasilacza do laptopów ustawionego na 15V a jego wydajność to 4A , co w zupełności wystarcza (pobór przez urządzenie nie przekracza 2,6A.
  W załączniku program w baskomie i hex.
  Zapraszam do dyskusji.
  Wanienkowa wytrawiarka PCB
  Wanienkowa wytrawiarka PCB
  Wanienkowa wytrawiarka PCB
  Wanienkowa wytrawiarka PCB Wanienkowa wytrawiarka PCB Wanienkowa wytrawiarka PCB
  Wanienkowa wytrawiarka PCB


  PROGRA..ZIP Download (2.28 kB)

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  msb
  Level 15  
  Offline 
  Has specialization in: komputery bascom, technika grzewcza i elektryka
  msb wrote 127 posts with rating 147, helped 6 times. Live in city Zabrze. Been with us since 2004 year.
 • #2
  Duch__
  Level 31  
  Czemu nie wykorzystałeś stabilizatora również jako elementu grzejnego? Przy takiej różnicy napięć i dodatkowo sporym poborze prądu przez samo serwo pewnie mocno się grzeje.


  PS. Ale mnie denerwuje ten odtwarzacz na elektrodzie!!! Dźwięk i obraz rozjechany.
 • #3
  CrazyBaran
  Level 1  
  Czy wytrawiacz nie reaguje z blachą? Jeśli nie to jaki to konkretnie typ blachy.
 • #4
  msb
  Level 15  
  Planowałem pierwotnie zasilić układ 24V stąd na schemacie mostek na złaczu, miał tam być rezystor na którym by spadało napięcie, w trakcie prób okazało się że wystarczające jest napięcie 15V więc stabilizator zasiliłem bezpośrednio . Nie miałem już ochoty zmieniać płytki i tak zostało. Prąd płynący przez stabilizator to impulsowo 550 mA. Radiator mimo niewielkich rozmiarów i braku wentylacji nie nagrzewa się nawet przy maksymalnej częstotliwości pracy powyżej 50 st. chciałem również by jak najmniej przewodów łączyło płytę ze sterownikiemł. Co do reakcji z wytrawiaczem - kawałek blachy leżał w wytrawiaczu 2 tygodnie , nawet nie zmatowiał. Blacha bezkwasowa, jutro dowiem się jaki to symbol.
 • #5
  FryderykJankowski
  Level 9  
  Jak juz wykorzystujesz servo modelarskie i procesor, choc bez niego tez by sie obeszlo, to dorob bardziej plynne ruchy serwa.
 • #6
  eurotips
  Level 38  
  A mnie zastanawia po co to szkło na dnie? żeby z czasem przeciekać zaczęło?
  jak już to pokrywkę daj szklaną bo roztwór paruje i będzie i ładnie i sensownie.
 • #9
  eurotips
  Level 38  
  msb wrote:
  eurotips wrote:
  szkło na dnie?

  to nowinka :-) nigdzie nie ma szkła - na dnie leży laminat - tak sobie żeby sprawdzić czy się nie przesuwa


  ale się nabrałem :oops:

  ja mam akwarium ale wolę tak kołysać precyzyjniejsze projekty, te bąbelki powodują że od dołu szybciej się trawi i potrafi podtrawiać
 • #10
  MasMas
  Level 16  
  Właśnie też mi się podobają bardziej te leżące wytrawiarki niż pionowe (mniej miejsca i stabilne). Ale jak jest z trawieniem dwu warstwowych płytek?

  3 kwestie: po pierwsze czy warstwa na dnie dobrze się trawi, po drugie czy górna i dolna warstwa trawi się tak samo (jeśli nie to trzeba by płytkę odwracać...) po trzecie i tak trzeba płytkę podnosić lub obracać, żeby zobaczyć czy się wytrawiła dolna warstwa. To jedynie mnie zniechęca do tych leżących wytrawiarek. Chyba, że ktoś ma taką i nie ma problemu z tym?

  Co do grzania to w sumie mogłeś zastosować grzałki takie z piecyków. Parę złotych na allegro, a jedna ma 900W i chodzą na 230V.
 • #11
  msb
  Level 15  
  W tej wanience jeszcze nie trawiłem dwustronnej. poprzednio w kuwetach trafiało się. Dolna warstwa trawiła się szybciej ale starałem się żeby płytka się przesuwała. W tej wymyśliłem sobie że przed trawieniem na rogach kapnąć klej termiczny i płytka będzie 1-2 mm nad podłożem to powinno wystarczyć . Co do grzałek - wykluczyłem stosowanie 230V . Mógłbym oczywiście zastosować inne na niższe napięcie , ale oporniki miałem :-)
 • #12
  misiek84LG
  Level 12  
  Ja też wykonałem podobną trawiarkę poziomą z kuwety pochodzącej z szpitala i niestety kuweta zaczęła reagować z czynnikiem trawiącym dopiero w obecności miedzi.
  Wanienkowa wytrawiarka PCB
 • #13
  eurotips
  Level 38  
  misiek84LG wrote:
  Ja też wykonałem podobną trawiarkę poziomą z kuwety pochodzącej z szpitala i niestety kuweta zaczęła reagować z czynnikiem trawiącym dopiero w obecności miedzi.
  ...


