Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
SterControlSterControl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wizualizacja - dostęp do danych sterownika PLC przez RSa

19 Cze 2005 15:33 5712 13
  • Poziom 19  
    Czy koledzy mogą polecić jakieś sterowniki PLC, które mają dobrze udokumentowany protokół dostępu do pamięci przez łącze RS232 lub 485. Chodzi o wizualizację danych. Jak narazie to słyszałem dobre słowa o OMRONach (protokół Hostlink).
  • SterControlSterControl
  • Specjalista Automatyk
    Witam
    GeFanuc - standardowo mają Modbus RTU, który jest dobrze udokumentowany www.modbus.org
    Pozdrawiam
    Pawel
  • SterControlSterControl
  • Poziom 17  
    Witam
    Jeśli chodzi Ci o typową wizualizacje danych przechowywanych w PLC, to prawie każdy z producentów oferuje system wizualizacji dedykowany dla swoich PLC.
    Oprócz tego lepsze programy HMI, posiadają interfejsy (sterowniki) do różnych rodzin PLC, lub są typowo otwartymi systemami.
    Napisz może coś więcej, co chcesz wizualizować i rozważ czy można zastosować już gotowe rozwiązanie.
    Pozdrawiam S95
  • Poziom 16  
    cze :)

Jezeli zas chodzi o siemens'a to rownie dobrze mozesz zastosowac standardowa wizualizacje WinCC na PC po MPI jak rowniez mozesz zastosowac wizualizacje ProTool/Pro do paneli operatorskich. MPI jest to odmiana RS485 (elektrycznie jest to to samo, jednakze jest to odmiana Siemensa). Najprosciej jest zastosowac panel operatorski, gdyz podlaczajac do sterownika nie potrzebujesz zadnych adapterow (zeby podlaczyc juz wizualizacje do WinCC musisz zastosowac PC Adapter, ktory podlaczyc musisz do USB albo do COM-a i w projekcie WinCC zaznaczasz ze korzystasz z tego protokolu)
  • Poziom 19  
    Może bardziej sprecyzuję moje pytanie. O tym, że jest sporo drogich programów SCADA to wiem. Chodzi właśnie o to, żeby samemu napisać program w jakimś środowisku programowania typu Delphi korzystając ze złącza RS. Możliwe jest to na pewno, tylko szukam porady co do dostępności PEŁNEJ dokumentacji protokołu wymiany danych ze sterownikiem ewentualnie jakiegoś drivera, który mógłbym wykorzystać w Delphi. Istotna jest również cena takich sterowników oraz oprogramowania do nich.
  • Poziom 16  
    Jezeli chcesz sie w ten sposob bawic, to moge ci zaproponowac wymiane danych ze sterownikiem PLC za posrednictwem OPC serwer-a, zazwyczaj do wymiany danych na wiekszosci sterownikow pracuje juz OPC serwer i mozesz sie posluzyc wlasnie tym protokolem aby uzyskac dane ze sterownika PLC. Wiadomosci mozesz tez znalezc na stronie www.opcfoundation.com na tej stronie znajdziesz opis tego drivera komunikacyjnego

Pozdrawiam :)
  • Poziom 19  
    Też myślałem o OPC ale taki client OPC pod konkretny sterownik dodatkowo kosztuje. Chyba, że jakaś firma daje gratis OPC do swoich sterowników.
  • Poziom 16  
    a z jakiego sterownika chcialbys slorzystac ?? czy moze z siemensa, czy obojetnie jakiego, zeby tylko udostepnial OPC ??
  • Poziom 19  
    Sterownik może być dowlony byle sprawdzony i nie drogi. Kiedyś interesowałem się Unitronicsami i właśnie widzę, że mają dostępny OPC Server za darmo.
  • Poziom 14  
    Możesz użyc PLC firmy LG (juz niedługo LS Industrial Systems) np. serii Master-K120 albo Glofa GM7U. Mają wbudowane dwa porty: RS232 i RS485. Mozesz na nich używać protokołu dedykowanego (pełna dokumentacja na stronie dystrybutora), modbusa ASCII lub RTU, albo spróbowac zrobić swój protokół na kodach ASCII - tylko 16 ramek ale odpowiednio programując PLC można wyciągnąć z niego wszystkie dane.
    Soft narzędziowy jest darmowy, kable loaderowe RS232 do zrobienia we własnym zakresie. Mają też darmowego OPC serwera, ale jeszcze nie wiem jak działa.
  • Poziom 15  
    Witam,

W załączeniu plik Communication Guide.
    Plik zawiera opis kabli kulkunastu sterowników PLC, a także parametrów transmisji. Nie zawiera on wprawdzie opisów protokołów transmisji, tymniemniej może być pomocny przy budowie własnego systemu wizualizacji.

Pozdrawiam
    Marek
    Załączniki:
  • Poziom 15  
    Witam,
    Jeśli masz pojęcie o programowaniu w Delphi to HostLink Omrona jest bardzo dobrym pomysłem, ja trochę bawiłem sie tym protokołem i muszę powiedzieć że wyniki są całkiem niezłe. Do Delphi musisz tylko dodać komponent komunikacji przez RS232 i nie ma problemu. Tylko musisz pamiętać że sterownik powinien mieć moduł komunikacji HostLink, a kabelek zrobisz sobie sam.
    Pozdrawiam
  • Poziom 19  
    W Delphi programuję już od kliku ładnych parę lat (więc jako takie pojęcie mam :) ). Głównie używałem programików do komunikacji ze sterownikami własnego projektu ale doszedłem do wniosku, że warto wypróbować coś firmowego.
    Korzystałem kiedyś z kilku komponentów do RSa ale w końcu napisałem własne procedury jego obsługi w API.
    Zdecydowałem się na sterowniki obsługujące MODBUSa tym bardziej, że napisałem kiedyś program który korzystał z tego protokołu.

Dziekuję za wszystkie odpowiedzi.