Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Baterie AAA - alkaliczne, akumulatory

bystry2 08 Lut 2016 11:32 825 3
 • #1 08 Lut 2016 11:32
  bystry2
  Poziom 2  

  Witam

  Mam takie pytanie co do baterii.

  Zgodnie z informacją ze strony:
  https://en.wikipedia.org/wiki/AAA_battery

  1) Baterie alkaliczne mają napięcie 1.5 V, podczas gdy NiMH - akumulatory (dają się naładować kilka razy - oznaczone jako rechargable) 1.25 V. ładowałem dziś baterie i po wyjęciu z ładowarki posiadają napięcie 1.47 V. Dwie mam NiMH a pozostałych dwóch nie wiem. Wydaje mi się, że są naładowane. Są?

  2) W urządzeniach nie ma rozróżnienia na różne rodzaje baterie (materiał). Jest tylko na typ - AAA, AA. Czy obie baterie (Ni-MH i alkaliczne) będą pracować tak samo? Jest między nimi różnica napięcia 0.25V. Dziś zauważyłem tę różnicę i zaczęło mnie to zastanawiać. Bo może to jest problem nierównej pracy myszki działającej na bateriach.

  0 3
 • #2 08 Lut 2016 12:18
  vodiczka
  Poziom 43  

  ad.1 Ni MH są naładowane.
  ad.2 Jeżeli w urządzeniach nie ma rozróżnienia bateria/akumulator to różnica napięć nominalnych nie ma znaczenia. Moja mysz pracuje nawet na mocno rozładowanych akumulatorach - 1,09V

  0
 • #3 08 Lut 2016 12:35
  kpodstawa
  Poziom 31  

  Ogniwa "jednorazowe" mają swoje odpowiedniki jako akumulatory. Przykładowo: oprócz AA i AAA są także odpowiedniki 6F22 (9V) oraz pośredniki z AA np. na R20.
  Czyli przemysł widział sens na wydanie pieniędzy, aby takie zastępniki były.

  Większość urządzeń zasilanych ogniwami galwanicznymi zwykle dobrze pracuje zarówno na jednorazowych, jak i akumulatorach. Jeżeli tak nie ma być, to producent danego urządzenia powinien to wyraźnie opisać w dokumentacji technicznej.

  No fakt, robiłem próby z latarką na baterie R20, w której zastąpiłem żarówkę E10 jej odpowiednikiem LED. W dokumentacji pisało, że jest zaprojektowana do zasilania z ogniw 1,5 V. Zasilona akumulatorkami też świeciła dobrze, chociaż oceniłem, że mniej jasno, niż w przypadku baterii i to cynkowej.

  Napięcie ogniwa NiMH zaraz po naładowaniu może przekroczyć 1,4 V, ale zwykle po jakimś czasie, np. kilku godzinach bez obciążenia, stabilizuje się na tej wartości nominalnej. Mam taki chiński komplet, w którym ogniwo zaraz po naładowaniu miewa ponad 1,5 V, ale jest wyraźnie mocno ciepłe. To występuje przy lekkim przeładowaniu, ponieważ stosuję ładowanie bez automatyki.

  Krzysztof Podstawa

  0
 • #4 09 Lut 2016 12:06
  Edisan
  Poziom 18  

  bystry2 napisał: "2) W urządzeniach nie ma rozróżnienia na różne rodzaje baterie (materiał). Jest tylko na typ - AAA, AA. Czy obie baterie (Ni-MH i alkaliczne) będą pracować tak samo?"
  Otóż NIE BĘDĄ, poniewż urządzenia mają różny "apetyt" na pobierany prąd.
  W zależności od przeznaczenia baterii stosuje się różne materiały do produkcji.
  Są baterie przeznaczone do urządzeń o dużym, chwilowym, poborze prądu np. aparaty fotograficzne i o ciągłym. ale niewielkim poborze np latarki. Baterie mają oznaczenia symbolami urządzeń dla których są przeznaczone.
  Oznaczenia te są stosowane głównie w celach informacyjnych o ew. cenie danej baterii, chociaż bardzo często nieuczciwi marketingowcy podają falszywe, zawyżone dane. I tak renomowane firmy podają pojemność akumulatora AA rzędu 2500 mAH, a nieznana nikomu firma z Chin "chwali się " pojemnością 5000 mAh.

  0