Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Najmniejszy fabryczny odbiornik radiowy z zakresem fal długich (LW)

robertcb 07 Feb 2016 20:31 2163 7
    robertcb
    Level 17  
    Czy istnieje taki odbiornik wielkosci np pudelka od zapalek na jedna czy dwie baterie "AAA" ktory umozliwial by odbior pr1 na 225 khz?

Mam na mysli fabryczny i aktualnie dostepny na rynku, ze skala i filtrem o normalnej czułości jak na kieszonkowe radio i najlepiej jakby byl z glosniczkiem a nie tylko na sluchawki.

Nie taki do samodzielnego montazu którego schemat i opis widnieje w sieci pod tytulem "wakacyjny miniodbiornik AM"
    marcin_oizo
    Level 28  
    Cześć! Obecnie nie produkuje się obdiorników z zakresem fal długich, do tego miniaturowych. Kiedyś dawno temu owszem, były takie polskie jak Ela, Iza, Eltra 50 czy radziecki Orljonok. Możesz z powodzeniem taki zbudować sam np. na układzie UL1111 i będziesz miał zadowalający odbiór na słuchawkę Warszawy 1.
    Pozdrawiam.
    belzebub24
    Level 15  
    Jeżeli coś ma być wielkości pudełka zapałek to skali się raczej nie spodziewaj :) Ogólnie dostępne są takie wynalazki choć trzeba przyznać że spełniają swoją rolę radia. Link i tutaj Link
    robertcb
    Level 17  
    Ok moze troche przesadziłem z ta wielkoscia pudelka zapalek, bo chyba nawet sama antena ferrytowa musi byc dluzsza by miec optymalna czulosc, wiec moze byc nieco wiekszy.

Wlasnorecznie wykonany odbiornik wg wyzej wymienionego schematu i opisu, owszem odbieral pr1 w Warszawie, ale w Przemyślu juz nie.
    Tymczasem fabryczny odbiera bez problemu i tu i tu.

Pytanie, czy jest cos mniejszego niz Grundig yacht boy 10 z LW?
    Preskaler
    Level 39  
    Kolego "belzebub 24" a gdzie tam pisze, że to odbiorniki na fale długie? AM to zwykle oznacza fale średnie dla producentów.
    W Przemyślu świetnie będą odbierać niektóre OR własnej produkcji. Może tak małe nie będą bo (jak słusznie sam zauważyłeś) antena musi jakaś być. Choć sam zrobiłem taki odbiornik wielkości pudełka zapałek i w Krośnie odbierał stację z Solca Kujawskiego na słuchawkę ale nie byłem z tego odbioru zadowolony. Natomiast odbiornik wielkości pudełka po kasecie magnetofonowej odbierał już doskonale.
    szogun
    Level 23  
    marcin_oizo wrote:
    Cześć! Obecnie nie produkuje się obdiorników z zakresem fal długich, do tego miniaturowych. Kiedyś dawno temu owszem, były takie polskie jak Ela, Iza, Eltra 50 czy radziecki Orljonok. Możesz z powodzeniem taki zbudować sam np. na układzie UL1111 i będziesz miał zadowalający odbiór na słuchawkę Warszawy 1.
    Pozdrawiam.

Kompletna bzdura ! wystarczy wpisać :radio Weronika i mamy dostęp do wielu odbiorników obecnie produkowanych z zakresem fal długich . Może nie całkiem jak pudełko zapałek ale o wielu możliwościach technicznych jak np.wejście karty SD czy możliwość nagrywania plików MP3 na kartę czy pamięć USB. cena poniżej 100 złotych . Czas nie zatrzymał się na Eltra 50 tylko płynie dalej i to jak ...
    SP2.
    Level 10  
    Quote:
    Kompletna bzdura ! wystarczy wpisać :radio Weronika i mamy dostęp do wielu odbiorników obecnie produkowanych z zakresem fal długich . Może nie całkiem jak pudełko zapałek

Pytanie jest o radio zbliżone wielkością do pudełka zapałek, natomiast rzeczone radio Weronika ma wymiary 25cm szerokości na 15cm wysokości co do pudełka zapałek ma się nijak, raczej do kilkudziesięciu pudełek. Weronika zasilana jest 3x R20 co już mówi samo za siebie a nie
    Quote:
    jedna czy dwie baterie "AAA"
    .
    Czytanie ze zrozumieniem się kłania.
    szogun
    Level 23  
    Dałem odpowiedź komuś kto pisał że nie produkuje się odbiorników z zakresem długofalowym a czy założyciel tematu kupi to jego wola . Ważne że będzie wiedział że jednak się takowe produkuje . Zasilanie R 20 to zaleta a nie wada bo zalewają nas wyrobami na bat. AAA które działają dwa dni i po bateriach . Wspomniana Weronika posiada jeszcze latarkę i zasilanie sieciowe więc jest dosyć uniwersalna. Do kieszeni się nie nadaje ale do plecaka może być . Dodam że od kilkunastu lat jestem emerytem więc nie o reklamę tu chodzi . Pozdrawiam !