Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik trójfazowy SJZe 42a pytanie o podłączenie

08 Lut 2016 10:16 1098 12
  • Poziom 21  
    Witam
    Mam pytanie o podłączenie silnika trójfazowego SJZe 42a, silnik ma 5,5kW 2890obr.
    Na płytce znamionowej oznaczenie 380VΔ/220 pytanie czy w oryginale (nie przewijany), silnik posiada możliwość podłączenia w gwiazdę?
    Jeśli nie to może jakaś podpowiedź jak tanio go podłączyć, żeby zabezpieczenia nad-prądowe nie uruchamiały się za często...
    Pozdrawiam
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Moderator Elektrotechnika
    Kolega może dać zdjęcie tej tabliczki.
  • Poziom 21  
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Pomocny post
    Moderator Elektrotechnika
    halinka1125 napisał:
    Na płytce znamionowej oznaczenie 380VΔ/220

Na tabliczce znamionowej jest napisane 220V Δ i 380V γ czyli możesz a nawet musisz go "puścić" w gwieździe oczywiście na 3 fazy. Mam inne wątpliwości .
    Cytat;
    (nie przewijany),
    Ten silnik chyba pracował z przełącznikiem γ/ Δ bo ma po dwa kable do silnika . Więc nie dałbym głowy czy nie był przezwajany.
    I ostatnia uwaga to puszka przyłączowa silnika - to masakra dawno nie widziałem tak spartolonego podłączenia. Wyrzuć to, bo to śmierć w oczach, daj nowe kable.
    Kolega wezwie elektryka do tego silnika lub mu go zaniesie i on będzie wiedział co ma z nim zrobić.
  • Poziom 21  
    Ja jeszcze tego nie dotykałem (zanim zacznę psuć wolę się upewnić u mądrzejszych ode mnie), próbował to podłączyć miejscowy "elektryk" i stwierdził że nie da się podłączyć, żeby było i Δ i *. Zauważyłem że na tabliczce jest 220V a w internecie jest informacja, że SZJa 42a ma tylko Δ i podłączenie go w gwiazdę spowoduje uszkodzenie (być może mylna, i jest odwrotnie). Silnik leży odłogiem bo ma za duży prąd rozruchowy. (tak twierdzi właściciel) stąd pytanie czy toto da się podłączyć jak na schemacie z puszki i nic nie uszkodzę, czy też on jest "jedno biegowy". Nie zauważyłem wcześniej w twojej wypowiedzi słowa musisz- czyli podłącza się go wyłącznie w gwiazdę, tak mam rozumieć i schemat do gwiazdy zastosować (ten po prawej na puszce), schemat z Δ go uszkodzi?
    I jeszcze jedno pytanie chyba historyczne - gdzie stosowano napięcie międzyfazowe 220V, co to były za sieci?
    Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Aby było możliwe zastosowanie rozrusznika Y/Δ silnik musi posiadać uzwojenia dla 400V(380V) Δ. Z tabliczki wynika że dla Δ ten silnik ma 220V - więc skojarzenie go w Δ i podłączenie do sieci 3x400V spowoduje upieczenie silnika.
  • Poziom 21  
    Dziękuję bardzo za odpowiedzi.
    PS. Okablowanie z pewnością położę nowe.
    tos18 napisał:
    . Z tabliczki wynika że dla Δ ten silnik ma 220V

Ja bym tabliczce nie wierzył , kolega przyjrzy się tym przewodom wychodzącym z uzwojeń. Dlatego poleciłem iść do elektryka z tym silnikiem . Ale teraz dowiadujemy się że elektryk go oglądał.
  • Poziom 21  
    Ba,on go nawet podłączał, dlatego nie bardzo wierzyłem w jego relację po obejrzeniu puszki.
    Silnik przewijany nie był na bank, ale uzwojenia sprawdzę co i jak jest zrobione.
    pozdrawiam i jeszcze raz dzięki
    halinka1125 napisał:
    Ba,on go nawet podłączał,

No trzeba mu wierzyć i w tym pozostańmy, by nie uszkodzić go.
    Jeśli kolega uzyskał wszystkie informacje to jeśli chce może temat zamknąć.
  • Poziom 21  
    Jeszcze jedno pytanko, czy przy pracy w gwieździe będzie miał 3-krotnie mniejszą moc, czy też będzie miał ~11,3A*400V czyli jakieś 4,52kW. I czy może pracować w sposób ciągły przy tym podłączniu?
    OK wzór moc znalazłem P=√3*U*I*cosφ*η.
    Tylko czy może pracowac ciągle w układzie Gwiazda.
  • Pomocny post
    Moderator Elektrotechnika
    Przecież na tabliczce jest napisane ile będzie brał w gwieździe przy 400 (380)V. To prąd maksymalny jaki silnik może brać pod obciążeniem . Na "luzie " biegu jałowym prąd ten będzie dużo mniejszy.
  • Poziom 21  
    Dziękuję za odpowiedzi, przyjrzałem się schematowi ideowemu i już "paniał" jak to działa. i czemu mogę podłączyć tylko w gwiazdę.
    Dziękuję za czas i cierpliwość.
    Pozdrawiam