Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zabawa w szpiega | nadajnik i odbiornik

07 Feb 2016 21:23 552 5
  • Level 2  
    Witam, najprawdopodobniej gdzieś w zakamarkach forum kryje się już odpowiedź, ale nie potrafię jej znaleźć.
    Chciałbym zrobić coś w stylu nadajnika, który w jakiś sposób wysyłał by sygnał np. radiowy, oraz odbiornik, który pozwoliłby na jego znalezienie bez udziału GPS, czy tym podobnych. Było by genialnie, gdyby odbiornik potrafił wskazać kierunek w którym znajduje się nadajnik. Zależy mi na jak największym zasięgu i energooszczędności. Jakieś pomysły?
  • Level 43  
    Quote:
    Google -> "lowy na lisa"

znane też jako Amateur Radio Direction Finding (ARDF) albo Radio Orienteering google "lubi" angielskie nazwy.
  • Level 35  
    Zależy o jakie zasięg chodzi. Jeśli wystarczy ~30m to zastosuj typowy ibeacon (~60 zł). Zlokalizować go można za pomocą smartfona. W praktyce nie jest to jednak takie proste. Kierunek daje się określić na podstawie minimum poziomu sygnału. Ciało człowieka dość dobrze tłumi sygnał w paśmie 2.4GHz. Jeśli więc ktoś będzie trzymał w ręku telefon i wolno się obracał to minimum osiągnie gdy nadajnik będzie znajdował się dokładnie z tyłu. Taka jest teoria. W rzeczywistości może być jednak inaczej.
  • Level 2  
    Dziękuje bardzo. Nie miałem kompletnie pojęcia jak to nazwać, teraz wiem chociaż co wpisać w google.
  • Level 35  
    Stosuje się dwa tryby pracy tego typu urządzeń.
    1. Nadajnik okresowo wysyła ramkę informującą o swoim istnieniu
    2. "Odbiornik" nawiązuje połączenie z "nadajnikiem" co powoduje częstsze przesyłanie danych a co za tym idzie częstszą aktualizację informacji o poziomie sygnału.
    Pierwszy tryb pozwala wykryć nadajnik z większych odległości a drugi jest bardziej energooszczędny ale działa na mniejszy dystans.
    Jeśli czas pracy na baterii nie jest krytyczny to można wybrać tryb 1 i zwiększyć częstotliwość wysyłania danych. Są ibeacony pozwalające ustawić optymalne dla danego zastosowania parametry pracy.
    Miej na uwadze, że te małe urządzenia o jakich wspomniałem mogą wysyłać też informacje w jakim są położeniu się znajdują (względem płaszczyzny ziemi i biegunów magnetycznych), zapisują dokładny czas każdego ich poruszenia itd.