  Chlorek tego nie robi, B327 reaguje z każdym metalem, nierdzewką również,
  kiedyś nożem obróciłem w wanience i nóż się rozsypał, dosłownie a był to stary porządny Gerlach o ile wam ta marka coś mówi.
 • #14
  msb
  Level 15  
  misiek84LG wrote:
  Ja też wykonałem podobną trawiarkę poziomą z kuwety pochodzącej z szpitala i niestety kuweta zaczęła reagować z czynnikiem trawiącym dopiero w obecności miedzi.

  Toś mnie postraszył . Jutro próba. najwyżej będę podgrzewał i kołysał kuwetę plastikową :-( . Temperatura 45 st nic jej nie zrobi tylko dłużej się będzie roztwór podgrzewał
 • #15
  MasMas
  Level 16  
  Ew. po prostu pomaluj kuwetę dobrą farbą lub jakimś lakierem zabezpieczającym. Można kupić nawet "emalię ceramiczną" w sprayu za jakieś 11 zł na portalu aukcyjnym. Można kupić nawet gumę w sprayu (do malowania felg i karoserii np.). Wtedy będziesz miał metal, bez przerabiania, a B327 nie będzie się stykał z metalem.
  Cienka warstwa nie powinna mieć wpływu na przewodność cieplną. Ta emalia ceramiczna w sumie wydaje się spoko.
 • #16
  Obywatel LutZek
  Level 13  
  Ja mam pytanie trochę innego kalibru, mianowicie - czy jest sens tworzenia takiej leżącej wytrawiarki, czy to bardziej taka "sztuka dla sztuki"? Chciałbym zauważyć, że takie serwo jest dość głośne i denerwujące.

  Pozdrawiam
  L.
 • #17
  kubusjugo
  Level 11  
  A nie prościej zamiast serwa silnik np z programatora pralki i na to krzywka ? Też będzie się kołysać. A do regulacji temp gotowy termik automatyczny np na 40stopni. Sterowanie pełny analog.
 • #18
  Freddy
  Level 43  
  Obywatel LutZek wrote:
  Chciałbym zauważyć, że takie serwo jest dość głośne i denerwujące.
  No tak, trawisz zwłaszcza w godzinach nocnych :D.
 • #19
  msb
  Level 15  
  Witam ponownie . Po zasianiu wątpliwości co do reakcji stali z wytrawiaczem poświęciłem stare kawałki laminatu i trochę wytrawiacza na przeprowadzanie próby. Wytrawiacz pozostawiłem po wytrawieniu miedzi jeszcze 45 min w wanience dla pewności. Na zdjęciu odznaczone ślady ścieżek na laminacie to bród , płytka leżała 3 lata w piwnicy , na zdjęciu wanienki rysy to pozostałość po doszlifowaniu odprysków spawania. Typ stali jaką zastosowałem to 0H1N9.
  przed trawieniem:
  Wanienkowa wytrawiarka PCB
  po trawieniu:
  Wanienkowa wytrawiarka PCB
  widok dna wanienki po trawieniu:
  Wanienkowa wytrawiarka PCB
 • #20
  misiek84LG
  Level 12  
  Ja ostatecznie do wytrawiarki użyłem naczynka z powłoka ceramiczną i zdaje egzamin. W pierwszym wykonaniu naczynie kołysało się za pomocą silnika z wentylatora. Silnik obracał wentylator pokojowy więc posiadał przekładnie, ramię i idealnie się do tego nadawał ale kołysanie było jak dla mnie zbyt wolne. Zdecydowałem się na napowietrzanie.
 • #21
  nadchloran
  Level 11  
  Witam, czytam temat i jestem mile zaskoczony że jest stal która nie wytrąca miedzi z roztworu zawierającego jony Cu2+.

  Czy miedż również nie wytrąca się jeżeli w naczyniu znajduje się już wyraźnie niebieski i zużyty roztwór trawiący ???

  Planuję zrobić taką wytrawiarkę z metalową kuwetą ale mam wątpliwości jaki metal użyć na wannę. Myślałem jeszcze nad pokrytą stopem lutowniczym od wewnątrz cienką blachą miedzianą. Lub z blachy ołowiowej.

  Stop lutowniczy także nie reaguje z wytrawiaczem. W moim wykonaniu chciałem użyć mieszadła magnetycznego do poruszania roztworu.
 • #23
  MaX.J
  Level 12  
  Wykonałem wytrawiarkę podobną jak w temacie. Stal zastosowałem taką samą. Blacha nie reaguje z wytrawiaczem, wygląda ciągle tak samo.
 • #24
  nadchloran
  Level 11  
  Ciekawe czy tylko ten gatunek stali nierdzewnej nie reaguje wytrawiaczem, czy jest ich więcej. Trzeba by porobić eksperymenty :)